mekelek
23.03.09,14:28
Pekný deň Poraďáci!
Prepáčte, že zakladám novú tému (viem, že som niekde na Porade už čítala podobnú otázku, ako je moja, ale neviem ju nájsť), ak uznáte za vhodné - kto má v kompetencii - nech presunie môj príspevok tam, kde patrí!

Prvý krát mám taký prípad : SZČO je PN. Čo s odvodmi do SP a ZP?
Platí sa alikvotná čiastka za tie dni, čo nebola PN?
Ak áno, vypočítam takto?
mesačné odvody : kalendárne dni v mesiaci x kal.dni ("odrobené") = aktuálne odvody
Poraďte mi, prosím! Ďakujem!
macula
23.03.09,13:31
Najjednoduchší spôsob je zaplatiť odvody v plnej výške a po ukončení PN formou žiadosti na príslušné inštitúcie zaslať žiadosť o vrátenie poistného z dôvodu PN.
mekelek
23.03.09,16:08
Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?
veronikasad
23.03.09,17:04
Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?
alikvotnú časť odvodov počítaš z vymeriavacieho základu, nie z mesačnej výšky odvodov. V soc.poisťovni sa počítajú za každý fond zvlášť a môže tam vzniknúť rozdiel zo zaokruhlovania ...
mekelek
23.03.09,17:05
Ďakujem!
macula
24.03.09,08:16
Ak SZČO zaplatí plnú výšku, v žiadosti treba uviesť sumu, alebo podľa PN soc.poisťovňa vypočíta, koľko má vrátiť?
Alebo v žiadosti sa uvádza suma?
Vtom prípade je môj výpočet (viď hore) je správny?
V žiadosti sa nepíšu sumy, oni ten preplatok vyrátajú sami.
Iši
01.04.09,19:58
Ale ako urobiť výpočet odvodu SZČO, kedˇod 2.dňa v mesiaci je PN?
VieraPopluharova
13.04.09,12:45
Pekný Veľkonočný pondelok poraďáci,
vie mi niekto poredať? SZČO platí odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007, v auguste 2008 uzatvoril dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú, kde má dojednanú odmenu 5000,-Sk mesačne.Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o dani veberanej zrážkou a to nasledovne : úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 25 000,-Sk, poistné a príspevky 263,-Sk,úhrnná suma dane 4750- Sk. Prosím či je toto potvrdenie vystavené správne a či musí SZČO i v prípade, že ako SZČO odvádza do SP a ZP, odvádzať i z tohoto príjmu odvody a koľko? Už som z toho čo zamestnávatelia i živnostníci stvárajú, aby sa vyhli plateniu domotaná. Ďakujem.
mzdarka renca
13.04.09,12:57
Pekný Veľkonočný pondelok poraďáci,
vie mi niekto poredať? SZČO platí odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007, v auguste 2008 uzatvoril dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú, kde má dojednanú odmenu 5000,-Sk mesačne.Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o dani veberanej zrážkou a to nasledovne : úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 25 000,-Sk, poistné a príspevky 263,-Sk,úhrnná suma dane 4750- Sk. Prosím či je toto potvrdenie vystavené správne a či musí SZČO i v prípade, že ako SZČO odvádza do SP a ZP, odvádzať i z tohoto príjmu odvody a koľko? Už som z toho čo zamestnávatelia i živnostníci stvárajú, aby sa vyhli plateniu domotaná. Ďakujem.

Nie, neplatí SZČO poistné do SP a ZP z dohody o vykonaní práce, dokonca tento príjem zdanený zrážkou ani neuvádza v DP, nakoľko je tento príjem takto zdanený považovaný už za vysporiadaný.
VieraPopluharova
13.04.09,13:02
Vďaka,
myslela som si to, ale chcela som sa ubezpečiť, nakoľko mi to priniesol na prekontrolovanie z účtovnej firmy, kde mu robia JU, daňové priznanie + odvody.

Pekný zbytok dňa.