jana8058
23.03.09,13:10
Môže invalidný dôchodca podnikať na základe živnosti? Nekráti sa mu invalidný dôchodok?
Tweety
23.03.09,12:11
Môže invalidný dôchodca podnikať na základe živnosti? Nekráti sa mu invalidný dôchodok?
1. Môže
2. Nie.
rovemi
25.03.09,16:11
Dobrý večer. Chcela by som sa informovať, že ako je to s podnikaním, keď mám ID. Som na celom ID a mám ZŤP kartu. Chcela by som si otvoriť second hand. Ako je to presne s dotáciami a koľko rokov mi to musí fungovať. Ak neviete, tak kde na nete to nájdem. Ďakujem pekne
veronikasad
25.03.09,16:17
Dobrý večer. Chcela by som sa informovať, že ako je to s podnikaním, keď mám ID. Som na celom ID a mám ZŤP kartu. Chcela by som si otvoriť second hand. Ako je to presne s dotáciami a koľko rokov mi to musí fungovať. Ak neviete, tak kde na nete to nájdem. Ďakujem pekne
Pozri § 57 Zákona o službách zamestnanosti /nájdeš na str.41/
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208356&FileName=zz2008-00330-0208356&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=361&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+službách+zamestnanosti+
Jozef.Markos
15.04.09,19:19
Len s tým, že došlo k zmene finacovania prevádzkových nákladov z štvrťroka na april budúceho roka.
maska4
27.05.09,09:44
1. Môže
2. Nie.


Dobrý deň . Môže invalidný dôchodca - v plnej invalidite byť zamestnaný na pracovnú zmluvu?
Ďakujem.
veronikasad
27.05.09,09:45
Dobrý deň . Môže invalidný dôchodca - v plnej invalidite byť zamestnaný na pracovnú zmluvu?
Ďakujem.
ano
maska4
27.05.09,09:50
ano
Ano?A potom nie je plne invalidný dochôdok o tom, že nemôže vykonávať prácu?
A poprosiím , ako je to s odvodmi? Nemáte prosím nejaký link k naštudovaniu?
Ďakujem.
veronikasad
27.05.09,09:55
Ano?A potom nie je plne invalidný dochôdok o tom, že nemôže vykonávať prácu?
A poprosiím , ako je to s odvodmi? Nemáte prosím nejaký link k naštudovaniu?
Ďakujem.
žiadny zákon nezakazuje poberatelovi ID zamestnať sa /ako to bude hodnotiť posudková komisia pri preverovaní zdr.stavu-nekomentujem. Každý zamestnanec sa nahlasuje na SP a cez mesačné výkazy má prehľad o príjme/.

ID s postihom viac ako 70 % platí znížené odvody do zdr.poisťovne a neplatí invalidné poistenie do SP
maska4
27.05.09,10:03
žiadny zákon nezakazuje poberatelovi ID zamestnať sa /ako to bude hodnotiť posudková komisia pri preverovaní zdr.stavu-nekomentujem. Každý zamestnanec sa nahlasuje na SP a cez mesačné výkazy má prehľad o príjme/.

ID s postihom viac ako 70 % platí znížené odvody do zdr.poisťovne a neplatí invalidné poistenie do SP


Ďakujem , ja som si myslela , že teda ,keď je uzananý ako ZTP , tak by pracovať nemal.Nebolo to niekedy tak?
veronikasad
27.05.09,10:04
Ďakujem , ja som si myslela , že teda ,keď je uzananý ako ZTP , tak by pracovať nemal.Nebolo to niekedy tak?
žiadny zákon mu to nezakazuje, ak pracovať vládze
maska4
27.05.09,10:08
Ďakujem za info , pomohlo.
Gabhus
27.05.09,11:07
Kedysi strašne dávno - to som bola ešte mladá a pekná - bolo tak, že človek v tzv. plnom invalidnom dôchodku pracovať nesmel, v čiastočnom mohol - ale plat mohol mať len do určitej výšky. Pamätám sa, že čiastoční invalidi napr. nechceli štvrťročné prémie, lebo im to babralo výšku príjmu. Muselo sa to skrátka sledovať. To bolo niekedy pred tridsiatimi rokmi. Teraz to už neplatí.
Dnes to celé posudzuje posudkový lekár a dosť záleží od diagnózy. Poznám napr. ľudí s onkologickými diagnózami, ktorí pracujú, poberajú invalidný dôchodok a pritom ich posúdili na komisii ako naďalej invalidných nad 70 %. Ale u týchto ľudí sa to berie tak, že po psychickej stránke je to pre nich lepšie ak pracujú. Záleží na posudkárovi, ale pracovať môže.
mitro4
28.05.09,18:29
Môže ale potom mu vezmú dôchodok, pretože keď môže pracovať tak sa nepovažuje za plne invalidného a buď mu dôchodok bude krátený alebo mu na neho sociálna poisťovňa úplne siahne.
Pacino
29.05.09,19:38
Môže ale potom mu vezmú dôchodok, pretože keď môže pracovať tak sa nepovažuje za plne invalidného a buď mu dôchodok bude krátený alebo mu na neho sociálna poisťovňa úplne siahne.

hmmm....aj tak sa da nad tym uvažovať...ale ak je šanca že zdravotný stav sa ti zlepší, tak ti môžu na dôchodok siahnuť. Ale ak nie, tak je tvoja šikovnosť že poberáš ID a k tomu máš prácu ktorá ťa popri tvojom zdravotnom stave neobmedzuje, a ešte si k tomu dobre zarobíš. Veď kam by sme došli keď by otec rodiny, ktorému sa stal vážny úraz, ma na krku úver a rodinu a zarába si ako napr. vrátnik vo firme ktorá nemá problém mu vyplatiť 800€ čistého. Alebo začne pracovať niekde v chránenej dielni, kde si môže tak isto pomôcť. Vlastne pomôže aj štátu, že nesedí doma a pomáha naplňať štátnu kasu. Aj keď v niektorých prípadoch sa k ID štát správa macošsky!!!

Je to len môj názor, ak to tak nie je tak mi ho neberte ;)