dudula
23.03.09,19:38
Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma alebo navedte správne:

Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane. /podla mna je to správne/

Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani. /a teda mi to zvysuje základ dane, nie?/

Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
Tweety
23.03.09,18:48
Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma alebo navedte správne:

Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane. /podla mna je to správne/

Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani. /a teda mi to zvysuje základ dane, nie?/

Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?Kreditný úrok je POZD. ZD z neho je VNOZD.
dudula
24.03.09,04:28
Kreditný úrok je POZD. ZD z neho je VNOZD.

Takže kreditný úrok účtovať ako "Iný zdaniteľný príjem", ano?
TatianaM
24.03.09,05:24
Presne tak.
dudula
24.03.09,06:42
Presne tak.

Prepáčte, že som taká otravná, respektíve asi blbá, ale ja to musím pochopiť prečo.
Ked tie kreditné uroky dám do príjmov ovplyvn. zákl dane, tak predsa v konečnom dôsledku ich znovu zdaním, nie? Prosím vyvedte ma z tohto labyrintu, lebo ma švihne
Anja111
24.03.09,06:49
Prepáčte, že som taká otravná, respektíve asi blbá, ale ja to musím pochopiť prečo.
Ked tie kreditné uroky dám do príjmov ovplyvn. zákl dane, tak predsa v konečnom dôsledku ich znovu zdaním, nie? Prosím vyvedte ma z tohto labyrintu, lebo ma švihne
Áno, zdaníš ich a zároveň si uplatníš zrazenú daň z úroku, ako preddavok na daň...
dudula
24.03.09,06:59
Áno, zdaníš ich a zároveň si uplatníš zrazenú daň z úroku, ako preddavok na daň...

Dobre, budem považovať zrážkovú daň za preddavkovú. Tým , že tie dane v Alfe účtujem ako "dan z príjmu" analytika - zrážková daň, tak kde si môžem pozrieť, že si ju uplatním ako preddavkovú daň. Až v danovom priznaní?
veva125
24.03.09,07:51
Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?
Anja111
24.03.09,08:56
Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?
O úrokoch, dosiahnutých v rámci podnikateľskej činnosti na podnikateľskom BU, sa účtuje v účtovníctve a neuvádzajú sa samostatne v DP...
TatianaM
24.03.09,09:09
Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?


Na riadku 60 daň. priznania sa neuvádzajú. Takže ich budeš mať v príjmoch iba raz a to v peň.denníku ako POZD a daň z úrokov uvedieš v daň. priznaní ako preddavok na daň.
veva125
24.03.09,09:42
Jasne, uz rozumiem. Dakujem.
Silkov
24.03.09,09:58
Mám klientov (živnostníkov), ktorí si príjem dávaju posielť na osobný účet. Aký je rozdiel medzi osobným a podnikateľským účtom pre účtovanie?????
A ešte jeden extrém????? živnostník si dal posielať príjem zo živnosti na účet priateľa. Ako ich môžem zaučtovať???? Interným dokladom????? prosím o pomoc
dudula
24.03.09,14:21
Na riadku 60 daň. priznania sa neuvádzajú. Takže ich budeš mať v príjmoch iba raz a to v peň.denníku ako POZD a daň z úrokov uvedieš v daň. priznaní ako preddavok na daň.

Dala som si vytlacit daňove priznanie a do riadku č. 98 mi neabehla automaticky tá suma daní zrazených zrážkou. To tam manuálne dopisujete v alfe pred tlačením danoveho?
Silkov
25.03.09,11:35
Mám tiež alfu a zrazenú daň si do DP dopisuješ....
dudula
25.03.09,12:29
Mám tiež alfu a zrazenú daň si do DP dopisuješ....

Dakujem :)