Lorna
07.07.05,18:40
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu.

kupujeme z EU tovar, ktorý v prípade reklamácie vraciame naspat, tam nám vystavia dobropis.........účtujem o vratnej DPH

ALE ak im príde naspäť tovar poškodený prefakturujú nám ho a ja ho odúčtujem do škody a potom prípadne prefakturujem na prepravnú spoločnosť.

Faktúru z EU za tento pošk. tovar som účtovala s vratnou DPH. Je to dobre? Nemalo to byť s nulovou , keďže to potom preúčtovávam do škody???


Ak je to zle, čo mám urobiť, treba podať opravné daňové priznanie????
v podstate sa iba upravia sumy na riadkoch, povinnosť na úhradu ostáva rovnaká..Je to nutné.-))))
Jana Acsová
07.07.05,18:57
Ad 1)
Máš na mysli opravu základu dane v prípade vráteného plnenia? Neviem, čo je vratná DPH, ale v DP to ide do riadkov 23 a 24, nakoľko sa jedná o opravu základu dane podľa § 25 (v prípade, že máš na mysli dobropis za reklamovaný tovar).
Ad 2)
Dostaneš faktúru a samozdaníš sa za dodávku tovaru (keď dodávateľ nezodpovedá za škodu pri preprave, t.j. fakturuje ti celú dodávku). Následne riešiš spôsobenú škodu podľa toho, čo máš dohodnuté s dopravcom/prepravcom. Spôsobená škoda nie je podľa môjho názoru zdaniteľným plnením - spíše sa záznam o škode a cena, ktorá sa uvedie je pre teba konečná na fakturáciu. Ale toto by som pre istotu ešte konzultovala na DÚ. (máš dva účtovné aj daňové prípady)
Lorna
08.07.05,06:43
Ano , mám na mysli samozdanenie ,
v podstate problem je, že tam kde som mala účtovať o nulovej DPH , som si to samozdanila,
takže mám len nesprávne sumy na riadkoch, výsladná suma na úhradu DPH je správna.