zdenkahn
25.03.09,13:23
Dobrý deň, prosím o radu, manžel je živnostník a za rok 2008 si chce na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane... účtovníčka od neho pýta potvrdenie o výške mne vyplateného rodičovského príspevku za rok 2008 kedže som na materskej. iný príjem som nemala. nechápem pre čo je to pre ňu potrebné, na internete a v zákonoch som sa dočítala že tento rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava, teda by si mal manžel na mňa uplatniť celú nedzaniteľnú čast zd. chápem to dobre? iba ak by mi bola ušla nejaká zmena??...
Farks
25.03.09,12:28
Je rozdiel medzi materskou a rodičovských príspevkom.

Rodičovský príspevok sa nezapočítava, materské sa do vlatného príjmu manželky zaratáva a uplatniť sa dá len rozdiel medzi NČ - materské.
mzdarka renca
25.03.09,12:31
Dobrý deň, prosím o radu, manžel je živnostník a za rok 2008 si chce na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane... účtovníčka od neho pýta potvrdenie o výške mne vyplateného rodičovského príspevku za rok 2008 kedže som na materskej. iný príjem som nemala. nechápem pre čo je to pre ňu potrebné, na internete a v zákonoch som sa dočítala že tento rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava, teda by si mal manžel na mňa uplatniť celú nedzaniteľnú čast zd. chápem to dobre? iba ak by mi bola ušla nejaká zmena??...

chápeš to dobre, rodičovský príspevok je štátna soc. dávka a tie sa nepočítajú do príjmu na výpočet OP na menželku.

ak si v roku 2008 nepoberala aj materské, ale iba rodičovský príspevok, môže si manžel na teba uplatniť celú NČZD 98496.
zdenkahn
25.03.09,12:34
jasné to chápem že rozdiel je materská a rodičovský príspevok, materskú som poberala ale až predminulý rok, čiže tento rok už len čisto rodičovský príspevok. nechcem pred tou účtovníčkou vyzerať hlúpo ale fakt nechápem na čo jej to potom je.... alebo že by to chcela priložiť ako doklad že som na materskej, že poberám ten rodičovský a že teda nemám iný príjem? nestretla som sa stým ešte...
Farks
25.03.09,12:35
Podľa mňa by jej mohlo stačiť čestné prehlásenie, že si bola celý rok 2008 na rodičovskom príspevku.
drobeceva
25.03.09,12:36
jasné to chápem že rozdiel je materská a rodičovský príspevok, materskú som poberala ale až predminulý rok, čiže tento rok už len čisto rodičovský príspevok. nechcem pred tou účtovníčkou vyzerať hlúpo ale fakt nechápem na čo jej to potom je.... alebo že by to chcela priložiť ako doklad že som na materskej, že poberám ten rodičovský a že teda nemám iný príjem? nestretla som sa stým ešte...
Doložíš jej doklad o poberaní rodič.príspevku. Ona bude mať podklad pre DÚ v prípade kontroly, manžel ma nárok na celú NČ na Teba.
zdenkahn
25.03.09,12:36
jáj aby som to upresnila, materskú som poberala v roku 2007, v roku 2008 už len rodičovský... mám sa jej opýtať tej účtovníčky na čo jej to potvrdenie bude slúžiť??
zdenkahn
25.03.09,12:52
ďakujem za každú jednu odpoveď...
karpis
25.03.09,12:57
Moja neter poberá RP a manžel si chce uplatniť NČZD, v priebehu roka predala pozemok, dúfam, že príjem z predaja sa do jej príjmu neráta
mzdarka renca
25.03.09,12:59
ráta
florkula
25.03.09,13:03
na danovom budu vyzadovať doklad o tom ze poberaš rodičovsky na soc. ti to dajú bez reptania oni už vedia aspon u nas mi to dali hned,čestné prehlásenie by ti bolo treba keby si bola dobrovolne nezamestnana a nemala prijmy.Spravne manžel ma narok na celu odpočitatelnu položku /98496/
karpis
25.03.09,13:03
dakujem za odpoveď nepotešila ale čo už