majkabš
23.03.09,15:53
Dobrý deň,
ako prosím Vás mám v peň denníku zobratiť tovar po záruke ?
majkabš
24.03.09,09:33
Nikto neporadí?
mekelek
24.03.09,11:33
Čítaj príspevky:
tovar po záruke
janulka
31.07.10,18:31
Dobrý večer prajem,
prosím vás o radu v nasledovnej veci:
- klasický prípad - predajný stánok - predaj syrových výrobkov - prišiel dodávateľ s tovarom, prijmete na sklad tovar, dodávateľ ktorý vám daný tovar dodá, zároveň od vás prevezme tovar, ktorý máte po záruke, nakoľko ho vie spracovať, a hodnotu tovaru po záruke odráta od sumy aktuálne došlej faktúry.
napr. suma fa: 200,00 €, tovar po záruke v hodnote 20,00 €, teda vy mu zaplatíte 180,00 €.
dodávateľ vám zamáva papa a dovidenia. No ale, teraz čo s tými 20,00€? Podľa mňa by malo byť tých 20,00€ aj nejako dokladovo podložených.
Prosím, ako by ste riešili danú situáciu. Ďakujem krásne za trpezlivosť.
Zita5
31.07.10,18:59
Dobrý večer prajem,
prosím vás o radu v nasledovnej veci:
- klasický prípad - predajný stánok - predaj syrových výrobkov - prišiel dodávateľ s tovarom, prijmete na sklad tovar, dodávateľ ktorý vám daný tovar dodá, zároveň od vás prevezme tovar, ktorý máte po záruke, nakoľko ho vie spracovať, a hodnotu tovaru po záruke odráta od sumy aktuálne došlej faktúry.
napr. suma fa: 200,00 €, tovar po záruke v hodnote 20,00 €, teda vy mu zaplatíte 180,00 €.
dodávateľ vám zamáva papa a dovidenia. No ale, teraz čo s tými 20,00€? Podľa mňa by malo byť tých 20,00€ aj nejako dokladovo podložených.
Prosím, ako by ste riešili danú situáciu. Ďakujem krásne za trpezlivosť.

Mám dve otázky :
1) máte s dodávateľom písomnú dohodu (resp.obchodné podmienky), že tovar po záruke Vám zoberie späť
2) Spracovanie tovaru po záruke je legálne ?
janulka
31.07.10,19:30
Zitka,
- zmluva nie je žiadna, aspoň o tom neviem, ten dodávateľ je takpovediac z rodiny, tak to "robia" na základe ústnej dohody

- môžem prezistiť čo oni z toho tovaru po záruke, no neviem či je správne ked napíšem že vyrábajú.
janulka
31.07.10,19:41
Ja len mám pri dodacom liste a príslušnej faktúre, prilepený lístok, napr. že z celkovej sumy odrátané napr. 3 kg ovčieho syra po ...€, odrátané z celkovej sumy, zaplatené = rozdiel. Sklad by som si vedela poriešiť, teda na základe zápisu z toho a toho dňa výdaj zo skladu, tovar po záruke, také a také množsvo za takú a takú sumu.
O príslušnú sumu sa mi poníži hodnota skladu.
Ja sa snažím nejako papierovo podložiť a dokladovať fakturáciu. Predsa došlú fa musím uhradiť, ale keďže to robia ako robia .... Ono by sa to zrejme dalo uhradiť tých 20,00€, ako VOZD s mínusovou hodnotou, v členení nákup tovaru. Lenže myslím si, že takýto účtovný zápis, ktorý ako každý iný sa má vykonať na základe príslušných účtovných dokladov, a ja si myslím, že prilepený poznámkový bloček nestačí.
Myslíte Zitka, že nejaká vzájomná písomná dohoda, v ktorej budú potrebné náležitosti obsiahnuté a opatrené, by "pokryla" dané účtovné operácie?
veronikasad
01.08.10,07:17
Ja len mám pri dodacom liste a príslušnej faktúre, prilepený lístok, napr. že z celkovej sumy odrátané napr. 3 kg ovčieho syra po ...€, odrátané z celkovej sumy, zaplatené = rozdiel. Sklad by som si vedela poriešiť, teda na základe zápisu z toho a toho dňa výdaj zo skladu, tovar po záruke, také a také množsvo za takú a takú sumu.
O príslušnú sumu sa mi poníži hodnota skladu.
Ja sa snažím nejako papierovo podložiť a dokladovať fakturáciu. Predsa došlú fa musím uhradiť, ale keďže to robia ako robia .... Ono by sa to zrejme dalo uhradiť tých 20,00€, ako VOZD s mínusovou hodnotou, v členení nákup tovaru. Lenže myslím si, že takýto účtovný zápis, ktorý ako každý iný sa má vykonať na základe príslušných účtovných dokladov, a ja si myslím, že prilepený poznámkový bloček nestačí.
Myslíte Zitka, že nejaká vzájomná písomná dohoda, v ktorej budú potrebné náležitosti obsiahnuté a opatrené, by "pokryla" dané účtovné operácie?
K vrátenému tovaru by mal dodávatel vystaviť dobropis a jednostranný zápočet na započítanie časti neuhradenej faktúry a dobropisu. Takto to robia dodávatelia tlače pri remitende.
Zita5
01.08.10,13:37
K vrátenému tovaru by mal dodávatel vystaviť dobropis a jednostranný zápočet na započítanie časti neuhradenej faktúry a dobropisu. Takto to robia dodávatelia tlače pri remitende.

Na jednej strane dobré riešenie od Veroniky , ale na strane druhej mi nedá pokoj skutočnosť , že noviny a časopisy s porovnaním potravín teda syrových výrobkov je rozdiel . Najmä uvažujem , či to takto oficiálne bude vyhovovať aj dodávateľovi ,keď zvolil tento postup a nemal snahu to uviesť na rovinu oficiálnosti hneď od začiatku .

Treba túto likvidáciu tovaru po záruke dohodnúť s dodávateľom a dohodnúť sa na spoločnom postupe, lebo popísaný postup zadávateľky otázky nie je vhodný , nemá to ako oficiálne zúčtovať .Dohodu navrhujem preto , lebo súčasne uvažujem o tom znovu spracovaní ....hmmm(ale dnes sa môže stať všetko )......Potravinový kódex.Či vôbec dodávateľ bude chcieť pristúpiť zoficiálniť späť vzatie tovaru po záruke, nakoniec to zadávateľku nemusí ani zaujímať , ona potrebuje doklad , že zlikvidovala tovar po záruke .

Ja si osobne si okrem iného myslím , že tovar po záruke predajca je povinný zlikvidovať riadne .To znamená , že mne sa natíska aj riešenie cez likvidáciu tovaru po záruke , ktoré by im vyfakturovala firma , ktorá im tento pozáručný tovar zlikvidovala .

Doporučujem ešte vypracovať smernicu o likvidácii tovaru po záruke .
janulka
01.08.10,18:50
Ďakujem, ďakujem všetkým za príspevky a ochotu. ja mám skutočne niekedy pocit, že sa na mňa lepia, len samé "zvláštne" prípady - myslím účtovné.:D Musím to nejako poriešiť, stále skladám klobúk pred Vami Páni Účtovníci, Pani Účtovníčky.
janulka
02.08.10,18:29
Prosím Vás, a keď je tovar nakúpený nie na faktúru, ale prostredníctvom dokladu ERP? Na doklade z ERP je napísané syrové výrobky, za určitú sumu a k dokladu z ERP je dodací list, v ktorom sú jednotlivé druhy syrových výrobkov rozpísané detailne, teda názov tovaru, množstvo, cena za jednotku, súčin množstva a ceny za jednotku a celková suma. Celková suma sedí so sumou z ERP.
Ako by ste to riešili v tomto prípade s dobropisom a jednostranným zápočtom.

Vopred ďakujem krásne za pomoc.
ondrejvla
02.08.10,19:35
Prosím Vás, a keď je tovar nakúpený nie na faktúru, ale prostredníctvom dokladu ERP? Na doklade z ERP je napísané syrové výrobky, za určitú sumu a k dokladu z ERP je dodací list, v ktorom sú jednotlivé druhy syrových výrobkov rozpísané detailne, teda názov tovaru, množstvo, cena za jednotku, súčin množstva a ceny za jednotku a celková suma. Celková suma sedí so sumou z ERP.
Ako by ste to riešili v tomto prípade s dobropisom a jednostranným zápočtom.

Vopred ďakujem krásne za pomoc.

Nákup tovaru cez ERP - zjednodušený daňový doklad je platným daňovým dokladom, nepíšeš, či ti dodávateľ berie späť tovar po záruke, ak áno, urobíš si príjmový pokladničný doklad a na základe zápisu o vratke tovaru dáš túto položku mínusom v peňažnom denníku ako nákup tovaru a v pokladnici PPD. Takto vyriešiš jednostranný zápočet.
janulka
02.08.10,19:59
Dobrý večer, ďakujem krásne za radu, áno dodávateľ berie tovar po záruke späť / príspevky predtým/, no nie je to pravidlo, nie je to pravidelné, nie je to pri každej novej dodávke tovaru. samozrejme nie vždy môže zostať tovar po záruke. Myslim tym, ze nie je to pravidelne, ked ma odberatel tovar po zaruke. Niekedy ho dodavatel zoberie späť a niekedy nie.
Každopádne ďakujem úprimne za radu. Prosim vas na tej vratke tovaru by mal byť zrejme presný názov tovaru, množstvo, cena za jednotku, celková cena, dátum, podpis.
Môže byť?