misomiso
25.03.09,16:55
Zdravim vsetkych Poradakov a Pohodakov.

Ja pouzivam Pohodu iba na vystavovanie faktur, neuctujem v programe, to robi nasa ext. uctovnicka zasa v nejakom inom programe, ja jej nosim iba vytlacene faktury.

Obcas potrebujem vystavit zalohovu fakt. kvoli platbe vopred. Potom, ked vystavujem notmalnu fa, tak to tam zasa vsetko pracne natukavam, ako blbec. To asi nie je najlepsie riesenie ze? Jestvuje najeka moznost, ako z proforma jednoducho urobit normalnu fakturu?
Stefan2005
25.03.09,17:28
Zdravim vsetkych Poradakov a Pohodakov....

... nie som síce Pohoda-k, ale ked nikto z nich sa nemal k činu :) (zatiaľ), tak skúsim niečo poradiť (postupoval som podľa metodiky: ak si naozaj nevieš s niečím rady, podívaj sa do manuálu) - no a na stránke Pohoda.sk je v sekcii na stiahnutie manuál, v ktorom stojí:

Proforma faktúra
Proforma faktúra je výzva na zaplatenie za tovar alebo službu. Plnenie bude poskytnuté až po jej zaplatení. Vystavenie proforma faktúry sa v denníku neúčtuje. Po zaplatení sa vystaví faktúra (daňový doklad) a zašle sa odberateľovi s tým, že už bola zaplatená.
Program POHODA vystaví faktúru (daňový doklad) automaticky pri zápise úhrady proforma faktúry pomocou funkcie Likvidácia v agende Banka alebo Pokladňa.

takže ak aj neúčtuješ, možná za pokus by to stálo skúsiť likvidáciu proforma faktúry.

Faktúru je možné tiež vytvoriť na základe iného dokladu, len som nevyčítal z manuálu, je možné preniesť data aj z proforma faktúry. Ale zdatný Pohoda-ci ma iste doplnia a opravia...
Stefan2005
27.03.09,09:43
.... podarilo sa vyriešiť ?
misomiso
07.04.09,10:46
.... podarilo sa vyriešiť ?

Bohuzial, kedze neuctujem, nepodarilo sa mi zistit, ako to zlikvidovat. Pri proforma fakture je sice karta Likvidacia, ale ak to kliknem, tak sa objavi v spodnej polovici okna (kde sa daju napr. zobrazit prislusnou volbou polozky faktury) iba prazdny priestor, hore zostava hlavicke faktury, ale nevidim ziadnu volbu, ktorou by som Likvidaciu potvrdil (tlacidlo Ulozit hore na liste je nefunkcne).

Kazdopadne diky za ochotu, asi by to chcelo najst niekoho, kto s tym priamo robi.
Stefan2005
07.04.09,14:49
...Pri proforma fakture je sice karta Likvidacia....

pozri sa do menu Banka alebo Pokladňa a tam zvoliť Likvidáciu....
babi2
08.04.09,05:34
Vyskúšaj takto - klikneš na Likvidáciu a potom pravé tlačidlo myši a daj Likvidácia bez väzby
misomiso
13.04.09,19:12
Vyskúšaj takto - klikneš na Likvidáciu a potom pravé tlačidlo myši a daj Likvidácia bez väzby


No fajn, tak teraz to mam zlikvidovane, ale ako sa dostanem k tomu, aby mi samo urobilo z tej proforma normalnu fakturu?
babi2
14.04.09,05:36
No fajn, tak teraz to mam zlikvidovane, ale ako sa dostanem k tomu, aby mi samo urobilo z tej proforma normalnu fakturu?
Skús : choď cez vydané faktúry, zadaj si faktúru číslo, dátum a potom cez Záznam - Zálohové faktúry a hore sa zjaví ponuka - Preniesť do dokladu, alebo Preniesť s výberom položiek a Preniesť aj položky, iba musíš potom sumu upraviť o DPH teda ak si plátcom, skúšala som to a malo by to ísť.
babi2
17.04.09,06:08
Tak ako, nepomohlo?
misomiso
24.04.09,12:56
Joj - vyzera, ze pomohlo, tesim sa ako male decko !!!
jozefstefan
09.01.10,20:26
mam taku otazku: vystavil som proforma fakturu, zakaznik zaplatil. Kedze proforma faktura neni danovy doklad, vystavil som normalnu fakturu, kde sam napisal celu sumu a dal som tam pre datum vystavania, splatnosti aj uhrady datum pripisania sumy na moj ucet. Je to v poriadku? alebo normalnu uz treba vystavit tak, ze odratam zaplatenu proforma fakturu, suma na uhradu bude nula a pripojim k normalnej aj proforma fakturu? Dakujem. Bude z toho problem, ze som vystavil normalnu fakturu znovu na celu sumu? Dufam, ze nie.
Onko
09.01.10,21:00
mam taku otazku: vystavil som proforma fakturu, zakaznik zaplatil. Kedze proforma faktura neni danovy doklad, vystavil som normalnu fakturu, kde sam napisal celu sumu a dal som tam pre datum vystavania, splatnosti aj uhrady datum pripisania sumy na moj ucet. Je to v poriadku? alebo normalnu uz treba vystavit tak, ze odratam zaplatenu proforma fakturu, suma na uhradu bude nula a pripojim k normalnej aj proforma fakturu? Dakujem. Bude z toho problem, ze som vystavil normalnu fakturu znovu na celu sumu? Dufam, ze nie.

Keď na normálnej faktúre neuvedieš (neodpočítaš) hodnotu proforma faktúry, tak ti bude v Knihe pohľadávok svietiť ako neuhradená a budeš to musieť zlikvidovať nejakým iným spôsobom, preto je lepšie to previazať s proforma faktúrou, zabiješ tým viac múch jednou ranou.
jozefstefan
10.01.10,08:28
Keď na normálnej faktúre neuvedieš (neodpočítaš) hodnotu proforma faktúry, tak ti bude v Knihe pohľadávok svietiť ako neuhradená a budeš to musieť zlikvidovať nejakým iným spôsobom, preto je lepšie to previazať s proforma faktúrou, zabiješ tým viac múch jednou ranou.

diky, to mi nevadi, ja nerobim uctovnictvo, len vystavujem faktury, mam pausal. Len ci to zakaznikovi nebude vadit. Ked bude robit vlastne uctovnictvo. Ked platia, ako VS uvadzaju cislo proforma faktury, ked vystavim normalnu, tak normalna ma ine cislo, je druhy cisleny rad.
Aky je rozdiel medzi proforma a preddavkovou fakturou? Ani jeden neni danovy doklad, ako keby ani neexistovali.
Onko
10.01.10,13:21
diky, to mi nevadi, ja nerobim uctovnictvo, len vystavujem faktury, mam pausal. Len ci to zakaznikovi nebude vadit. Ked bude robit vlastne uctovnictvo. Ked platia, ako VS uvadzaju cislo proforma faktury, ked vystavim normalnu, tak normalna ma ine cislo, je druhy cisleny rad.
Aky je rozdiel medzi proforma a preddavkovou fakturou? Ani jeden neni danovy doklad, ako keby ani neexistovali.

Podľa mňa by to veľmi vadiť nemuselo, nie je to veľká chyba, podstatné je, že tam vôbec uvádzaš, že faktúra už bola uhradená, číslo proforma a dátum úhrady. Avšak keď tú zálohu neodpočítaš a v položke "Uhradiť" nebude svietiť nula, to môže zákazníka mýliť.

Proforma je druh zálohovej faktúry, pri ktorej sa fakturuje celá čiastka a po zaplatení sa nebude už nič doplácať. Inak pri zálohovej sa môže brať záloha napr. iba 50% a neskôr sa doplatí zvyšok.