Dáša_
25.03.09,08:27
Účtujem sposobom B.
Na sklade mam nepotrebné, dnes už nepoužiteľné zásoby a zároveň mám tento rok stratu.
Ako sa zbaviť týchto nepotrebných a nepredajných zásob? Nevadí mi, ako to bude náklad, ktorý treba pripočítať k hospodárskemu výsledku, ale nepotešilo by ma, keby riešenie ovplyvnilo dph

mna napadá takéto:
učtovanie na začiatku roka 504/132
na konci roka 588/504 ako mimoriadny náklad z toho dovodu, že zásoby sa stali nepotrebne, nepredajne (prestali sa predavat tovary, na ktore sa moje zasoby mohli primontovat, proste zly odhad potrieb trhu)

v danovom priznani cela suma 588 ako pripočitateľná položka.

je to blbá úvaha, alebo by mohlo byt? Nemám tu nejaké povinnosti s ohladom na DPH?
Dáša_
25.03.09,09:03
:)
Dáša_
25.03.09,21:01
:)
Dáša_
26.03.09,19:20
nikto nešiel okolo?
žiadne výhrady?
Rozalka
26.03.09,19:24
napr. Opravná položka k zásobám
Ani 588, ani 549, ani iný spôsob odpísania nepodlieha DPH - nedošlo k zdaniteľnému plneniu
Dáša_
26.03.09,19:32
napr. Opravná položka k zásobám
Ani 588, ani 549, ani iný spôsob odpísania nepodlieha DPH - nedošlo k zdaniteľnému plneniu

srdečná vďaka.
Rozalaia
27.03.09,11:32
No mna este napadla jedna moznost : niekomu tie zasoby predat. Napr. polamane palety po 0,01eur ako palivo do kotla, exnute keksiky po 0,01eur ako krmivo pre prasiatka :o) Ide o to, ze pokial vies riadne zdovodnit preco by mali mat tie nepotrebne zasoby predajnu cenu hllllboko pod ich nakupnu, tak ich nejakemu obetnemu barankovi vyfakturuj. Sucasne bude faktura uhradena do pokladne. Ja to spravidla riesim tak, ze obetneho baranka najdem ja, uhradu do pokladne najde sam majitel spolocnosti niekde vo vrecku. Vyhody: nijaky nedanovy naklad :o) a nepotrebne zasoby su fuc :o)) Ale DPH sa v tomto pripade vynechat neda, to je jasne.
Dáša_
27.03.09,15:49
No mna este napadla jedna moznost : niekomu tie zasoby predat. Napr. polamane palety po 0,01eur ako palivo do kotla, exnute keksiky po 0,01eur ako krmivo pre prasiatka :o) Ide o to, ze pokial vies riadne zdovodnit preco by mali mat tie nepotrebne zasoby predajnu cenu hllllboko pod ich nakupnu, tak ich nejakemu obetnemu barankovi vyfakturuj. Sucasne bude faktura uhradena do pokladne. Ja to spravidla riesim tak, ze obetneho baranka najdem ja, uhradu do pokladne najde sam majitel spolocnosti niekde vo vrecku. Vyhody: nijaky nedanovy naklad :o) a nepotrebne zasoby su fuc :o)) Ale DPH sa v tomto pripade vynechat neda, to je jasne.

výborné riešenie, polovica skladu sa tak zlikvidovala, predala sa ako nepotrebne zelezo v zbernych surovinach. Ale teraz sme zistili, že potrebujeme zlikvidovat aj druhu polovicu a to k 31/12 minuleho roka. Preto hladam riesenie mimo DPH.

Ale verím, že ten predaj niekomu pomoze.