ifcok
25.03.09,08:12
Dobry den,

viem, ze podobne temy tu uz velakrat boli,ale nenasla som vsetky potrebne informacie.

Susedov pozemok s domom je nekontrolovane zarasteny stromami a burinou - vsetko nam to dopoludnia tienilo nas pozemok, ale hlavne sa vysemenovalo a prerastalo k nam... Kvoli tomu sme na plot, ktory je podla tvrdenia suseda jeho, natiahli minule leto textilne pletivo do vysky asi 1,6 m.
To sa mu teraz nepaci, lebo mu pletivo tieni na sklenik asi od 15-tej hodiny popoludni (t.z. asi hodinu-max.dve denne) - a chce to pletivo odstranit, aj ked s tym my nesuhlasime.

Mimochodom, polovicu spominaneho plota sme pred dvoma rokmi s jeho suhlasom na vlastne naklady opravili/postavili novy plot. Akurat, ze sklenik je pri povodnej, neopravenej polovici.

Takze
- ako sa stanovuje, koho je plot? plati, ze z jednej strany pozemku je plot nas, a z druhej susedov? alebo su ploty spolocne? ktore zakony to upravuju?
- ak je plot, ktory je podla tvrdenia suseda jeho, v dezolatnom stave (rozpadnuty zakladovy murik, prehrdzavene a odpadnute stlpiky povolene pletivo), musi ho opravit?
- ak ho nechce opravit on, mozeme to urobit aj bez jeho suhlasu my?
- je v poriadku nasadit k plotu tahave rastliny bez suhlasu druhej strany?
- co sa povazuje za tienenie (obc.zak. § 127)?

Dakujem vopred za kazdu informaciu a radu!

Prve riesenie - dohoda - sa po vcerajsom emotivnom rozhovore zda nemozne... jedine, zeby mu stacilo odstranenie casti pletiva na cca 1 mesiac...

Ivana
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.03.09,09:31
Dobry den,

viem, ze podobne temy tu uz velakrat boli,ale nenasla som vsetky potrebne informacie.

1. ako sa stanovuje, koho je plot?
2. plati, ze z jednej strany pozemku je plot nas, a z druhej susedov? alebo su ploty spolocne?
3. alebo su ploty spolocne?
4. ktore zakony to upravuju?
5. ak je plot, ktory je podla tvrdenia suseda jeho, v dezolatnom stave (rozpadnuty zakladovy murik, prehrdzavene a odpadnute stlpiky povolene pletivo), musi ho opravit?
6. ak ho nechce opravit on, mozeme to urobit aj bez jeho suhlasu my?
7. je v poriadku nasadit k plotu tahave rastliny bez suhlasu druhej strany?
8. co sa povazuje za tienenie (obc.zak. § 127)?

Dakujem vopred za kazdu informaciu a radu!
Ivana

V jednoduchosti odpoveď k jednotlyvím bodom :

1. Podľa toho, kto bol jeho stavebníkom ?
2. Nie.
3. Môžu byť, ak ste ich spolu stavali, resp. podielali sa na nákladoch.
4. Občiansky zákonník (40/1964) - vlastníctvo. V prípade pochybností rozhoduje súd na návrh jedného domnelého vlastníka.
5. Mal by. Minimálne mu o tom pojednáva § 86 stavebného zákona (SZ). Stavebný úrad mu to nemôže nariadiť, nakoľko sa nejená o verejný záujem.
6. Nie. Môžete si postaviť nový na vlastnom pozemku - ohlásenie stavebnému úradu - § 57 SZ.
7. Áno ak je jeho a pri rešpektovaní § 127 Občianskeho zákonníka.
8. Tienenie - obc.zak. § 127 - nie. Tienenie na pozemok sa nerieši. Za tienenie stavbou (aj plotom) sa považuje tienenie susednej stavby a aj to len obytných miestností.



CIMOM
______________________________
Za ocenenie ďakujem, ak niekto nesúhlasí, nech mi uvedie aj prosím dôvod.
ifcok
25.03.09,20:30
Dakujem! :)
januli
05.06.09,07:51
keď sa sused nestará o pozemok, má ho zarastený burinou alebo vysokou trávou, tak treba požiadať pozemkový úrad aby mu nariadil pokosenie trávy. nám vyhoveli a sused musel pokosiť. chodili k nám od neho hady a ja som alergik, takže som oprávnene žiadala aby si sused udržiaval pozemok. niekde som čítala, že dokonca je stanovená výška porastu....
comodo
05.06.09,08:04
a nedalo by sa so susedom dohodnut, ze plot odstrani a vy si vybudujete novy , 2 m plny betonovy ? Vsak vy ho potrebujete nie on.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.06.09,08:55
a nedalo by sa so susedom dohodnut, ze plot odstrani a vy si vybudujete novy , 2 m plny betonovy ? Vsak vy ho potrebujete nie on.
Poznám riešenia z praxe, že "susedia" majú dva ploty vedľa seba.

CIMOM
ifcok
05.06.09,10:20
urcite sa budeme snazit si ten plot urobit - aj ked on s plnym 2m stopercentne nebude suhlasit (ked mu vadi aj to zelene "tenisove" pletivo). teraz to ale nechame chvilu vychladnut...
jojkoz
05.06.09,17:18
urcite sa budeme snazit si ten plot urobit - aj ked on s plnym 2m stopercentne nebude suhlasit (ked mu vadi aj to zelene "tenisove" pletivo). teraz to ale nechame chvilu vychladnut...

Otazka teda znie - moze on na zaklade nejakeho zakona protestovat proti 2m plotu ? - myslim ze CIMOM by mohol vediet odpoved
ifcok
05.06.09,18:33
Otazka teda znie - moze on na zaklade nejakeho zakona protestovat proti 2m plotu ? - myslim ze CIMOM by mohol vediet odpoved

presne, uz to myslim bolo napisane - mozeme si ho bez jeho suhlasu urobit na nasom pozemku, t.z. by boli vlastne 2 ploty vedla seba. ak by sme chceli plot urobit na mieste, kde je plot teraz, musi s tym suhlasit.
mario71smg
26.04.10,18:32
Poprosim o radu. Ak sa pozriete na moj dom z ulice,
po pravej strane je holý obhospodarovaný pozemok.
Ja som postavil na pozemku, ktorý bol oplotený a
oplotil ho predchádzajúci majiteľ. Jeho dom je
teraz na hornej ulici, moj na dolnej toho isteho,
teda byvaleho pozemku. Ja chcem plot prestavať.
K tomuto plotu sa prihlasili majitelia prazdneho
pozemku a ze oni ho nechcu prestavat, ze to je ich plot,
ze aj ked ho oni nestavali, dovolili ho postavit
predchadzajucemu majitelovi, od ktoreho som pozemok kupil.
Teraz su tam stlpy s hrdzavym pretivom, ja chcem
nove na spodu s tvarnicami.
Poprosim o radu. Mam ho prestavat a hotovo ?
lubko6394
30.04.10,11:35
Poprosim o radu. Ak sa pozriete na moj dom z ulice,
po pravej strane je holý obhospodarovaný pozemok.
Ja som postavil na pozemku, ktorý bol oplotený a
oplotil ho predchádzajúci majiteľ. Jeho dom je
teraz na hornej ulici, moj na dolnej toho isteho,
teda byvaleho pozemku. Ja chcem plot prestavať.
K tomuto plotu sa prihlasili majitelia prazdneho
pozemku a ze oni ho nechcu prestavat, ze to je ich plot,
ze aj ked ho oni nestavali, dovolili ho postavit
predchadzajucemu majitelovi, od ktoreho som pozemok kupil.
Teraz su tam stlpy s hrdzavym pretivom, ja chcem
nove na spodu s tvarnicami.
Poprosim o radu. Mam ho prestavat a hotovo ?
Píšeš o bývalom majiteľovi - tak potom by si mal mať kúpnu zmluvu a v nej by tie ploty mali byť. Ak tam sú, tak nezisťuj nič, zober bubáky a sprav si plot. Ked sa to niekomu nebude páčiť, nech ťa zažaluje, ty máš v kúpnej zmluve zapísané vlastníctvo - tak si si len ten plot opravoval v dobrej viere, že je tvoj.
mtvm
26.06.12,13:45
Prajem pekný deň, mám prosbu, vedel by niekto poradiť, ak sused chce konečne postaviť nový plot s tým nemáme problém,ale napísal nám že na dva dni a jednu noc si máme dákam dať svojich psov.Chcem sa spýtať nie je povinnosťou suseda postaviť dáky náhradný plot pokiaľ neurobý ten nový?Viee nemám kam dať psov,mám ich čistokrvných k tomu jedno šteňa a nechce sa mi veriť že dva dni a jednu noc bude mať náš sused prístup na náš dvor,ale moji psi nie.ďakujem
lubko6394
26.06.12,14:35
Prajem pekný deň, mám prosbu, vedel by niekto poradiť, ak sused chce konečne postaviť nový plot s tým nemáme problém,ale napísal nám že na dva dni a jednu noc si máme dákam dať svojich psov.Chcem sa spýtať nie je povinnosťou suseda postaviť dáky náhradný plot pokiaľ neurobý ten nový?Viee nemám kam dať psov,mám ich čistokrvných k tomu jedno šteňa a nechce sa mi veriť že dva dni a jednu noc bude mať náš sused prístup na náš dvor,ale moji psi nie.ďakujem

A tebe tie 2 dni za to nestoja ? Zavri ich do pivnice a suseda pozvi na víno - to je pre budúcnosť najlepšia investícia.
bjuty smis
26.06.12,14:46
Prajem pekný deň, mám prosbu, vedel by niekto poradiť, ak sused chce konečne postaviť nový plot s tým nemáme problém,ale napísal nám že na dva dni a jednu noc si máme dákam dať svojich psov.Chcem sa spýtať nie je povinnosťou suseda postaviť dáky náhradný plot pokiaľ neurobý ten nový?Viee nemám kam dať psov,mám ich čistokrvných k tomu jedno šteňa a nechce sa mi veriť že dva dni a jednu noc bude mať náš sused prístup na náš dvor,ale moji psi nie.ďakujem

tvojich psov si povinný zabezpečiť proti úniku ty, nie sused....
sused musí zabezpečiť, aby po dobu stavby neutiekli - nevbehli na váš pozemok jeho psy ( ak má )
arizona
26.06.12,18:25
Prajem pekný deň, mám prosbu, vedel by niekto poradiť, ak sused chce konečne postaviť nový plot s tým nemáme problém,ale napísal nám že na dva dni a jednu noc si máme dákam dať svojich psov.Chcem sa spýtať nie je povinnosťou suseda postaviť dáky náhradný plot pokiaľ neurobý ten nový?Viee nemám kam dať psov,mám ich čistokrvných k tomu jedno šteňa a nechce sa mi veriť že dva dni a jednu noc bude mať náš sused prístup na náš dvor,ale moji psi nie.ďakujem
Bud rad, ze ta sused vopred upozornil,aby si si zabezpecil svojich psov.
Sused nie je povinny ani len plot postavit,keby nechcel. Ziaden zakon mu to neprikazuje. Co by si robil vtedy?Musel by si ten plot postavit ty,aby si zabezpecil,aby na jeho pozemok nevchadzali tvoje psy...Takze bud rad a nehladaj zbytocne problemy ;)
pepa78
26.06.12,18:59
čo by som ja dal za to aby moj sused postavil plot :)