Pezinčan
24.03.09,21:07
Zdravim,
chcel by som sa spytat ako je to so znamienkami a ich kontrolovanim. Nemam s tym doposial ziadnu skusenost. Treba ist najprv na kozne, ale az s odporucacim listkom od obvodneho? A ako prebieha take vysetrenie? Pretoze ja mam tych znamienok hrozne vela a keby mali kazde skontrolovat tak by to trvalo hodinu. A ak by sa znamienka vyberali, zostane velka jazva?
pasuliatko
24.03.09,20:12
Keď znamienka vyberajú jazva je minimálna, treba ísť k obvodnému lekárovi ten vypíše lístok, objednáš sa u kožnej dáš jej lístok a povieš čo ťa trápi, viem,že pri vyšetrení treba byť v spodnom prádle.
syrik
24.03.09,20:21
Ja som išla rovno k jednému súkromnému chirurgovi, ktorý mi ho hne´d aj vybral...Dosť ma totiž svrbelo a viackrát som si do neho zaškrabla...poslal ho na histologické vyšetrenie...no správny postup by mal byť taký, ako napísala pasuliatko...k obvodnému a s výmenným lístkom na kožné..majú na to špeciálny "prístroj", vďaka ktorému vedia povedať, či ho treba vybrať alebo nie...Ak ho bude treba vybrať, pošlú Ťa na chirurgickú ambulanciu...záleží, kde to znamienko máš...moja osobná rada znie, pokiaľ je to na tvári, vyber si lekára, ktorý s tým má dobré skúsenosti podľa odporúčaní ľudí, ktorí už u neho boli...popýtaj a v okolí, Tvojich známych a tak...ja som to mala na chrbte, takže v pohode...aj keď tú jazvu som si predstavovala menšiu...:rolleyes: ale mala som to znamienko dosť veľké, takže tam mám akoby taký malý kráter =)
Kováčová.D
24.03.09,20:22
po odstraneni ti zostane len mala jazvička, ja som bola na chirurgickom odstraneni a potom na takom vypaleni a ten druhy postup je lepší. žiadne stehy, ovela menej bolesti.
Chobot
25.03.09,08:11
Keď znamienka vyberajú jazva je minimálna, treba ísť k obvodnému lekárovi ten vypíše lístok, objednáš sa u kožnej dáš jej lístok a povieš čo ťa trápi, viem,že pri vyšetrení treba byť v spodnom prádle.


po odstraneni ti zostane len mala jazvička, ja som bola na chirurgickom odstraneni a potom na takom vypaleni a ten druhy postup je lepší. žiadne stehy, ovela menej bolesti.

To, aká jazva zostane po odstránení znamienka, záleží od chirurga, ktorý zákrok vykonal. Mne odstránili jedno znamienko pri lokálnej anestézii a myslel som, že lekárka pitvá kura a nie že odstraňuje znamienko (strihala mi to nožnicami). A zostala mi tam jazva väčšia, ako bolo samotné znamienko.
legolas
25.03.09,08:40
[quote=pasuliatko;998388]Keď znamienka vyberajú jazva je minimálna, treba ísť k obvodnému lekárovi ten vypíše lístok, objednáš sa u kožnej dáš jej lístok a povieš čo ťa trápi, viem,že pri vyšetrení treba byť v spodnom prádle.[/quo

... to spodné prádlo si myslela vážne?mimotemy
Chobot
25.03.09,08:48
[quote=pasuliatko;998388]Keď znamienka vyberajú jazva je minimálna, treba ísť k obvodnému lekárovi ten vypíše lístok, objednáš sa u kožnej dáš jej lístok a povieš čo ťa trápi, viem,že pri vyšetrení treba byť v spodnom prádle.[/quo

... to spodné prádlo si myslela vážne?mimotemy

No, keď ťa má kožná vyšetriť, tak sa musí pozrieť pod šaty. Chodievam so synom (14 r.) ku kožnej a keď mu robí preventívku, tak je len v trenkách a celého ho prezrie. Ak sú znamienka na chúlostivých partiách, tak treba nakuknúť aj tam.

Alebo by si sa hanbil vyzliecť pred lekárkou?
Fairy
25.03.09,08:55
Je to aj podľa veľkosti a tvaru znamienka. Niektoré robí sama kožná - vypaľovanie alebo laserom. Ak je väčšie, dá papier k chirurgovi. Včera mi dve práve odstraňoval. Stálo ma to 20€ za jedno.
Čo sa týka toho spodného prádla... ja som mala znamienka na bruchu a stačilo len vyhrnúť tričko.
Žabinka
25.03.09,09:00
Ak sa jedná o kontrolu znamienok, treba ísť s odporúčacím lístkom od obv. lekára na kožné, a ten rozhodne o ďalšom postupe, príp. ťa pošle na chirurgiu. Ak sa znamienko mechanicky poškodí, treba ísť rovno na chirurgiu (aj bez odporúč. lístka), kde znamienko odstránia a odošlú na histol. vyšetrenie.
Žabinka
25.03.09,09:05
To, aká jazva zostane po odstránení znamienka, záleží od chirurga, ktorý zákrok vykonal. Mne odstránili jedno znamienko pri lokálnej anestézii a myslel som, že lekárka pitvá kura a nie že odstraňuje znamienko (strihala mi to nožnicami). A zostala mi tam jazva väčšia, ako bolo samotné znamienko.

Pripojím aj fotku.

Úplne súhlasím, dcére vyberal chirurg znamienko, ktoré som jej pri bláznení zaškrabla, a hoci som pôvodom zdravotná sestra, a nemám problém s pozeraním sa na krvavé zákroky, nebolo mi všetko jedno, bola to taká malá mäsiarčina. Výber skúseného chirurga je dôležitý, najmä ak je znamienko na viditeľnom mieste.
pasuliatko
25.03.09,11:24
[quote=pasuliatko;998388]Keď znamienka vyberajú jazva je minimálna, treba ísť k obvodnému lekárovi ten vypíše lístok, objednáš sa u kožnej dáš jej lístok a povieš čo ťa trápi, viem,že pri vyšetrení treba byť v spodnom prádle.[/quo

... to spodné prádlo si myslela vážne?mimotemy

no skorej tvoja otázka je mimotemy čo si myslíš,že lekraka ma RTG oči ako Superman?:D a vidí pod šaty?:D
jana007
10.05.10,07:09
Dnes prebieha na Slovensku bezplatná kontrola znamienok pri príležitosti Európskeho dňa melanómu.
0123misa
13.05.10,16:54
ahojte chcela by som sa opytat ci sa znamienka vytvaraju aj pocas zivota, pretoze asi tak pred dvoma rokmi som si nasla pri pazuche znamienko aj sa kus zvecsilo, a som si ista ze tam predtym nebolo, a vcera som si objavila zase jedno tiez na tej strane ale pod pazuchou, nahodou ked som si myslela ze je to vyrazka bolo kus napukle,,,to co som nasla pred dvoma rokmi je tiez dost napukle, niekedy mam sto chuti ho hned otrhnut...no zrejme sa doktorke nevyhnem, len chcem vediet ci to mozen ocakavat aj v buducnosti...dakujem