Magica
25.03.09,22:09
Zmluvou o prevode obchodného podielu bola spoločnosť s ručením obmedzeným v rámci kúpy prevedená na nového spoločníka, konateľa a sídlo firmy, zostalo pôvodné IČO aj názov, zmena zapísaná do OR. Musí nový majiteľ prihlásiť spoločnosť na Daňový úrad podľa svojej miestnej príslušnosti? Doteraz má pôvodnú kartičku o pridelení DIČ z pôvodného DÚ. Mal zmeniť DIČ aj daňový? Keďže spoločnosť nadobudol počas roku 2008, má prebrať celé účtovníctvo a podať daňové priznanie aj za náklady a výnosy pôvodnej spoločnosti? Na ktorý daňový úrad? Alebo otvára účtovné knihy až dňom zapísania do Obchodného registra so zmenenými údajmi?
Ďakujem
Magica
26.03.09,08:58
...ak môžem poprosiť o odpoveď.. Neviem, kam mám podať daňové priznanie... Ďakujem
liba2
26.03.09,09:11
Zmluvou o prevode obchodného podielu bola spoločnosť s ručením obmedzeným v rámci kúpy prevedená na nového spoločníka, konateľa a sídlo firmy, zostalo pôvodné IČO aj názov, zmena zapísaná do OR. Musí nový majiteľ prihlásiť spoločnosť na Daňový úrad podľa svojej miestnej príslušnosti?
NIE - spráca dane sa nemení, lebo SRO má svoje sídlo nezmenené;
treba doručiť na DÚ kópiu výpisu z OR a tým mu oznámiť, že došlo k zmene spoločníka-majiteľa firmy a tiež konateľa

Doteraz má pôvodnú kartičku o pridelení DIČ z pôvodného DÚ. Mal zmeniť DIČ aj daňový? NIE, vo firme došlo len k zmene majiteľa- spoločníka. Firma ako taká sa nezmenila , všetko zostane po starom.

Keďže spoločnosť nadobudol počas roku 2008, má prebrať celé účtovníctvo a podať daňové priznanie aj za náklady a výnosy pôvodnej spoločnosti?
áno, účtovníctvo pokračuje ako by ku zmene nebolo došlo;

Na ktorý daňový úrad?
Alebo otvára účtovné knihy až dňom zapísania do Obchodného registra so zmenenými údajmi? NIE
Ďakujem
Totiž spoločnosť nebola prevedená na nového spoločníka. Nový spoločník odkúpil obchodný podiel v danej spoločnosti od pôvodného spoločníka - je to len vzťah medzi 2 spoločníkmi.
Ponáhľajte sa, aby ste to do 31-ho stihli.:D
Magica
26.03.09,09:50
Takze to znamena co??? Urobiť účtovníctvo ako celok od vzniku spoločnosti a poslať na pôvodný daňový úrad? Zmenilo sa aj sídlo spoločnosti a príslušnosť by bola pod iný daňový....
grammatika
26.03.09,10:06
Takze to znamena co??? Urobiť účtovníctvo ako celok od vzniku spoločnosti a poslať na pôvodný daňový úrad? Zmenilo sa aj sídlo spoločnosti a príslušnosť by bola pod iný daňový....

Ak spolocnost existovala uz aj pred rokom 2008 a v roku 2008 zmenila konatela a sidlo spolocnosti. Tak konatel povodny oznamil svojmu DU zmenu sidla.
Novy konatel podava DP za cely rok 2008 miestne prislusnemu DU pravnickej osoby. Cize ak sa zmenilo sidlo, tak DP podava na novy DU.
liba2
26.03.09,10:09
Takze to znamena co??? Urobiť účtovníctvo ako celok od vzniku spoločnosti a poslať na pôvodný daňový úrad? Zmenilo sa aj sídlo spoločnosti a príslušnosť by bola pod iný daňový....
Magica, keď chceš dobrú odpoveď, treba jasne uviesť okolnosti v zadaní.
Preto sa teraz pýtam, podľa nového výpisu z OR je sídlo firmy rovnaké ako predtým ?
alebo je sídlo firmy iné ? od toho sa všetko odvíja.
liba2
26.03.09,10:11
Takze to znamena co??? Urobiť účtovníctvo ako celok od vzniku spoločnosti a poslať na pôvodný daňový úrad? Zmenilo sa aj sídlo spoločnosti a príslušnosť by bola pod iný daňový....Prosím, tiež upresni - kedy spoločnosť vznikla - v r. 2007 ? 2008 ?
lebo, deň kedy sa predal obchodný podiel, nie je dňom vzniku spoločnosti.
Spoločnosť vznikla dňom prvého zápisu do OR.
liba2
26.03.09,10:17
Takze to znamena co??? Urobiť účtovníctvo ako celok od vzniku spoločnosti a poslať na pôvodný daňový úrad? Zmenilo sa aj sídlo spoločnosti a príslušnosť by bola pod iný daňový....
Pokiaľ ide o účtovníctvo (ja som už obchodný podiel predávala a tiež som účtovníčka, takže viem ako na to):
Ku dňu prevodu obchodného podielu, resp. aspoň k poslednému dňu mesiaca predchádzajúceho tomuto dňu, bolo správne, aby sa všetky prípady zaúčtovali, vytlačili sa výkazy Súvaha, VZaS a založilo do dokumentácie k prevodu. Avšak nikam sa to nezasiela, je to interná vec firmy ako si zabezpečí zadokumentovanie stavu účtovníctva pri zmene majiteľa firmy.
Dobré je mať aj inventarizáciu urobenú. Lenže myslím si, že dnes toto riešiť je trochu neskoro. Preto som sa v prvom príspevku k tomu nevyjadrila.
Magica
26.03.09,10:17
Spoločnosť vznikla vo februári 2008. Mala iba výdavky v rámci poplatkov. Zmluvou o prevode obchodného podielu v auguste 2008 prešla na nového spoločníka, nového konateľa a zároveň na nové sídlo spoločnosti. Teraz neviem, či účtovať od februára až do 31.12.2008 alebo od augusta do decembra a či poslať daňové na pôvodný daňový úrad alebo mali prehlásiť spoločnosť na príslušný daňový podľa zmeny sídla spoločnosti? V podstate, pôvodný spoločník mal vyplatenú čiastku vo výške základného imania, ktorú uhradil nový spoločník. Ako sa mi to prejaví v účto a v dani?
Magica
26.03.09,10:19
......do OR bola zmena zapísaná v auguste 2008
liba2
26.03.09,10:22
Spoločnosť vznikla vo februári 2008. Mala iba výdavky v rámci poplatkov. Zmluvou o prevode obchodného podielu v auguste 2008 prešla na nového spoločníka, nového konateľa a zároveň na nové sídlo spoločnosti. Teraz neviem, či účtovať od februára
áno, účtuješ od februára - teda od vzniku s.r.o. , a to celý rok až do 31.12.

až do 31.12.2008 alebo od augusta do decembra a či poslať daňové na pôvodný daňový úrad
pozri, nebudeš dnes riešiť, kto mal na DÚ oznámiť zmenu. Treba to však oznámiť čo najskôr. Prípadne listom, krátko, a priložiť výpis z OR o tej zmene.
Pôvodný správca pošle celú dokumentáciu o s.r.o. novému správcovi (alebo vám ju vydá aby ste to odniesli, ale o tom pochybujem)
Daňové priznanie sa bude podávať na ten DÚ, na ktorý s.r.o. patrí podľa sídla uvedeného v zápise OR ku dňu podávanie DP, t.j. 31.12.08.
alebo mali prehlásiť spoločnosť na príslušný daňový podľa zmeny sídla spoločnosti? V podstate, pôvodný spoločník mal vyplatenú čiastku vo výške základného imania, ktorú uhradil nový spoločník. Ako sa mi to prejaví v účto a v dani?v texte
liba2
26.03.09,10:30
........... V podstate, pôvodný spoločník mal vyplatenú čiastku vo výške základného imania, ktorú uhradil nový spoločník. Ako sa mi to prejaví v účto a v dani? Obchodný podiel (ZI) mal vyplatiť nový spoločník pôvodnému spoločníkovi, k tomu mala byť uzatvorená zmluva o prevode obchodného podielu, preto som uviedla, že je to vzťah medzi spoločníkmi, s.r.o. sa to netýka, len do tej miery, že účet 411 v účtovníctve spresníš menom pôvodného spoločníka a založíš nový účet s menom nového spoločníka a sumu 200 tis. Sk preúčtuješ, aby v účtovníctve bolo vidieť, že došlo k zmene spoločníka, ale inak nič.
Tá úhrada medzi 2 spoločníkmi vôbec namá ísť cez s.r.o. To si Ferko s Miškom medzi sebou čosi predali - cena mohla byť aj iná ako 200 tis. Ani v tom prípade táto skutočnosť nemá dopad na účtovníctvo s.r.o. Ak zostalo imanie vo výške 200 tis. Sk, čo je zapísané v OR, tak nie je o čom účtovať, len o zmene spoločníka - a to som ti už napísala.
Na daň toto nemá žiadny vplyv - veď sa neúčtuje ani v tr. 5-náklady, ani v tr. 6-výnosy;
Magica
26.03.09,10:30
...Diky za info. To znamená, že môžem používať aj pôvodné DIČ, ktoré pridelil DÚ niekde na opačnom konci Slovenska? Preto ma to zaujíma, lebo mám vystaviť faktúry a v dokumentácii majú pôvodnú kartičku od pôvodného DU. Vystaví nový správca dane novú evidenciu?
liba2
26.03.09,10:35
...Diky za info. To znamená, že môžem používať aj pôvodné DIČ, ktoré pridelil DÚ niekde na opačnom konci Slovenska? Preto ma to zaujíma, lebo mám vystaviť faktúry a v dokumentácii majú pôvodnú kartičku od pôvodného DU. Vystaví nový správca dane novú evidenciu? Myslíš nové DIČ ? myslím že nie - ale tu nie som si celkom istá. Avšak k tomu ti stačí 1 telefonát na DU... :) kým sa veci nedajú do poriadku. No predovšetkým bude musieť konať nový konateľ .
grammatika
26.03.09,10:48
Spoločnosť koná pod pôvodným DIČ, prideleným pri vzniku spoločnosti (u teba vo februári), čiže také aj vyplníš do DPPO 2008.