jozopavuk
24.03.09,18:53
Ahoj, neviem si rady s danovym priznanim :(
poradte mi prosim, kde v danovom priznani mam uviest "Vydavok buducich obdobi" ak je to vobec mozne. (tlacivo B - som zivnostnik cely rok 2008).
Mozem zaroven uplatnit pausalne naklady? Ak chcem uplatnit vydavok buducich obdobi, musim viest podvojne uctovnictvo? Vopred Vam dakujem.

Ak by sa v pripadne v tomto hektickom obdobi nasiel clovek, ktory by mal cas sa na to pozriet, rad by som sa mu odmenil.

Vdaka
jozo
andreaS
24.03.09,18:00
JU nepozna pojem "vydavok buducich obdobi"

Do prijmov ti vstupuje to, co ti v roku 2008 uhradili (uhradené vystavené faktúry) a ak skutocne vydavky su mensie (alebo ziadne) ako pausalne vydavky, tak ich mozes uplatnit pri vypocte danovej povinnosti.

Samozrejme za splneni podmienok pre pouzitie pausalnych vydavkov:

vynatok zo zakona o dani z prijmov, §6, odsek 10:

"Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."