janasl
07.07.05,09:20
Ahojte,

firma s.r.o. poskytujúca zdravotnícke služby nakupuje stravu pre pacientov o
ktorých sa stará na lôžku. Doteraz sa všetky tieto výdavky na potraviny účtovali na 513AU a tým pádom boli pripočítateľnou položkou.
Ako by ste to účtovali vy, nie je možné to dať do nákladov?
Veď predsa tiež ide o výdavok na zabezpečenie a udržanie príjmov.
Ď.moc
renča1
07.07.05,07:28
Ahojte,

firma s.r.o. poskytujúca zdravotnícke služby nakupuje stravu pre pacientov o
ktorých sa stará na lôžku. Doteraz sa všetky tieto výdavky na potraviny účtovali na 513AU a tým pádom boli pripočítateľnou položkou.
Ako by ste to účtovali vy, nie je možné to dať do nákladov?
Veď predsa tiež ide o výdavok na zabezpečenie a udržanie príjmov.
Ď.mocAj ja si myslím , že by to malo ísť do nákladov.Ahojček:)
ALLL
07.07.05,07:35
Po zmene zakona je to diskutabilne...neviem jednoznacny nazor...zalezi od uhla pohladu, ... jeden hovori tak, druhy zase tak...ale ja osobne si myslim ze tiez.
porfin
07.07.05,07:45
Firma ktorá stará o pacientov na lôžku/ je to súkromná zdravotná firma ako napr.Haris???/
Ak za tieto služby si necháva zaplatiť, tak by som to dala ako náklad na udržanie služby a potom by som to inkasovala od klienta.
Zuzka
07.07.05,07:50
Tiež sa prikláňam k názoru, že ak pacient platí za služby a aj za stravu, tak je to daňový náklad a nie reprezentačné.
janasl
07.07.05,09:05
Ano naozaj ide o súkromnú firmu, ktorá poskytuje zdravotnícke služby. (Firmu Haris
nepoznám).
Pacienti ale za stravu neplatia, je to ako-keby súčasť ich liečby (desiaty, dietetická strava).Preto si myslím tiež, že by som to mala dať do nákladov.
Firma od ktorej som prevzala účtovníctvo to účtovala už spomínané na 513AU, takže všetky tieto potraviny až do apríla mám tam zaúčtované. Mám to teda od začiatku roka preúčtovať na 501AU alebo 518AU ? Čo by ste mi teda poradili?
Jedná sa o dosť veľké sumy...
Ďakujem za radu...
size
07.07.05,09:21
Je to náklad na dosiahnutie príjmov. Je nelogické, aby si pacienti nosili vlastnú stravu. A vy máte v príjme sadzbu za lôžko, v ktorej si myslím je zakalkulované aj stravovanie pacientov. Ja by som to dala to nákladov.
Jara
07.07.05,09:44
Myslím, že tu presne nebolo povedané za akým účelom poskytuje táto s.r.o. stravu zdarma. Je to podnikateľská činnosť za účelom príjmov? Ak áno, tak sa prikláňam k tomu, že je to náklad. Môže ale ísť o službu pri ktorej nie sú iné príjmy. Nebude to potom dar?

Je treba zvážiť, či je to len napr. v zmysle nejakého projektu, kde sú vymedzené prostriedky na tento účel a preto sú v zmysle projektu takto čerpané. Povedz nám viac skutočnosti...
janasl
07.07.05,10:13
Firma poskytuje konkrétne dyalýzu, kde je pacientom podávaná ambulantne liečba cca 5 hodín a potom idú domov. Počas nej im je poskytovaná strava vo forme nejakej desiaty (zelenina,jogurty,rohlíky, občas nejaká pizza...) - strava, ktorá je kvázi súčasťou ich liečby.
Ak by sme to dali aj do nákladov, nebude to nejak limitované? (napr.do nejakej sumy, ako je to napr. pri cesťákoch?)
porfin
07.07.05,10:43
ešte taká pod otázka... kto tú dialízu platí. Ak by to bol klient-ktorému sa robí dialíza tak potom bez diskusie do nákladov!
janasl
07.07.05,11:16
Dialýzu prepláca poisťovňa pacienta.
Zuzka
07.07.05,11:51
Pacient neplatí nič, všetko prepláca poisťovňa?
janasl
07.07.05,12:00
to sú chronicky chorí pacienti, ktorí si nič neplatia a poisťovňa všetko prepláca-okrem
určitých výnimiek, ktoré dávame do neuznaných výkonov.
Zuzka
07.07.05,12:06
Ak takýmto pacientom podávate stravu, pretože si to ich zdravotný stav vyžaduje, tak ja si myslím, že by to mohli byť daňovo uznané náklady. Treba to mať samozrejme ošetrené aj v smernici a vedieť to zdôvodniť.
Jara
07.07.05,12:08
Netransformovali ste sa z nemocnice bývalej štátnej na nejakú s.r.o.???
janasl
07.07.05,12:16
nie,je to novovzniknutá firma
Denda
07.07.05,12:49
Ťažko je ti v tomto prípade pomôcť, keď používaž pri objasnení prípadu slová kvázi, ako-keby. Musíš nám presne špecifikovať, či tá strava, ktorú im podávate je pri tomto type dialýzi povinná, alebo je to len na spríjemnenie chvíle pri liečbe, alebo či to má nejaký vplyv na výsledok liečby alebo testu, čiže vlastne výsledný efekt podávanej stravy. A ešte čo znamená stará na lôžku. Možno už to je dôležité, neviem.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
janasl
08.07.05,08:34
ono je to dosť tažko vysvetliteľné (hlavne keď im robíte účtovníctvo externe).
Podávaná strava je súčasťou liečby, ale aj keby som to dala do nákladov, tak
nemalo by to byť nejako limitované?