danda
06.07.05,22:19
Mám taký nezvyčajný dotaz k cestovným náhradám: Auto je zaradené do sro, avšak konateľ používa auto aj pre neziskovú organizáciu. Účtuje si len náhradu za PH. Ako je to z daňového hladiska? Nepoužíva ho ako súkromná osoba. Odpisy uplatňuje v sro. Akým spôsobom vyúčtovavate PH v sro? Aké doklady potrebuje vypísať - o prevádzke vozidla?

Verím, že mi správne poradíte.
Zuzka
06.07.05,20:22
PHM - bločky zúčtuješ do nákladov na 501 AU. Ak používa auto pre neziskovú organizáciu, tak potom treba vyfakturovať náhrady za poh. hmoty za konkrétne cesty, čiže treba im vystaviť faktúru.
babenko1
06.07.05,20:23
Musí v prvom rade viesť evidenciu jázd... a nákup PH musí korenšpondovať s najazdenými km...
ondrejvla
06.07.05,20:26
Mám taký nezvyčajný dotaz k cestovným náhradám: Auto je zaradené do sro, avšak konateľ používa auto aj pre neziskovú organizáciu. Účtuje si len náhradu za PH. Ako je to z daňového hladiska? Nepoužíva ho ako súkromná osoba. Odpisy uplatňuje v sro. Akým spôsobom vyúčtovavate PH v sro? Aké doklady potrebuje vypísať - o prevádzke vozidla?

Verím, že mi správne poradíte.
No tak poďme po poriadku -
a/ MV v majetku s.r.o, PHM, účtuješ odpisy - ak ho používaš pre inú organizáciu, aj pre neziskovú, buď to fakturuješ do výnosov, alebo to účtuješ ako dar, a ten sa účtuje podľaa ZoDP podľa výšky HV, daj pozor, aby ti nebol pripočitateľnou položkou,
b/ PHM účtujeme cez pokladnicu a podľa spotreby - opäť pozor na PHM, ktoré účtuješ do nákladov a dávaš ako dar neziskovej organizácii,
c/ vypisuješ knihu jázd
d/ účtuješ skutočnú spotrebu podľa knihy a spotrebu navyše, ktorá sa netýka nákladov firmy
Dúfam, že som ti napísala správne, ak nie, je tu viac Poraďákov, ktorí doplnia.
durisovad
06.07.05,20:32
Ja by som este doplnila, ze s tou neziskovou organizaciou by bolo dobre uzavriet zmluvu, v ktorej by bola urcena aj cena za 1 km pouzitia auta.