suzi24
23.03.09,14:09
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, nakoľko je tu veľa mzdárov,čo majú všetky zákony v malíčku a vedia na všetko odpoveď, či sa pri skrátenom pracovnom týždni kráti aj nárok na dovolenku. Firma v dôsledku hospodárskej krízy prešla na 4-dňový pracovný týždeň a zamestnanci sa domáhajú odpovede na túto otázku.

Ďakujem za odpoveď. Prípadne keby ste vedeli aj konkrétny paragraf ZP.

Ešte pekný pracovný deň. PAPA
mzdarka renca
23.03.09,21:57
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, nakoľko je tu veľa mzdárov,čo majú všetky zákony v malíčku a vedia na všetko odpoveď, či sa pri skrátenom pracovnom týždni kráti aj nárok na dovolenku. Firma v dôsledku hospodárskej krízy prešla na 4-dňový pracovný týždeň a zamestnanci sa domáhajú odpovede na túto otázku.

Ďakujem za odpoveď. Prípadne keby ste vedeli aj konkrétny paragraf ZP.

Ešte pekný pracovný deň. PAPA

To znamená, že majú úväzok 32 hod./týždeň, čo je po prepočítaní 6,4 hod./deň. Ale zamestnanci pracujú 8 hod. denne.

Výpočet pri nároku 20 dní/rok
(20 x 6,4) : 8 = 16 dní

Výpočet pri nároku na 25 dní/rok
(25 x 6,4) : 8 = 20 dní
jankasm
24.03.09,09:27
Výsledok bude síce rovnaký, ale ja by som zvolila iný prepočet. :cool:

Zákonník práce predsa hovorí o dovolenke v týždňoch. Čo znamená že je nárok alebo na 4 /20 dní/ alebo na 5 týždňov /25 dní/ dovolenky.
Keďže sa úväzok Vašich zamestnancov znížil na 4 dni do týždňa, tak majú rovnako nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky, avšak nebudeš to násobiť 5 dňami, ako pri plnom úväzku, ale 4 dňami, keďže ich pracovný týždeň má 4 dni. Tým pádom Ti vyjde nárok na dovolenku alebo 16 dní /4*4/ alebo 20 dní /5*4/.
buba
26.03.09,12:24
ja by som sa tiež chcela opýtať, u nás tiež ide pár zamestnancov pracovať zatiaľ od 1.4.2009 do odvolania na 30 hodin týždenne a pracovali na 37,5 hodín , lenže my si môžme vybrať ako chceme pracovať či budeme 1 deň doma alebo budeme robiť po 6 hodín len aby nám to vydalo do mesiaca Jedná sa o THP. tak čo potom s dovolenkou? ja som si myslela že budeme mať napr.25 dní ale denne len zaplatené 6 hodín , nemôže to tak buď?
mzdarka renca
26.03.09,12:31
ja by som sa tiež chcela opýtať, u nás tiež ide pár zamestnancov pracovať zatiaľ od 1.4.2009 do odvolania na 30 hodin týždenne a pracovali na 37,5 hodín , lenže my si môžme vybrať ako chceme pracovať či budeme 1 deň doma alebo budeme robiť po 6 hodín len aby nám to vydalo do mesiaca Jedná sa o THP. tak čo potom s dovolenkou? ja som si myslela že budeme mať napr.25 dní ale denne len zaplatené 6 hodín , nemôže to tak buď?

Nedoporučujem za chvíľu by ste v tom mali guláš a zostaky dovoleniek by boli napr. 13,56 dňa a pod.. Odporúčam to prepočítať.
buba
26.03.09,12:50
tak som to nemyslela, napr. od 1.1.09 pracovali 37,5 hodín týž. a od 1.4. budú pracovať na 30 hodín týž. tak ako potom prepočítavať tú dovolenku?
mzdarka renca
26.03.09,13:09
tak som to nemyslela, napr. od 1.1.09 pracovali 37,5 hodín týž. a od 1.4. budú pracovať na 30 hodín týž. tak ako potom prepočítavať tú dovolenku?


záleží aj na tom, ako vlastne budedete robiť, či 6hod. denne, alebo 4 dni v týždni. Ak 6hod. denne, tak v nároku na dovolenku sa nič nemení.

Ak 4 dni v týždni, tak je to takto. ja to počítam na dni, aj keď je dovolenka z zákonníku práce na týždne, ale evidencia a čerpanie je v dňoch, tak to prepočítavam tiež v dňoch.

napr. pri nároku na 25 dní.
(25 x 6) : 7,5 = 20 dní

pri nároku na 20 dní
(20 x 6) : 7,5 = 16 dní
buba
27.03.09,06:11
a je to niečo protizákonné ak nebudem tie dovolenky upravovať , nechám 25 dní a budem ich platiť ako 6 hodín a mesačne si tie hodiny ukontorlujem? Veď neviem možno sa to vykryštalizuje