semegast
24.03.09,09:48
som zvukár amatér a zvučím v kostole naše spevácke zbory a všetky akcie v kostole...chcem sa opýtať či mi niekto nevie poradiť nejaký softvér na mixovanie priamo cez počítač? dakujem vám pekne
domenico.office
24.03.09,10:51
Tvoja otázka má niekoľko riešení, na tvojom mieste by som postupoval nasledovne: Určite by som si zaobstaral externú zvukovú kartu, je ich na trhu dosť a v rôznych cenových reláciách, je len na tebe, koľko vieš do toho investovať, určite si vyber kartu s fireware, jedná sa o rýchlu komunikáciu PC a karty. Existujú aj iné spôsoby, prostredníctvom midi, ale myslím, že je to už dnes zastaralá metóda, aj keď stále spoľahlivá a funguje. Je asi úplne jasné, že aj tvoj PC by mal byť vybavený takisto fireware.... Ešte sa vrátim k zvokovke, určite si vyhliadni takú, ktorá bude mať viac audio vstupov, aby si mal kde zapojiť mikrofóny snímajúce tvoj zbor. Výstup zvukovky dáš do koncového zosilňovača a ideš. No a ešte k mixéru. Neviem, či existuje nejaký program, ako samostatný mix, rieši sa to formou nejakého pluginu do audio programu, kde vlastne vieš ovládať mix prostredníctvom obrazovky, ale vieš naprogramovať chovanie sa potenciometrov, v reálnom čase a teoreticky ani nebyť pri mixe. Ale to je tak obsiahla téma, že by som asi tu napísal elaborát. Na koniec dodávam, že ako plugin mix zavesíš do audio programu rôzne iné pluginy, len námatkovo vymenujem pluginy ako kompresor, rôzne, delaye, upravovače....je toho kopec. A prípadný hudobný výkon si zaznamenať na disk počítača.....
semegast
24.03.09,15:40
dikes nejaké také riešenie som potreboval..lebo čo sa týka počítačov som len taký bežný užívateľ a veľa vecí si predstavujem jednoduchšie ako to naozaj potom je :) vdaka
domenico.office
24.03.09,15:45
Nie je to zase nič obrzložité, základy som ti predostrel a ak niečo budeš potrebovať, pýtaj sa.
Fero11
24.03.09,15:46
najlepsie bude asi pouzivat fyzicky mix :)
domenico.office
24.03.09,15:52
Aj to je jedno z riešení, máš pravdu, predložil som len to, ktoré by som si vybral ja. Určite sa časom nevyhne tomu, že si bude chcieť niečo nahrať do HDD a riešenie je hneď na začiatku.
charonme
27.03.09,09:50
Určite by som si zaobstaral externú zvukovú kartu Preco externu? Ak moze internu tak radsej internu. Su lacnejsie a bude to mat mensie oneskorenie a menej zatazovat procesora.


...fireware... Asi si myslel firewire. Fireware je produkt firmy Watchguard suvisiaci so sietami, nie zvukom.


...midi, ale myslím, že je to už dnes zastaralá metóda... MIDI nie je zastarala technologia, ale suvisi skor s ovladanim elektronickych nastrojov, prenasanie nuot a dat a podobne, nie na mixovanie zvuku.


softvér na mixovanie priamo cez počítač? prva otazka by mala zniet: mixovanie konkretne coho? Kolko mas vstupov a vystupov a akych? Ako si ich mixoval doteraz? domenico.office ma pravdu v tom, ze ak to chces mixovat v pocitaci, potrebujes zvukovu kartu s viacerymi vstupmi, napr. takuto (http://www.muziker.sk/Default.aspx?M-Audio-DELTA44&nid=20016&nparams=kod_id;104085) a k vacsine takych kariet je zakladna vybava ovladac s jednoduchym mixovanim.
domenico.office
27.03.09,12:41
V prvom rade sa ospravedlňujem, že som nenapísal firewire, ale fireware, stretol i s takýmto pomenovaním, ale ak niekto chce, pochopí, čo som mal na mysli. Keď sme už pri ňom, prípadný zvukár sa určite časom nevyhne, že si bude chcieť niečo zaznamenať na HDD a práve táto technológia slúži i na vysokorýchlostný prenos digitálnych audio, ale i video dát. Prostredníctvom midi neprenesieš digitálne audio.
Ak dovolíš, napísal som svoj názor, ako by som to riešil ja. Ak chodíš niekde ozvučovať zbor, predpokladám, že s ním chodievaš aj kdesi von a ťahať so sebou celé PC, alebo notebook, to je rozdiel. Preto by som si určite kúpil externú a použil pri takejto činnosti notebook. Vždy je na výbere záujemcu, akému riešeniu prednosť, čo mu viac vyhovuje. Neodrádzal som ani od možnosti, ako si písal ty, či niekto ini čo tu napísali. O latencii, oneskorení by sme sa tiež vedeli pobaviť a nechápem, čo je dnes zaťažovanie procesora, dnešné notebooky vybavené procesormi s dvojjadrovou technológiou a dostatočnou pamäťou zvládajú ovládanie externej zvukovky bez akejkoľvek latencie.....
Midi súvisí s čímkoľvek, čo je schopné sa dať touto technológiou ovládať a určite nie len ovládanie elektronických nástrojov. Prostredníctvom midi sa ovládajú napríklad svetlá, dajú sa otvárať brány, zaťahovať závesy atď, atď.....ale to je na dlhú a inú debatu. Mal som skôr na mysli, že ovládať zariadenie prostredníctvom midi portu je zastaralé a tak to tam aj bolo napísané. Určite midi nemixujú, ale dá sa prostredníctvom midi ovládať mixér a výsledný efekt je zmixovaná vec ! Súhlasím s tebou, že otázka mala znieť inak, preto bolo moja odpoveť taká obšírnejšia, z môjho pohľadu, ako by som celú vec poriešil. Nepoznám hlavne finančné pomery záujemcu o takúto činnosť, tých možností je viacero a vycházdal som z toho, že to chce všetko riadiť z počítača i následným predpokladom, že v budúcnosti si všetko bude chcieť zaznamenať aj do HDD, poprípade strihať, procesovať, v rámci svojich možností mástrovať.
charonme
30.03.09,09:18
domenico.office, dobre si to spresnil, mas pravdu. Ak treba mobilitu tak by sa dalo odporucit nieco na tento (http://www.muziker.sk/Default.aspx?TC%20Electronic-KONNEKT24D&nid=20016&nparams=kod_id;8573) sposob. Stale vsak nesuhlasim s tvrdenim, ze midi je zastarale.