jabko
25.03.09,22:13
Dobrý večer,

dostala som takúto informáciu a neviem s ňou ďalej:

klient - právnická osoba s. r. o. - sprostredkoval predaj nehnuteľnosti za čo utŕžil províziu. v zmluve bolo dohodnuté, že nárok na províziu má za 2 podmienok 1, povolený vklad do katastra (prebehol 2008) a po 2, keď predávajúci obdrží peniaze na účet ( peniaze prišli 10.1.2009), faktúru za sprostredkovanie vystavil v roku 2009. Obchodný partner nám tvrdí, že je to náš výnos roku 2008 z titulu toho povolenia vkladu a ja tvrdím, že pre sprostredkovateľa je to príjem roku 2009 - mám tak nachystané DP -, keď prišli peniaze na účet predávajúceho, čiže boli splnené obe podmienky. Neviete mi prosím poradiť, kto má pravdu? Samozrejme, že je to dosť veľký problém a hlavne na dani z príjmu ak to musím zaradiť do 2008, ale chcem to mať správne a neviem to posúdiť. zákon aj vyhľadávač som prešla, ale neviem sa dopátrať. :confused:
azla
25.03.09,21:34
Dobrý večer,

dostala som takúto informáciu a neviem s ňou ďalej:

klient - právnická osoba s. r. o. - sprostredkoval predaj nehnuteľnosti za čo utŕžil províziu. v zmluve bolo dohodnuté, že nárok na províziu má za 2 podmienok 1, povolený vklad do katastra (prebehol 2008) a po 2, keď predávajúci obdrží peniaze na účet ( peniaze prišli 10.1.2009), faktúru za sprostredkovanie vystavil v roku 2009. Obchodný partner nám tvrdí, že je to náš výnos roku 2008 z titulu toho povolenia vkladu a ja tvrdím, že pre sprostredkovateľa je to príjem roku 2009 - mám tak nachystané DP -, keď prišli peniaze na účet predávajúceho, čiže boli splnené obe podmienky. Neviete mi prosím poradiť, kto má pravdu? Samozrejme, že je to dosť veľký problém a hlavne na dani z príjmu ak to musím zaradiť do 2008, ale chcem to mať správne a neviem to posúdiť. zákon aj vyhľadávač som prešla, ale neviem sa dopátrať. :confused:
Neviem, či uvažujem správne, ale núka sa mi takýto sled myšlienok:

Poskytovanie služby bolo začaté v r. 2008.
Sprostredkovateľ mal nájsť kupujúceho a zabezpečiť,
- aby prebehol vklad do katastra (to sa stalo v r. 2008)
- aby kupujúci zaplatil................(to sa stalo 10.1.2009)

Dalo by sa povedať, že službu ste dodavali čiastkovo

Ak by sme išli na zákon o Dph, tak deň dodania služby je
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje,

Z hľadiska Dph by som povedala, že dátum dodania je 10.1.2009.

Ak by sa bol našiel klient, ktorý kúpi, prebehne vklad, ale nezaplatí, domnievam sa, že predávajúci by Vám províziu zamietol, lebo neboli naplnené podmienky zmluvy. Určite by v takejto situácii nenaháňal faktúru....:rolleyes:

Možno, ak by podmienil v zmluve iba úhradu vašej faktúry-provízie až prijatím úhrady od kupujúceho, bola by to iná situácia.
Ak je však v zmluve podmienka vzniku nároku na províziu až úhrada faktúry, vidím to v inom svetle.
Treba ešte raz preštudovať zmluvu a potom sa rozhodnúť.
Snáď ešte niekto pridá názor.:)