Maxinka
07.07.05,13:32
Prosím Vás o pomoc!Účtujem v sústave JÚ- sme platci DPH.Môžem si nejako uplatniť DPH v danom mesiaci z pokladničných blokov - nákup pohonných hmôt kúpených v ČR? Zamestnanec tam išiel zaviesť tovar a musel natankovať v ČR . Sme stavebná firma nie Autodoprava.
Ďakujem
durisovad
07.07.05,11:35
Ja myslim, ze nie, DPH sa mala uplatnit po prechode hranic.
Jankaaa
07.07.05,11:37
Určite nie.
bendži
07.07.05,11:39
Mohla by si si ju uplatniť jedine v prípade, keby si bola v ČR registrovaná pre DPH a mala pridelené české IČ DPH. Inakšie nie
martinaj
07.07.05,12:22
Nám do firmy prišiel raz e-mail od nejakej spoločnosti, ktorá ponúkala sprostredkovanie refundácie DPH zo všetkých členských krajín EU a niekoľkých nečlenských krajín (za ubytovanie, stravu, telekomunikácie, taxi a prenájom aút, výstavy a konferencie, benzín, reklamu, tlač a pod.)

Ich ponuku sme nevyužili, nezdala sa nám byť úplne OK.

Nemáte skúsenosti s takýmto druhom sprostredkovania?
lenkak
07.07.05,12:54
Nám do firmy prišiel raz e-mail od nejakej spoločnosti, ktorá ponúkala sprostredkovanie refundácie DPH zo všetkých členských krajín EU a niekoľkých nečlenských krajín (za ubytovanie, stravu, telekomunikácie, taxi a prenájom aút, výstavy a konferencie, benzín, reklamu, tlač a pod.)

Ich ponuku sme nevyužili, nezdala sa nám byť úplne OK.

Nemáte skúsenosti s takýmto druhom sprostredkovania?
Prvý krát počujem.
skvarki
07.07.05,13:00
Su spoločnosti, ktoré ti dokazu dostat späť DPH z krajin EU, kde nie si registrovana. Stretol som sa s tym ohladom DPH z PHL.
Maxinka
07.07.05,15:39
Tak teda čo mám s tými blokmi urobiť?Môžem si ich teda dať nejako do podnikania napr. celú čiastku si dám do výdavkov, ktoré ovplyvňujú základ dane ale neuplatním si z nich DPH, alebo ich jednoducho vyhodím?

Ďakujem
durisovad
07.07.05,16:28
Tak teda čo mám s tými blokmi urobiť?Môžem si ich teda dať nejako do podnikania napr. celú čiastku si dám do výdavkov, ktoré ovplyvňujú základ dane ale neuplatním si z nich DPH, alebo ich jednoducho vyhodím?

ĎakujemNa vyhadzovanie nie je dovod, ved to bola regularna sluzobna cesta. Zauctuj do spotreby PHM aj s DPH, kurzom NBS.
lenkak
07.07.05,18:43
Prevádzková réžia ak máš členenie PHM celá suma po prepočtu kurzom NBS, tak ako píše Durisovad.
ondrejvla
07.07.05,20:38
Ja myslim, ze nie, DPH sa mala uplatnit po prechode hranic.
??????? A to vari ešte platí??? Neskončilo to tým, keď sme prešli do EÚ?!
durisovad
07.07.05,20:42
??????? A to vari ešte platí??? Neskončilo to tým, keď sme prešli do EÚ?!No, ja neviem, teraz som trosku na pochybach, ale mala som dojem, ze to este plati. Prakticky sa s tym uz nestretavam, takze je mozne, ze sa to uz zrusilo.
Ale ako sa potom riesi sukromny vyvoz?
ondrejvla
07.07.05,20:45
Prvý krát počujem.
Ja mám klienta, prepravnú firmu - FO, za minulý rok už bola vyhotovená a podpísaná zmluva, dali sme im všetky originály blokov a faktúr zo zahraničia, nielen PHM, všetko, čo sme platili s PHM, pre všetky krajiny EÚ, a teraz nám chodí mesačne vrátená DPH od nich, oni si účtujú sprostredkovateľskú províziu, ktorá je pri tej výške DPH zanedbateľná. Ponúkli nám sami túto možnosť, nakoľko máme od nich platobné karty pre PHM, tak teraz nám všetku DPH zo všetkých krajín EÚ vracajú späť.
Minulý rok som všetko účtovala do VOZD, teraz vratku účtujem,nakoľko je za minulý rok do príjmov ovpl.ZD.
Takže áno, sú také spoločnosti.
ondrejvla
07.07.05,20:47
No, ja neviem, teraz som trosku na pochybach, ale mala som dojem, ze to este plati. Prakticky sa s tym uz nestretavam, takze je mozne, ze sa to uz zrusilo.
Ale ako sa potom riesi sukromny vyvoz?
Nijako! Už nemáš nárok na vrátenie DPH ako súkromná osoba. DPH v každom štáte EÚ niekto musí zaplatiť. Ak to dovážaš ako platiteľ DPH, odpočítaš i odvedieš, ako neplatiteľ zaplatíš.
durisovad
07.07.05,20:55
Dakujem pekne za upozornenie. Aj na to je Porada dobra, aby sa clovek zaujimal o to, co sa ho bepzrostredne nedotyka. Musime sa veru ucit, aby sme sprosti nezomreli.
ondrejvla
07.07.05,21:02
Dakujem pekne za upozornenie. Aj na to je Porada dobra, aby sa clovek zaujimal o to, co sa ho bepzrostredne nedotyka. Musime sa veru ucit, aby sme sprosti nezomreli.
Dúfam, že som ťa nedomotala! Ale viem, že ak nezaplatíš DPH v niektorom zo štátov EÚ, musíš ho zaplatiť doma.
No to som teraz zvedavá, či budú nejaké odozvy?! Dostala si ma do pomykova.
durisovad
07.07.05,21:06
No, ja som vychadzala z toho, ze vyvoz je od dane oslobodeny a preto som si odvodila, ze ked nieco vyvazam (neobchodny tovar) mala by som mat narok na vratenie dane do urcitej hodnoty tovaru. Asi bude treba dokladnejsie prestudovat zakon o DPH.
ondrejvla
07.07.05,21:08
No, ja som vychadzala z toho, ze vyvoz je od dane oslobodeny a preto som si odvodila, ze ked nieco vyvazam (neobchodny tovar) mala by som mat narok na vratenie dane do urcitej hodnoty tovaru. Asi bude treba dokladnejsie prestudovat zakon o DPH.
Áno, je oslobodený do EÚ, ale len v tom prípade, ak máš IČ DPH odberateľa, ktoré si môžeš overiť na nete. Do tretích krajín je oslobodený, ale tam máš klasické vývozné JCD, takže odberateľ si DPH uhradí vo svojom štáte, to máš aj pri dovoze tovaru z tretích krajín.
Maxinka
08.07.05,11:13
Tak a teraz už vôbec neviem čo mám s tými blokmi urobiť!Prosím Vás vysvetlite mi to nejako polopatisticky, aby som to pochopila!Ďakujem už vopred
Jana Acsová
08.07.05,11:38
Tak a teraz už vôbec neviem čo mám s tými blokmi urobiť!Prosím Vás vysvetlite mi to nejako polopatisticky, aby som to pochopila!Ďakujem už vopredSkús sto riešiť cez odsúhlasené príspevky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
JanaSys
08.07.05,12:09
Bločky si daj do účtovníctva. Kľudne vrátane DPH do nákladov.
A teraz k vráteniu DPH. Zaplatenú DPH si môžeš vyžiadať na českom Daňovom riaditeľstve. Väčšie firmy to robia cez sprostredkovateľov, lebo tí majú správne kontakty a je to rýchlejšie.

Rieši to § 82 - český Zákon o DPH :
http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d11.aspx


§ 82 Vracení daně osobám registrovaným k dani v jiných členských státech
(1) Nárok na vrácení daně zaplacené v ceně nakoupeného zboží nebo poskytnuté služby v tuzemsku nebo při dovozu zboží může uplatnit osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku a neuskutečňuje v tuzemsku v kalendářním roce, ve kterém žádá o vrácení daně, plnění s výjimkou plnění podle § 66 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d9.aspx#par66), 68 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d9.aspx#par68) a 69 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d9.aspx#par69) a s výjimkou plnění podle § 15 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par15) a § 13 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par13) odst. 8, pokud jsou povinni přiznat a zaplatit daň podle § 108 (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, pro které je plnění poskytnuto.

(2) Nárok na vrácení daně může být osobou registrovanou k dani v jiném členském státě uplatněn u zboží a služeb za obdobných podmínek, za nichž může být plátcem uplatněn nárok na odpočet daně.
(3) Nárok na vrácení daně vzniká dnem podání písemné žádosti na tiskopisu předepsaném Ministerstvem financí. Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě podává žádost o vrácení daně Finančnímu úřadu pro Prahu 1. Žádost musí osoba registrovaná k dani v jiném členském státě

a) vyplnit v českém jazyce,
b) doložit daňovými doklady nebo doklady o prodeji zboží nebo poskytnutí služby, které byly vystaveny plátcem,
c) doložit potvrzením, že žadatel je osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, které vystaví příslušný úřad ke správě daně se sídlem v jiném členském státě, v němž je žádající osoba registrována k dani, toto potvrzení nesmí být starší než 1 rok od jeho vydání,
d) doložit písemným prohlášením, že v období, za které žádá o vrácení daně, splnila podmínky stanovené v odstavci 1.
(4) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě má pro účely vracení daně procesní postavení daňového subjektu podle zvláštního právního předpisu.59) (http://www.business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/poznamky.aspx#poznamka59)
(5) Na doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby vystavený plátcem na žádost osoby registrované k dani jiného členského státu je plátce poskytující zdanitelné plnění povinen uvést

a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
b) daňové identifikační číslo plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
c) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, sídlo nebo místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu nebo místo podnikání osoby, pro kterou se uskutečňuje zdanitelné plnění,
d) rozsah a předmět zdanitelného plnění,
e) evidenční číslo daňového dokladu,
f) datum uskutečnění zdanitelného plnění,
g) sazbu daně a základ daně,
h) výši daně uvedenou v korunách a haléřích, popřípadě zaokrouhlenou na desítky haléřů nebo na padesátihaléře nahoru,
i) výši ceny včetně daně celkem.
(6) Období pro uplatnění vrácení daně musí zahrnovat nejméně tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v kalendářním roce, ale ne více než jeden kalendářní rok. Období pro uplatnění vrácení daně může být kratší než tři měsíce pouze v případě, že se jedná o zbývající období kalendářního roku. Žádost o vrácení daně za zbytkové období kalendářního roku může obsahovat také nákupy zboží nebo služeb, případně dovozy zboží, které nebyly zahrnuty v předcházejících žádostech, ale týkají se příslušného kalendářního roku. Žádost nesmí obsahovat vrácení daně, které se vztahuje k předcházejícím kalendářním rokům. Žádost o vrácení daně za příslušný kalendářní rok lze podat nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, jinak nárok zaniká.
(7) Pokud je podaná žádost neúplná nebo vzniknou pochybnosti o správnosti, pravdivosti nebo průkaznosti podané žádosti, daň se nevrátí, dokud nejsou odstraněny vady a pochybnosti.
(8) Osobě registrované k dani v jiném členském státu, které vznikl nárok na vrácení daně, se daň vrátí nejpozději do 6 měsíců ode dne následujícího po dni podání žádosti nebo po dni odstranění vad žádosti. Daň se vrací v částce zaokrouhlené na celé koruny.
(9) Daň bude vrácena, pokud částka vrácené daně činí
a) nejméně 7 000 Kč za období kratší než jeden kalendářní rok, ale ne kratší než 3 měsíce, nebo
b) nejméně 1 000 Kč za období jednoho kalendářního roku nebo období kratší než 3 měsíce, je-li to zbytek kalendářního roku.
Maxinka
08.07.05,12:17
Ďakujem,len ešte niečo: tie bločky si teda dám do réžie včetne DPH a na vrátenie DPH sa radšej vykašlem, je to myslím si dosť pracné, veď nejde o veľkú čiastku ide len o 3100 CZK.Ale aj tak veľmi pekne Ďakujem, budem múdrejšia na budúce. Ahojte
durisovad
08.07.05,13:30
Ano, presne tak to urob.
ondrejvla
08.07.05,14:17
O tých sprostredkovateľoch som písala aj ja, tak ako píše JanaSys. Ale na prechode hraníc ti nik nič nevráti, buď sa zaregistruješ ako platiteľ DPH v inom členskom štáte podľa zákona, alebo cez sprostredkovateľov.
durisovad
08.07.05,15:33
Aha, tak preto sa uz nepise a nehovori o nakupnych zajazdoch (najazdoch) na Moravu.