janino
25.03.09,08:58
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či žaloba na súd ohladne BSM po rozvode podlieha nejakému poplatku. Bývalého manžela som 2 x vyzvala a ani raz nereagoval. odporúčate mi najprv sa spojiť s právnikom, alebo môžem podať žalobu aj bez toho, aby som zaťažovala svoj rozpočet poplatkami právnikovi? a ešte by som sa chcela opýtať. počas manželstva sme prerábali byt(ktorý mal manžel pred uzavretím manželstva). nemám však od prerábky žiadne faktúry, pretože manžel mi ich odmietol dať. financovali to čiastočne moji a čiastočne jeho rodičia. môžem aj toto zahrnúť do BSM, keďže ja z toho momentalne už nič nemám, v byte ostal on.

Dakujem za odpovede
kyblik
25.03.09,08:33
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či žaloba na súd ohladne BSM po rozvode podlieha nejakému poplatku. Bývalého manžela som 2 x vyzvala a ani raz nereagoval. odporúčate mi najprv sa spojiť s právnikom, alebo môžem podať žalobu aj bez toho, aby som zaťažovala svoj rozpočet poplatkami právnikovi? a ešte by som sa chcela opýtať. počas manželstva sme prerábali byt(ktorý mal manžel pred uzavretím manželstva). nemám však od prerábky žiadne faktúry, pretože manžel mi ich odmietol dať. financovali to čiastočne moji a čiastočne jeho rodičia. môžem aj toto zahrnúť do BSM, keďže ja z toho momentalne už nič nemám, v byte ostal on.

Dakujem za odpovede

Tak to mas blbe... Kazde konanie na sude ma svoj poplatok a zaplati ho ten, kto dava navrh na zacatie konania. Aj pravnikovi musis hned zaplatit.
A kedze nemas ziaden doklad o investiciach do bytu, bude pre Teba velmi tazke nieco od byvaleho dostat. Do BSM mozes zahrnut vsetko, co mas preukazatelne nadobudnute pocas manzelstva - papierovo.
janino
25.03.09,08:42
ďakujem za odpoveď...a čo v takom prípade, ak mám papiere z družstva, že sme byt prerábali. nemusí potom on predložiť súdu faktúry, keď mi ich nechcel poskytnúť?
kyblik
25.03.09,09:02
Ak to boli rekonstrukcie a boli ohlasene stavebnemu uradu, mozno to mozes skusit napadnut. A v tom pripade by si mohla ziskat aspon nejaku ciastku. Ale zasa on si moze podvodom zohnat faktury na svojich surodencov, rodicov a pod. a tvrdit, ze to bol ich dar... Skus bezplatne pravne poradenstvo v Tvojom okoli lebo takto cez poradu je to tazke...
02Michaela
25.03.09,10:50
Ak si v hmotnej núdzi (nepracuješ) a máš o tom doklad (vydá sociálke potvrdenie občanovi, že je v hmotnej núdzi) môžeš súd požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov, nakoľko sa nachádzaš v tomto čase v hmotnej núdzi. Mňa tak oslobodili od 2.000,- Sk kolku.