size
07.07.05,11:51
V tomto období mi prebieha kontrola na daň z príjmu. Dnes mi volali, že mám všetko v poridku len výdavky nesedia o 5 000,-. Ja som jej povedala, že to je tlačiareň, ktorú som vložila do podnikania. Nevyjadrila sa mi, len mám prísť osobne na prerokovanie protokolu. Účtovala som to v jednoduchom účtovníctve cez nepeňažné operácie.

Možem si sama oceniť a zaradiť svoj majetok, ktorý som vložila do podnikania? Aký doklad k tomu prikladám? Prosím o radu, zajtra idem na DÚ.
size
07.07.05,10:18
prosím !!!
liba2
07.07.05,10:30
V tomto období mi prebieha kontrola na daň z príjmu. Dnes mi volali, že mám všetko v poridku len výdavky nesedia o 5 000,-. Ja som jej povedala, že to je tlačiareň, ktorú som vložila do podnikania. Nevyjadrila sa mi, len mám prísť osobne na prerokovanie protokolu. Účtovala som to v jednoduchom účtovníctve cez nepeňažné operácie.

Možem si sama oceniť a zaradiť svoj majetok, ktorý som vložila do podnikania? Aký doklad k tomu prikladám? Prosím o radu, zajtra idem na DÚ.
Ja nepoznám v JÚ "nepeňažné operácie". V JÚ je to o príjmoch a výdavkoch. Zaradenie predmetu do podnikania nie je ani príjem ani výdaj. Ja by som o tom napísala krátky záznam, že som vkladám .... do majetku firmy a zapísala by som predmet do evidencie.
size
07.07.05,10:32
Ja nepoznám v JÚ "nepeňažné operácie". V JÚ je to o príjmoch a výdavkoch. Zaradenie predmetu do podnikania nie je ani príjem ani výdaj. Ja by som o tom napísala krátky záznam, že som vkladám .... do majetku firmy a zapísala by som predmet do evidencie.
A cez čo potom účtuješ napríklad odpisy, keď nepoznáš nepeňažné operácie?
montina
07.07.05,10:53
odpisy sú závierkové operácie, ktoré sa účtujú na konci roka a ked chceš vložiť tlačiaren do podnikania, tak sa ti to premietne len v inves.majetku a nie vo výdavkoch, lebo nemáš doklad o zakúpení-nemáš výdavok.
liba2
07.07.05,11:00
A cez čo potom účtuješ napríklad odpisy, keď nepoznáš nepeňažné operácie?
Odpisy len na konci roka !
size
07.07.05,11:01
odpisy sú závierkové operácie, ktoré sa účtujú na konci roka a ked chceš vložiť tlačiaren do podnikania, tak sa ti to premietne len v inves.majetku a nie vo výdavkoch, lebo nemáš doklad o zakúpení-nemáš výdavok.
Aby som nemala problém, môžem dať kúpnopredajú zmluvu so susedom na 5000,- Sk.
montina
07.07.05,11:05
aj to je spôsob.
Jara
07.07.05,11:16
Size myslím, že je jedno čo urobíš, pretože ak urobíš kupnopredajnú zmluvu, tak ti dajú do protokolu, že si nemala správne pokladňu. Možno by bolo lepšie urobiť darovaciu zmluvu napr. od suseda a napísať, že po zvážení koľko stála na začiatku si ju dala do ponikania tak ako hovoríš nepeňažnou, teda uzávierkovou operáciou v hodnote 5 tis.

Ale neboj, ak ostatné je v poriadku tie babenky na dańovom sú celkom prístupné a niečo musia dať do zápisu. Poradia ako to urobiť aby bolo dobre...
size
07.07.05,11:19
veľmi ďakujem.
Marína
07.07.05,17:22
Tých 5000,-Sk vyradených daň.úradom si myslím, že nie až taký problém. Dodania ti a zaplatíš penále a máš to vysporiadané. Horšie je to (z čoho ja mám vždy obavy), že do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne musíš odovzdať nový výpis s novým základom dane pre výpočet odvodov. Tie odvody musíš doplatiť a ešte vyrúbu penále za oneskorené platby. Najhoršie na tom je, že DÚ vždy kontroluje pár rokov pozadu(tým aj penále do poisťovní je vyššie) a skoro vždy nájde nejakú drobnosť. Už sa zo mňa aj smiali na DÚ, lebo pred kontolou ich prosím, aby skôr vytli niečo z účtovného hľadiska a nie daňového. Mám jednu skúsenosť, keď sa podávalo dodatočné daň. priznanie a SZČO nesúhlasil s novým odovzdaním výpisu do poisťovní a po dvoch rokoch si Soc.poisťovňa vypýtala celú databázu z DÚ a párovala svoje záznamy so záznamami z DÚ. Jasné, že na to prišli. Musel doplatiť odvody. Penále vtedy poisťovňa mohla odpustiť(čo aj našťastie urobila), ale zmenou zákona už penále odpúšťať nesmie.