kasipka
24.03.09,16:07
FO má príjmy zo živnosti, pri ktorých uplatňuje skutočné výdavky - vedie účtovníctvo. Okrem toho mala v roku 2008 autorský honorár za článok do časopisu - zdanený zrážkou (uplatnené pauš. výdavky 40%.). Treba o tento príjem zvýšiť základ dane, aby bol rovnyký postup pri uplatnení všetkých výdavkov podla § 6 ods. 1 a 2? Poradte prosim, len dnes mi poslali potvrdenie o preddavkoch na daň z tohto príjmu.
mzdarka renca
24.03.09,15:11
FO má príjmy zo živnosti, pri ktorých uplatňuje skutočné výdavky - vedie účtovníctvo. Okrem toho mala v roku 2008 autorský honorár za článok do časopisu - zdanený zrážkou (uplatnené pauš. výdavky 40%.). Treba o tento príjem zvýšiť základ dane, aby bol rovnyký postup pri uplatnení všetkých výdavkov podla § 6 ods. 1 a 2? Poradte prosim, len dnes mi poslali potvrdenie o preddavkoch na daň z tohto príjmu.


uvedený honorár do DP nedávaj. Takto zdanený honorár - zrážkou je považovaný za vysporiadaný.
kasipka
24.03.09,16:37
Na čo sa mám odvolať, ak tento príjem neuvediem v DP? §43 ods6?

6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane122) za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie ..... Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosťaj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

Za rok 2005 mala známa rovnaký prípad, a vtedy jej daňová poradkyňa napísala :
"zákon 595/2003 §6 ods.10 -paušál alebo prekázateľné výdavky platia pre odsek 1 aj 2, tzn, že nemôžete uplatniť časť výdavkov % a časť preukázateľne. postupujte nasledovne - do príjmov z podnikania dáte celu sumu, do výdavkov daňovo uznaných 2% LITE, do výdavkov daňovo neuznaných dáte zrazenú daň, ale tú si môžete započítať § 43 ods. 7 a uvádzate do daňového priznania, o to menej platíte"

V roku 2005 ale hrubo vyznačená časť § 43 v zákone ešte nebola.
janett8
24.03.09,17:17
No to by aj mna zaujimalo, lebo ja nedavam honorar takto vysporiadany do DP.
Tu na porade som našla toto:

Takýto príjem sa považuje za daňovo vysporiadaný a nemusí sa uvádzať v daňovom priznaní. Uvádzať v daňovom priznaní sa nemusí ale podľa § 43 ods.7 ZDP sa v daňovom priznaní uviesť môže – ak je to pre autora výhodné (ak jeho celkový základ dane nedosahuje výšku nezdaniteľnej čiastky).
kasipka
25.03.09,16:15
Autorský honorár zdanený zrážkou § 43 ods 3 písm h), preplatok z ročného zúčtovanie zdrav. poistenia § 43 ods 3 písm l)

Našla som na porade príspevok od poraďáčky Ola

"Prilepím sem citáciu pokynu z DÚ, ako účtovať preplatok z RZZP
cit.:
Vrátený preplatok z RZ súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov (brutto príjem) je daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa v danom prípade považuje v súlade § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov za preddavok na daň, ktorý si daňovník odpočíta od dane v daňovom priznaní. Ak preplatok z RZ poistného súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov je vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, potom je na zvážení daňovníka (netýka sa daňovníka uvedeného v § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov), či daň vybranú zrážkou z uvedeného príjmu bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, to znamená ani preplatok z RZ poistného a ani daň zrazenú z uvedeného príjmu nebude uvádzať v daňovom priznaní alebo daňovník sa rozhodne zrazenú daň považovať za preddavok na daň, to znamená, že preplatok z RZ poistného (brutto príjem) zahrnie do základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a zrazený preddavok si podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov odpočíta od dane v daňovom priznaní.
Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 6 zákona o dani z príjmov). Podľa § 43 ods. 8 zákona o dani z príjmov, daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane."

Podľa toho by som aj ten autorský honorár predsa len mala zaviesť do účtovníctva ???