vitekr
24.03.09,11:25
Zdravim Vsetkych poradakov,
mam nasledovny problem, potrebujem vyhodnotit viac excelovych dokumentov a to nasledovne: mam menny zoznam hodnot (nazov a pocet) generovanych denne. cize potreboval by som, aby som sparoval jednotlive nazvy a vedla nich bol pocet z jedneho dna a v druhom pocet z druheho dna. Dolezite je to, aby som ich dokazal sparovat a tie, ktore sa nevyskytli v oboch zoznamoch, aby sa tiez zobrazili, ale budu mat nevyplneny udaj....

dufam ze som to napisal zrozumitelne, ak nie, rad vysvetlim, a za radu dopredu dakujem
robin78
24.03.09,10:29
ak som to spravne pochopil, tak asi najlepsie riesenie by bolo pouzitie makier ;-)
vitekr
24.03.09,11:40
robin78, nerozumiem tvojej odpovedi.
Ja som sa nepytal cim sa to da spravit, ale ako sa to da spravit....
v MS Access to ide celkom pohodlne, ale bohuzial nemam v praci Access a Excel nie je moj az taky velky kamarat...
robin78
25.03.09,06:54
ved som ti odpovedal, da sa to spravit makrami. obycajnymi vzorcami to neporiesis, resp. to bude rovnako pracne ako by si to robil rucne. a bez nejakych prilozenych dokumentov tazko ziskas nejaky konkretnejsi postup ako to spravit ;-)
ivka70
25.03.09,07:06
poriesis to cez funkciu VLOOKUP ... nie je to sice az take elegantne ako v Accesse, ale ide to
PaloPa
25.03.09,16:25
Podobný problém sa tu už viac krát riešil.
Pozri: http://www.porada.sk/892030-post11.html

Ak nestačí, prilep nejaký vzorový podklad na Poradu, dobrovoľníci "helfnú" :-)

Palo
vitekr
25.03.09,18:38
Dik PaloPa,
takze prikladam vzor, ktory potrebujem vyriesit. Ulohy tu vidim skor dve a to 1, spocitat z harku1 aj firmy, ktore su v zozname viackrat a zapisat to do jedneho spolocneho riadku vid harok "final". 2, je mozne tieto firmy sparovat aj na zaklade prvych priklad 10 pismien? Ide o to, ze co spravi firma, ak v jednm mesiaci moze byt len nazov firmy a v inom za nazvom moze byt uvedene napriklad "nazov s.r.o."
Este raz vrela vdaka za pomoc
ivka70
25.03.09,20:26
Dik PaloPa,
takze prikladam vzor, ktory potrebujem vyriesit. Ulohy tu vidim skor dve a to 1, spocitat z harku1 aj firmy, ktore su v zozname viackrat a zapisat to do jedneho spolocneho riadku vid harok "final". 2, je mozne tieto firmy sparovat aj na zaklade prvych priklad 10 pismien? Ide o to, ze co spravi firma, ak v jednm mesiaci moze byt len nazov firmy a v inom za nazvom moze byt uvedene napriklad "nazov s.r.o."
Este raz vrela vdaka za pomoc
Tak tu mas priklad, ako sa to da urobit

Udaje do final som skopirovala do jedneho stlpca a pouzila funkciu odstranit zdvojenie.

Je to robene v 2007 ..ak mas starsiu verziu Excelu a nefunguje ti to, ozvi sa, mozno tam bude potrebne upravit odstranenie neplatnych hodnot ..stlpce za januar a februar su bez tejto funkcie, v marci je pouzita
robin78
26.03.09,06:38
Dik PaloPa,
takze prikladam vzor, ktory potrebujem vyriesit. Ulohy tu vidim skor dve a to 1, spocitat z harku1 aj firmy, ktore su v zozname viackrat a zapisat to do jedneho spolocneho riadku vid harok "final". 2, je mozne tieto firmy sparovat aj na zaklade prvych priklad 10 pismien? Ide o to, ze co spravi firma, ak v jednm mesiaci moze byt len nazov firmy a v inom za nazvom moze byt uvedene napriklad "nazov s.r.o."
Este raz vrela vdaka za pomoc

v zadani temy uvadzas ze potrebujes zlucovat dokumenty, ale podla prilepeneho podkladu su to uz len harky, potom asi najelegantnejsie riesenie je to dat vsetko do jednej tabulky, rozsirit u o jeden stlpec kde bude uvedeny mesiac a pouzit kontigencnu tabulku a dosiahnes pozadovany vysledok

v pripade, ze nazvy firiem nemusia byt uplne identicke, t.j. mozu sa lisit len na konci, tak to mozes obist vytvorenim noveho stlpca ktory bude obsahovat len skratený nazov firmy bez kadejakych sro, a.s. a podobne a tento stlpec zaradis do kontingencnej tabulky, az by bol problem s vytvorenim vzorca ktory odreze priponu na konci tak napis, niekto iste poradi...
vitekr
27.03.09,11:32
v zadani temy uvadzas ze potrebujes zlucovat dokumenty, ale podla prilepeneho podkladu su to uz len harky, potom asi najelegantnejsie riesenie je to dat vsetko do jednej tabulky, rozsirit u o jeden stlpec kde bude uvedeny mesiac a pouzit kontigencnu tabulku a dosiahnes pozadovany vysledok

v pripade, ze nazvy firiem nemusia byt uplne identicke, t.j. mozu sa lisit len na konci, tak to mozes obist vytvorenim noveho stlpca ktory bude obsahovat len skratený nazov firmy bez kadejakych sro, a.s. a podobne a tento stlpec zaradis do kontingencnej tabulky, az by bol problem s vytvorenim vzorca ktory odreze priponu na konci tak napis, niekto iste poradi...
prepac Robin78, ale vidim, ze akurat tak SPAMMujes, druhy krat pises prispevok uplne od poziadavky, druhy krat ti vysvetlujem, ze mi tu nevypisuj ako sa to da teoreticky vyriesit....ak tu kontingencnu tabulku nevies pripojit, tak tu aspon nevypisuj blbosti. Taky teorerik, ako si ty som aj ja a tiez viem, ako to ide teoreticky....prakticky to ide tiez, ale ulohou tejto porady je to, aby sa clovek nemusel s niecim trapit dva dni.....
PaloPa
27.03.09,13:38
Dik PaloPa,
takze prikladam vzor, ktory potrebujem vyriesit. Ulohy tu vidim skor dve a to 1, spocitat z harku1 aj firmy, ktore su v zozname viackrat a zapisat to do jedneho spolocneho riadku vid harok "final". 2, je mozne tieto firmy sparovat aj na zaklade prvych priklad 10 pismien? Ide o to, ze co spravi firma, ak v jednm mesiaci moze byt len nazov firmy a v inom za nazvom moze byt uvedene napriklad "nazov s.r.o."
Este raz vrela vdaka za pomoc


prepac Robin78, ale vidim, ze akurat tak SPAMMujes, druhy krat pises prispevok uplne od poziadavky, druhy krat ti vysvetlujem, ze mi tu nevypisuj ako sa to da teoreticky vyriesit....ak tu kontingencnu tabulku nevies pripojit, tak tu aspon nevypisuj blbosti. Taky teorerik, ako si ty som aj ja a tiez viem, ako to ide teoreticky....prakticky to ide tiez, ale ulohou tejto porady je to, aby sa clovek nemusel s niecim trapit dva dni.....

Podstavil som pod monitor lavór, vyzerá to že ide tiecť krv :-))
V prvom rade jeden moj subjektívny názor. Doteraz som si myslel, že toto fórum nemá direktívne úlohy, ale je to skupina ľudí, ochotných si vzájomne pomocť, tak aby z toho mal osoh nielen dotazujúci sa, ale aj všetci tí, ktorí si príspevky pozrú a podobné problémy riešia. Opravte ma, ak je to inak.
Tým som sa chcel zastať Robina, že ti skutočne poradil dobre, aj keď nepriložil prílohu.

Teraz k samotnému problému.
Ak odfaklíš prvých 10 znakov, jednoznačnú identifikáciu subjektu dosiahneš iba čiastočne. Pri zadávaní, hlavne ak to zdrojový systém nestráži cez nejaké číselníky, budú chyby vždy (preklepy, medzery, diakritika ...) Nemôžeš použiť nejaký jednoznačný identifikátor, napr IČO ?
Vzorový príklad som preto nechal na plné meno, ale abecedne striedené pod sebou, tam preklepy vyskočia hneď.

Ak budeš zhrávať súbory na dennej báze, prihodil som tam stĺpec s vymyslenými dátumami a z nich cez funkciu TEXT vygeneroval jednoznačný identifikátor mesiaca.
Výsledné KTG som urobil dve, jednu pre priemer, jednu pre sumár.
Skontrolovať správnosť si môžeš, keď si cez autofiter v liste "Suhrnny_List" vyfitruješ napr "A.KLEES SLOVAKIA Bratislava".

Palo
vitekr
27.03.09,15:42
Neboj sa ziadna krv nepotecie.. :-)
Prepac PaloPa, a v com mi konkretne Robin pomohol??? Myslis si, ze to niekomu pomoze ak niekto mudry napise, ako to teoreticky ide spravit??? Myslis si, ze ak niekomu, kto je spokojny, ze vie zapnut excel neako pomozes, ak mu napises, ze nech si to spravi cez kontingencnu tabulku???Tolko teoretickych veci ti tu napisem a budem sa tvarit ako majster sveta, a verim, ze sa takychto majstrov na vsetko najde aj tu vela. Ale ak ma vyznam sa chvalit titulom "poradak" a budem vsade pisat teoreticke somariny, tak to nikomu nepomoze...
PaloPa
27.03.09,16:58
Veľmi nerád by som to posunul do roviny planých diskusií, dokazujúcich si svoju pravdu.
Radšej rýchlo pomôžem ako obkecávam.

Robím školenia Office aplikácií už viacero rokov a jedna z vecí, ktoré som si po čase uvedomil, je rôzna miera (schopnosť) prijatia určitej informácie, rôznymi ľuďmi.
Podať niečo skupine ľudí tak, aby som jedného nenudil a druhému to vysvetlil býva niekedy sizyfovská námaha. A to tých ľudí vidím a viem aspoň trochu odhadnúť.
Tu je to anonymné, t.j. x krát ťažšie odhadnúť úroveň znalostí dotazujúceho sa a už len ochotu len tak niekomu pomôcť si vysoko vážim.
Sám viem, aký je to rozdiel, keď som kódoval DOS-ovké aplikácie a na všetko prácne dochádzal a keď si teraz 90% problémov viem „nagooglovať“ (treba len vedieť správne položiť otázku?:-)).

Robin presne slovne popísal postup, ktorý človeku robiacemu s Excelom dal jednoznačný návod. Ak nemám také skúsenosti a odpoveď mi nevyhovuje, počkal by som na inú odpoveď, požiadal o doplnenie alebo si pohľadám niekde inde. Preto ma popudila taká prudká odpoveď.

Palo
vitekr
27.03.09,20:15
Veľmi nerád by som to posunul do roviny planých diskusií, dokazujúcich si svoju pravdu.
Radšej rýchlo pomôžem ako obkecávam.

Robím školenia Office aplikácií už viacero rokov a jedna z vecí, ktoré som si po čase uvedomil, je rôzna miera (schopnosť) prijatia určitej informácie, rôznymi ľuďmi.
Podať niečo skupine ľudí tak, aby som jedného nenudil a druhému to vysvetlil býva niekedy sizyfovská námaha. A to tých ľudí vidím a viem aspoň trochu odhadnúť.
Tu je to anonymné, t.j. x krát ťažšie odhadnúť úroveň znalostí dotazujúceho sa a už len ochotu len tak niekomu pomôcť si vysoko vážim.
Sám viem, aký je to rozdiel, keď som kódoval DOS-ovké aplikácie a na všetko prácne dochádzal a keď si teraz 90% problémov viem „nagooglovať“ (treba len vedieť správne položiť otázku?:-)).

Robin presne slovne popísal postup, ktorý človeku robiacemu s Excelom dal jednoznačný návod. Ak nemám také skúsenosti a odpoveď mi nevyhovuje, počkal by som na inú odpoveď, požiadal o doplnenie alebo si pohľadám niekde inde. Preto ma popudila taká prudká odpoveď.

Palo
Super, som rad za tvoju odpoved, ale hned v druhej vete si protirecis s tym, co si napisal predtym. ak radsej rychlo pomozes ako obkecavas, tak sa cudujem ze ta popudila moja prudka odpoved. Ak si si to cital od zaciatku, uz predtym som poziadal Robina, aby nepisal teoreticke odpovede... na druhu stranu sa cudujem dalsej veci, ak viacero rokov robis skolenia na Office, prekvapuje ma aj tvoja odpoved uz len z toho dovodu, ze som presvedceny o tom, ze nikto si ku tebe nepride po radu, ako nieco teoreticky spravit a urcite nepoznam takeho cloveka, ktory by potreboval teoreticku radu o kontingencnej tabulke, zaroven mu svitne a dokonci si to doma v klude sam... alebo sa mylim??? Robim v IT 14 rokov v Security oblasti a nikdy som excel nepotreboval na viac ako zakladne pouzivanie, ani sa za to nehanbim, ale urcite nemam potrebu spamovat ostatne diskusie len preto, aby som niekomu nieco napisal uplne od temy, navyse ak dotycny poziada o riesenie, nie o teoretizovanie... Takze aby si bol spokojny, velmi pekne dakujem Robinovi za slovne popisany postup, ale zaroven si ho moze strcit do r.... kedze som ho predtym poziadal, ze neziadam o teoreticky navod, ale prakticky...
robin78
30.03.09,11:52
Takze aby si bol spokojny, velmi pekne dakujem Robinovi za slovne popisany postup, ale zaroven si ho moze strcit do r.... kedze som ho predtym poziadal, ze neziadam o teoreticky navod, ale prakticky...

myslim ze tu nie je vela co dodat, vacsinu toho povedal PaloPa miesto mna za co mu tymto dakujem.

porada je zalozena na baze dobrovolneho prispievania, chcel si tu od nas radu a tu si aj dostal a nie raz. excel je jeden neskutocne univerzalny nastroj s ktorym sa da spravit prakticky cokolvek a kvoli tomu je aj viacej moznosti ako sa dopracovat k zelanemu rieseniu, rozdiel medzi rieseniam je len v ich efektivnosti. to co ty vidis ako teoriu je pre ineho jednoznacny navod, takze potom ostava len pytat sa

miesto toho, aby si sa pytal, ze comu konkretne nerozumies, tak si tu zacal len osocovat a ze to co som napisal je len cista teoria a ze to vies aj sam, tak potom nechapem, ze ked ti je jasna cela teoria t.j. postup ako sa dostat k cielu, tak preco si nenapisal len technicke otazky typu, ako napr.: ako sa da spravit kontingencna tabulka (o ktorej je tu uz niekolko tem a postupov) a podobne. ocividne si odporujes vo viacerych vyjadreniach. otazky hodnotenia kvalifikacie odpovedajucich je z tvojej strany len gol do vlastnej branky a tie ostatne vyjadrenia, proste si "charakter" :D, nemam potrebu si tu nieco dokazovat resp. dalej to rozoberat a mam pre teba dobru spravu, nebudem ta uz viac zatazovat mojou "cistou teoriou"...ako sa hovori za dobrotu na zobrotu :rolleyes:
marjankaj
02.04.09,21:51
Zdravim Vsetkych poradakov,
mam nasledovny problem, potrebujem vyhodnotit viac excelovych dokumentov a to nasledovne: mam menny zoznam hodnot (nazov a pocet) generovanych denne. cize potreboval by som, aby som sparoval jednotlive nazvy a vedla nich bol pocet z jedneho dna a v druhom pocet z druheho dna. Dolezite je to, aby som ich dokazal sparovat a tie, ktore sa nevyskytli v oboch zoznamoch, aby sa tiez zobrazili, ale budu mat nevyplneny udaj....

dufam ze som to napisal zrozumitelne, ak nie, rad vysvetlim, a za radu dopredu dakujem

No môžeš mi poslať objednávku na e-mail s presným popisom, čo chceš urobiť prípadne prilož súbor, ale nie tak teoreticky ako si uviedol v texte. Pošlem ti predfaktúru a po zaplatení ti to pošlem naspäť. Myslím, že takto to bude praktické.

Ako mám vedieť ktoré sú tie, čo sa nevyskytli? To mám zobraziť prázdny text???

Viac, to si myslel dva?