Pezinčan
23.03.09,15:05
Zdravim,
potreboval by som poradit. Moj syn na mna podal trestne oznamenie za to, ze som sa onho udajne nestaral pocas obdobia takmer jedneho roka, ked bol plnolety, pricom on odo mna akulvek stravu a peniaze odmietal, starala sa on matka a pracoval (ale nie v TPP). Podal zalobu na sud, aby som mu zaplatil za toto obdobie dokopy 25 000 korun. Okresny sud rozhodol, ze toto vyzivne mu prinalezi. Podal som voci tomu odvolanie, pripad putoval na Krajsky sud. Odtial mi zaslali moznost, aby sud rozhodol bez nariadenia pojednavania. Dalsi rok sa cakalo, kym krajsky sud rozhodol. Pocas tohto roka na mna podal syn trestne uznamenia, v rovnakej veci, so ziadostou o zaplatenie danej sumy. Kedze mi takyto postup prisiel nezmyselny, isiel som na policiu, kde vysetrovatelka povedala, ze zacala trestne stihanie voci mne, vraj jej to nariadil prokurator, a ze by som to mal zaplatit a ak sud rozhodne ze mu vyzivne neprinalezi, tieto peniaze mi bude vratit. Tak som peniaze zaplatil.
No a dnes mi po roku prisiel rozsudok, ze na pojednavani z pred troch tyzdnov na ktorom vypovedal navrhovatel zistil, ze tuto sumu som medzicasom zaplatil a preto berie spat svoj navrh. Takze sud zastavil pojednavanie, ja som sa na pojednavani vobec nezucastnil, pretoze ziadne predvolanie mi neprislo. Takze som prisiel o peniaze a sud pripad nedoriesil. Voci rozsudku sa vsak uz neda odvolat.
Co mam urobit?
hanelie
23.03.09,14:16
sud pripad nedoriesil
súd prípad doriešil - poslal vám rozsudok
v princípe zaplatením sumy ste akoby uznal nárok za oprávnený a tým sa prípad mohol ukončiť
Pezinčan
23.03.09,14:31
no to je mi jasne, ale neda sa s tym nieco urobit?
kyblik
23.03.09,14:47
Vzdy je nejaka moznost, mozete sudnou cestou spat ziadat peniaze... Takze novy navrh, nove platenie poplatku... stoji Vam to za to?
hanelie
23.03.09,15:02
ak je však syn plnoletý a nepripravuje sa sústavným štúdiom na budúce povolanie / denné VŠ / nárok na výživné zaniká - potom je možné na základe zistených skutočností / napr, že pracoval / podať námietku voči neopodstatnenému nároku na výživné
Mária27
23.03.09,15:19
Plnoletému patrí výživné len odvtedy, odkedy požiada súd o priznanie výživného (ak mu pravdaže patrí výživné).

Výživné si zaplatil dobrovoľne, nič sa nedá napadnúť. O trestný čin nešlo, bol to len nátlak.

Ak si však na syna počas roka nič neprispel, tých 25 tisíc je aj málo. Udobri sa so synom, budeš žiť pokojnejšie.
danushka
23.03.09,15:26
Rada by som sa opýtala, či je zákonom stanovený vek dieťaťa, do kedy musí rodič platiť výživné, napriek tomu, že je plnoleté, neštuduje a robiť nebude, lebo sa mu nechce:rolleyes:.
Myslím si, že pojem výživné mnoho dospelých ,,nikdy nedozrivších" detí zneužíva.
Čiže čisto informatívne kladiem takúto otázku.
hanelie
23.03.09,15:29
ak je však syn plnoletý a nepripravuje sa sústavným štúdiom na budúce povolanie / denné VŠ / nárok na výživné zaniká
vek plnoletosti je u nás stanovený hranicou dosiahnutia veku : 18 rokov
hanelie
23.03.09,15:32
Udobri sa so synom, budeš žiť pokojnejšie.
btw - aj môj názor je ten istý - v tomto vzťahu rodič - dieťa je vždy len jeden, ktorý pochybil a to je rodič - on tvorí, formuje, vychováva, v dieťati nájdeme vždy len to, čo sme v ňom "zasiali"
Mária27
23.03.09,15:59
Rada by som sa opýtala, či je zákonom stanovený vek dieťaťa, do kedy musí rodič platiť výživné, napriek tomu, že je plnoleté, neštuduje a robiť nebude, lebo sa mu nechce:rolleyes:.
Myslím si, že pojem výživné mnoho dospelých ,,nikdy nedozrivších" detí zneužíva.
Čiže čisto informatívne kladiem takúto otázku.

Výživné sa platí dovtedy, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Ak už neštuduje a nie je choré, dospelé diťa môže pracovať.
Pezinčan
23.03.09,17:29
ak je však syn plnoletý a nepripravuje sa sústavným štúdiom na budúce povolanie / denné VŠ / nárok na výživné zaniká - potom je možné na základe zistených skutočností / napr, že pracoval / podať námietku voči neopodstatnenému nároku na výživné
namietal som tym, ze nestuduje, aj tym ze uz pracoval, ale nic z toho. na sude ich to vobec nezaujimalo.
buchač
23.03.09,18:31
Výživné sa platí dovtedy, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Ak už neštuduje a nie je choré, dospelé diťa môže pracovať.

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

Tu je pes zakopaný ........
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348

http://ec.europa.eu/civiljustice/maintenance_claim/maintenance_claim_cze_sk.htm#2.


Až do veku 18 rokov má dieťa nárok na výživné zo strany rodičov, nezávisle od toho, či má príjmy zo svojho majetku alebo zo svojho zamestnania. Po dosiahnutí tohto veku sú rodičia povinní živiť svoje dospelé dieťa, ak nie je schopné samé sa uživiť zo svojho majetku alebo zo svojho zamestnania primeraného jeho veku, v dôsledku zdravotného stavu a ostatných životných podmienok, berúc na vedomie aj prípadné potreby na jeho vzdelávanie.
EU - akurát SR nie je spomenutá , ale nevadí , už sme aj tak tam , tak budeme tancovať ......
Donedávna to bolo až do skončenia VŠ , maximálne do 26 rokov /? /
Ale už je upravená legislatíva ....

Juraj