danasv
12.07.04,09:55
Existuje este konsolidovana uctovna zavierka. A este drobnost- co to vlastne je? kedy ju musi PO robit?
bea
12.07.04,08:34
Konsolidovaná účtovná závierka existuje. Je to vlastne zjednodušene povedané akýsi súhrn účtovných závierok účtovných jednotiek, ktoré tvoria celok. Je to skupina, ktorá je navzájom rôzne ovládaná. Konsolidovanú závierku zostavuje účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou a je ovládajúcou osobou alebo má v inej účt. jednotke podstatný vplyv. V zákone o účtovníctve sa v prípade záujmu dočítate viac.
elPi
14.07.04,02:55
Konsolidovaná uzávierka sa zostavuje podľa Opatrenia MF SR uverejneného vo finančnom spravodajcovi 18/2003.
Povinnosť konsolidácie podľa zák. o účtovníctve § 22 ods 4 nie je ak sú splnené aspoň dve podmienky z troch:
a) celková suma konsolidovaného majetku je menšia ako 350 mil.Sk
b) čistý obrat konsolidovaného celku je nižší ako 700 mil. Sk,
c) priemerný počet zamestnancov konsolidovaného celku za účt. obdobie nepresiahol 250.

;)
ik-a
07.02.05,10:51
Nema nahodou niekto tlaciva v elektornickej podobe? Pomohol by aj naskenovany vzor. Ide mi o kosolidovanu suvahu a vysledovku. Dakujem vopred.
Vevey
24.04.05,19:53
Ak vo firme ktoru uctujem 10% vlastni rakuska GmbH o ktorej nic neviem, co mam robit? Ponuknut im udaje ku konsolidacii? Urobit ju sama?
andrej_rv
24.04.05,20:12
Vevey, konsolidovanú účtovnú závierku musí zostavovať len tzv. materská účtovná jednotka, ktorá má v dcérskej resp. ovládanej spoločnosti vačšinu hlasovacích práv alebo právo ovládať dcérsku účtovnú jednotku. Povinnosť zostavovať konsolidovanú závierku má materská účtovná jednotka len za podmienok uvedených v príspevku č. 2 (elpi). Podľa mňa Tvoja firma nespĺňa podmienky dcérskej firmy definované v § 22 zákona o účtovníctve, takže pre GmbH nemusíš predkladať z tohoto titulu žiadne údaje, a v žiadnom prípade nemôže zostavovať takúto uzávierku Tvoja firma, keďže nie je materskou firmou (Ak by aj bola, pochybujem že má majetok 350 mil. zisk 700 mil a 250 zamestnancov :) ).
Vevey
24.04.05,21:22
Dakujem, velmi si mi pomohol, bala som sa, ze som nieco opomenula:-)
JanaF
25.04.05,06:17
Ak vo firme ktoru uctujem 10% vlastni rakuska GmbH o ktorej nic neviem, co mam robit? Ponuknut im udaje ku konsolidacii? Urobit ju sama?
Konsolidovana zavierka by sa mala robit, ak je spoluucast, alebo vlastnictvo v inej firme az 20%.
Vevey
25.04.05,10:18
Dakujem, spadol mi kamen zo srdca. Velmi ste mi vsetci pomohli.
účtovník 007
25.04.05,11:06
Ak potrebujete niekto konsolidovanu súvahu a kons. VZaS ozvite sa. Neviem, či má zmysel ju sem prikladať.
sarmantna
25.04.05,11:19
Prosím Vás, potrebovala by som konsolidovanú súvahu a konsolidovaný výkaz ziskov a strát, ak môžete, poskytnite mi to. Ďakujem.
JanaSys
25.04.05,11:20
Tie vzory už budú podľa IFRS ? Lebo od 1.1.2005 by mala byť konsolidovaná závierka podľa medzinárodných štandardov.
účtovník 007
25.04.05,11:49
Dúfam, že pomôžu, sú aj v angličtine. Vyplňovať iba biele riadky!!!!
sarmantna
26.04.05,07:12
Ďakujem veľmi pekne.
matuma
22.10.06,06:18
Potrebujem vysvetlenie ku konsolidovanej účtovnej závierke. Ak má francúzska spoločnosť 100% podiel v slovenskej s.r.o. a slovenská s.r.o.80% podiel v ukrajinskej spoločnosti tak sa podmienky na konsolid.účt.závierku sledujú za všetky spoločnosti spolu? A francúzska spoločnosť dá pokyn ostaným spoločnostiam na vyhotovenie konsol.účt.závierky?
Ďakujem.
mudroš
23.10.06,12:22
Potrebujem vysvetlenie ku konsolidovanej účtovnej závierke. Ak má francúzska spoločnosť 100% podiel v slovenskej s.r.o. a slovenská s.r.o.80% podiel v ukrajinskej spoločnosti tak sa podmienky na konsolid.účt.závierku sledujú za všetky spoločnosti spolu? A francúzska spoločnosť dá pokyn ostaným spoločnostiam na vyhotovenie konsol.účt.závierky?
Ďakujem.
Podľa mňa by sa nemusela na Slovensku robiť konsolidácia.
Vyplýva to z § 22 ods. 8 zákona o účtovníctve, lebo fracúzka spoločnosť podlieha právu EU. Treba ale pozrieť splnenie podmienok v zákone.

Ešte by som chcel upozorniť, že od roku 2005 sa pre konsolidované závierky nepoužívajú slovenské predpisy, ale konsolidovaná účtovná závierka sa musí zostaviť v súlade s IAS/IFRS.
matuma
23.10.06,19:59
Lenže ukrajinská spoločnosť nepodlieha právu EU. Pozriem ešte uvedený paragraf. Ak netreba robiť konsol.závierku aké má povinnosti slov. spoločnosť vzhľadom k tomu že je materskou spoločnosťou-myslím pri účt.závierke?
and
23.11.06,10:53
ja by som sa spytala ku konsolidacii:
ak sa dcerske spolocnosti stali dcerami v priebehu kalendarneho roka - ako najlepsie zosuladit ich rozne postupy, t.j. rozne riesenia ekon.pravidiel, ktore su zadane v individualnych smerniciach a tieto postupy by sa mali zmenit podla mna az k 1.1. nasl.roka(asi by to mala metodicky usmernit matka?)
striebro1
12.03.07,05:28
musi konsolidovanu uct zavierku robit spolocnost, ktora ma organizacnu zlozku v cudzine? kedze organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu????
martinius
12.03.07,06:34
musi konsolidovanu uct zavierku robit spolocnost, ktora ma organizacnu zlozku v cudzine? kedze organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu????
Bude robiť individuálnu.
martinius
12.03.07,06:36
ja by som sa spytala ku konsolidacii:
ak sa dcerske spolocnosti stali dcerami v priebehu kalendarneho roka - ako najlepsie zosuladit ich rozne postupy, t.j. rozne riesenia ekon.pravidiel, ktore su zadane v individualnych smerniciach a tieto postupy by sa mali zmenit podla mna az k 1.1. nasl.roka(asi by to mala metodicky usmernit matka?)
Tie postupy sa mali zosúladiť ešte predtým,ale ak sa tak nestalo,mala by si to na starosť vziať materská spoločnosť,pretože tá bude robiť konsolidáciu,aspoň u nás to tak beží.Problém vzniká,ak dcéram robia účtovníctvo externé firmy....niekedy.
Bobina
11.10.07,13:06
Neviete nahodou, ktora org. poskytuje kurzy, seminare ku konsolidovanej uctovnej zavierke ? Na webe som nic nenasla .
Peter_B
11.10.07,18:40
Ta konsolidacia sa nerobi len tak "sej haj" treba k tomu preskumat aj zmluvy, nejde totiz iba o vlastnictvo ale o kontrolu - teda podiel na hlasovacich pravach.

Preto niekto kompetentny musi poznat vztah jednotlivych spolocnosti, aj zmluvy ktore su medzi nimi a na zaklade toho posudi ci treba KÚZ robit alebo nie a ktore casti celku do nej spadaju. KUZ robi matka a ak dcera nejakej matky je tiez matkou, robi ju tak isto. Ostatne robia IÚZ. Zaroven nie kazda spolocnost spada do konsolidovaneho celku.

Odporucam pozrie veci okolo IFRS 3 - "Podnikove kombinacie" pretoze aj podiely v jednotlivych spolocnostiach sa inak pocitaju ak napr. matka vlasti dceru a dcera cast matky...

Este aby som nezabudol, toto by mohlo pomoct:
http://www.kpmg.sk/dbfetch/52616e646f6d4956f2ab19b4069cdd57e9dc98ae54db050e/k_uz_ifrs_1.pdf

Je to brozura od KPMG kde su niektore tie zakladne veci docela dobre vysvetlene, za prestudovanie nic nedate no a maju to na svojej stranke, tak preco to nevyuzit ;)
alvis
02.09.08,11:28
Chcem sa opýtať či je spoločnosť s.r.o. ktorá kúpila 50% podiel v inej s.r.o. povinná zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku?
Polly404
18.02.10,10:22
Správne chápem, že ak sro A založila v Maďarsku sro B a sro A tým pádom je jediným a 100% spoločníkom v sro B, tak A je materská sro a B je dcérska sro, ale ak podľa §22 zákona o účtovníctve nespĺňajú podmienky na konsolidovaný celok, tak si každá robí účtovníctvo za seba a nič sa nikde neprenáša?
zuzana
07.09.10,16:42
Nevyplňal niekto konsolidovaný výkaz ziskov a strát-sme práv.osoba a potrebujem vedieť čo sa myslí pod pojmom hlavná činnosť a čo je podnikateľská činnosť v tomto výkaze?
Steffi
10.04.11,18:21
Ja potrebujem. vytvorili sme 100 % dcéru. Potrebujem aj návod ako konsolidovať účty, vlastne všetko čo sa týka konsolidácie.

Steffi
renka71
19.05.11,13:41
Ja potrebujem. vytvorili sme 100 % dcéru. Potrebujem aj návod ako konsolidovať účty, vlastne všetko čo sa týka konsolidácie.

Steffi
steffi,

prosim nedopracovala si sa k materialom ako konsolidovat? Ak ano neprilepila by si tu materialy?
Dik.
R.
younglawyer
09.08.12,10:31
tak si zaplatte uctovnika a nesedte na prachoch a nepytajte sa na rady poloodbornikov
tictac7
09.08.12,10:38
tak si zaplatte uctovnika a nesedte na prachoch a nepytajte sa na rady poloodbornikov


mimotemy....bez ohľadu na to, že reaguješ na príspevok, ktorý je viac ako rok starý - toto čo je za odpoveď?:confused:
Paula
09.08.12,12:12
Žeby pán právnik sám seba pasoval na poloodborníka?