Tina855
25.03.09,15:27
Prosím Vás chcem sa opýtať, keď som spravila zamestnancom ročné zúčtovanie, vyplatila som im ho v mzdách za február, a vyšlo mi že daňový úrad by mi mal ešte vrátiť (už po započítaní preddavkov za 02/2009) preplatok, treba on požiadať na nejakom tlačive, alebo to môžem nechať tak, nežiadať on a započítať si ho s predavkami za mzdy 03/2009 a ak to nebude dosť tak aj za 04/2009? alebo ako to je?
veronikasad
25.03.09,14:30
Prosím Vás chcem sa opýtať, keď som spravila zamestnancom ročné zúčtovanie, vyplatila som im ho v mzdách za február, a vyšlo mi že daňový úrad by mi mal ešte vrátiť (už po započítaní preddavkov za 02/2009) preplatok, treba on požiadať na nejakom tlačive, alebo to môžem nechať tak, nežiadať on a započítať si ho s predavkami za mzdy 03/2009 a ak to nebude dosť tak aj za 04/2009? alebo ako to je?
Pozri § 38 odst. 6 ZoDzP :

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
Tina855
25.03.09,14:45
ok, dík takže si to budem postupne započítavať s preddavkami až kým sa mi to nevyrovná. Dík
Tina855
26.03.09,05:15
A vlastne to stačí iba uvádzať v štvrťročných prehľadoch? V kolonke zrazené preddavke a vrátené preplatky z RZ?
Miri82
26.03.09,05:44
A vlastne to stačí iba uvádzať v štvrťročných prehľadoch? V kolonke zrazené preddavke a vrátené preplatky z RZ?

Ja som to minulého roku kompenzovala s mesačnými platbami a vo štvrťročných prehľadoch som dávala do odvodovej povinnosti riadny mesačný preddavok / riadok 6/ a v riadku 7, kde je kolónka odvedené som uviedla 0. v kolónke 2 a 3 , kde sú daňové nedoplatky a preplatky som nič neuvádzala.
Ale toho roku budem žiadať o vrátenie preplatku a keď som sa informovala na daňovom, tak mi povedali, že má len napísať žiadosť o vrátenie, za aký rok a akú sumu a kde to majú poukázať a pridať kópie ročn. zúčtovaní.