eviketa
07.07.05,08:15
Prosim o radu. Ak idem uhradiť fa cez banku, nezoberie mi predkontáciu z fa. Dá mi tam z poslednej položky alebo žiadnu. To treba predkontáciu vypisovať pri úhrade ručne ? Sorry - som začiatočníkhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Jara
07.07.05,07:31
Nerozumiem, skús napísať či máš problém v nejakom programe,alebo o čo vlastne ide... V čom si začiatočník?

Nemému decku ani vlastná mater nerozumie...
eviketa
07.07.05,07:42
Jarka, dala som to do Money, tak mám problém s Money. Neviem či v nom účtuješ. A môj problém môžem rozpísať lepšie : príjmem fa na ktorú dám predkontáciu. Pošlem úhradu, ktorú mi odpíšu z účtu. Keď zadávam úhradu predmetnej fa z účtu, do chlivika predkontácia mi nedá nič. Myslela som, že by mi to malo vziať automaticky z predmetnej fa, ale neudialo sa. Tak sa pýtam prečo? A začiatočník som s prog.Money lebo ja účtujem v inom SW.
Ľuba
07.07.05,09:39
Doporucujem urobit typ (sablonu) bankoveho dokladu napr. Uhrada fa. s nastavenou bankou, predkontaciou, a clenenim DPH. Bez zadania tychto udajov jednoducho bankovy doklad neulozis.

V uzivatelskom nastavenim v zalozke uctovnictvo potom doporucujem pri vystavovani bankovych dokladov - zaskrtnut : opytat sa na typ dokladu. A potom uz pri vystavovani uhrad nemusis zadavat predkontacie, len datum a var. symbol.:)

Uhradu fa. robim v bankovych dokladoch (nie vo vystavenych alebo prij. fakturach!). Jednoducho nahravas doklady tak ako idu za sebou, ak je niektory z nich uhrada fa. tak kliknes na tlacitko s 3 bodkami v riadku, kde je napisane variabilny symbol a zobrazi sa Ti zoznam neuhradenych dokladov, z ktoreho si vyberies.
eviketa
07.07.05,11:49
Lubi ďakujem. Škoda, že to nemjú nastavené tak, že to priamo predkontuje. No čo už. Urobím si teda typy dokladov a budem makať.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
muzicek
08.07.05,06:10
MoneyS3 može samo predkontovať! Stačí si len v zozname bankových účtov zvoliť na účte primárny účet napr (221100).

Následne ak príjmete faktúru so zaúčtovaním111000/321300, doklad môžte uhradiť voľnou predkontáciou na uhrádzajúcom doklade (napr. bankovom) (ktorú môžete mať predvolenú v type dokladu) napr: 321000/xxxxxx .

Money nie len že dosadí namiesto xxxxxx správny účet z nastavenia bankového účtu ale dosadí aj správny protiúčet.

Čiže si vystačíte s jednou predkontáciou: napr 321000/xxxxxx

zaúčtované však budete mať: 321300/221100
eviketa
09.07.05,10:07
Mužíček ďakujem, ale ja mám JU. Skus poradiť aj tam, ak vieš. Vidím, že to máš premakané. No a ešte ma hnevajú dátumy, že ich musím stále prepisovať. Nedá sa s tým niečo ? Viem, že je F12, ale ja mám BU napr. 1x mesačne a tam je dátumov plno.takže prepisujem. Nedá sa čosi s tým. Skúšala som aj premeniť dátum, ale pri dátumoch to je tak, že nie vždy zapisujeme 1 http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif- tak ako ?

Ďakujem za všetky rady
muzicek
09.07.05,10:34
Ahoj,

hm, s JU je to este lahsie, jednoduchsie. Tu staci len mat sparvne zadany uctovny pohyb -v MoneyS3 "predkontaciu" na FA. Money Ti automaticky zauctuje podla hradeneho doklau -t.j. podla "predkontacie" z FA. Cize na bankovom, pokladnicnom doklade mozes mat vybranu akukolvek "predkontaciu", do penazneho dennika sa zapise uctovny pohyb vychadzajuci z hradeneho dokladu (FA). Jednoducho sa to da skontrolovat, do bankoveho dokladu vloz akukolvek inu "predkontaciu", vyber si FA, kt. budes uhradzat a uloz ju. V liste zoznamu bankovych dokladov si klikni na tlacitko zauctovanie a mozes sa presvedcit, ze Money Ti zobralo zauctyovanie -uctovny pohyb z hradeneho dokladu FA a nie z bankoveho dokladu.

Co sa tyka datumu, bohuzial je tam iba moznost klavesovych skratiek F12 -zmeni vsetky datumy podla vybraneho vo vsetkych oknach alebo F11 -zvoli dnesny datum vo vybranom okne.
Takisto Money umoznuje rychle vybery s funkcnymi klavesami ako su F?? a to napriklad pre vyber predkontacii, uctu, clenenia DPH, strediska, zakazky, ... .
K lahsiemu zauctovaniu a spracovaniu bankovych vypisom by som odporucil pouzit modul hombankingu. Aku banku uctujes? Pokial by tam bola TABA, tak by stacil mat internetbankig alebo ak dobre viem, tak SLSP ma zdarma este DataBanking, kde Money dokaze s nim pracovat. Inac je potrebne mat z banky specializovany software hombankingu. Vlastne by si to nemusela rucne vlozit vsetky pohyby z uctu, ale stacilo by ziskat specialny subor z hombankingoveho softwaru, z internetbankingu, v ktorom by tieto informacie boli a do MoneyS3 ich naimportovat. Takto sa do MoneyS3 mozu naimportovat nielen spravne datumy, ale vsetky potrebne udaje, ktore sa nachadzaju na vypise - adresat, VS, suma.

Pekny vikend prajem
eviketa
10.07.05,10:31
Mužíček, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveť. Priznám sa, že ma nenapadlo pátrať po pen.denn. ako to berie, je som len videla na BV že nie je predkontácia
z fa. Tak si dám typ dokladu na BU ako uh.fa a malo by to fungovať. Ešte raz ďakujem, ale isto ťa budem ešte potrebovať.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

K tomu hoemebank. - má TB . čo musím kde zadať, aby mohli robiť uhrady priamo ?
muzicek
10.07.05,15:15
Pekny dnik,
vytvorenie typu dokladu dalsimi potrebnymi parametrami je dobra vec. Takze konec-koncov sa v type nadefinuju hodnoty, no a uctovne pohyby sa automaticky importuju z FA na ukor "predkontacie", ktory sa bude nachadzat v type dokladu.

Co sa tyka hombenkingu -ciste pre import dat, postaci pouzianie internetbankingu a zakladne nastavenie v MoneyS3 a samozrejme moznost ziskat elektronicky vypis vo formate XML zo stranky klienta- internetbankingu TABA. Tento subor moze klient kazdy mesiac vyexportovat a poslat Ti cez mailovu komunikaciu. Pre export, vytvorenie uhrad vsak uz by si potrebovala specializovany software od bankovej spolocnosti a specialnu karticku. Ale myslim, ze import vypisov v sucasnosti uplne staci.

Nastavenie homebankingu v MoneyS3:
v ceste Nastroje - Nastavenia - Elektronicky platobny styk si treba nadefinovat Tatra banka ver.1.3. Nasledne v ceste Nstroje - Zoznamy - Bankove ucty a pokladnice si vyberies a nechas opravit ucet. V dole budes mat moznost s trojbodkou si vybrat hombanking. Tu si vyberies predtym zvoleny elektronicky platobny styk -Tatra banku ver.1.3. a ulozis. Toto je cele nastavenie. Potom ak budes mat subor, tak staci si ho naimportovat cestou Uctovnictvo - Banka - Vypisy z uctu. Otvori sa wizzard, kde postupne si zvolis nastavenie. V prvom okienku si vyber moznost "Vypis zauctovat", nasledne elektronicky platobny styk -TABA, dalej si vyberas importovany subor -XML, GEMiny format (pre TABA), dalej mas moznost zadat ci ma MoneyS3 aky bankovy doklad ma vytvorit (tlacitko nastavenie), kontrolovat duplicitu (ak sa tam najde uz v systeme rovnako definovany doklad, Money ho neiportuje nanovo), mas tu i moznost zvolit automaticke parovanie vychadzajuc z kontroly variabilneho cisla, ciastky a adresata. A nakoniec mas moznost zvolit importovanie vypisu po dokladoch-kazdy doklad sa Ti otvori a budes si ho moct skontrolovat, alebo das ho cely naraz zapisat do MoneyS3. Vzdy vsak sa Ti objavy protokol, co sa zapisalo.

Verim, ze to pomoze urychlit pracicku.
eviketa
12.07.05,18:23
vidím ,že si premakaný. Vytlačila som si postup a zajtra skúsim, lebo dnes som nemala s tých najšťastnejších dní ( a idem plakať do vankúša za niekoho iného).
Moc ďakujem, ak by som bola total neschopák, ozvem sa . Ďakujem
Krtko
05.08.05,07:41
Muzicek, mohol by si prosím takýto postup napísať aj pre Slsp, zatiaľ mám od nich Internetbanking, ale na internet. pomoci mi odpísali, že ten nekorešponduje s Money, mám sa vraj spýtať na databanking. Vôbec sa v tomto nevyznám, takže poraď, prosííím
Atreides
05.08.05,09:55
Vo vseobecnosti internet bankingy neposkytuju vypisy vo formatoch, ktore by dokazal ekonomicky system spracovat. (ABO, GEMINY, MULTICASH, XML). Vynimkou je internetbanking Tatrabanky, ktory umoznuje ulozit vypis do XML.


Preto je potrebna pre komunikaciu s bakou externa aplikacia (HOMEBANKING), ktora s nou komunikuje. Posiela prevodne prikazy a stahuje vypisy. Tato externa aplikacia dokaze ulozit vypis v niektorom z tychto formatov, ktory uz Money spracuje. Pri SLSP je to format GEMINY.


Specialne v pripade SLSP by bolo najlepsie vybavit si u nich novinku v el. bankovnictve ktoru ponukaju zatial len oni a tym je DATABANKING.


Nepotrebujete externu aplikaciu ani sa nemusite pripajat na www stranku banky. Priamo z prostredia Money sa prikaz odosle do banky a rovnako sa stiahne vykaz.


Takze ak SLSP urcite pozadujte DATABANKING!


http://www.slsp.sk/img/347_databanking.gif

zdroj: SLSP
Krtko
05.08.05,15:19
Super, nie som technicky zdatná, ani za mak tomu nerozumiem, ale vyskúšam. Díííííík
muzicek
07.08.05,07:18
Ahoj Renatka!

tak ako spominal moj kolega nad tymito riadkami, najidealnejsou formou spracovania vypisov a zasielanie prikazov pri pouziti banky SLSP je pouzitie ich noveho systemu DATABANKING. Je to obdoba HomeBankingu, ale jeho velkou prednostou je priama komunikacia medzi ekonomickym systemom a serverom v banke. T.j. odpadava konverzacia vystupneho suboru z MoneyS3 na pozadavany subor do banky v dalsom softwary (dodava banka) a nasledne jej zaslanie na bankovy server a opacne. Pri databankingu je to asi tak, ze v MoneyS3 s exportne subor a ten sa pri pripojeni do internetu zasiela tak ako je (bez konverzacii) na bankovy server. Co sa tyka INTERNETBANKINGU, tak naozaj len TABA ponuka moznost si z internetbanking stranky stiahnut vypis citatelny pre MoneyS3. Ale uz import prikazov musi byt zabezpeceny cez dodavany software hombankingu TABA.

Nastavenie homebankingu v MoneyS3 pre SLSP:
v ceste Nastroje - Nastavenia - Elektronicky platobny styk si treba nadefinovat Slovenska sporitelna -myslim ver.1.3. Nasledne v ceste Nstroje - Zoznamy - Bankove ucty a pokladnice si vyberies a nechas opravit ucet. V dole budes mat moznost s trojbodkou si vybrat hombanking. Tu si vyberies predtym zvoleny elektronicky platobny styk -Slovenska sporitelna ver.1.3. a ulozis. Toto je cele nastavenie v MoneyS3.
Este som neskusal DATABANKING -ako funguje, ale malo by to byt jednoduche. Viac informacii o databankingu SLSP a presne ako sa prenasaju data sa dozvies priamo v banke. Pokial by si pouzivala nie databanking, ale homebanking SLSP tak potom staci mat nainstalovane ich software, z neho vygenerovat potrebny vypisovy subor v geminy formate a naimportovat do MoneyS3 cestou Uctovnictvo - Banka - Vypisy z uctu. Otvori sa wizzard, kde postupne si zvolis nastavenie. V prvom okienku si vyber moznost "Vypis zauctovat", nasledne elektronicky platobny styk -SLSP, dalej si vyberas importovany subor s trojbodkou -preklikas sa kde sa nachadza, dalej mas moznost zadat ci ma MoneyS3 aky bankovy doklad vytvorit (tlacitko nastavenie), kontrolovat duplicitu (ak sa tam najde uz v systeme rovnako definovany doklad, Money ho neiportuje nanovo), mas tu i moznost zvolit automaticke parovanie vychadzajuc z kontroly variabilneho cisla, ciastky a adresata. A nakoniec mas moznost zvolit importovanie vypisu po dokladoch-kazdy doklad sa Ti otvori a budes si ho moct skontrolovat, alebo das ho cely naraz zapisat do MoneyS3. Vzdy vsak sa Ti objavy protokol, co sa zapisalo. A export v homebankingu -cize prikaz je velmi podobny -opak. V MoneyS3 urobis prikaz na uhradu, ulozis ho do suboru, ktory nasledne musis s bankovym softwarom este konvertovat do pozadovanej formy a ten zaslat na bankovy server na spracovanie.

Prijemny den
Aristo
28.01.06,08:09
Databanking je len o umožnení prepojenia účtovného systému s bankou.
Nie je treba ďalší softvér, nie je treba žiadne importné a exportné súbory.
Vám stačí mať internetbanking a ak máte softvér, ktorý podporuje databanking môžete ho automaticky využívať. Vôbec sa nestaráte o to či má banka XML, ABO, GEMINY alebo niečo podobné. Ak už Internetbanking máte stačí zistiť či Váš softvér podporuje Databanking.

Potom len z došlých faktúr vytvoríte príkazy na úhradu a tie jedným tlačítkom sám MoneyS3 pošle do banky. A znova "jedným" tlačítkom sťauje výpisy výpisy. Tak jednoduché to ešte nebolo v žiadnej banke a vžiadnom softe.

Viac info o databankingu a podporovaných softvéroch je na http://www.databanking.sk.
SOME
30.01.06,16:04
Databanking je len o umožnení prepojenia účtovného systému s bankou.
Nie je treba ďalší softvér, nie je treba žiadne importné a exportné súbory.
Vám stačí mať internetbanking a ak máte softvér, ktorý podporuje databanking môžete ho automaticky využívať. Vôbec sa nestaráte o to či má banka XML, ABO, GEMINY alebo niečo podobné. Ak už Internetbanking máte stačí zistiť či Váš softvér podporuje Databanking.

Potom len z došlých faktúr vytvoríte príkazy na úhradu a tie jedným tlačítkom sám MoneyS3 pošle do banky. A znova "jedným" tlačítkom sťauje výpisy výpisy. Tak jednoduché to ešte nebolo v žiadnej banke a vžiadnom softe.

Viac info o databankingu a podporovaných softvéroch je na http://www.databanking.sk.


Aké je to "jedno tlačítko"?
Doteraz som používala homebanking SLSP, prešla som na internetbanking,
aby som mohla používať databanking priamo z Money. Čo mám kde nastaviť? ďakujem
SOME
31.01.06,06:49
Takže už som nastavila v Elektr.úplatobnom styku Aktivovať Databanking, v zozname účtov som nastavila Databanking Slovenská sporiteľna verzia 1.4.tak mi to povedali na technickej podpore. Ale keď som to išla vyskúšať a zadám Výpis zúčtu a chcem si stiahnuť priamo z banky, hlási mi to chybu : " Exeption EOleSyS Error in module HB-SLSP.DLL at 0006D4C1. Viete mi poradiť? Skúšam volať na techn. podporu, ale zatiaľ obsadené ...
pongo
31.01.06,20:00
Ja to robím tak, že skopírujem predchádzajúcu úhradu faktúry, cez VS si vyberiem tú konkrétnu, ktorú chcem uhradiť a len potvrdím. Je to rýchle. Ale dá sa aj nastaviť typ účtovného dokladu. Potom len zadať nový výdaj, typ dokladu a výber VS.
Aristo
15.03.06,08:51
Takže už som nastavila v Elektr.úplatobnom styku Aktivovať Databanking, v zozname účtov som nastavila Databanking Slovenská sporiteľna verzia 1.4.tak mi to povedali na technickej podpore. Ale keď som to išla vyskúšať a zadám Výpis zúčtu a chcem si stiahnuť priamo z banky, hlási mi to chybu : " Exeption EOleSyS Error in module HB-SLSP.DLL at 0006D4C1. Viete mi poradiť? Skúšam volať na techn. podporu, ale zatiaľ obsadené ... mne to ide parádne. To bude niečo medzi Money a WINdowsom :( Kontaktujte Cigler SW oni Vám to prinštalujú - poradia čo s tým
mariab
16.03.06,07:43
Ahoj,

hm, s JU je to este lahsie, jednoduchsie. Tu staci len mat sparvne zadany uctovny pohyb -v MoneyS3 "predkontaciu" na FA. Money Ti automaticky zauctuje podla hradeneho doklau -t.j. podla "predkontacie" z FA. Cize na bankovom, pokladnicnom doklade mozes mat vybranu akukolvek "predkontaciu", do penazneho dennika sa zapise uctovny pohyb vychadzajuci z hradeneho dokladu (FA). Jednoducho sa to da skontrolovat, do bankoveho dokladu vloz akukolvek inu "predkontaciu", vyber si FA, kt. budes uhradzat a uloz ju. V liste zoznamu bankovych dokladov si klikni na tlacitko zauctovanie a mozes sa presvedcit, ze Money Ti zobralo zauctyovanie -uctovny pohyb z hradeneho dokladu FA a nie z bankoveho dokladu.

Co sa tyka datumu, bohuzial je tam iba moznost klavesovych skratiek F12 -zmeni vsetky datumy podla vybraneho vo vsetkych oknach alebo F11 -zvoli dnesny datum vo vybranom okne.
Takisto Money umoznuje rychle vybery s funkcnymi klavesami ako su F?? a to napriklad pre vyber predkontacii, uctu, clenenia DPH, strediska, zakazky, ... .
K lahsiemu zauctovaniu a spracovaniu bankovych vypisom by som odporucil pouzit modul hombankingu. Aku banku uctujes? Pokial by tam bola TABA, tak by stacil mat internetbankig alebo ak dobre viem, tak SLSP ma zdarma este DataBanking, kde Money dokaze s nim pracovat. Inac je potrebne mat z banky specializovany software hombankingu. Vlastne by si to nemusela rucne vlozit vsetky pohyby z uctu, ale stacilo by ziskat specialny subor z hombankingoveho softwaru, z internetbankingu, v ktorom by tieto informacie boli a do MoneyS3 ich naimportovat. Takto sa do MoneyS3 mozu naimportovat nielen spravne datumy, ale vsetky potrebne udaje, ktore sa nachadzaju na vypise - adresat, VS, suma.

Pekny vikend prajem

ahoj,

som rada, že som si našla Tvoju odpoveď na overenie mojich úvah o tom účtovaní prijatých faktúr v bankovom doklade. Ja MS3 mám sotva pár dní
a dáva mi poriadne zabrať. Ešte veľmi pekne prosím o radu v JÚ, kde som začiatočník: prevzala som účtovníctvo pre klienta od inej účtovníčky a je tam min.20 prijatých faktúr za rok 2005, plátca DPH. Moja otázka znie, či mám tieto faktúry nahodiť do knihy záväzkov na tento rok. Nemám ešte žiadne minuloročné zostavy, DPH z nich určite bolo uplatnené v 2005.
Prosím, poraď mi. Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Ľuba
16.03.06,20:27
ahoj,

som rada, že som si našla Tvoju odpoveď na overenie mojich úvah o tom účtovaní prijatých faktúr v bankovom doklade. Ja MS3 mám sotva pár dní
a dáva mi poriadne zabrať. Ešte veľmi pekne prosím o radu v JÚ, kde som začiatočník: prevzala som účtovníctvo pre klienta od inej účtovníčky a je tam min.20 prijatých faktúr za rok 2005, plátca DPH. Moja otázka znie, či mám tieto faktúry nahodiť do knihy záväzkov na tento rok. Nemám ešte žiadne minuloročné zostavy, DPH z nich určite bolo uplatnené v 2005.
Prosím, poraď mi. Veľmi pekne ďakujem.
Mária

Založ si rok 2005 a tam si nahraj len tie faktúry z minulého roku došlé aj vystavené, ktoré neboli uhradené do 31.12.2005 + prípadné ďalšie neuhradené záväzky a pohľadávky.
fizzy
11.08.06,07:24
Dobry den,
prosim vas o radu,
mam dva bankove ucty, jeden je na podnikanie a jeden je sukromny, som dnes zistil ze nemam uhradenu fakturu ktora je splatna do dnesneho dna. Na podnikatelskom ucte nemam toklo penazi ale na sukromnom ano. A este k tomu sukromny ucet je otvoreny v tej istej banke ako mam platit. Mozem FA uhradit aj zo sukromneho uctu? Niesom platitelom DPH a uctujem v JU.
Budu s tym problemy?
Dakujem za radu ;)
Zoltán Kovács
11.08.06,07:50
Dobry den,
prosim vas o radu,
mam dva bankove ucty, jeden je na podnikanie a jeden je sukromny, som dnes zistil ze nemam uhradenu fakturu ktora je splatna do dnesneho dna. Na podnikatelskom ucte nemam toklo penazi ale na sukromnom ano. A este k tomu sukromny ucet je otvoreny v tej istej banke ako mam platit. Mozem FA uhradit aj zo sukromneho uctu? Niesom platitelom DPH a uctujem v JU.
Budu s tym problemy?
Dakujem za radu ;)

V zásade by si nemal používať súkromný účet na podnikateľské účely. A čo keby si vybral zo sukromného účtu, vložil na podnikateľský účet (druhové členenie ako osobný vklad) a potom uhradil tú predmetnú faktúru?
fizzy
11.08.06,07:56
No ale to peniaze im pridu az o dva dni....
kedze podnikatelsky ucet je v inej banke ako mam platit dodavatelovi...
no takze asi ostava ze vyberiem peniaze z banky a dam na podnikatelsky ucet....hmm...
Zoltán Kovács
11.08.06,07:59
Pri použití súkr.účtu by ti vyskytol problém ako to zaúčtovať. KeĎ v programe máš zadefinový iba jeden podnikateľský účet. A ako hovoríš išlo by len o túto jednu úhradu. Ako by si to odôvodňoval pri daň.kontrole. Zadefinovanie počiatočného stavu toho nového "súkromného" účtu v účtovníctve.......

A čo keby si vybral peniaze zo súkromného účtu a vložil priamo na účet dodávateľa. V tom prípade by si mal úhradu ihneď ako hotovostnú úhradu.;)
fizzy
11.08.06,08:09
No tak ja si zajdem do banky.....a prsi k tomu.....hmm....ale inak to asi nevyriesim ;)
diki moc Smith za pomoc.....
prajem pekny den
zuzubalu
07.03.07,11:46
muzicek, tvoj navod bol super. Ulahcilo mi to pracu jak slak :rolleyes:
Pru
19.05.08,11:12
Nastavila som si všetko podľa návodu, dala aktivovať databanking. Ale keď vytvorím príkaz na úhradu, potom stlačím homebanking, pýta to odo mňa nejaké heslo, alebo EOK, čo tam mám zadať? dík
sybila3
09.08.09,12:21
no mne to nejde vôbec a tiež pýta nejaké heslo, mohli by ste mi poradiť?