andreanka
24.03.09,10:28
file:///C:/DOCUME%7E1/BLASCA%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/BLASCA%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg Dobry den,

Potrebovala by som poradit... mam tu priklad na danove priznanie FO typ B.
Danovnik je slobodny, nema deti.
Danovnik bol zamestnany 3 mesiace (januar – marec 2008) na Slovensku.
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti bol 96887,- Sk,
poistne a prispevky celkom 12790,- Sk,
ciastkovy zaklad dane 84097,- Sk
Uhrn preddavkov na dan 11298,- Sk
Nezdanit.cast na danovnika 24624,- Sk.
Danovnik na Slovensku plati za rok 2008 zivotne poistenie v sume 20000,- Sk. Prizna sa mu vsak najviac 12000,- Sk.

Danovnik od aprila otvoril restauraciu v Nemecku, s 1 spolocnikom maju zivnostensky podnik – polovicny podiel, maju uzavretu zmluvu medzi sebou. S Nemeckom ma SR uzavretu Zmluvu c. 18/1984 cl. 23, podla ktorej je metoda vynatie prijmov – to znamena rozdiel medzi zdanitelnymi prijmami zo zdrojov v zahranici a danovymi vydavkami vycisleny podla § 17 ods. 14 (Súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí s výnimkou, ak základom dane stálej prevádzkarne je daňová strata, o ktorú podľa daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj príjmu, možno znižovať základ dane. Pri jeho zisťovaní sa postupuje podľa odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.).
Podnikovy prijem zahrna:
a)zivnostensky podnik = 97153,59 eur
b)sukromne podiely 5862,75 eur
c)dan z obratu 19330,91 eur
Suma prijmu podniku je 122347,25 eur

Podnikove vydavky su v celkovej sume 108332,16 eur
Z toho a) Vorsteuer = Preddavkova dan je 14555,43 eur
b) Dan z obratu – platba je 2044,41 eur
c) Dane, poistenie a podiely su v sume 2248,82 eur

Podnikovy zisk je v sume 14015,09 eur
Zaujima ma, ci je danovnik povinny podat danove priznanie, ked sa tu nezdrziaval viac ako 183 dni v roku, prijmy zo zahranicia z podnikania sa mu zdanuju v Nemecku, rodinne väzby ma na Slovensku, v Nemecku je nahlaseny na trvaly pobyt, ale na SVK nie je odhlaseny z trvaleho pobytu.
Ak je povinny danovnik podavat na Slovensku danove priznanie, uvadzaju sa zo zahranicia prijmy a vydavky v polovicnych udajoch, kedze je polovicny vlastnik? A akym kurzom? Uctvonictvo im vedie firma v Nemecku. Kedze v Nemecku riadne platia dane, v akych riadkoch danoveho priznania sa uvadza uhrn prijmov a dane (v riadkoch 79 a 80?). Prípadne vedeli by ste mi poradit, na ktoru firmu by sa mohol obratit, ktora by mu danove priznanie vykonala – so skusenostou s danovymi priznaniami FO typ B v suvislosti s Nemeckom?

Vopred dakujem velmi pekne za odpoved a ustretovost.