kyblik
25.03.09,08:44
Po dnesnom telefonickom rozhovore s Poradackou Anickou (branislavp) som sa rozhodol pridat novu temu. Jej cielom bude zbierat skusenosti od starsich a naucit sa zit tak aby sme mali plnohodnotny zivot.

Prosim nech sem nepisu Ti, ktori maju zistne umysly...
syrik
25.03.09,07:56
Tak na príspevky v tejto téme sa veľmi teším...:) myslím, že by to mohlo pomôcť ľuďom, ktorí majú tak trošku strach z budúcnosti, ohľadne ktorého som zakladala aj tému...ale myslím si, že je jedno v akej téme, ale každy človek, ktorého trápi nejaká choroba, najmä taká, ktorá mu výrazne zasahuje do bežného života, je človek, ktorý si zaslúži obdiv preto, ako sa dokáže dennodenne pasovať s tým ktorým ochorením...a určite dodáva svojim spôsobom silu ostatným,ktorí si uvedomia, že sú ľudia, ktorí sú na tom oveľa horšie a začnú si vážiť to, čo majú...Takže sa naozaj veľmi teším na tie príspevky ;)
piggos
26.03.09,07:44
Plnohodnotný život: Každý má taký život aký si ho urobí.Tým samozrejme nemyslím choroby,lebo tie nechce nikto z nás.
Na to aby sme mohli žiť plnohodnotný život, potrebujeme v prvom rade zmeniť svoje myslenie. Totišto všetko sa to začína v našej mysli.Myseľ je niečo ako kormidlo lode,ktoré udáva smer. Ako myslíme, takým smerom sa uberá náš život. Napríklad taký hypochonder..Je to človek,ktorého keď niečo zabolí,hneď MYSLÍ na to najhoršie (napr.že má rakovinu.)..taký človek je potom utrápený a žije v strachu.A uznajte sami ,že toto ťažko nazvať plnohodnotným životvotom.Teda ak chceme mať plnohodnotný život potrebujeme zmeniť svoje myslenie..a to ide veľmi ťažko.Veľa ľudí tu píše že treba pozitívne myslieť a o tom tu píšem aj ja.....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif...
Bionda
26.03.09,11:46
Piggos , ale pozor hypochonder je chorý človek:) a to vážne- ty si skôr myslel na simulanta. :)
hypochoder je vlastne úbožiak, on naplno prežíva aj bolesť a všetko súvisiace s chorobou , ktorú prežíva.
Ale aby som nebola tak úplne od témy, každý by mal žiť svoj život tak, aby to neľutoval, aby nikdy vedome neubližoval , aby si každý večer mohol spokojne ľahnúť a spať bez výčitiek svedomia( hoci pozorujem, že niektorí nepoznajú pojem svedomie ( neberte osobne), takže bez kože na tvári a chrbtovej kosti žijú navonok dobre).
Niekedy už len keď spravíte jeden dobrý skutok, je ten život hneď milší :).
Hlavné je- nikdy nikomu nič zlé priať, všetko zlé sa raz vráti odosielateľovi a trojnásobne horšie.
Pre každého z nás je asi najťažšie odolať pokušeniu odplaty za čosi zlé čo nám kto vedome urobí ( pre mňa obzlášť... veď som škorpion :D:D), ale aj v tom to mám overené, že každému sa všetko vráti, tak ako zasial, bude žať .... aj bez nášho priameho zásahu- či už v dobrom, tak aj v zlom.....
Prajem veľa šťastia a optimizmu každému, lebo s takým pohľadom na svet aj ťažšie veci pôjdu ľahšie.
piggos
26.03.09,12:14
Piggos , ale pozor hypochonder je chorý človek:) a to vážne- ty si skôr myslel na simulanta. :)
hypochoder je vlastne úbožiak, on naplno prežíva aj bolesť a všetko súvisiace s chorobou , ktorú prežíva.
Ale aby som nebola tak úplne od témy, každý by mal žiť svoj život tak, aby to neľutoval, aby nikdy vedome neubližoval , aby si každý večer mohol spokojne ľahnúť a spať bez výčitiek svedomia( hoci pozorujem, že niektorí nepoznajú pojem svedomie ( neberte osobne), takže bez kože na tvári a chrbtovej kosti žijú navonok dobre).
Niekedy už len keď spravíte jeden dobrý skutok, je ten život hneď milší :).
Hlavné je- nikdy nikomu nič zlé priať, všetko zlé sa raz vráti odosielateľovi a trojnásobne horšie.
Pre každého z nás je asi najťažšie odolať pokušeniu odplaty za čosi zlé čo nám kto vedome urobí ( pre mňa obzlášť... veď som škorpion :D:D), ale aj v tom to mám overené, že každému sa všetko vráti, tak ako zasial, bude žať .... aj bez nášho priameho zásahu- či už v dobrom, tak aj v zlom.....
Prajem veľa šťastia a optimizmu každému, lebo s takým pohľadom na svet aj ťažšie veci pôjdu ľahšie.
Áno.hypochonder- simulant.To bolo prvé čo ma napadlo.ako príklad.
A ty máš úplnú pravdu s tým čo si napísala že ČO SEJEŠ TO ŽNEŠ.A musím dodať že to nieje žiadna holá fráza ale fakt Aj to je veľmi dôležité vedieť na to,aby sme žili plnohodnotný život...
alla66
26.03.09,14:11
Rady na plnohodnotný život.

♣.Naučte sa žiť bez slova „musím“.
( nehovorte si, že niečo musíte urobiť do piatku, ale že to môžete urobiť).

♣. Ak sa občas zamýšľate nad chybami, ktorých ste sa dopustili, poučte sa z nich.

♣.Pustite z hlavy mýtus perfektnosti a hneď vám bude veselšie. Nikto nie je predsa dokonalý.

♣. Ak vás niečo trápi, myslite na to 15 minút. Potom sa venujte inej činnosti.

♣.Príliš sa neporovnávajte s druhými ľuďmi. Každý je iný. Ale využívajte svoje príležitosti.

♣. Nepochybujte o svojich schopnostiach.

♣. Trávte čas s priateľmi, na ktorých vám záleží

♣. Povzbuďte sa, dodajte si odvahy., tak ako by to urobil váš priateľ. Verte si- ste odvážny a sympatický.

♣.Prebúdzajte sa s pocitom šťastia, každé ráno začínajte s chuťou do života a s myšlienkou,že všetko, čo urobíte v práci ,alebo doma je správne.

♣.Pustite sa do veľkého upratovania. Zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete., získate priestor pre nové veci a nové pocity.

♣.Naučte sa niečo nové na čo máte schopnosti

♣.Zmeňte svoj účes, niečo vo svojom šatníku, naplánujte si netradičnú dovolenku.

♣.Riskujte. Pomôže vám to stať sa odvážnym a sebaistým.

♣.Naučte sa znášať ťažkosti v zamestnaní .

♣. Nečakajte kým ochoriete, kým budete musieť navštíviť lekára. Začnite sa hneď strať o svoje zdravie.

♣.Aj keď máte všetkého po krk, tvárte sa, že vám nechýba dobrá nálada.Po čas zistíte, že je to naozaj najlepšie. Často si spievajte, spev zaháňa trúchlivé myšlienky.

♣.Naučte sa tešiť z maličkostí, z príjemných vecí všedného dňa: obloha, slnko, kvitnúce kríky, spev vtákov, svieži vánok, dážď po horúčave. A nezabudnite prejaviť radosť z drobných pozorností a komplimentov.

♣. K svojmu okoliu sa snažte byť milý , spravodlivý a vnímavý., pretože nielen vy, ale aj iní ľudia sú citliví a zraniteľní.


♣. Aj ten najzaujímavejší život môže upadnúť do rutiny. Preto z času na čas narušte svoj denný rytmus drobnými zmenami. Alebo zmeňte napr. miesto. Do práce a z práce choďte inou cestou. Kúpte si niečo, čo vybočuje z vášho štýlu. Jednoducho si život niečím spestrite. Budete sa cítiť oveľa životaschopnejšími.
piggos
26.03.09,15:30
Alla66-to čo si tu popísala sú veľmi pekné rady do života..,Ale oveľa krajšie by bolo, keby sme sa nimi všetci dokázali riadiť.. svet by bol hneď oveľa krajší..:)
syrik
26.03.09,16:25
Alla66-to čo si tu popísala sú veľmi pekné rady do života..,Ale oveľa krajšie by bolo, keby sme sa nimi všetci dokázali riadiť.. svet by bol hneď oveľa krajší..:)

Tak sa o to treba pokúšať...;)
Danielle369
26.03.09,16:44
alla66 ..pekne napísané a najviac sa mi lúbia tie datelinky
danushka
26.03.09,16:47
K plnohodnotnému životu je veľmi dôležité nájsť aj pravé slová k vyjadreniu svojich pocitov, nielen radosti a smútku. Treba vedieť aj odmietnuť, vedieť otvorene povedať : ,,toto sa mi nepáči a nevyhovuje mi to. " Koľkí s tým máme problém a bojíme sa.

Ja som sa to naučila asi pred piatimi rokmi...A verte mi, žije sa mi ľahšie.

Pánbožko nám nedal chvostík, ktorým by sme v radosti krútili a plieskali a v smútku a strachu ho stiahli pod seba, ale dal nám SLOVÁ.

Len tí, ktorí nepodceňujú význam slova a znamená pre nich to, čo kedysi veľmi dávno pre ľudí, ktorí nevedeli čítať a písať a nepotrebovali žiadne zmluvy a podpisy - pretože ľudské slovo, ľudský sľub a ľudská dohoda znamenali ČESŤ, vedia , že práve to ľudské SLOVO nám môže rozprestrieť krídla, ako aj zviazať ruky.
dovolenkárka
26.03.09,16:49
Alla66-to čo si tu popísala sú veľmi pekné rady do života..,Ale oveľa krajšie by bolo, keby sme sa nimi všetci dokázali riadiť.. svet by bol hneď oveľa krajší..:)
No veď o tom sa tu hovorí. Každý, kto chce, musí začať od seba. Určite to ide a svet by bol naozaj krajší. Nemračili by sme sa toľko na seba, nezávideli si, nepriali by sme nikomu nič zlé...... Aj keď málokto z nás si dokáže nastaviť zrkadlo. Niekto múdry povedal,že ak by sme boli takí, za akých sa považujeme, svet by bol úžasný.
piggos
26.03.09,19:07
Tak sa o to treba pokúšať...;)
Tak sa poďme o to pokúšať ;)..aj keď tým nezmeníme celý svet,ale aspoň môžme zmeniť samých seba..:)
kyblik
30.03.09,10:35
Tak sa poďme o to pokúšať ;)..aj keď tým nezmeníme celý svet,ale aspoň môžme zmeniť samých seba..:)

Suhlasim... Jedna kvapka dazda nepomoze ani neublizi ale tisice narobia riadny bordel...;)
Marína
30.03.09,19:58
Myslím, že vnútorný pokoj a vedieť žiť sám so sebou je samo o sebe cestou k plnému životu a cesta k druhým.
arizona
30.03.09,20:50
-Tešiť sa aj maličkostí
-Vážiť si to čo máme (veď koľkí sú na to horšie ako my? )
-Správať sa k iným tak, ako chceme,aby sa iní správali k nám


Ja mám doma v na stene v kuchyni takýto "životabudič". Nie je to klasický obrázok, ale písané slovo :

VĎAKA

Som vďačná za syna,ktorý neumýva riad,ale sleduje telku.
Znamená to, že je doma a nie na ulici s narkomanmi...

Som vďačná za manžela,ktorý mi noc,čo noc "kradne" môj paplón,pretože je so mnou a nie niekde s inou...

Som vďačná za únavu na konci dňa, lebo to znamená, že mám stále prácu...

Som vďačná za neporiadok po oslave, lebo to znamená, že som obklopená priateľmi...

Som vďačná za tesné šaty,kopy špinavej bielizne a žehlenia,lebo to znamená, že mám čo jesť a čo nosiť...

Som vďačná za trávnik, čo treba kosiť,okná,ktoré treba umývať,okapy, ktoré treba opraviť, pretože to znamená, že bývam vo svojom dome...

Som vďačná za otravný budík,ktorý ráno musím vypnúť,lebo to znamená, že som ešte nažive...


Tento obrázok mi stačí raz denne prečítať a je mi lepšie.Je v ňom veľa múdrosti:)
Charon
31.03.09,04:49
"Věřím, že fantazie je silnější než vědění.
Že mýty mají větší moc než historie.
Že sny jsou mocnější než skutečnost.
Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností.
Že smích je jediným lékem na zármutek.
A věřím, že láska je silnější než smrt."
Charon
31.03.09,04:54
Zamýšľam sa, keď čítam túto tému, čo je to plnohodnotný život?
Je to pekná téma, veľmi zaujímavá ... Verte, či nie ... ale väčšina z Vás, plnohodnotný život vedie. Či sa Vám to zdá, alebo nie. Človek, čo je úplne prirodzené, si želá lepší život. Každý ... Ty, Ty, Vy, aj Ty. A samozrejme aj ja.
Všetkým tým, čo ho hľadajú a nájdu úprimne závidím a držím palce nech ho prežívajú naplno ...
kyblik
23.04.09,16:43
Ponukam jeden z tipov:
Kazde rano pri pohlade do zrkadla sa na seba pousmiat a povedat si: "Ty teda ale dnes vyborne vyzeras..."
Je to podla prislovia: Pochval sa clovece, pretoze nikto to neurobi za Teba.;)
Kazu
23.04.09,18:00
INDIÁNSKE ŽELANIE

Nech je krása predo mnou
Nech je krása za mnou
Nech je krása nado mnou
Nech je krása podo mnou
Nech je krása všade okolo mňa

Toto želanie majú príslušníci kmeňa NAVAJO pri odchode do večných lovíšť .

Tej krásy ani toľko nemusí byť, hlavne aby mi do "garzónky" nepresakovala spodná voda :D
húžva
23.04.09,18:51
"Šťastie nie je mať to čo chceme, šťastie je chcieť sa postarať a k plnému rozkvetu priviesť to čo už máme."

Slovensko, rodisko, deti, dom, záhrada, pole - pôda, vzťahy ...

Jednoducho nech sme na tom akokoľvek "biedne", každý z nás už istotne niečo "má", niečo "vlastní", niečo za čo je zodpovedný a niečo o čo sa musí aj starať.

Žiaľ túto schopnosť trpezlivej až vytrvalej starostlivosti už akosi prestávame od mala pestovať v našich deťoch a z toho dôvodu, keďže deti sú naša budúcnosť sa nám návod na plnohodnotný život, i keď teoreticky vybásnený, stáva prakticky nedosiahnuteľný. Totiž naša budúcnosť = deti, je "neistá", v mnohých prípadoch, resp. globálne nevychovaná, buď rozmaznaná, alebo podvýživená. Naše deti sa čoraz viac stávajú obeťami virtuálnej reality a skutočný život im spolu s nami kamsi nenávratne uniká.

Odvážim si už iba dodať, že :

"Skôr než sa stane zázrak musí prísť viera." (naša viera)
jozef antl
30.04.09,05:39
:)
"Šťastie nie je mať to čo chceme, šťastie je chcieť sa postarať a k plnému rozkvetu priviesť to čo už máme."

Slovensko, rodisko, deti, dom, záhrada, pole - pôda, vzťahy ...

Jednoducho nech sme na tom akokoľvek "biedne", každý z nás už istotne niečo "má", niečo "vlastní", niečo za čo je zodpovedný a niečo o čo sa musí aj starať.

Žiaľ túto schopnosť trpezlivej až vytrvalej starostlivosti už akosi prestávame od mala pestovať v našich deťoch a z toho dôvodu, keďže deti sú naša budúcnosť sa nám návod na plnohodnotný život, i keď teoreticky vybásnený, stáva prakticky nedosiahnuteľný. Totiž naša budúcnosť = deti, je "neistá", v mnohých prípadoch, resp. globálne nevychovaná, buď rozmaznaná, alebo podvýživená. Naše deti sa čoraz viac stávajú obeťami virtuálnej reality a skutočný život im spolu s nami kamsi nenávratne uniká.

Odvážim si už iba dodať, že :

"Skôr než sa stane zázrak musí prísť viera." (naša viera)
Každý z nás vidí plnohodnotný život z iného uhla.Tak ako sa pýtame kde kráčaš tak si každý musí aj sám pre seba odpovedať.Niekto žije viac len pre seba,zhromažďuje a rozmnožuje svoje majetky a druhý sa dáva pre svojho blížneho.Potom keď príde nejaká kríza,úder do života tam sa odrazu zamýšľame načo na tomto svete vlastne sme a čo potom keď zomrieme.Je to veľmi zložité ale pokiaľ si neuvedomíme tieto veci a žije sa nám zatiaľ bez problémov tak málo kto sa nad týmito otázkami pozastaví.Ja keď idem spať musím si položiť otázku,či som aj ten dnešný ďeň prežil tak ak by som sa ráno už nezobudil či všetci moji priatelia a ostatný budú na mňa spomínať v dobrom alebo nie.Každý deň prežime so svojimi blížnymi tak ako by to mal byť náš posledný deň v našom živote.Stačí len sa držať tej viery a desatora a budeme o krôčik bližšie k plnohodnotnému životu..
jozef antl
10.12.09,13:56
Na plnohodnotný život želám všetkým požehnaný advent čas očakávania príchodu Nášho pána a hlboké prežitie Kristovho narodenia nech sa zrodí kráľ lásky,radosti a nádeje zažiari lúč pravdy pre nás všetkých jediný a milosrdný nech nás nájde bdejúcich...Lebo čas sa kráti...
cabada
10.12.09,18:47
Ahojte, pekná téma.
Keďže sa po dlhšej dobe otvorila, skúsim sa zamyslieť i ja.

Ako asi každý, aj ja sa často zamýšľam, či robím veci správne, či vychovávam deti správne, či robím rada to, čo robím, či som dobrá manželka, priateľka, dcéra... Skrátka, či žijem plnohodnotný život.

Ľahko je mi napísať, že treba mať pokoj v duši, treba sa správať k druhým dobre, treba ísť za hlasom svojho srdca... Skrátka, samé dobré rady.

Ale...nie je to ľahké, robíme chyby. A akokoľvek si poviem, že toto už neurobím...ešte sa to stáva.
A tu si treba uvedomiť, že sme len ľudia, že robíme chyby. A nebáť sa ich, nebáť sa pomýliť, nebáť sa ospravedlniť, nebáť sa byť neperfektný, nebáť sa začať odznova...

Ja to skúšam takto :
pravidelne sa ozvem mojej mame a sestrám
denne sa snažím aspoň chvíľu rozprávať s mojimi deťmi
denne objímem a pobozkám svojho manžela deti
objatia pestujeme aj s priateľmi
pravidelne zvolávam stretnutia priateľov z rôznych období môjho života
denne som v kontakte s mojou najlepšou priateľkou
občas riskujem, keď chcem robiť to, čo ma baví
rehocem sa hodne nahlas ;)
...
misomiso
10.12.09,19:01
Hlavne nesediet stale pred telkou a PC, ako napr. my vsetci tu na Porade.
Indeed
02.05.12,19:12
-Tešiť sa aj maličkostí



Ja mám doma v na stene v kuchyni takýto "životabudič". Nie je to klasický obrázok, ale písané slovo :

VĎAKA

Som vďačná za syna,ktorý neumýva riad,ale sleduje telku.
Znamená to, že je doma a nie na ulici s narkomanmi...

Som vďačná za manžela,ktorý mi noc,čo noc "kradne" môj paplón,pretože je so mnou a nie niekde s inou...

Som vďačná za únavu na konci dňa, lebo to znamená, že mám stále prácu...

Som vďačná za neporiadok po oslave, lebo to znamená, že som obklopená priateľmi...

Som vďačná za tesné šaty,kopy špinavej bielizne a žehlenia,lebo to znamená, že mám čo jesť a čo nosiť...

Som vďačná za trávnik, čo treba kosiť,okná,ktoré treba umývať,okapy, ktoré treba opraviť, pretože to znamená, že bývam vo svojom dome...

Som vďačná za otravný budík,ktorý ráno musím vypnúť,lebo to znamená, že som ešte nažive...


Tento obrázok mi stačí raz denne prečítať a je mi lepšie.Je v ňom veľa múdrosti:)

Mne tieto citaty pripomínajú jednú neuspešnú známosť s jednou dnes uspešnou a vplyvnou ženou,
ktorá mi presne toto poslala mailom.

Ale inak tema si zaslúži aby sa v nej pokračovalo.