Ejo
24.03.09,19:56
Ako sa vykonáva dokladová inventúra? Mám vytlačený stav pohľad. a závazkov k 31.12.2008. Spravím inv. súpis, potom zápis, ale s čím porovnávam?
Ďakujem
Tweety
24.03.09,18:58
Ako sa vykonáva dokladová inventúra? Mám vytlačený stav pohľad. a závazkov k 31.12.2008. Spravím inv. súpis, potom zápis, ale s čím porovnávam?
Ďakujem
S dokladmi, na základe ktorých tie pohľ. a záv. vznikli.
Ejo
24.03.09,19:05
Ďakujem pekne.
Kvietocek
31.03.09,09:40
Má niekto skúsenosť, že mu niekto kontroloval inventúry? Mam na mysli nejaka institúcia danovy úrad....atd? Ktora institucia je zatazena na inventury?

Dakujem
Gabi03
03.11.09,13:41
Ahoj poradenia chtivý poraďáci.

Voľakedy (dááááávno dááááávno) sme sa učili, že inventarizovať majetok sa môže aj k inému dátumu ako k 31.12. A neviem prečo, sa mi marí, že pri pohľadávkach a záväzkoch to môže byť 2 mesiace pred dňom, ku ktorému sa robí uzávierka, alebo mesiac po. Teraz to neviem nájsť ani v jednom predpise.
Marilo sa mi to, alebo môžem spraviť inventarizáciu pohľadávok k 30.10.? Samozrejme so zreteľom skutočností medzi týmto dátumom a uzávierkovým dňom.

... pre istotu :)
betka
03.11.09,18:39
ZU:

INVENTARIZÁCIA

§ 29


(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.

§ 30
Na začiatok

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.

(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to

a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.

(6) Rozdiely vyplývajúce z úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 sa neposudzujú ako inventarizačné rozdiely.

(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.
Gabi03
04.11.09,07:05
ZU:

INVENTARIZÁCIA

§ 29


(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.

§ 30
Na začiatok

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.


Ďakujem za odpoveď betka, ale ak dovolíš, diskutujme, lebo tieto paragrafy som si už prečítala. :)

Medzi inventúrou (hoci aj dokladovou) a inventarizáciou je rozdiel. S tým asi súhlasíš.
Keď ja spravím dokladovú inventúru pohľadávok a záväzkov k 31.10. s vyjadrením skutočností počas obdobia 1.11. až 31.12., kedy zostavujem inventarizáciu, je to v poriadku, alebo nie?

Alebo jednoducho môžem spraviť iba a výlučne iba k 31.12. dokladovú inventúru pohľadávok a záväzkov?

Z citovaných paragrafov mi to nie je jasné. A pýtam sa preto, lebo ročnú závierku máme veľmi skoro a nestíhala by som dostať ani odpovede. :)
Eulalia
04.11.09,07:22
Gabika, v inom termíne ako k termínu závierky môžeš robiť inventúru len hmotného majetku. Rozdiel - 3 mesiace a + 1 mesiac, ale musíš pripočítať k fyzickej inventúre pohyby za toto obdobie. Napr. spravíš inventúru HIM k 31.10.2009 a k 31.12.2009 máš takýto výsledok:
- fyzický stav k 31.10.2009
- prírastky od 1.11. do 31.12.2009 (plusom)
- úbytky od 1.11. do 31.12.2009 (mínusom)

Inventarizácia záväzkov a pohľadávok sa musí robiť k termínu závierky.
Gabi03
04.11.09,07:24
Gabika, v inom termíne ako k termínu závierky môžeš robiť inventúru len hmotného majetku. Rozdiel +- 3 mesiace, ale musíš pripočítať k fyzickej inventúre pohyby za toto obdobie. Napr. spravíš inventúru HIM k 31.10.2009 a k 31.12.2009 máš takýto výsledok:
- fyzický stav k 31.10.2009
- prírastky od 1.11. do 31.12.2009 (plusom)
- úbytky od 1.11. do 31.12.2009 (mínusom)

Inventarizácia záväzkov a pohľadávok sa musí robiť k termínu závierky.


JJ, tak už som ticho.
A len taká doplňujúca otázka... vždy bolo možné robiť dokl.inventúru pohľadávky len k dátumu závierky? :) Alebo bola zmena, ktorú som nepostrehla? :D
Eulalia
04.11.09,07:30
JJ, tak už som ticho.
A len taká doplňujúca otázka... vždy bolo možné robiť dokl.inventúru pohľadávky len k dátumu závierky? :) Alebo bola zmena, ktorú som nepostrehla? :D
Neviem o tom, že by sa dokladová inventúra mohla robiť v iných termínoch. Ale možno som aj ja niečo prehliadla:)
Inak, samozrejme si ju môžeš robiť pre seba kedykoľvek potrebuješ, ale k závierke musí byť a musí byť k termínu závierky.

P.S. v predchádzajúcej odpovedi som upravila mesiace, o ktoré môžeš posunúť inv. hmotného majetku, sorry, nechcela som zavádzať.
Stefan2005
04.11.09,07:40
Gabika, v inom termíne ako k termínu závierky môžeš robiť inventúru len hmotného majetku. Rozdiel - 3 mesiace a + 1 mesiac, ale musíš pripočítať k fyzickej inventúre pohyby za toto obdobie. Napr. spravíš inventúru HIM k 31.10.2009 a k 31.12.2009 máš takýto výsledok:
- fyzický stav k 31.10.2009
- prírastky od 1.11. do 31.12.2009 (plusom)
- úbytky od 1.11. do 31.12.2009 (mínusom)

Inventarizácia záväzkov a pohľadávok sa musí robiť k termínu závierky.


doplním (§30)

(4) ..." Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. ..."

platí taktiež zohľadnenie +,- ....

P.S. okrem toho inventarizácia majetku vždy, keď sa uzatvára hmotná zodpovednosť (§184 ZP).
betka
04.11.09,10:31
Gabi, zrejme ťa pomýlilo to, že dodavatelia posielaju v priebehu UO odsúhlasenie pohladávok a závazkov napr. k termínu 31.10.2009.
Ano, zrejme majú UO hospodársky rok, alebo si overujú stavy priebežne a chcú upovedomieť (namiesto upomienky), že odberatel nemá uhradenú nejakú FA, a týmto sposobom ho informujú. A volá sa to tzv: "Odsúhlasenie pohladávok a závazkov k 31.10.2009"
Je to diskrétny sposob, ako upovedomiť druhú stranu.
Gabi03
04.11.09,11:45
Gabi, zrejme ťa pomýlilo to, že dodavatelia posielaju v priebehu UO odsúhlasenie pohladávok a závazkov napr. k termínu 31.10.2009.
Ano, zrejme majú UO hospodársky rok, alebo si overujú stavy priebežne a chcú upovedomieť (namiesto upomienky), že odberatel nemá uhradenú nejakú FA, a týmto sposobom ho informujú. A volá sa to tzv: "Odsúhlasenie pohladávok a závazkov k 31.10.2009"
Je to diskrétny sposob, ako upovedomiť druhú stranu.

Hm, je to možné. Ale potom strááááááášne veľa firiem si tú dokladovú inventúru nerobí. :D

A asi som to mala pomiešané aj s tou inventúrou hmotného majetku. :rolleyes::o
ivustek
04.03.10,07:05
Ako má vyzerať doklad o inventarizácii pohľadávok a záväzkov. Majú tam byť iba:
1. konečné stavy z kníh
2. začiatočný stav,prírastky,úbytky,konečný stav.
ivustek
05.03.10,06:26
Ako má vyzerať doklad o inventarizácii pohľadávok a záväzkov. Majú tam byť iba:
1. konečné stavy z kníh
2. začiatočný stav,prírastky,úbytky,konečný stav.

prosím...
sybila3
09.03.10,14:57
aj mňa by to zaujímalo, teoreticky som si prečítala, ako to urobiť prakticky a ako to má vyzerať? ďakujem
Stefan2005
09.03.10,17:03
Ako má vyzerať doklad o inventarizácii pohľadávok a záväzkov. Majú tam byť iba:
1. konečné stavy z kníh
2. začiatočný stav,prírastky,úbytky,konečný stav.

no neviem, ako by vyššie uvedené v praxi vyzeralo :).

Ja robím nasledovne dokladovú inventarizáciu pohľadávok (ale i ostatných účtov):

napr. účet 311.100 - odberatelia tuzemskí
1. odberateľ - ičo, názov
2. doklad - číslo vystaveného dokladu (faktúry), dátum vystavenia, splatnosť
3. suma na ktorú je vystavený doklad
4. poznámka - napr. či sa vrátilo potvrdenie o uznaní od odberateľa

Náväznosť je na vystavený doklad - preto je to dokladová inventarizácia. Ak je tých dokladov (teda neuhradených faktúr) 96, tak mám v takejto inventúre 98 riadkov - hlavičku, 96 neuhradených faktúr vo vyššie uvedenom členení, sumár účtu....
ivustek
09.03.10,17:47
Myslela som inventarizáciu v JÚ. Mám 10 vystavených faktúr v sume 1000 €. Z toho jedna vo výške 100 € nie je uhradená.Uzavrela som knihu pohľadávok. A pýtam sa - ako má vyzerať doklad o inventúre pohľadávok.
1. Urobila som doklad a nazvala som ho: Inventarizácia pohľadávok. Tu som zapísala: dátum, názov dlžníka, sumu pohľadávky - 100 €.

alebo to má byť takto?

2. Inventarizácia pohľadávok:
ZS k 1.1.2009 --- 0€
prírastky --- 1000€
úbytky --- 900€
KS k 31.12.2009 --- 100 €

alebo to má byť celkom inak?
Stefan2005
10.03.10,09:43
Myslela som inventarizáciu v JÚ. ...

V inventarizácii pohľadávok medzi PU a JU nemôže byť veľký rozdiel...
Z tvojej naznačenej schémy inventarizácie (PS+P-U=KS) nie je zrejmé, voči komu máte pohľadávku...
Dav
10.03.10,10:11
Myslela som inventarizáciu v JÚ. Mám 10 vystavených faktúr v sume 1000 €. Z toho jedna vo výške 100 € nie je uhradená.Uzavrela som knihu pohľadávok. A pýtam sa - ako má vyzerať doklad o inventúre pohľadávok.
1. Urobila som doklad a nazvala som ho: Inventarizácia pohľadávok. Tu som zapísala: dátum, názov dlžníka, sumu pohľadávky - 100 €.

alebo to má byť takto?

2. Inventarizácia pohľadávok:
ZS k 1.1.2009 --- 0€
prírastky --- 1000€
úbytky --- 900€
KS k 31.12.2009 --- 100 €

alebo to má byť celkom inak?

Zápisnica z dokladovej inventarizácie pohľadávok a záväzkov...

Stav podľa Knihy pohľadávok a záväzkov : k 31.12.2009
č. fa, odb/dod., suma, splatnosť

Potom zobrať knihu P,Z, a doklad po doklade pozrieť, či sú všetky úhrady P, Z, zapísané v Denníku a či všetky úhrady z Denníka sú v Knihe P,Z.

Záver : inventarizáciou boli/neboli zistené rozdiely.
Ak áno, prečo, v akej sume. Odsúhlasenie P, Z - ak sa vrátia, priložiť k fa.
ivustek
10.03.10,10:39
Zápisnica z dokladovej inventarizácie pohľadávok a záväzkov...

Stav podľa Knihy pohľadávok a záväzkov : k 31.12.2009
č. fa, odb/dod., suma, splatnosť

Potom zobrať knihu P,Z, a doklad po doklade pozrieť, či sú všetky úhrady P, Z, zapísané v Denníku a či všetky úhrady z Denníka sú v Knihe P,Z.

Záver : inventarizáciou boli/neboli zistené rozdiely.
Ak áno, prečo, v akej sume. Odsúhlasenie P, Z - ak sa vrátia, priložiť k fa.

Fajn, presne takúto odpoveď som očakávala.Ďakujem.