_dodo
24.03.09,17:30
Chcem sa opytat, ci je v poriadku ked si u mna niekto objedna tovar, a ja mu nan vystavim ostru FA, on uhradu zaplati cca za 3 dni a ja potom nasledne tovar objednam u mojho dodavatela, pockam kym pride a potom mu ho odovzdam? Pritom na tu FA uvedie text ze "Tovar bude nami objednany az po uhradeny FA"
Aka tu moze byt potom podla zakona najvacsia doba dodania, ked mu takto vytvorim FA, a zistim ze moj dodavatel nema dany tovar na sklade a bude ho mat cca az za 20 dni?

Ak nie tak na aku vysku sumy mozem vystavit zalohovu FA? Mozem aj na 100 percent ceny?

Ide mi o to, ze pokial nasa firma nedisponuje takym financnym obnosom, aby mohla nakupit tovar kt. zakaznik pozaduje, tak to musime riesit len platbou vopred, kedze nie kazdy dodavatel vam da tovar na fakturu s nejakou dobou splatnosti.

Dakujem za odpoved.
Jana Acsová
24.03.09,16:49
Chcem sa opytat, ci je v poriadku ked si u mna niekto objedna tovar, a ja mu nan vystavim ostru FA, on uhradu zaplati cca za 3 dni a ja potom nasledne tovar objednam u mojho dodavatela, pockam kym pride a potom mu ho odovzdam?Ako sa môže jednať o ostrú faktúru, keď nič nedodáte. Teda ak ostrou faktúrou myslíte faktúru za dodávku a nie zálohovú. Povaha zálohového plnenia, alebo platby vopred vychádza z toho, že klient nič nedostal a už zaplatí. Bez ohľadu na formu faktúry, alebo na to, ako sa bude volať. Akokoľvek, vždy to bude faktúra za účelom požadovanej platby vopred. Ostrá faktúra sa viaže k reálnej dodávke. Každá pred dodávkou vyhotovená faktúra nie je za dodávku a stane sa ňou len po jej splnení. V rámci obchodných vzťahov je vyhotovovanie faktúr vecou dohody zmluvných strán, ak sa jedná o iné povinnosti ako vyplývajú zo zákona o dani z pridanej hodnoty. Zákon o dani z pridanej hodnoty stanovuje pravidlá vyhotovovania faktúr pri prijatí platby vopred a pri dodávke tovaru alebo služby a ich kombinácii.
Jana Acsová
24.03.09,16:50
Ak nie tak na aku vysku sumy mozem vystavit zalohovu FA? Mozem aj na 100 percent ceny? Áno.
_dodo
24.03.09,17:22
OK dakujem za odpovede. Cize vzdy je lepsie vystavovat zalohovu FA...
Niekedy ale mavam situáciu ked druha strana si vyslovne ziada ostru FA, aby mali menej roboty s uctovanim... :-)

Aky je rozdiel Zálohová faktúra a faktúra na zálohu? pouzivam Oberona...
_dodo
24.03.09,17:43
OK dakujem za odpovede. Cize vzdy je lepsie vystavovat zalohovu FA...
Niekedy ale mavam situáciu ked druha strana si vyslovne ziada ostru FA, aby mali menej roboty s uctovanim... :-)

Aky je rozdiel Zálohová faktúra a faktúra na zálohu? pouzivam Oberona...