Misi573
24.03.09,08:43
Dobry den, zdravim vsetky dobre duše na tomto fóre!

Chcem sa Vas spytat ci niekto nema skusenosti s vybavovanim invalidu/pol invalidu.Mam zopar diagnoz co by mi prisudzovalo byt na invalide, resp. pol invalidnom dochodku, som zivnostnik ale podla danoveho priznani nemusim platit poplatok do socialnej poistovne.Moja otazka je:JE POTREBNE PLATIT DO SOCIALNEJ ABY SOM SI INVALID MOHOL NAROKOVAT?pred tym ako som zacalk "živnostnicit" som bol zamestnanec 6 rokov.

Prtosim Vas o hocijaku odpoved, vsetko mi pomoze!

ĎAKUJEM
veronikasad
24.03.09,07:52
Dobry den, zdravim vsetky dobre duše na tomto fóre!

Chcem sa Vas spytat ci niekto nema skusenosti s vybavovanim invalidu/pol invalidu.Mam zopar diagnoz co by mi prisudzovalo byt na invalide, resp. pol invalidnom dochodku, som zivnostnik ale podla danoveho priznani nemusim platit poplatok do socialnej poistovne.Moja otazka je:JE POTREBNE PLATIT DO SOCIALNEJ ABY SOM SI INVALID MOHOL NAROKOVAT?pred tym ako som zacalk "živnostnicit" som bol zamestnanec 6 rokov.

Prtosim Vas o hocijaku odpoved, vsetko mi pomoze!

ĎAKUJEM
V prílohe zákona o sociálnom poistení nájdeš zoznam ochorení a % zníženia schopností výkonu práce. Zopár diagnoz nestačí, musí byť hlavná diagnoza + 1 pridružená diagnoza spolu postih viac ako 40 %.
Aj keď by ti posudková komisia priznala invaliditu s postihom 40 - 70% /pojem polinvalid zákon o soc.poistení nepozná/, ak nesplňaš dobu dôchodkového poistenia, inv.dôchodok ti vyplácaný nebude. Doba dôchodkového poistenia závisí od veku poistenca.
http://www.porada.sk/f94-zakon-o-socialnom-poisteni.html
Misi573
24.03.09,19:31
No tak v prvom rade sa chcem podakovat za odpved!!!
Diagnoza, som diabetik, tazko a zle kompenzovany, mam aj inzulinovu pumpu a pociatocne stadium neuropatie, co je sprievodnou komplikaciou diabetu.A nedavno som dosiel domov z hospitalizacie a spoznal som jedneho fajn chalaniska co mal tieto iste diagnozy a mal priradeny, resp. uznany "pol" invalidny dochodok, ale na rozdiel odomna bol zamestnancom, co ja nie som lebo som SZCO.Moj vek je 27 rokov ak to pomoze.Povedzme pojem "doba dôchodkového poistenia" nechapem :(

DEakuejm za odpoved(e)
Xanti
24.03.09,19:54
No tak v prvom rade sa chcem podakovat za odpved!!!
Diagnoza, som diabetik, tazko a zle kompenzovany, mam aj inzulinovu pumpu a pociatocne stadium neuropatie, co je sprievodnou komplikaciou diabetu.A nedavno som dosiel domov z hospitalizacie a spoznal som jedneho fajn chalaniska co mal tieto iste diagnozy a mal priradeny, resp. uznany "pol" invalidny dochodok, ale na rozdiel odomna bol zamestnancom, co ja nie som lebo som SZCO.Moj vek je 27 rokov ak to pomoze.Povedzme pojem "doba dôchodkového poistenia" nechapem :(

DEakuejm za odpoved(e) No misi573 skús si prečítať túto stránku, máš to tam celkom slušne napísané.
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
V podstate ak si nájdeš prílohu č.4 zákona č. 461/2003 Z (http://jaspi.justice.gov.sk/) tak si vieš skontrolovať či máš diagnozu na invalidný dôchodok. Z toho čo si napísal, by si mal získať ID len treba oň požiadať na SP a tam ti povedia čo a ako dalej. Ak si pracoval tých 6 rokov ako zamestnanec tak si splnil tú podmienku odpracovaných rokov teda "doby dôchodkového poistenia". :cool: