rian2
06.07.05,19:19
Poprosila by som o radu. Čítala som, že ak je faktúra vyplácaná v hotovosti, je splatná až deň po dni vystavenia. Ako sa to má správne zapísať do faktúry? Má sa nasledujúci deň (čiže deň najbližšej možnej splatnosti) uviesť do kolónky "Dátum dodania tovaru" resp. "Dátum vzniku daňovej povinnosti" ? A ako sa potom vypíše kolónka "Dátum splatnosti" ?
PRÍKLAD:
obyčajná fa:
- dátum vystavenia: 6.6.2005
- dátum vzn. zdan. plnenia: 6.6.2005
- dátum splatnosti: 20.6.2005
fa v hotovosti:
- dátum vystavenia:6.6.2005
- dátum vzn. zdan. plnenia: ??? (môže tu byť 7.6.2005 ?)
- dátum splatnosti: ???

Ďakujem za pomoc.
ondrejvla
06.07.05,17:29
Poprosila by som o radu. Čítala som, že ak je faktúra vyplácaná v hotovosti, je splatná až deň po dni vystavenia. Ako sa to má správne zapísať do faktúry? Má sa nasledujúci deň (čiže deň najbližšej možnej splatnosti) uviesť do kolónky "Dátum dodania tovaru" resp. "Dátum vzniku daňovej povinnosti" ? A ako sa potom vypíše kolónka "Dátum splatnosti" ?
PRÍKLAD:
obyčajná fa:
- dátum vystavenia: 6.6.2005
- dátum vzn. zdan. plnenia: 6.6.2005
- dátum splatnosti: 20.6.2005 - môžeš si určiť, napr. aj 7.6.2005
fa v hotovosti:
- dátum vystavenia:6.6.2005
- dátum vzn. zdan. plnenia: ??? (môže tu byť 7.6.2005 ?)
- dátum splatnosti: ???

Ďakujem za pomoc.
Nie je mi jasné, prečo to členíš na dva druhy faktúr?
- dátum vzn. zdan. plnenia: môžeš mať aj 6.6.2005, alebo ak vystavuješ faktúru pred dňom zdanit.plnenia, v tom prípade aj tak môže byť,
- dátum splatnosti: môže byť aj 7.6.2005
Jeto jedno, o aký druh fa sa jedná v tomto prípade, len úhrada ti nepríde na účet, alebo cez ERP, ale v hotovosti do pokladnice firmy.
Fany
06.07.05,17:31
Podľa mňa aj na faktúre v hotovosti dávaš rovnaké dátumy, len sa predpokladá úhrada v hotovosti. Ja to robím tak, že ak je to do 50 tis. a je to zaplatené hneď, tak to dávam cez reg.pokladňu.Ak je to nad 50 tis. tak je tam faktúra a uhradená môže byť tiež v ten istý deň. Iba by to nemuselo ísť cez pohľadávky, ale ja to účtujem klasicky. Možno niekto opraví aj mňa a poučím sa.
Lucy
06.07.05,17:34
Nie je mi jasné, prečo to členíš na dva druhy faktúr?
- dátum vzn. zdan. plnenia: môžeš mať aj 6.6.2005, alebo ak vystavuješ faktúru pred dňom zdanit.plnenia, v tom prípade aj tak môže byť,
- dátum splatnosti: môže byť aj 7.6.2005
Jeto jedno, o aký druh fa sa jedná v tomto prípade, len úhrada ti nepríde na účet, alebo cez ERP, ale v hotovosti do pokladnice firmy.

Vlasta, nenaráža tým rian na povinnosť mať ERP?
lenkak
06.07.05,17:35
Aj mňa napadlo, že asi nemá registračnú pokladňu a takto to chce riešiť.
ondrejvla
06.07.05,17:43
Aj mňa napadlo, že asi nemá registračnú pokladňu a takto to chce riešiť.
Je to možné, tak v tom prípade, dám dátum vystavenia 6.6.2005, dátum splatnosti 7.6.2005 a dátum úhrady 7.6.2005. Ale ja myslím, že sa nečlenia na dva druhy, či áno? Tak teraz som v pomykove!
Denda
06.07.05,17:44
Ona možno tou obyčajnou Fa myslela faktúru na úhradu bankou.
Fany
06.07.05,17:45
Jasné že nečlenia. Veď kľudne môže byť na faktúre úhrada v hotovosti a zaplatená bude cez účet,alebo opačne.
ondrejvla
06.07.05,17:48
Asi najlepšie nám to vysvetlí Rian2.

Pekný večer!
durisovad
06.07.05,18:00
Ja sa bezne stretavam s praxou, ze dodavatel vystavi fakturu s tym, ze uhrada bude ihned a v hotovosti, zvlast ak sa jedna o male sumy. Aj ja niektorym odberatelom vystavujem faktury s tym, ze ziadam uhradu v hotovosti pri odbere tovaru alebo sluzby. A na fakture aj na prijmovom resp. vydajovom doklade je datum rovnaky.
Podotykam este, ze nemam povinnost mat registracnu pokladnu.
Ale stretla som sa aj s tym, te firmy, ktore registracnu pokladnu maju (napr. FERONA) vystavia fakturu a sucasne prijmovy doklad o zaplateni s rovnakym datumom.
rian2
06.07.05,18:52
Fakturujem len jednemu živnostníkovi. Ten registračnú pokladňu nemá. Podľa nejakého zákona či článku nesmie byť faktúra na úhradu v hotovosti zaplatená v deň vystavenia.

Faktúry v otázke som členila na zaplatené cez banku (obyčajné) a faktúry v hotovosti, aby bolo vidieť, čo mojou otazkou myslím, ale asi som to zle vysvetlila.
SOME
06.07.05,19:16
To bolo kedysi, že sa musela vystaviť fa a až druhý deň spraviť príjmový doklad, teraz to už neplatí. Ale neviem definovať zákon, ktorý to usmerňuje.
Zuzka
06.07.05,19:20
ondrejvla
06.07.05,20:07
Fakturujem len jednemu živnostníkovi. Ten registračnú pokladňu nemá. Podľa nejakého zákona či článku nesmie byť faktúra na úhradu v hotovosti zaplatená v deň vystavenia.

Faktúry v otázke som členila na zaplatené cez banku (obyčajné) a faktúry v hotovosti, aby bolo vidieť, čo mojou otazkou myslím, ale asi som to zle vysvetlila.
Môžeš vystaviť PPD aj v deň vystavenia faktúry.