rafa22
25.03.09,16:57
Rada by som sa opýtala,pretože som daňové priznanie podávala 1x a mala som v s.r.o. zisk,aký je rozdiel medzi hrubým ziskom účtovným a daňovým a z ktorého sa počíta čistý zisk vyplatený konateľovi,ak sa tieto 2 hodnoty líšia.
Vďaka.
Gabi03
25.03.09,16:08
Hrubý zisk je v podstate rozdiel medzi výnosmi a nákladmi.
Daňový zisk neexistuje, možno si myslela základ dane, z ktorého sa počíta daň. To je hrubý zisk upravený o rôzne pripočítateľné a odpočítateľné položky.
Čistý zisk je hrubý zisk po zaúčtovaní dane (či už splatnej a aj odloženej). Ten sa potom delí podľa rozhodnutia valnej hromady. Na rezervny fond, uhradenie straty, vyplatenie rôznych odmien, príspevok do sociálneho fondu a pod. a zväčša zvyšok ide na dividendy.

Ešte nejaké otázky? :)
ladyrs
25.03.09,16:16
Dobrý večer ! Chcem sa spýtať v súvislosti s touto témou, že keď rozhodnutie VZ o rozdelení zisku alebo aj iné rozhodnutie ohľadne zisku, sa robí len po termíne na odovzdanie DP, tak sa to zaúčtuje v tomto prípade do roku 2009? Ďakujem.
Tweety
25.03.09,16:18
Dobrý večer ! Chcem sa spýtať v súvislosti s touto témou, že keď rozhodnutie VZ o rozdelení zisku alebo aj iné rozhodnutie ohľadne zisku, sa robí len po termíne na odovzdanie DP, tak sa to zaúčtuje v tomto prípade do roku 2009? Ďakujem.
Áno, rozdelenie zisku môže byť najskôr až po jeho dosiahnutí.Príklad- firma vytvorí v roku 2008 zisk, rozdeliť ho je možné najskôr v roku 2009.
ladyrs
25.03.09,16:21
Ďakujem veľmi pekne. A ešte by ma zaujímalo, je to trošku od témy, ale týka sa to soc.fondu, ktorý sme tu spomínali. Ak do soc.fondu "daruje" majiteľ sro nejakú sumu, tak sa to nejako zdaní?
Tweety
25.03.09,16:23
Ďakujem veľmi pekne. A ešte by ma zaujímalo, je to trošku od témy, ale týka sa to soc.fondu, ktorý sme tu spomínali. Ak do soc.fondu "daruje" majiteľ sro nejakú sumu, tak sa to nejako zdaní?
Ako daruje, myslíš pridelí zo zisku?
ladyrs
25.03.09,16:28
Nie, nie zo zisku, to ste už pekne vysvetlili vyššie. Ale v inej sro vykazujú stratu, takže do soc.fondu zo zisku nemajú z čoho. Ale padlo taký návrh, že on ako osoba jednoducho daruje. Je niečo také možné?
Gabi03
25.03.09,16:28
Hehe, ešte som o tom nepočula...
Ale keď nemajú z čoho (povinný je z HM), tak sa nemá ani na čo míňať....
ladyrs
25.03.09,16:33
Hehe, ešte som o tom nepočula...
Ale keď nemajú z čoho (povinný je z HM), tak sa nemá ani na čo míňať....
Áno, teoreticky. Ale predsa len, obstálo by to, ak by to majiteľ predsa len podaroval do soc.fondu? A účtovalo by sa to ako tvorba soc.f? Mnooo ale oproti čomu ? Inak, takéto blbiny xixi nie sú z mojej hlavy......
Gabi03
25.03.09,16:35
No oproti daru... možno :)
Tweety
25.03.09,16:37
Áno, teoreticky. Ale predsa len, obstálo by to, ak by to majiteľ predsa len podaroval do soc.fondu? A účtovalo by sa to ako tvorba soc.f? Mnooo ale oproti čomu ? Inak, takéto blbiny xixi nie sú z mojej hlavy...... Napr. darom, Zákon o SF to pripúšťa
§ 4
(2) Ďalšími zdrojmi fondu sú zdroje podľa tohto zákona alebo podľa iných všeobecne záväzných právnych predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do fondu.
ladyrs
25.03.09,16:37
No oproti daru... možno :)
Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť. A ešte otázka na záver : preto som sa pýtala, či sa to potom zdaní?
Ešte raz ďakujem.
Perla
rafa22
25.03.09,18:00
Vďaka za odpoveď.V podstete som to aj tak pochopilaˇučtovníčka mi to vysvetlila podobne,rodiel vo výnosoch a nákladoch+pripočítatelne položky/bývalý konateľ si daroval zopár vecí z s.r.o/.Ešte by ma zaujímali nejake otázky ohladne predaja s.r.o.Kúpila som obchod.podiel za pôvodná sumu 200000 odplatne+ prístrojove vybavenie firmy.Zaratávajú sa obe do ziskov firmy pre výpočet dane? Môžem v zápisnici VZ uviesť,že zisk (aj realne ho odviesť) pôvodnému konatelovi,ktory sa na vytváraní zisku podielal?
badgers
27.03.09,11:00
gabi, čistý zisk je hrubý zisk po zaúčtovaní dane, t.j. účtovný zisk (V-N)-daň? na čistý zisk nemajú vplyv prip. a odpoč.položky, myslím správne?ďakujem