Mikolajova
07.07.05,11:57
Ahojte vsetci, chcem sa s Vami poradit, uctujem v sustave JU a vcera mi doniesli fakturu od orange, kde je za oneskorenu uhradu uctovane 40 sk Upomienka. Dali by ste to do danovych alebo nedanovych. Dakujem.
zuzanar
07.07.05,10:06
Dávam to do nedaňových.
liba2
07.07.05,10:11
Ahojte vsetci, chcem sa s Vami poradit, uctujem v sustave JU a vcera mi doniesli fakturu od orange, kde je za oneskorenu uhradu uctovane 40 sk Upomienka. Dali by ste to do danovych alebo nedanovych. Dakujem.
Podľa mňa je to nedaňový náklad, ale účtujem to do daňových s tým, že možno to kontrola nezisti, a keď predsta, 40 sk nebudú vymáhať. Veď takýto výdavok je len ojedinelý.
Jara
07.07.05,10:21
Na túto tému som sa rozprávala s daňovákmi tak je to zmluvná pokuta a uznávajú to ako daňový náklad. Čiže či JÚ al. PÚ do nákladov al. výdavkov zahrňujúcich do základu dane...
liba2
07.07.05,10:24
Na túto tému som sa rozprávala s daňovákmi tak je to zmluvná pokuta a uznávajú to ako daňový náklad. Čiže či JÚ al. PÚ do nákladov al. výdavkov zahrňujúcich do základu dane...
Ďakujem, teda v podstate to robím dobre. Potešila si ma.
zuzanar
07.07.05,10:26
Dúfam, že to platí na "každom" daňovom úrade.
Marína
07.07.05,17:55
Musíš si pozrieť zmluvu s Orange. Ak sú v zmluve dohodnuté aj zmluvné pokuty tak do daň.výdavkov. Ak nie, tak do nedaňových.
lenkak
07.07.05,18:04
Ja tiež viem o tom, že je to daňový výdavok ako zmluvná pokuta.
Jana Acsová
07.07.05,18:06
Ak si to nájdete niekde v zmluve o pripojení alebo v jej neoddeliteľných súčastiach, tak to zmluvná pokuta je.

Ale ak to tam nenájdete ... tak súhlasím s príspevkom č. 2.
sklenkova
16.08.05,19:30
Mám taký trochu zvláštny problém,2krát som uhradila jednu FA z T-Mobile nakolko som si nevšimla,že mi neprišla faktúra-rozdiel bol -290,00Sk.Na ďalší mesiac som nemala FA,tak som uhradila znovu tú čo bola navrchu-rozdiel bol -28,00Sk.V júli mi došla faktúra s vyúčtovaním kde bolo uvedené za zúčtovacie obdobie a celkom k úhrade zvýšené o dlžné sumy.Uhradila som to a žiadala o zaslanie chýbajúcich faktúr.(Nakolko tento MT používam iba občas nevedela som že bol v čase uhrady dlžných súm vypnutý) V júlovej fak.je na druhej str. upomienka, kde píšu, že ak MT nedoplatím do 21.7. tak ma odopnú. Úhrada bola 13.7. zapojili ho vraj 16.7. V augustovej fak. mi účtujú 1000,00Sk za pripojenie.Ako mám zaúčtovať tú pokutu? Okrem toho upomienku mám niekam zapísať,keď ju tlačia na druhú str. faktúry a nie je to ani 1/3 papiera?
via
16.08.05,21:58
V júlovej fak.je na druhej str. upomienka, kde píšu, že ak MT nedoplatím do 21.7. tak ma odopnú. Úhrada bola 13.7. zapojili ho vraj 16.7.
- nesekla si sa v datumoch?
sklenkova
17.08.05,16:40
Tie dátumy sú v poriadku (peniaze im nabehli na účet 15.7.)Ja tomu vôbec nerozumiem, ale to mi budú musieť vysvetliť oni. Okrem toho nie som si istá či nie je ich povinnosťou doručiť upomienku doporučene. Ale neviem či ju mám nejako zapísať,keď je to len druhá str. faktúry-a ani celá.
zuzanavo
27.04.06,11:48
Ak si to nájdete niekde v zmluve o pripojení alebo v jej neoddeliteľných súčastiach, tak to zmluvná pokuta je.

Ale ak to tam nenájdete ... tak súhlasím s príspevkom č. 2.


Môžem takúto pokutu z telekomuniácií odrátať z daní, až keď ju uhradím, alebo už pri zaúčtovaní faktúry?
Janna
22.09.06,09:34
Ako evidujete upomienku od Orange, ktorá je uvedená len na Prílohe k faktúre (informácia o stave účtu)?
Vediem PU, faktúru za hovory som dala do ev.záväzkov, ale tá je o 40,- menšia ako Príloha k faktúre, ktorá je vrátane upomienky.
Pripočítať tú upomienku 40,- k faktúre? alebo mám žiadať nejaký extra doklad o uvedení, že mi účtujú upomienku v sume 40,-.
Upomienku účtovať na účet 544?
Ďakujem.
Antonia1
22.09.06,09:47
Ako evidujete upomienku od Orange, ktorá je uvedená len na Prílohe k faktúre (informácia o stave účtu)?
Vediem PU, faktúru za hovory som dala do ev.záväzkov, ale tá je o 40,- menšia ako Príloha k faktúre, ktorá je vrátane upomienky.
Pripočítať tú upomienku 40,- k faktúre? alebo mám žiadať nejaký extra doklad o uvedení, že mi účtujú upomienku v sume 40,-.
Upomienku účtovať na účet 544?
Ďakujem.
Veď Orange vystavuje faktúru aj za upomienku. Ja to učtujem na
účet 518.
Janna
22.09.06,10:01
Veď Orange vystavuje faktúru aj za upomienku. Ja to učtujem na
účet 518.

Ja nemám žiadnu faktúru za upomienku, teraz som tam volala, že oni nič nevystavujú, že to vyplýva z ich podmienok. Tak neviem, ako si to mám spraviť v účtovníctve? (:
alušik
27.09.06,12:51
Veď Orange vystavuje faktúru aj za upomienku. Ja to učtujem na
účet 518.
Ja som im tam tiež volala, lebo zaviedli "novoty" a faktúry teraz prestali vystavovať, nakoľko ich vraj nie je nutné vystaviť - nie je to predmetom DPH a vraj si mám tú samotnú upomienku zaúčtovať ako daňový náklad.
Štve ma akurát to, že na samotnej upomienke nie je ani zmienky o nejakej sume za upomienku, tak chcem vidieť, ako to bez dokladu účtujú v Orange. Tiež neviem, na základe čoho urobiť v podvojnom účtovníctve predpis. Uvažujem, že prefotím stav účtu a pripnem k upomienke a tak zaúčtujem.:confused:
Janna
27.09.06,13:31
Ja som im tam tiež volala, lebo zaviedli "novoty" a faktúry teraz prestali vystavovať, nakoľko ich vraj nie je nutné vystaviť - nie je to predmetom DPH a vraj si mám tú samotnú upomienku zaúčtovať ako daňový náklad.
Štve ma akurát to, že na samotnej upomienke nie je ani zmienky o nejakej sume za upomienku, tak chcem vidieť, ako to bez dokladu účtujú v Orange. Tiež neviem, na základe čoho urobiť v podvojnom účtovníctve predpis. Uvažujem, že prefotím stav účtu a pripnem k upomienke a tak zaúčtujem.:confused:

Ja som to spravila nakoniec tak, že pri úhrade z účtu som si rozpísala 2 položky:
1. úhrada samotnej faktúry v nádvänosti na danú faktúru 321/221
2. upomienka 518/221
Takže celkom mi robí to, čo som uhradilia.
Jana Acsová
27.09.06,14:07
V príspevku č. 17 sa hovorí o problematickom dokladovaní. A to bude zrejme aj v prípade, keby ste účtovali 5xx/221 ... čím by ste dokladovali predmetný účtovný zápis? Banka Vám niečo vydokladuje?