ANNAP
25.03.09,10:46
máme na jednom pľaci 3 firmy : FO, 1SRO A 2SRO.
Vlastníkom nehnuteľnosti je FO, stroje sú zakúpené na FO aj na jednu sro. Druhá sro je bez majetku.Zamestnanci sú na oboch sročkách.
Ako najlepšie ošetriť používanie priestorov na všetky firmy, taktiež vyúžívanie strojov, počítačov a iného zariadenia. Klasická zmluva o nájme, ktorú máme doteraz sa mi veĺmi nevidí, skorej by som išla do zmluvy na užívanie priestorov aj všetkých zariadení podľa potrieb firiem. Je takáto zmluva možná?
A čo keď urobí opravu niektorej budovy jedna z sročiek ,a tá budova patrí FO.
Poraďte mi ako najlepšie postupovať;)
adato
25.03.09,10:43
Napadla mi taká vec, že by tieto subjekty mali majetok v spoluvlastníctve, potom sa píše v daňovom zákone, že spoluvlastníci odpisujú pomerne podľa výšky spoluvlastníctva.
ANNAP
26.03.09,06:06
nikto sa už nepridá.......
ANNAP
14.04.09,03:07
stále ešte skúšam, nikto nič?............
betka
14.04.09,06:52
máme na jednom pľaci 3 firmy : FO, 1SRO A 2SRO.
Vlastníkom nehnuteľnosti je FO, stroje sú zakúpené na FO aj na jednu sro. Druhá sro je bez majetku.Zamestnanci sú na oboch sročkách.
Ako najlepšie ošetriť používanie priestorov na všetky firmy, taktiež vyúžívanie strojov, počítačov a iného zariadenia. Klasická zmluva o nájme, ktorú máme doteraz sa mi veĺmi nevidí, skorej by som išla do zmluvy na užívanie priestorov aj všetkých zariadení podľa potrieb firiem. Je takáto zmluva možná?
A čo keď urobí opravu niektorej budovy jedna z sročiek ,a tá budova patrí FO.
Poraďte mi ako najlepšie postupovať;)

FO ako vlastník nehnuteľnosti má zaradenú nehnuteľnosť v OM. Odpisuje tento majetok vlastník, teda FO. Mala by byť uzatvorená NZ medzi s.r.o.1 a s.r.o.2 podľa napr. podlahovej plochy ako využívajú uvedený majetok na podnikanie.
Nehnuteľnosť 1000 m2:
FO 50%= 500 m2
s.r.o. 1: 25% = 250 m2
s.r.o. 2: 25%= 250 m2.
Cena m2 si stanovíte dohodou, resp. zistíte, aké sú ceny za m2 v danej lokalite. Tiež závisí, kto na akom poschodí vykonáva svoju činnosť, čím vyššie poschodie, tým nižšia cena. Treba posúdiť závislosť medzi osobami, aby išlo o cenu obvyklú.

FO ak vlastní i stroje, má ich v OM, odpisuje ich. Uzatvorenie NZ na prenájom hnuteľných vecí, v akom pomere tieto stroje využívajú ostatní. Opať cena obvyklá, posúdiť znovu závislosť.
S.r.o.1 má taktiež v OM zaradené nejaké sroje, kt. odpisuje. S.r.o.1 uzatvorí NZ medzi FO a s.r.o.2, v akom pomere sa čo využíva.

Oprava nehnuteľnosti vo vlasníctve FO inou s.r.o.:
Tu nesmie FO zabudnúť na skutočnosti. Ak opraví časť nehnuteľnosti iná s.r.o., ide o nepeňažný príjem FO, ktorú je potrebné zahrnúť do ZD FO par. 17/22 ZDP Tieto s.r.o. majú nárok zahrnúť tieto náklady (účet 511) ako výdavky daňové. Je tu potrebný súhlas vlastníka, aby v budúcnosti nedošlo ku komplikáciám. Ak by nemali s.r.o. súhlas vlastníka, môže sa stať, že z 511 bude nakoniec PP k ZD.

Ak by sa jednalo o TZ (zvážte, či naozaj pôjde o opravu, alebo TZ), vlasník FO dá súhlas, že s.r.o. vykonajú TZ, a zaradia si vykonané TZ do OM 042/321, 029/042. Odpisy: 551/089 (iný majetok).
Kuk postupy účtovania PU par. 41, 35/3, 21/3,4

Čo sa týka ZDP:
par. 24- odpisuje majetok ten, kto má k majetku vlastnícke právo.
- môže odpisovať i ten, kto vlastnícke právo nemá, ale došlo k zabezpečeniu závazku prevodom práva (toto nie je Váš prípad)
- na základe KZ HM (nie je Váš prípad)
- na základe KZ NM (nie je Váš prípad)
- o leasing tiež nejde
- nejde ani o majetok obce, štátu.....

Pýtajte sa ďalej, je to zložitý problém, vyjadria sa i ostatní, a možno ma i opravia.
Dáša_
14.04.09,07:04
Riešime podobný prípad, akurát majetok vlastí sro a využíva fo. Všetko máme urobené cez nájomné zmluvy . Sumy sme spočítali pri nehnutelnostiach s ohľadom na okolie a pri hnuteľnom majetku tak, aby sme pokryli komplet náklady (odpisy, údržba, poistenie) plus primeraný zisk.
Opravy máme tiež riešené zmluvne.