dara
24.03.09,14:22
surne potrebujem poradit ako by ste vyriesili problem, ze FO prenajima chatu, ktoru nema ani v majetku, ponuka ju na prenajom a z tohto mal prijmy si vydavky, v minulosti bol ciadtocnym vlastnikom chaty spolocne do svagrom, tento ju po dobu podnikania evifoval v casti ptipafajucej na neho v uctovnictve s uplatnoval si odpisy, uz nepodnika a tak tati cinnost ostala na spominanej fo. Co s tym? doniesli mi doklady az dnes
dara
24.03.09,13:43
rosim vas poradi niektp? Napadlo ma, zeby fo so svagrom uzatborila zmluvu, ze ju moze fo prenajimat, svagrovi by sa na zsklade zmluvy vyplatil jednorazovy poplatok, do akej vysky aby svagor nemusel podavat priznanie, nakolko svagrovi uz bolo urobene rocne zuctovanie danr. Fo by potom mohla prijem za prenajom uplatnovat ako zdanitelny a vydavky s tym spojene tiez hm?
dara
24.03.09,14:08
som vas nikto neporadi?
dara
24.03.09,14:49
som sa teraz dozvedela, ze je dvojtretinovy vlastnik fo, ako by ste postupovali?
dara
24.03.09,15:09
prosim vas poradte nikto nevie?
dara
24.03.09,15:20
pripominam sa
dara
24.03.09,17:38
posuvam si to
Zita5
24.03.09,17:41
dara , je v tom nejaký neporiadok . Ako sa dohodli spoluvlastníci
s prenájmom?
Mám to chápať , že všetci idú zdaňovať príjem z prenájmu podľa výšky podielu ?
dara
24.03.09,17:51
takto, svagor nepodnika vlastni cast chaty ako sukromna osoba a teraz fo, ktora vlastni tiez 2 tretiny chaty ako sukromne vladtnictvo ju vyuziva na podnikatelske ucely, prenajima, plato poistne, reziu vsetko, nema chatu vlozenu v majetku. Nakolko dva roku dozadu ked podnikal svagor ju mal aj vlozenu v majetku. Nrmaju medzi sebou uzatvorrnu nijaku zmluvu, fo fakturuje prijem za ubytovanie a uplatnuje si vydavky. Ako to urobit?
Janurka
24.03.09,18:19
Keď tomu dobre rozumiem, tak fyz. osoba - nepodnikateľ vlastní dve tretiny chaty, ale využíva celú chatu na prenájom, z čoho mu plynú príjmy a samozrejme, má výdavky. Tak nech si uzatvoria medzi sebou zmluvu o prenájme tej jednej tretiny. Nájomné bude pre švagra príjem, pre FO výdavok. Výška prenájmu je rozhodujúca pre švagra, či bude podávať DP, alebo nie /ak nemá iný príjem/.
Ale pozor na registračnú povinnosť podľa zák. o správe daní a poplatkov - § 31.
Zita5
24.03.09,18:40
takto, svagor nepodnika vlastni cast chaty ako sukromna osoba a teraz fo, ktora vlastni tiez 2 tretiny chaty ako sukromne vladtnictvo ju vyuziva na podnikatelske ucely, prenajima, plato poistne, reziu vsetko, nema chatu vlozenu v majetku. Nakolko dva roku dozadu ked podnikal svagor ju mal aj vlozenu v majetku. Nrmaju medzi sebou uzatvorrnu nijaku zmluvu, fo fakturuje prijem za ubytovanie a uplatnuje si vydavky. Ako to urobit?

Dara , mám to chápať tak , že švagor spoluvlastník chaty súhlasí s tým , aby druhý spoluvlastník využíval chatu na podnikateľské účely bez nároku na príjem ?
T.j. môže celú chatu bezplatne využívať pre jeho podnikateľské aktivity ? Nenárokuje si teda žiadny podiel z príjmu , nakoľko ani nevynaložil resp.neprispel žiadnou sumou na úhradu výdavkov v súvislosti s chatou .
Bolo by vhodné o tom spraviť dohodu medzi spoluvlastníkmi , aby tieto skutočnosti boli ošetrené , nakoľko existuje aj tento paragraf , ktorý hovorí , že ...

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

Takže ten čo toho času v rámci podnikania chatu prenajíma a hradí všetky výdavky, si príjmy zahrnie do príjmov zo živnosti a k tomu uplatní buď skutočné výdavky , alebo paušálne .

Spomínaš vyššie , že chatu využíva na podnikateľské účely , tak predpokladám že má živnostenský list na danú činnosť .
dara
24.03.09,18:48
ano ma aj zivn.list. Prosim ta je to medzi nimi tak ako pipisujes vyssie, ako ma byt ta zmluva formulovana moze byt bezplatna? Fo nemusi mat tuto chatu zahrnutu v majetku a odpisovat ak chce o nej uctovat ako o prijme a vydavku?
dara
24.03.09,18:52
Fo vlastni dve tretiny a zvysok svagor nepodnikatel. Do akej vysky by mala byt vystavena zmluva aby ten jeho svagor nepodnikatel nemusel zdanovat, pobera prijmy zo zav.cinnosti a uz mal irobene rocne zuctovanie dane. Fo si moze teda v plnej vyske uplatnit naklady spojene s dosiah.prijmu?
Zita5
24.03.09,18:53
ano ma aj zivn.list. Prosim ta je to medzi nimi tak ako pipisujes vyssie, ako ma byt ta zmluva formulovana moze byt bezplatna? Fo nemusi mat tuto chatu zahrnutu v majetku a odpisovat ak chce o nej uctovat ako o prijme a vydavku?

K zvýraznenému prikladám tento link

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
dara
24.03.09,18:59
nejde mi to otvorit, mozem poprosit aj o tvoj nazor na uvedene?
Zita5
24.03.09,19:05
nejde mi to otvorit, mozem poprosit aj o tvoj nazor na uvedene?

Skús si to otvoriť tu :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/obchodny_majetok_2008.pdf

To si musíš prečítať .
Zita5
24.03.09,19:18
ano ma aj zivn.list. Prosim ta je to medzi nimi tak ako pipisujes vyssie, ako ma byt ta zmluva formulovana moze byt bezplatna? Fo nemusi mat tuto chatu zahrnutu v majetku a odpisovat ak chce o nej uctovat ako o prijme a vydavku?

Z pokynu vyberám nasledovné :

V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

Ale ak by sa na chate robilo technické zhodnotenie a chata by nebola v obchodnom majetku , tak


Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
dara
24.03.09,19:27
no prečítala som to, ale nie som z toho vôbec múdrejšia....

z niektorých reakcií som pochopila, že nemusí evidovať z niektorých, že musí evidovať aj ako o majetku, tak ako to je?
dara
24.03.09,19:30
čiže mal tam výdavky, ako inzercia na prenájom chaty, energie, kopec poplatkov, dane obce, poistky nehnuteľnosti, alebo rôzne iné poistky, ktoré má uzatvorené na chatu, potom vodné stočné, nákup drobného majetku na chatu, inventár, čistiace prostriedky at&ď. toto by rozumiem mohol uplatniť do daň.výdavkov aj keď nebude o chate účtovať ako o majetku a teda nebude ju odpisovať?
dara
24.03.09,19:46
Zitka, ešte sa uistím, čiže príjmy z prenájmu budú OZD, ostatné výdavky ako inzercia, energie, daň, poistné, nákupy zariadenia na chatu, budú ako VOZD.....je to tak a chápem to tak správne?

ešte sa spýtam, tá istá FO, má medzi nákupmi aj bločky za PHM, vozidlo taktiež má iba osobné, nevložené do podnikania, viedol si knihu jázd, môžem mu teda na základe knihy jázd uplatniť do výdavkov nákup PHM? Musí mať zaplatenú cestnú daŃ za minulý rok sa mohla platiť až v tomto roku?
Zita5
24.03.09,20:23
Daňovník, fyzická osoba vlastniaci majetok a to či už veci, pohľadávky a iné práva a peniazmi oceniteľné iné hodnoty, ak chce využívať tento majetok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže sám dobrovoľne rozhodnúť
-
či tento majetok zaradí do svojho obchodného majetku, t.j. bude o ňom účtovať alebo evidovať v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo
-
ho do svojho obchodného majetku nezaradí, t.j. nebude o ňom účtovať alebo nebude viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

Uvedené má podstatný význam a dôsledky pre daňové účely a to
-
nielen na uplatňovanie výdavkov súvisiacich s takýmto majetkom daňovníka ale
-
zároveň aj na prípadné zdanenie resp. oslobodenie príjmov z predaja takéhoto majetku.

Uplatňovanie výdavkov súvisiacich s obchodným majetkom daňovníka
Vychádzajúc z daňovej definície obchodného majetku daňovníka, fyzickej osoby dosahujúcej príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov vymedzenej v ustanovení § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, len v prípade, ak daňovník účtoval alebo účtuje, evidoval alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov o svojom majetku, ide o obchodný majetok, pri ktorom je možné uplatňovať ako daňové výdavky
-
výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na opravy a udržiavanie tohto majetku a
-
iné súvisiace výdavky spojené s používaním tohto majetku.

Inými súvisiacimi výdavkami v súvislosti s využívaním majetku daňovníkom, o ktorom účtuje alebo eviduje sú výdavky na riadnu prevádzku majetku napr. elektrina, plyn, voda, t.j. náklady na energie, pohonné látky a pod., výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov súvisiacich s obchodným majetkom podľa § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, úroky z úverov, pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup obchodného majetku a iné súvisiace výdavky s obchodným majetkom, ktoré keďže sú vynakladané v súvislosti s obchodným majetkom daňovníka sú aj uznanými daňovými výdavkami.

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.

V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.


Neviem prečo , ale tieto vybrané citácie z pokynu , mňa osobne uvádzajú do omylu . Ja doposiaľ som bola zato , že ak si chcem uplatniť energiu napríklad za nehnuteľnosť používanú v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6, ktorú nemám evidovanú v obchodnom majetku, tak si nemôžem uplatniť do výdavkov platby za energiu .plyn , vodu ...

Zdroj : Pokyn drsr
Ale , vyššie zvýraznený odstavec napovedá , že vlastne o uvedených médiách účtovať môžem.
dara
24.03.09,20:29
tak sj ty to tak chapes? Cize mozem mu o tom pokojne uctovat?
Zita5
24.03.09,20:43
Zitka, ešte sa uistím, čiže príjmy z prenájmu budú OZD, ostatné výdavky ako inzercia, energie, daň, poistné, nákupy zariadenia na chatu, budú ako VOZD.....je to tak a chápem to tak správne?

Áno

ešte sa spýtam, tá istá FO, má medzi nákupmi aj bločky za PHM, vozidlo taktiež má iba osobné, nevložené do podnikania, viedol si knihu jázd, môžem mu teda na základe knihy jázd uplatniť do výdavkov nákup PHM?
http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html?highlight=S%FAkromn%E9+vozidlo
http://www.porada.sk/997037-post268.html
Musí mať zaplatenú cestnú daŃ za minulý rok sa mohla platiť až v tomto roku?

Čo sa týka Dane z motorového vozidla (bývalá cestná daň)- ak používal MV v súvislosti s podnikaním , mal túto skutočnosť oznámiť písomne na DU a za rok 2008 mal podať DP a zaplatiť Daň z MV do 31.1.2009.
Ak sa tak nestalo , tak to môže napraviť podaním DP , ale musí rátať s pokutou a sankčným úrokom za oneskorené zaplatenie dane z MV.
dara
24.03.09,20:49
zitka zaplatil dmv v riadnom termine si podal dp. Dolozil mi knihy jazd, pytam sa ako debil, ale ako budem potupovat?
Janurka
24.03.09,20:50
Zita5 len upresním, že daň z MV do 31.1.2009, aby ju to neuviedlo do omylu.
Zita5
24.03.09,20:50
zitka zaplatil dmv v riadnom termine si podal dp. Dolozil mi knihy jazd, pytam sa ako debil, ale ako budem potupovat?

dara vyššie som Ti priložila link k motorovému vozidlu .
dara
24.03.09,21:07
ďakujem pozriem
dara
24.03.09,21:09
ďakujem pozriem a čo nebudem vedieť sa ešte poradím
Kája.
24.03.09,22:05
Daňovník, fyzická osoba vlastniaci majetok a to či už veci, pohľadávky a iné práva a peniazmi oceniteľné iné hodnoty, ak chce využívať tento majetok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže sám dobrovoľne rozhodnúť
-
či tento majetok zaradí do svojho obchodného majetku, t.j. bude o ňom účtovať alebo evidovať v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo
-
ho do svojho obchodného majetku nezaradí, t.j. nebude o ňom účtovať alebo nebude viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

Uvedené má podstatný význam a dôsledky pre daňové účely a to
-
nielen na uplatňovanie výdavkov súvisiacich s takýmto majetkom daňovníka ale
-
zároveň aj na prípadné zdanenie resp. oslobodenie príjmov z predaja takéhoto majetku.

Uplatňovanie výdavkov súvisiacich s obchodným majetkom daňovníka
Vychádzajúc z daňovej definície obchodného majetku daňovníka, fyzickej osoby dosahujúcej príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov vymedzenej v ustanovení § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, len v prípade, ak daňovník účtoval alebo účtuje, evidoval alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov o svojom majetku, ide o obchodný majetok, pri ktorom je možné uplatňovať ako daňové výdavky
-
výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na opravy a udržiavanie tohto majetku a
-
iné súvisiace výdavky spojené s používaním tohto majetku.

Inými súvisiacimi výdavkami v súvislosti s využívaním majetku daňovníkom, o ktorom účtuje alebo eviduje sú výdavky na riadnu prevádzku majetku napr. elektrina, plyn, voda, t.j. náklady na energie, pohonné látky a pod., výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov súvisiacich s obchodným majetkom podľa § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, úroky z úverov, pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup obchodného majetku a iné súvisiace výdavky s obchodným majetkom, ktoré keďže sú vynakladané v súvislosti s obchodným majetkom daňovníka sú aj uznanými daňovými výdavkami.

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.

V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.


Neviem prečo , ale tieto vybrané citácie z pokynu , mňa osobne uvádzajú do omylu . Ja doposiaľ som bola zato , že ak si chcem uplatniť energiu napríklad za nehnuteľnosť používanú v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6, ktorú nemám evidovanú v obchodnom majetku, tak si nemôžem uplatniť do výdavkov platby za energiu .plyn , vodu ...

Zdroj : Pokyn drsr
Ale , vyššie zvýraznený odstavec napovedá , že vlastne o uvedených médiách účtovať môžem.


Ja som zvýraznený odstavec pochopila tak, že ak majetok zaradím, ale o ňom neúčtujem mám nárok na uplatnenie daňových výdavkov na el. energiu, plyn.......Myslím, že sa môže jednať o prípad, že som vlastníkom bytu 30 rokov, začnem ho prenajímať, vložím do obchodného majetku s nulov, technicky ho zhodnotím, ale o zhodnotení nebudem účtovať a vtedy môžem uplatňovať do daňových výdavkov výdavky na prevádzku. Pri predaji takéhoto bytu, by som od príjmu za predaj mohla odpočítať výdavky na technické zhodnotenie. Ale keď nezaradím do majetku nemôžem v žiadnom prípade účtovať o daňových výdavkoch na prevádzku, jedná sa o výdavky na osobnú spotrebu, o tom hovorí ten prvý odstavec.
Zita5
25.03.09,05:33
Zita5 len upresním, že daň z MV do 31.1.2009, aby ju to neuviedlo do omylu.

Janurka ďakujem za opravu :)To bude asi tou nočnou hodinou . ;)
dara
25.03.09,10:06
Takze chatu zaradim v nulovej hodnote a uctujem prijmy ozd a vydavky ovzd? Do vydavkov vsetko co sa nakupovalo na chatu plus reziu? Je este vhodne aby spisali medzi sebou zmluvu?
dara
25.03.09,12:37
je to tak spravne?
dara
25.03.09,15:57
nikto neporadí?
dara
25.03.09,17:31
no co pochopika som to spravne?
jeso
13.04.11,18:15
chcela by som obnoviť túto tému...

szčo prenajíma chatu na rekreačné účely, problém vidím v tom, že chata je vo vlastníctve jeho syna , syn dal súhlas na prenajímanie chaty na podnikatelské účely ale v zmluve je uvedené bezodplatne !!!!
kedže szčo nie je vtastníkom chaty nemôže ju zaradiť do obchodného majetku - náklady na opravu a údržbu chaty nebude môcť dať do nákladov...
do nákladov by si mohol dať energie, ale všetky fa za energie sú písané na vlastníka...
podla mna by malo byť zakotvené v zmluve , že náklady na energie znáša nájomca ...poprípade zakotviť v zmluve, že drobné opravy znáša nájomca ??

nejako sa v tom zamotávam a vidím problém aj tam kde nie je ...
ako z toho von ?
dakujem
KEJKA
14.04.11,04:17
nijako, podľa mňa nech berie nájomné a uplatní si paušálne výdavky a je to. Iné riešenie by som "neriskovala".
Mila123
14.04.11,04:41
Jasne, že sa ti dá poradiť....ale máš veľa informácií a sú, prepáč chaotické...
jeso
14.04.11,04:56
nijako, podľa mňa nech berie nájomné a uplatní si paušálne výdavky a je to. Iné riešenie by som "neriskovala".


Iné riešenie by som "neriskovala- tiež sa toho obávam...

paušálne výdavky si nemôže uplatniť, nakolko dostala dotáciu z úradu práce a neminula ju v prvom roku...
ked by si uplatnila paušálne výdavky musela by celú dotáciu zdaniť v prvom roku a to nechce
opravy a údržbu by som jej do nákladov neodporúčala dať ...
ale energie by mohli byť nákladovou položkou - len čo stým ked fa sú vystavené na meno vlastníka ???