Edea
24.03.09,06:30
Dobry den,
prosim o radu. Pracujem na autorsku zmluvu, som student denneho studia VS. Moj prijem neprekrocil 180 000sk. Ekonomka, ktora mi robi danove priznanie si mysli, ze mi nemoze odpocitat 40% pausalne vydavky, lebo nemam DIC (rozdiel v dani je vsak oproti tomu ak by mi to odpocitala viac ako 10 000sk....) Tak jej to totiz povedali na danovom urade v PO. V inych mestach s tym problem nemaju sudiac podla skusenosti kolegov... Ja vsak podavam DP po prvy raz a o DIC som nikdy ani neziadala. Mam prilezitostny prijem za dusevnu cinnost.

Dalsia vec sa tyka rocneho zuctovania. Bolo mi poradene - tuto na Porade :-) ze pri spravnom vypleni tlaciva mi vyjde nulove poistne. Co to vsak znamena spravne vyplnenie ? V roku 2009 uz budem platit preddavky? Na zaklade DP 2008? Co mam ako vyplnit? Zasahuje do toho fakt ze som student alebo to s tym nic nema?

Viem, ze ste teraz vsetci velmi zavaleni pracou ohladom danovych, tak len dufam ze si niekto najde cas na par riadkov aj pre mna :-)

Dakujem velmi pekne!
Beata K.
mzdarka renca
24.03.09,06:42
Dobry den,
prosim o radu. Pracujem na autorsku zmluvu, som student denneho studia VS. Moj prijem neprekrocil 180 000sk. Ekonomka, ktora mi robi danove priznanie si mysli, ze mi nemoze odpocitat 40% pausalne vydavky, lebo nemam DIC (rozdiel v dani je vsak oproti tomu ak by mi to odpocitala viac ako 10 000sk....) Tak jej to totiz povedali na danovom urade v PO. V inych mestach s tym problem nemaju sudiac podla skusenosti kolegov... Ja vsak podavam DP po prvy raz a o DIC som nikdy ani neziadala. Mam prilezitostny prijem za dusevnu cinnost.

Dalsia vec sa tyka rocneho zuctovania. Bolo mi poradene - tuto na Porade :-) ze pri spravnom vypleni tlaciva mi vyjde nulove poistne. Co to vsak znamena spravne vyplnenie ? V roku 2009 uz budem platit preddavky? Na zaklade DP 2008? Co mam ako vyplnit? Zasahuje do toho fakt ze som student alebo to s tym nic nema?

Viem, ze ste teraz vsetci velmi zavaleni pracou ohladom danovych, tak len dufam ze si niekto najde cas na par riadkov aj pre mna :-)

Dakujem velmi pekne!
Beata K.

Samozrejme, že si môžeš odpočítať výdavky vo výške 40%. Nie všetci, ktorí vykonávajú podobnú činnosť ako ty, majú DIČ kartičku.

Čo sa týka RZZP, tak to musíš vykonať, ale nakoľko je to tvoj príležitostný príjem a si študent, za ktorého platí ZP štát, tak vyplníš typ S a konkrétne uvedený príjem dáš do prílohy SC.
tuta
24.03.09,07:52
Toľko zákon:


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
veronikasad
24.03.09,08:03
Dobry den,
prosim o radu. Pracujem na autorsku zmluvu, som student denneho studia VS. Moj prijem neprekrocil 180 000sk. Ekonomka, ktora mi robi danove priznanie si mysli, ze mi nemoze odpocitat 40% pausalne vydavky, lebo nemam DIC (rozdiel v dani je vsak oproti tomu ak by mi to odpocitala viac ako 10 000sk....) Tak jej to totiz povedali na danovom urade v PO. V inych mestach s tym problem nemaju sudiac podla skusenosti kolegov... Ja vsak podavam DP po prvy raz a o DIC som nikdy ani neziadala. Mam prilezitostny prijem za dusevnu cinnost.

Dalsia vec sa tyka rocneho zuctovania. Bolo mi poradene - tuto na Porade :-) ze pri spravnom vypleni tlaciva mi vyjde nulove poistne. Co to vsak znamena spravne vyplnenie ? V roku 2009 uz budem platit preddavky? Na zaklade DP 2008? Co mam ako vyplnit? Zasahuje do toho fakt ze som student alebo to s tym nic nema?

Viem, ze ste teraz vsetci velmi zavaleni pracou ohladom danovych, tak len dufam ze si niekto najde cas na par riadkov aj pre mna :-)

Dakujem velmi pekne!
Beata K.
Pozri tu :

http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html?highlight=%B9tudent
Edea
24.03.09,09:06
dakujem velmi pekne !