lucilali
24.03.09,10:38
Príjemný deň,

viem,že sa o tom popísalo už veľa, ale nevyjdem z toho.

Som rezidentom s potvrdením danového domicilu v Čechách, DP teda podávam v CR, s tým, že zároveň prenajímam byt v SR, tj prenájom zdaním na Slovensku a následne daň započítam do DP v CR. Tomu rozumiem. Ale:


ja mam prijem z prenajmu za rok 2008 111 (http://www.porada.sk/t59459-111-obstaranie-materialu.html) 163,- Sk
pocitala som: 111 (http://www.porada.sk/t59459-111-obstaranie-materialu.html) 163 - 25653 = 85 513 (http://www.porada.sk/t59144-513-naklady-na-reprezentaciu.html) x 0,40 = 34 229
85 513 (http://www.porada.sk/t59144-513-naklady-na-reprezentaciu.html) - 34 229 = 51 283 ZD, z toho 19% = 9743,- Sk

Počítam správne? a - môžem si uplatniť teda odpočet 25653,- Sk ak nie som rezidentom v SR? Pretože odpočet si uplatňujem pri ostatných príjmoch predsa v CR.

dakujem
ahojky
lucilali
24.03.09,10:47
pomôže niekto, prosím?
lucilali
24.03.09,11:26
prosím, pomôže mi niekto? aspon tú info - môžem si uplatniť odpocet tých 25 653,-? dakujem
Hančulka
24.03.09,12:31
Pozri si Zmluvu medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia, článok 6 - Príjmy z nehnuteľného majetku. V bode 1. je uvedené nasledovné:
Príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu z nehnuteľného majetku / vrátane príjmov z poľnohospodárstva alebo lesníctva/ umiestneného v druhom zmluvnom štáte, môžu byť zdanené v tomto druhom štáte.
3. Ustanovenia odseku 1 sa uplatnia na príjmy poberané z priameho užívania, nájmu alebo z každého iného spôsobu užívania nehnuteľného majetku.
lucilali
24.03.09,13:24
Pozri si Zmluvu medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia, článok 6 - Príjmy z nehnuteľného majetku. V bode 1. je uvedené nasledovné:
Príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu z nehnuteľného majetku / vrátane príjmov z poľnohospodárstva alebo lesníctva/ umiestneného v druhom zmluvnom štáte, môžu byť zdanené v tomto druhom štáte.
3. Ustanovenia odseku 1 sa uplatnia na príjmy poberané z priameho užívania, nájmu alebo z každého iného spôsobu užívania nehnuteľného majetku.
dakujem za odpoved. Vcera mi na Financnom urade pre Prahu 6 povedali, ze tento prijem z prenajmu nehnutelnosti musim uplatnit v SR. Z Vasej odpovede vyplyva, ze v CR, ak tomu spravne rozumiem.
Mne ide hlavne o to, ze ked to popocitam, teraz som skusila podla DP v SR, tak viem, ako to ma byt, lenze ak to popocitam, tak si musim uplatnit: 25 650,- Sk odpocet (co mi na DU v Presove potvrdili ze mozem), no a takisto 98 496,- Sk na danovnika (mozem?), lebo v zakone sa o tom nehovori a na DU v Presove nevedia.. tak kto vie a kto pomoze? bolo by to jednoduche, zinkasovala by som s 0 danou cisty najom.. ale uplatnim si ulavu dvakrat - v CR aj v SR... dik za kazdu reakciu. ahojky
Hančulka
25.03.09,08:37
Nezdaniteľné časti základu dane v SR /98 496 aj 12 000/ si môžeš uplatniť ak sa nájdeš v § 2 písm. d/prvý bod /zákon o dani z príjmov/. Mne to vychádza tak, že keď podáš DP v SR a vychádza ti po odpočítaní nezdanit.časti nulová daň, tak ako rezident s potvdením daňového domicilu v ČR si zdaňuješ celosvetové príjmy v ČR a teda aj tento príjem z prenájmu bytu dodaníš lebo započítavaš daň 0.
lucilali
25.03.09,10:06
no.. logiku by to malo. lenze ked zapocitas v CR dan 0 za prijem na SVK, s danou v CR ti to neurobi absolutne nic, ziadne navysenie.
lucilali
25.03.09,10:30
PODLA TOHTO NAROK MAM, NA 90 TISIC - ULAVU, POMOZTE PROSIM, KTO VIETE PORADIT.. DAKUJEM

§ 11

Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými

sú:

a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného

minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho

obdobia ročne na daňovníka,

b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného

minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho

obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu

s daňovníkom v domácnosti,57) ak nemá vlastný

príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom

období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná

časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou

a vlastným príjmom manželky (manžela); do

vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa

§ 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne

dávky43) a štipendium poskytované študujúcim

sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125),

c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené

podľa osobitného predpisu,35)

d) účelové sporenie,

e) poistné na životné poistenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú

podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku

zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného

dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo NIE SOM

sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia,

alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia

rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku,

22) (ďalej len „dôchodok“) alebo ak mu dôchodok bol

priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je

vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa

odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje

sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku

1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1

písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou

dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane

podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu

dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s

neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom

na území Slovenskej republiky NETYKA SA BODU A, TEDA ULAVY CEZ 90 TISIC..
lucilali
25.03.09,10:48
pomoze niekto?
dakujem
lucilali
30.03.09,11:11
nikto nenapísmenkoval, takže aspon pre niekoho, kto tuto temu objavi:
zdaneny prijem z prenajmu na SVK, odpocet na odpocitatelnu polozku cez 90 tisic - narok mam, tj dan = 0
metodou zapoctu som urobila danove priznanie z ostatnych prijmov v CR
pekny den vsetkym, som rada, ze mam toto za sebou :]
L