danielaz
23.03.09,21:49
Dobrý večer,
môžete mi objasniť par. 17 ZDP, bod 3, písm. g
-príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daň. výdavok podľa par. 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať.

Príklad :
Sro má výnos zo sprostredkovania poistenia, v nákladoch má zúčtovanú províziu pre fyzickú osobu, ktorej to vyplati až v r. 2009. Pre sro náklad bude pripoč.položkou v DP za 2008. Fyzická osoba zdaňuje príjem za rok 2009.

Mení par. 17, bod 3, g v tomto prípade niečo?
Ďakujem za odpoveď (hlavne pozitívnu);)
danielaz
24.03.09,10:59
Skúsimi si odpovedať sama :
toľko krát som čítala ten par. 17, až som sama seba presvedčila že to má byť takto :
- náklad pre fyzickú osobu v s.r.o. ovplyvňuje DP za rok 2008
- výnos zúčtovaný v roku 2008 (prislúcha k výdavku) dám ako odpoč. položku v DP za rok 2008.

Jedná sa vlastne o ročnú províziu pri splnení stanoveného objemu za rok.

Ako som to pochopila?
danielaz
25.03.09,10:29
nikto nepoužívate tento paragraf?
ecuch
12.08.09,08:51
Dnes som sa aj ja zamyslela nad tým paragrafom - že mu teda vlastne možno nerozumiem. Neznamená to napr. to, že keď mám napríklad čerpanie repre a časť z toho uhradí zamestnanec, tak tú úhradu nepočítam do základu dane? Od zadania otázky už uplynul nejaký čas - nenašli ste nejaké nové riešenie?
Vladimír Ozimý
12.08.09,09:03
Skúsimi si odpovedať sama :
toľko krát som čítala ten par. 17, až som sama seba presvedčila že to má byť takto :
- náklad pre fyzickú osobu v s.r.o. ovplyvňuje DP za rok 2008
- výnos zúčtovaný v roku 2008 (prislúcha k výdavku) dám ako odpoč. položku v DP za rok 2008.

Jedná sa vlastne o ročnú províziu pri splnení stanoveného objemu za rok.

Ako som to pochopila?

§ 17 ods. 3 písm.g jasne hovorí:

do základu dane sa nezahrnie príjem ktorý prislúcha k výdavku, ktorý nie je daňovo uznaný podľa § 19.
čo to znamená, to jest ak máte na strane výdavku (nákladu) výdavok daňovo neuznaný v čase účtovania, potom ak ste účtovali túto províziu aj do výnosov, tak takýto príjem nebude súčasťou základu dane. V čase keď túto províziu uhradíte zahrniete do daňových výdavkov províziu a na druhej strane zvýšite základ dane o príjem prislúchajúci k tomtu výdavku...
ecuch
12.08.09,10:10
v podstate áno, ale kedy nastáva v praxi prípad, že náklad účtujem zároveň ako výnos, resp. výdavok zároveň ako príjem
Vladimír Ozimý
12.08.09,11:49
v podstate áno, ale kedy nastáva v praxi prípad, že náklad účtujem zároveň ako výnos, resp. výdavok zároveň ako príjem

tu to posudzujeme v rámci celého zdaňovacieho obdobia. T.j. nemusím mať v ten istý deň zaúčtovaný výnos a náklad ale pokiaľ mám za zdaňovacie obdobie náklad ktorý nie je uznaný za daňový výdavok a k nemu prislúcha príjem (výnos) tak aj tento príjem je vyňatý zo základu dane...
ecuch
13.08.09,05:32
V princípe súhlasím, len ma nenapadne konkrétny príklad