vladan
12.07.04,09:59
Mám jednu otázku na "Poradcov": chcem uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce s nezamestnaným občanom, ktorý je v evidencii Úradu práce. Viem, že platí obmedzenie 16 hodín týždenne a 800,- Sk za tieto hodiny, ale neviem ako mám formulovať rozsah hodín. Problém je v tom, že na začiatku mesiaca ešte neviem koľko hodín budem potrebovať, aby tento dohodár odpracoval. Preto otázka: môžem dať do dohody nejaký text, že to bude práca na zavolanie, a to v maximálnej dĺžke 64 hodín? A k tomu nejakú poznámku, že po uzávierke miezd bude doplnený skutočne odpracovaný čas? Je to vôbec možné???
A ak chcem takéto niečo urobiť s normálnym (už zamestnaným) občanom? Je mi jasné, že musím pri takomto občanovi dodržať limit 300 hodín ročne.
Vopred ďakujem za postrehy z praxe.
Jozef Mihál
12.07.04,10:20
Podľa § 226 ZP, dohoda o vykonaní práce (DOVP) ...ak predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hodín za rok
Uzatvára sa písomne...musí byť vymedzený predpokladaný rozsah práce...

Čo tým chcem povedať - ZP hovorí o predpokladanom rozsahu práce, ktorý treba uviesť do písomnej dohody. To že skutočný rozsah práce prevýši 300 hodín, nie je podstatné...veď sa predpokladalo, že to bude menej...no, nestihlo sa to v tomto limite vykonať, čo už...

Pokiaľ ide o problém vladan, podľa horeuvedeného tam jednoducho musím napísať predpokladaný rozsah práce, samozrejme tak, aby v priemere neprevýšil 16 hod. týždenne za celú dobu trvania práce.
vladan
12.07.04,11:20
čiže ak som to správne pochopila nebude žiaden problém, ak na začiatku mesiaca spíšem s dohodárom DoVP na predpokladaný čas napr. 60 hodín a on mi v danom mesiaci odpracuje napr. 56 hodín? Pýtam sa kvôli tomu, že ak mi príde nejaká kontrola aby som to mala v poriadku, že v dohode budem mať 60 hodín a na smenovke 56 hodín. Netreba potom dodatočne na dohodu uviesť skutočne odpracované hodiny? Lebo mi to nejde do hlavy, že keď s ním spisujem dohodu, tak tam dám hodiny a napr. hodinovú mzdu na ktorej sme sa dohodli, a keď to (podľa dohody) prepočíta kontrola tak to nebude sedieť. Dá sa tomu porozumieť, čo vlastne chcem???
Joj, prepáčte že tak zložito...
Pekný deň
Veva
12.07.04,13:39
Ak spísaná dohoda o vykonaní práce budeť mať max. počet hodín 60 a po dokončení vykon.práce vyhodnotíte 56 hod,,kde je napísané ,že odmena nemôže mať nezmenenú dohodnutú sumu veď sú to finančné prostriedky Vašej firmy , síce nemal by byť rozdiel v odmeňovaní PP a dohodár./ ale prečo nie?/ Treba prehodnotíť či je lepšie dať odmenu za Sk/hod alebo len Sk.
Jozef Mihál
12.07.04,14:08
Kontrole, ktorá bude kontrolovať, koľko dohodár skutočne odpracoval, treba vedieť dokázať, že odpracoval v prepočte max.16 hod za týždeň.
Jozef Mihál
15.07.04,15:42
Vyberám z dnešnej správy TASR:

NKÚ ďalej MPSVR vytýka, že ministerstvo v roku 2003 uzavrelo vysoký počet dohôd o prácach mimo pracovného pomeru, čo je v rozpore so zásadou zakotvenou v Zákonníku práce, že sa tieto dohody môžu uzatvárať len výnimočne. V priebehu roku 2003 uzavrelo celkom 153 mimopracovných dohôd a ročné výdavky na tento účel dosiahli 2,373 milióna Sk. Informoval o tom dnes na tlačovej besede podpredseda NKÚ Igor Malý.

Milí priatelia, ako vidíte, nielen zamestnávatelia špekulujú, ako obísť odvody, ale i Ministerstvo práce, "naša vrchnosť", rado využíva práce na dohody...

Doporučujem vystrihnúť zajtra túto správu z novín, založiť si, a prípadnej budúcej kontrole, ktorá sa bude zaujímať o to, prečo máte vo firme tak veľa ľudí na dohodu, ukázať.
juko
15.07.04,19:51
dokiaľ budú také vysoké odvody do poisťovní, Dohody o vykonaní práce budú stále aktuálne. Dnes už im vadí aj zamestnávanie živnostníka živnostníkom.
Janca
16.07.04,07:43
Ako preukazujete odrobene hodiny "dohodara", lebo som videla aj v smenovnici zaevidované hodiny, ale videla som aj dohody, kde sa nedokladala žiadna smenovnica a DU to nevytkol. Ktory konkretny paragraf hovori, ze sa musi a ako dokladovat odpracovany dohodnuty cas ?