rada
07.07.05,17:51
Dobrý deň milý poraďáci,
neviem či ste sa niekto stretli s obdobným prípadom ak áno, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o potvrdenie alebo vyvrátenie môjho názoru ? Považujem zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti za neplatnú od začiatku z dôvodu nedodržania predpísanej formy - formou notárskej zápisnice keď zmluva bola síce podpísaná manželmi - vlastníkmi nehnuteľnosti, avšak jeden z nich v súčasnosti priniesol lekárske potvrdenie o negramotnosti. V čase uzavierania zmluvy nikto však o negramotnosti nehovoril. Súhlasí niekto so mnou, že zmluva je neplatná ? Ďakujem
M3G
07.07.05,16:14
Kedy vznikla tá negramotnosť a čo bolo jej príčinou? Pretože mohla vzniknúť aj po podpísaní zmluvy napr.
Keďže negramotnosť je neschopnosť písať a čítať, mohlo sa stať, že bola gramotná a mala obrnu. Tým pádom sa stala negramotná.

Inak akí lekári vydávajú potvrdenie o negramotnosti?? Sám si to nemôžem tiež vydať, pretože keby som bol sám negramotný, nebol by som schopný si niečo také napísať.
elli
07.07.05,16:25
Dobrý deň milý poraďáci,
neviem či ste sa niekto stretli s obdobným prípadom ak áno, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o potvrdenie alebo vyvrátenie môjho názoru ? Považujem zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti za neplatnú od začiatku z dôvodu nedodržania predpísanej formy - formou notárskej zápisnice keď zmluva bola síce podpísaná manželmi - vlastníkmi nehnuteľnosti, avšak jeden z nich v súčasnosti priniesol lekárske potvrdenie o negramotnosti. V čase uzavierania zmluvy nikto však o negramotnosti nehovoril. Súhlasí niekto so mnou, že zmluva je neplatná ? Ďakujem
V notárskej zápisnici, na jej samom konci, byva obvykla poznamka: Notarska zapisnica bola ucastnikom precitana, vysvetlena a po precitani a pochopeni podpisana. Niektori pravnici to davaju aj do zmluv. Je to tam?
Tak co potom s tou negramotnostou? Aj negramotny, pokial nema zmyslovu vadu, je schopny pocuvat a pochopit. Ine by to bolo, keby nerozumel jazyku zmluvy.
Ale M3G ma pravdu, ked sa pyta na pricinu negramotnosti. Vysvetlis?

Inak - kde beries, ze zabezpecovaci prevod musi mat formu notarskej zapisnice???
ondrejvla
07.07.05,16:29
Kedy vznikla tá negramotnosť a čo bolo jej príčinou? Pretože mohla vzniknúť aj po podpísaní zmluvy napr.
Keďže negramotnosť je neschopnosť písať a čítať, mohlo sa stať, že bola gramotná a mala obrnu. Tým pádom sa stala negramotná.

Inak akí lekári vydávajú potvrdenie o negramotnosti?? Sám si to nemôžem tiež vydať, pretože keby som bol sám negramotný, nebol by som schopný si niečo také napísať.
Keďže negramotnosť je neschopnosť písať a čítať, mohlo sa stať, že bola gramotná a mala obrnu. Tým pádom sa stala negramotná.- no tak tomuto nerozumiem?! Bola pri podpise zápisnice? - bola, podpísala ju? - podpísala, a negramotnou sa stala až po podpise? Keď si prečítala a podpísala zápisnicu, tak z toho sa stala negramotnou? A lekár po vystavení toho potvrdenia zostal gramotný? - veď to je celé podraz! To inak nevedeli vycúvať zo zmluvy, len takýmto spôsobom?
Alebo je to celé myslené inak?
elli
07.07.05,16:33
A ked sa na to pozries podla obcana - § 37 ods. 1, 38 ods. 1, 2 a 40 ods. 5 druha veta, ako to vyzera?
pyton
07.07.05,16:37
Rada a nejde náhodou o nesvojprávnosť a nie negramotnosť?
ondrejvla
07.07.05,16:57
A ked sa na to pozries podla obcana - § 37 ods. 1, 38 ods. 1, 2 a 40 ods. 5 druha veta, ako to vyzera?
§ 37, odst.1-nesvojprávnosť, §38, ods. 1 a 2 - nesvojprávnosť, §40 ods.5, druhá veta: - Úradná zápisnica sa nevyžaduje, ak má ten, kto nemôže čítať, alebo písať, schopnosť oboznámiť sa s obsahom právneho úkonu a pomocou prístrojov alebo špeciálnych pomôcok alebo prostredníctvom inej osoby, ktorú si zvolí, a je schopný vlastnoručne listinu podpísať.

Podľa mňa nesvojprávny! Tak aké potvrdenie vydal lekár? - nesvojprávny na právne účely, alebo negramotný?
rada
07.07.05,20:13
Ďakujem za prejavený záujem. Ide o nasledovné.

1.zmluva o úvere - spoločnosť si vrátenie úveru zabezpečila zmluvou o zabezpečovacom prevode... §553 OZ
2. nesplatené 3 dohodnuté splátky - spoločnosť oznámila, že predá zabezpečenú nehnuteľnosť
3.zmluvy boli podpísané manželom a manželkou (inak hrozný podpis)
4.potvrdenie od lekárky-psychiater o sledovaní predmetnej osoby pre neurotické ťažkosti a po stránke intelektu po psychodiagnostickom vyšetrení ľahká duševná zaostalosť. Okrem toho aj negramotnosť.
5.opierajúc sa o uvedené potvrdenie lekárky usudzujem, že predmetná zmluva mala byť spísaná formou notárskej zápisnice tak ako hovorí vo svojom príspevku elli.
6.pre ondrejvla - inak sa zo zmluvy vycúvať nedá a predajú im strechu nad hlavou.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
Prajem Vám príjemnú noc a zajtra pekný den.
elli
08.07.05,04:57
Ďakujem za prejavený záujem. Ide o nasledovné.

1.zmluva o úvere - spoločnosť si vrátenie úveru zabezpečila zmluvou o zabezpečovacom prevode... §553 OZ
2. nesplatené 3 dohodnuté splátky - spoločnosť oznámila, že predá zabezpečenú nehnuteľnosť
3.zmluvy boli podpísané manželom a manželkou (inak hrozný podpis)
4.potvrdenie od lekárky-psychiater o sledovaní predmetnej osoby pre neurotické ťažkosti a po stránke intelektu po psychodiagnostickom vyšetrení ľahká duševná zaostalosť. Okrem toho aj negramotnosť.
5.opierajúc sa o uvedené potvrdenie lekárky usudzujem, že predmetná zmluva mala byť spísaná formou notárskej zápisnice tak ako hovorí vo svojom príspevku elli.
6.pre ondrejvla - inak sa zo zmluvy vycúvať nedá a predajú im strechu nad hlavou.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
Prajem Vám príjemnú noc a zajtra pekný den.---------------------
A je tam zmienka o tom, ze zmluva bola ucastnikom precitana, jej obsah porozumeny? A jeho manzelka mu nevysvetlila, co podpisuje? Ved predsa tam boli obaja, tak sa hadam nesprava ako teliatko vedene na porazku, pardon za prirovnanie.

Lahka dusevna zaostalost NIE JE dovodom, ale ak si myslis, ze s tym na sude uspejes, hura do toho, moj odhad je dokazovanie max. na 2-3 pojednavania a dalsie vyhodene peniaze. Maximalny efekt by bol ten, ze sa cela vec zdrzi kym stihnu vyplatit tie tri zameskane splatky a uzavriet s nimi pripadne dohodu o miernejsom splatkovom kalendari (restrukturalizacia uveru).

Inak - ci uz dusevne zaostaly alebo nie, ked bol dost "dusevne pokrocily" na to, aby si zobral uver, tak je aj dusevne sposobily ho platit alebo znasat nasledky v pripade, ze ho nesplaca. To je moj nazor, skratka nemam rada podvodnikov. Nesympatizujem ani so spolocnostami, ktore chudakom poskytuju uvery za podmienok, ze keby si to poskytla ty, tak ta zavru za uzeru, aby bolo jasne, ze nestojim ani na ich strane, ale v zasade - "pacta sunt servanta", dohody sa maju plnit, aj vas to urcite ucili. Mozno by som na to isla skor neplatnostou "uzavrete v nudzi za zvlast nevyhodnych podmienok"....

PS: Aj ja mam hrozny podpis, ale doteraz ma nenapadlo, ze by to bol dovod na neplatnost PU.... A keby neuroticke tazkosti boli dovodom na neplatnost pravnych ukonov, polovica Slovenska by mala problem....
Bionda
08.07.05,05:29
AKO BýVALý ZAMESTNANEC , KTORý pracoval na psych. ambul a bol aj pri zbavovaním svojprávnosti si dovolím vyjadriť svoj názor, ak menovaný nebol svojprávnosti zbanený a súdom nemal určeného opatrovníka, je plne schopný a zodpovedný za svoje konanie, v každej zmluve je napísané, že je podpísaná dobrovoľne, ani nie v tiesni a ani inak nevýhodných podmienok, myslím si , že ani ľahká duševná zaostalosť nie je dôvodom na zbavenie sa zodpovednosti ( a neurotický sme z času na čas všetci :D) , ja som videla aj podpisy v podobe krížikov- to je negramotnosť , každá zmluva je prečítaná a až na znak súhlasu podpísaná... z uvedeného mi vychádza že je to len spôsob ako sa vyhnúť zodpovednosti. Takýmto činom môže rovno aj zrušiť manželstvo medzi manželmi, veď možno ani to nevedel čo podpisoval...
elli
08.07.05,13:08
§ 37, odst.1-nesvojprávnosť, §38, ods. 1 a 2 - nesvojprávnosť, §40 ods.5, druhá veta: - Úradná zápisnica sa nevyžaduje, ak má ten, kto nemôže čítať, alebo písať, schopnosť oboznámiť sa s obsahom právneho úkonu a pomocou prístrojov alebo špeciálnych pomôcok alebo prostredníctvom inej osoby, ktorú si zvolí, a je schopný vlastnoručne listinu podpísať.

Podľa mňa nesvojprávny! Tak aké potvrdenie vydal lekár? - nesvojprávny na právne účely, alebo negramotný?
Nie celkom:
37/1 - napr. ked je donuteny, alebo je pravny ukon nezrozumitelny alebo neurcity (napr. jednotlive ustanovenia zmluvy si navzajom odporuju). Napr. aj vtedy, ak niekto podpise zmluvu v jazyku, ktoremu nerozumie, bez prelozenia textu (alebo ked ho schvalne niekto prelozi inak).
Alebo aj pripad (v praxi som sa s tym nestretla, iba v teorii a na prednaskach v skolicke), keby napr. kamarati uzavreli zmluvu, ale jeden z nich by si myslel, ze druhy si z neho robi srandu a podpisal to s vedomim, ze o nic nejde.

38/1 - aj deti, pri vacsine ukonov, teda nielen ludia, ktori boli zbaveni "svojpravnosti" (po mojom: sposobilosti na pravne ukony) sudom

38/2 - s oblubou sa sem zaraduju aj pripady, ked nejde o "nesvojpravnost" pravu, uznanu sudom, ale prechodnu dusevnu poruchu (napr. starecka demencia, alkoholicka spica vyssieho stupna - tzv. patologicka opilost:confused: , pravny ukon urobeny chorym ktory je pod vplyvom opiatov a pod.)

40/5 - preto som sa pytala na tu manzelku, ci mu to neprecitala alebo nevysvetlila, a ci onen zmieneny dlznik teda mal moznost vediet co podpisuje. Vsak tu si uz urcite raz zvolil, ked si ju bral....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
rada
08.07.05,16:22
Poraďáci ktorí ste sa zapojili do môjho problému ste super. Naviedli ste ma na niektoré veci, ktoré ma v začiatočníckej nerozvážnosti nenapadli.

Takže všetkým ďakujem a budem sa v budúcnosti snažiť poskytnúť aj ja nejaké užitočné rady. A samozrejme ešte si dovolím niekedy poprosiť o radu.
Pekný víkend
filka
30.08.06,08:14
Môj brat chce kúpiť dom od vlastníka,ktorý nie je schopný sa sám podpísať (ale je spôsobilý na pravne úkony) a preto udelil vo forme notár.zápisnice generálnu plnú moc svojej dcére.V tejto not.zápisnici sú spísané úkony,ktoré môže dcéra za neho vykonávať;o.i. ide napr. o:
- všetky úkony spojené s predmetným domom (ktorý chce brat kúpiť) -presne v tejto plnej moci specifikovanym...
a
- aby ma zastupovala vo všetkých právnych úkonoch súvisiacich s mojou osobou.
Moja otázka je,či musí brat spísať zmluvu pred notárom a či stačí ked ju podpíše tá splnomocnená dcéra?
Neviem teda či sa to plnomocenstvo môže vzťahovať aj na prevod uvedených nehnuteľností dcérou, aj keď to (prevod nehnuteľnosti) tam nie je výslovne uvedené?
ďakujem za vaše rady.
Elena Navrátilová
30.08.06,09:02
Pokiaľ ja mám skúsenosť s notármi, sami Ťa navedú na to čo tam potrebujú mať. Najlepšie je poradiť sa priamo u notára. Budeš to mať v poriadku a nemusíš sa báť nejakých machinácii, ktoré dnes máš na každom aj nedokončenom kroku. Opatrnosti fakt nikdy nie je dosť.
josh
30.08.06,18:20
a ked notar nieco pohnoji, ruci za Tvoju vzniknutu skodu stat (nasledne si ju vymoze od poisteneho notara, ktory dostane disciplinarny trest - to ale uz nie je Tvoja starost). takze u toho notara si nechaj fakt kludne poradit
rada
01.09.06,09:28
Ja ako prvotný zadávateľ tejto témy som urobila tak, že dotyčná negramotná osoba bola u notára, kde za poplatok spísal notár že vtedy sa dostavila dotyčná osoba na NÚ a udeľuje mi plnú moc na všetky právne úkony spojené..., účastní boli dvaja svedkovia, ktorí sa na dané splnomocnenie podpísali na miesto negramotnej osoby a ja som sa tiež podpísala (nemuselo to byť pred notárom), že splnomocnenie prijímam. Všetko čo robím robím v mene danej negramotnej osoby s tým, že pri jej mene uvediem v zastúpení....moje meno a prikladám od notára predmetné splnomocnenie. Podotýkam však, že je to konanie pred súdom.

Môj brat chce kúpiť dom od vlastníka,ktorý nie je schopný sa sám podpísať (ale je spôsobilý na pravne úkony) a preto udelil vo forme notár.zápisnice generálnu plnú moc svojej dcére.V tejto not.zápisnici sú spísané úkony,ktoré môže dcéra za neho vykonávať;o.i. ide napr. o:
- všetky úkony spojené s predmetným domom (ktorý chce brat kúpiť) -presne v tejto plnej moci specifikovanym...
a
- aby ma zastupovala vo všetkých právnych úkonoch súvisiacich s mojou osobou.
Moja otázka je,či musí brat spísať zmluvu pred notárom a či stačí ked ju podpíše tá splnomocnená dcéra? Neviem teda či sa to plnomocenstvo môže vzťahovať aj na prevod uvedených nehnuteľností dcérou, aj keď to (prevod nehnuteľnosti) tam nie je výslovne uvedené? Ak je niekto splnomocnený na všetky právne úkony tak sa to vzťahuje na všetko. Zvykne sa dávať splnomocnenie len na nejaké úkony napr. iba na prevod konkrétnej nehnuteľnosti, alebo na vybavenie dedičskej veci či zastúpení na daňovom úrade. Treba vychádzať z predmetného splnomocnenia ako to tam je presne uvedené.
ďakujem za vaše rady.
Danka2000
23.08.07,11:58
Dobrý deň, moja otázka súvisí tak trošku s týmto. Moja suseda sa stará o 15-ročného syna, ktorý nevidí a nepočuje, je na invalidnom vozíku a susedka poberá na neho opatrovateľský príspevok. Uvažuje o zbavení svojprávnosti tohoto chlapca a nevie kam sa má obrátiť a ako ma taká žiadosť vyzerať, resp. čo k tomu treba.Vopred ďakujem za odpovede.
Chobot
23.08.07,12:19
Dobrý deň, moja otázka súvisí tak trošku s týmto. Moja suseda sa stará o 15-ročného syna, ktorý nevidí a nepočuje, je na invalidnom vozíku a susedka poberá na neho opatrovateľský príspevok. Uvažuje o zbavení svojprávnosti tohoto chlapca a nevie kam sa má obrátiť a ako ma taká žiadosť vyzerať, resp. čo k tomu treba.Vopred ďakujem za odpovede.

Lepšie by bolo dať to ako novú tému, keďže obsah je iný, než názov témy. Ale si nová, tak sa ti to odpúšťa. ;)

Svojprávnosti môže niekoho pozbaviť iba súd na základe lekárskeho posudku. Treba spísať (možno pomocou advokáta) návrh na súd.

Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/t25254-zamestnanec-zbavaveny-svojpravnosti.html
gabooz
03.09.07,08:54
§ 40 ods. 1 Obc. zak.

Ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný.

§ 151e ods. 2

Záložné právo k nehnuteľnostiam, bytom a nebytovým priestorom vzniká zápisom v katastri nehnuteľností, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

§ 40. ods. 5

Na písomné právne úkony tých, ktorí nemôžu čítať a písať, je potrebná úradná zápisnica. Úradná zápisnica sa nevyžaduje, ak má ten, kto nemôže čítať alebo písať, schopnosť oboznámiť sa s obsahom právneho úkonu s pomocou prístrojov alebo špeciálnych pomôcok alebo prostredníctvom inej osoby, ktorú si zvolí, a je schopný vlastnoručne listinu podpísať

§ 10 ods. 1

Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
************************************************** ******

z uvedeneho vyplyva,, že bola dodrzana forma pravneho ukonu (pisomna) pre vznik zalozneho prava. Notarska zapisnica je platna, lebo je podpisana ucastnikmi a akekolvek lekarske vyjadrenie nerusi platnost tohto pravneho ukonu, nakolko sposobolist na pravne ukony moze obmedzit len sud. Ak sud nerozhodol o obmedzeni sposobilosti na pravne ukony pred podpisom notarskej zapisnice, ta je platna bez ohladu na vyjadrenia lekarov.