dudula
25.03.09,13:40
Zdravím, prosím Vás ako má SZČO zaúčtovať predaj vozidla, ktoré sa využívalo na podnikateľské účely v minulosti, vyradilo sa z majetku a po roku a pol sa predalo. Predal už ako súkromná osoba ale tento predaj podlieha dani z príjmu, ale neviem ako postupovať pri účtovaní a pri vypisovaní DP. Robím v Alfe
dudula
25.03.09,17:50
posuvam...
Zita5
25.03.09,18:05
Zákon o dani z príjmu

§ 8
Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
...............
...............

Takže daňové priznanie typ B VIII.oddiel §8,riadok 3.Oslobodenie §9 odst.1 pism d sa na MV nevzťahuje , nakoľko bolo v obchodnom majetku a od vyradenia z OM neuplynulo 5 rokov .
milka.k
25.03.09,18:13
Súhlasím so Zitou. V Alfe nemáš o čom účtovať, vravela si, že auto bolo vyradené. Ak bolo úplne odpísané, tak si ani nemáš čo uplatniť na zníženie základu dane.
dudula
25.03.09,19:05
dakujem vám velmi pekne, chápem a priznám to v odd. VIII.
Ofélia
26.06.09,07:50
Dobrý deň prosím o radu. Živnostníčka -zubná laborantka vlastnila 11 rokov auto ktoré využívala na živnosť. Po 11 rokoch a odpisoch v DP ho vyradila z majetku a do troch mesiacov od vyradenia z majetku ho predala. Účtovníčka jej predaj zaradila pod § 17 riadok v DP 40. Na tomto základe vo výpise do SP nesedeli pracovníčkam čísla pretože príjem bol 1000 000 výdaje 600 000 tis a základ dane bol 500 000. Z tohoto dôvodu bola na DÚ kde jej povedali že príjem z auta mal byť zaradení pod §8! Prerobila znova DP - doplnkové podanie na DÚ. Výpis do SP teraz sedí a je tam ZD 400 000. Teraz jej prišiel na návštevu auditor ktorý jej povedal že tan príjem nemal byť ani v §17 ani v §8 ale mal byť zahrnutý v príjme zo živnosti! že vraj tým že to dala do §8 okráda SP aj ZP!! Mohol by sa prosím k tomuto niekto vyjadriť?
- po 11 r. odpísala ho z majetku a po 3 mes. až potom predala. Kam mala zaradiť príjem z predaja?
Anja111
26.06.09,08:10
Dobrý deň prosím o radu. Živnostníčka -zubná laborantka vlastnila 11 rokov auto ktoré využívala na živnosť. Po 11 rokoch a odpisoch v DP ho vyradila z majetku a do troch mesiacov od vyradenia z majetku ho predala. Účtovníčka jej predaj zaradila pod § 17 riadok v DP 40. Na tomto základe vo výpise do SP nesedeli pracovníčkam čísla pretože príjem bol 1000 000 výdaje 600 000 tis a základ dane bol 500 000. Z tohoto dôvodu bola na DÚ kde jej povedali že príjem z auta mal byť zaradení pod §8! Prerobila znova DP - doplnkové podanie na DÚ. Výpis do SP teraz sedí a je tam ZD 400 000. Teraz jej prišiel na návštevu auditor ktorý jej povedal že tan príjem nemal byť ani v §17 ani v §8 ale mal byť zahrnutý v príjme zo živnosti! že vraj tým že to dala do §8 okráda SP aj ZP!! Mohol by sa prosím k tomuto niekto vyjadriť?
- po 11 r. odpísala ho z majetku a po 3 mes. až potom predala. Kam mala zaradiť príjem z predaja?
Ak bol automobil vyradený z majetku, tak sa jeho predaj zdaňuje v § 8...
Ofélia
26.06.09,09:17
Ďakujem za vyjadrenie pani laborantka je kľudnejšia že nemusí podávať 2 opravné DP.
nika.sum
03.03.12,18:06
Ahoj. Zivnostnik mal auto zaradene v majetku firmy, v r. 2010 zivnost ukoncil a auto bolo preradene do osobneho uzivania. Po roku auto predal. Viem, ze ide o § 8 odst.1 pism. c), len sa chcem spytat na vydavky. Ak mal po vyradeni naklady na udrziavanie - servisne prehliadky, opravy moze si to uplatnit vo vydavkoch podla §8 odst.5 pism)d ?
Ak predal auto na splatky a chcel by zahrnut celu prijatu sumu do prijmu moze tak spravit alebo musi dodrzat odst.4 a zahrnut len tu ciastku kt. prijal v danom roku?
Mila123
03.03.12,18:10
preradené do osobného užívania bolo ako? aj na DI?
nika.sum
03.03.12,19:23
preradené do osobného užívania bolo ako? aj na DI?

No tak to teraz neviem, ci aj na DI, ale ukoncil podnikanie, odhlasil ho z DU a ku koncu mal vyradovaci protokol. Je z tym problem? Ved ked uz nemal zivnost tak ho urcite na podnikanie nevyuzival, jediny rozdiel ze mal na DI nahlasene ICO. A aky je rozdiel v zdaneni?
Zita5
03.03.12,19:32
No tak to teraz neviem, ci aj na DI, ale ukoncil podnikanie, odhlasil ho z DU a ku koncu mal vyradovaci protokol. Je z tym problem? Ved ked uz nemal zivnost tak ho urcite na podnikanie nevyuzival, jediny rozdiel ze mal na DI nahlasene ICO. A aky je rozdiel v zdaneni?

Ak ukončil živnosť , tak majetok prechádza(vyradí sa ) na súkromné účely, pokiaľ sa nepredá počas živnosti.Predaj zdaňujete (§8), údržbu vozidla ja osobne nepovažujem za výdavky .V zdanení rozdiel
nie je, ak aj MV nemá prepísané .
Ja by som sa spýtala ...ako bolo MV vysporiadané pri ukončení živnosti .Bolo už odpísané ....?
Zita5
03.03.12,19:38
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,



(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
nika.sum
03.03.12,19:41
Ak ukončil živnosť , tak majetok prechádza(vyradí sa ) na súkromné účely, pokiaľ sa nepredá počas živnosti .Predaj zdaňujete (§8), údržbu vozidla ja osobne nepovažujem za výdavky .V zdaní rozdiel nie je , ak aj MV nemá prepísané .
Ja by som sa spýtala ...ako bolo MV vysporiadané pri ukončení živnosti .Bolo už odpísané ....?

Ano bolo uz plne odpisane.Len som myslela uplatnenie tohoto:
5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,



Trosku ma Mila zmiatla,ci bolo prepisane na DI. Na DI pri prepisani na noveho majitela nic nenamietali, takze je to jedno.V uctovnictve bolo vyradene ukoncenim zivnosti.
Zita5
03.03.12,19:49
Až teraz som si všimla, že znenie som už tu v tejto téme dávala ..och joj , no nevadí :)

Tak ja neviem, ale niečo výnimočné pred predajom s vozidlom robil, technicky zhodnocoval ? Opravoval ? Alebo o akú údržbu sa jedná. Ak riadnu , ktorá sa vykonáva pri užívaní motorového vozidla, tak ja si myslím, že to nie je výdavok daňový .
nika.sum
03.03.12,19:53
Až teraz som si všimla, že znenie som už tu v tejto téme dávala ..och joj , no nevadí :)

Tak ja neviem, ale niečo výnimočné pred predajom s vozidlom robil, technicky zhodnocoval ? Opravoval ? Alebo o akú údržbu sa jedná. Ak riadnu , ktorá sa vykonáva pri užívaní motorového vozidla, tak ja si myslím, že to nie je výdavok daňový .

Este neviem, zatial som si len zistovala, co sa pod tym mysli, aby som ho zbytocne neplietla. Robim danove dobremu kamaratovi, kt. sa tesil, ze dobre predal auto a trosku som mu pokazila den, ked som mu pripomenula, ze musi este zaplatit dan z predaja, nakolko nepreslo 5 rokov od vyradenia. Takze ak by urobil nejaku generalku tesne pred predajom kvoli predaju, tak to by bol vydavok ktory znizi zaklad dane. Ak len beznu udrzbu tak to nie je vydavok danovy. Tak to chapem spravne?

A mozem este, v zmluve ma ze mu kupujuci vyplati cast do 7 dni po podpise a potom kazdy dalsi mesiac splatku az do splatenia. Cize nemal v r.2011 vyplatenu celu sumu. Do prijmu mu musim dat len to co mal v r. 2011 vyplatene alebo ak by to chcel s DU vyrovnat naraz, moze si tam dat celu sumu?
Zita5
03.03.12,20:00
Este neviem, zatial som si len zistovala, co sa pod tym mysli, aby som ho zbytocne neplietla. Robim danove dobremu kamaratovi, kt. sa tesil, ze dobre predal auto a trosku som mu pokazila den, ked som mu pripomenula, ze musi este zaplatit dan z predaja, nakolko nepreslo 5 rokov od vyradenia. Takze ak by urobil nejaku generalku tesne pred predajom kvoli predaju, tak to by bol vydavok ktory znizi zaklad dane. Ak len beznu udrzbu tak to nie je vydavok danovy. Tak to chapem spravne?

Bežná údržba nie- to je údržba na jeho osobnú spotrebu .
Ja by som povedala, že sa jedná o výdavky (ktoré sú citované zo zákona )ako napríklad motorové vozidlo nie je pojazdné a potrebujem ho spojazdniť a predviesť kupcovi, alebo nejaká veľmi závažná porucha, ktorú chcem pred predajom odstrániť. Pretože aj taká situácia môže nastať.Ak absolvoval niečo také, tak musí tieto výdavky obhájiť.
nika.sum
03.03.12,20:04
Bežná údržba nie- to je údržba na jeho osobnú spotrebu .
Ja by som povedala, že sa jedná o výdavky (ktoré sú citované zo zákona )ako napríklad motorové vozidlo nie je pojazdné a potrebujem ho spojazdniť a predviesť kupcovi, alebo nejaká veľmi závažná porucha, ktorú chcem pred predajom odstrániť. Pretože aj taká situácia môže nastať.Ak absolvoval niečo také, tak musí tieto výdavky obhájiť.

Dakujem Zitka, velmi ho nepotesim, ale co uz.
Zita5
03.03.12,20:16
Este neviem, zatial som si len zistovala, co sa pod tym mysli, aby som ho zbytocne neplietla. Robim danove dobremu kamaratovi, kt. sa tesil, ze dobre predal auto a trosku som mu pokazila den, ked som mu pripomenula, ze musi este zaplatit dan z predaja, nakolko nepreslo 5 rokov od vyradenia. Takze ak by urobil nejaku generalku tesne pred predajom kvoli predaju, tak to by bol vydavok ktory znizi zaklad dane. Ak len beznu udrzbu tak to nie je vydavok danovy. Tak to chapem spravne?

A mozem este, v zmluve ma ze mu kupujuci vyplati cast do 7 dni po podpise a potom kazdy dalsi mesiac splatku az do splatenia. Cize nemal v r.2011 vyplatenu celu sumu. Do prijmu mu musim dat len to co mal v r. 2011 vyplatene alebo ak by to chcel s DU vyrovnat naraz, moze si tam dat celu sumu?

Zvýraznené sa asi doplnilo neskôr.

Len sumu skutočne v roku 2011 zaplatenú.
Fany
29.03.12,19:08
Má nejaký vplyv na účtovanie alebo následný predaj, ak je auto živnostníka evidované na DI na RČ alebo IČO?
V oboch prípadom, si myslím, že môže auto iba využívať, alebo aj zaradiť do majetku a následne vyradiť.
Ak je na RČ, navyše odpadá následný prepis na DI z IČO na RČ. Alebo sa mýlim?

Kvôli čomu potom pri kúpe auta nový majiteľ dá zapísať auto na IČO a nie na svoje RČ?