kefa
24.03.09,10:52
Od maja 2008 som zivnostnik ale nakolko som este nezacal poriadne podnikat nemam ziadne prijmy len vydavky. Chcem sa preto opytat ci musim v danovom priznani vypisovat oddiel IX - Základ dane ked to vlastne nemam ani z coho vypocitat?
Alena Šimová
30.03.09,05:28
Od maja 2008 som zivnostnik ale nakolko som este nezacal poriadne podnikat nemam ziadne prijmy len vydavky. Chcem sa preto opytat ci musim v danovom priznani vypisovat oddiel IX - Základ dane ked to vlastne nemam ani z coho vypocitat?
podľa mňa áno, veď napr. môžeš mať nárok na daňový bonus, zaplatené preddavky na daň z úrokov.
hanelie
30.03.09,05:37
zdroj: portál.gov.sk
Problematika daňového bonusu je upravená v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej len „zákon“).

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:
zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,

môže si uplatniť daňový bonus v celkovej sume 19,32 € mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).

O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
hanelie
30.03.09,05:39
Od maja 2008 som zivnostnik ale nakolko som este nezacal poriadne podnikat nemam ziadne prijmy len vydavky. Chcem sa preto opytat ci musim v danovom priznani vypisovat oddiel IX - Základ dane ked to vlastne nemam ani z coho vypocitat?
základ dane bude nula, stratu uvádzaš na riadku 39 / "B" /
stratu si môžeš uplatniť / odpočítať v budúcom období DP/
bv_alexandra
30.03.09,05:41
Áno musí sa aj tento odiel vypísať a to konkrétne
r. 57 - suma daňovej straty
r. 68 - základ dane 0/nula/