macko111
23.03.09,21:07
Som v rozvodovom konaní a stále žijem s manželkou, jedným dospelým a jedným maloletým synom v spoločnej domácnosti v družstevnom byte, ktorý chceme ešte pred rozvodom odkúpiť a následne predať. Všetky výdavky na bývanie hradím sám, taktiež sa aj sám stravujem. Manželka na byt neprispieva a nikdy ani neprispievala. Tvrdí, že je to ako kompenzácia výživného na maloletého syna.
Chcem sa spýtať, či existuje nejaký zákon, ktorým by mi bol súdnou cestou byt pridelený bez toho, aby som musel manželku vyplatiť.
kyblik
23.03.09,20:27
Nie, neexistuje. Tym nas legislativa aspon trochu chrani aby sme neskoncili na ulici ak sa pre niekoho staneme nepohodlnymi. Kto je na najomnej zmluve ten je majitel. Navyse vsetko to co bolo nadobudnute pocas manzelstva je spolocnym majetkom. V pripade, ze niekto z manzelov pred rozvodom nici - rozpredava spol. majetok, robi zle sam sebe. Podla zakona sa obohacuje na ukor druheho, resp. rodiny.
Navyse ak byt jeden z manzelov odkupi este pocas manzelstva, moze o investovane peniaze prist. Totiz ten druhy nemusi nasledne suhlasit s predajom a spravodlivym rozdelenim penazi.
sarasara
23.03.09,20:45
Na to, aby si odkúpil byt do svojho osobného vlastníctva, by musela súhlasiť tvoja manželka. Je dôležité, kedy ste byt dostali do užívania, ak počas manželstva, je zbytočné o veci rozmýšľať týmto smerom. Ty neprispievaš na dieťa, manželka na byt. Ty si teda zoberieš byt a manželka si zoberie dieťa. S týmto riešením by súd asi nesúhlasil.