misomiso
25.03.09,21:49
Pred pár mesiacmi ma Richard prosil, aby som neprispieval do tem o potratoch. Vraj Porade nesvedcia hadky. Ja som sa ho vtedy snazil presvedcit, ze ludia sa chcu obcas pohadat, rovnako, ako sa chcu delit o svoje nazory a hladat rady od inych.

Tu je vysledok. Ked chcem napisat nieco konstruktivne k teme hosp. kriza, musim zalozit novu temu, pretoze ta povodna uz sluzi iba vyssie spominanemu ucelu.

Pred casom som pisal, ako velmi by pomohlo malym podnikatelom, ak by od nich stat pri exporte nevyzadoval JCD (jednotnu colnu deklaraciu). Je to zbytocna buzeracia, ktora neriesi ani colne ani danove uniky.

Co sa odvtedy zmenilo? Dozvedel som sa, ze od 1. jula uz nebude mozne podavat JCD tradicnym sposobom, ale iba v elektronickej forme.

Co to obnasa?
- Nakup softwaru (nikto nevie, za kolko).
- Nakup dvoch zabezpecenych certifikatov elektronickych podpisov.
- Uzatvorenie zmluvy, s certifikovanym poskytovatelom prenosu dat cez internet (jedina firma v SR vybrana colnym riaditelstvom) Tato firma prenos zatial v skusobnej prevadzake poskytuje bezplatne, neskor bude sluzba spoplatnena, neuvadzaju, kolko bude stat.
- Zaskolenie pre pracu zo softwarom,
- Mnozsto byrokracie a papierovania - treba uzatvorit pisomne sluzby s poskytovatelom, s colnym riaditelstvom.
- Nejasne informacie o zmene na stranke colnice.
- Rezim elektronickeho podavania nebude o nic jednoduchsi, nadalej bude treba behat osobne so vsetkymi balikmi na colnicu, potom na postu a znova na colnicu.
- Nebudete mat v ruke papierovu kopiu JCD ako dokaz o opravnenosti predaja bez DPH do zahranicia. Bude sa to riesit tak, ze DU bude udaje cerpat priamo so spolocnej databazy s colnimi. Ak nieco zlyha (alebo ak sa vas jednoducho kontrolor s DU rozhodne pokutovat za kazdu cenu), tak vyhlasi, ze prislusne JCD v databaze nie je a vy nemate najmensiu sancu dokazat opak.

Ak si nechate vyhotovit JCD spedicnou formou, bude asi 3 x drahsie ako som sa predbezne informoval. Odovodnuju to prave vyssie spominanymi nakladmi (nakup softu a pod).

Dobre poleno pod nohy - co poviete?


Chcem sa opytat:

- Chapem system colnej deklaracie pri dovoze. Ale preco sa colne prejednanie pri vyvoze namisto zrusenia naopak komplikuje?
- Preco stat tresta tych chudakov, ktori maju taku smolu, ze vedia nieco vyrobit a este to aj chcu predat v zahranici?
Preco nemoze byt prislusny soft poskytovany colnym riaditelstom bezplatne? Co uz to musi byt za komplikovany soft, ak zan bude nutne platit?

Preco sa stat coraz viac sprava ako vypalnik? Ma to byt signal, ze nechce, aby sa mu na dvore motali drobni exporteri? Vadi niekomu, ze do ekonomiky prudia peniaze aj z inych zdrojov? V kombinaciii so srotovnym v tom vidim celkom jasny odkaz -

"Zmiznite zo dvora vsetci mali babraci a nechajte Kiu, Peugeot a VW robit poriadne svoju pracu. O ostatne sa nestarajte."
Bastian
25.03.09,20:53
No to je práve o tej typickej slovenskej krátkozrakosti... čo som písal v téme č.1
Bastian
25.03.09,20:59
Mali by sa robiť zmeny, pri ktoré prinesú pozitívne zmeny z dlhodobého hľadiska. Ale na to by tam museli sedieť bežci na dlhé trate...
Fico je bežec iba na 100 m...
jar88
31.03.09,16:16
Neviem misomiso či je zrovna toto tá správna cesta na pokračovanie.

Čo má vývozné JCD s krízou spoločné. Je to vlastne váš jediný, platný daňový doklad, porvrdzujúci vám nárok na odpočet DPH.
V tomto prípade sa určite nejedná o štátne výpalnictvo, a naviac suma za vystavenie JCD colnou deklaráciou, je normálna nálkadová položka. Rovnako ako cena za dopravu.

Tento krát tomu naozaj nerozumiem. Dane si ochraňuje každý štat, je to jeho povinnosť.
jar88
31.03.09,16:37
Ak si nechate vyhotovit JCD spedicnou formou, bude asi 3 x drahsie ako som sa predbezne informoval. Odovodnuju to prave vyssie spominanymi nakladmi (nakup softu a pod).

Dobre poleno pod nohy - co poviete?

Chcem sa opytat:

- Preco stat tresta tych chudakov, ktori maju taku smolu, ze vedia nieco vyrobit a este to aj chcu predat v zahranici?
Preco nemoze byt prislusny soft poskytovany colnym riaditelstom bezplatne? Co uz to musi byt za komplikovany soft, ak zan bude nutne platit?

Ja to vidím, skôr ako pomoc tým šikovným, čo vedia vyvážať mimo EU.
Zaplatíte za službu a získate svoj čas.
misomiso
06.04.09,20:46
Neviem misomiso či je zrovna toto tá správna cesta na pokračovanie.

Čo má vývozné JCD s krízou spoločné. Je to vlastne váš jediný, platný daňový doklad, porvrdzujúci vám nárok na odpočet DPH.
V tomto prípade sa určite nejedná o štátne výpalnictvo, a naviac suma za vystavenie JCD colnou deklaráciou, je normálna nálkadová položka. Rovnako ako cena za dopravu.

Tento krát tomu naozaj nerozumiem. Dane si ochraňuje každý štat, je to jeho povinnosť.

Uz som o tom pisal inde. Trocha ta opravim, nejde o odpocet DPH, ale o oslobodenie exportu od DPH.

Je to absolutny nezmysel, na tom trvam. Predam tovar mimo EU, do Izraela, Korey, Australie, kdekolvek - na tom nezalezi. Stat potrebuje peciatku od colnikov, ze tovar opustil hranice EU, aby som to mohol predat bez DPH. Vacsiu sprostost som este nevidel, prepac, ze som uprimny.

Ja fakturujem do Korey, peniaze mi na ucet pridu z Korey, ako by som mohol tovar predat v EU? Ved tovar, ktory chcem predat partnerovi na Slovensko alebo do Nemecka musim aj tak fakturovat nie? Myslite, ze niekto kupi u nas alebo v Parizi tovar, s fakturou kde je ako odberatel Korejska spolocnost? Ako si to da do nakladov?

Alebo mate na mysli to, ze by snad tovar mohol niekto v EU kupit "bez dokladu"? Ale ved ak najdem takeho odberatela a zaroven ak chcem porusit platnu legislativu, tak potom mozem takto "bez papiera" predat hocikedy hocikomu, aj 100 x denne a nepotrebujem kvoli tomu fakturovat nejakej Korejskej spolocnosti.

DPH sa mozno da oklamat roznymi sposobmi, no fingovanie exportu urcite nie je ten najvhodnejsi a JCD s tym nema nic spolocne.

Je to uplne zbytocne poleno pod nohy vsetkym exporterom, predovsetkym malym. Kontrola cla a dane ma zmysel pri importe, nie pri exporte. Nehovoriac o tom, ze colnici ten tovar aj tak fyzicky nekontroluju. Este sa nestalo ziadnemu z nasich partnerov, ze by tovar, ktory napr. odosleme cez UPS alebo DHL k nim meprisiel oroginal zabaleny firemnou paskou od nas z dielne. My to balime v dielni, DHL to prebera a preclieva, no to preclenie spociva v kope papierovania a byrokracie, nie vo fyzickej kontrole. Ja tam mozem zabalit aj mrtvolu, a mozes si byt isty, ze prejde.
misomiso
06.04.09,21:11
Čo má vývozné JCD s krízou spoločné.

Neviem, ci si niekedy podnikal. Ak ano, tak vies, ze kazde podnikanie je mozne zatazit urcitou mierou dani, poplatkov, byrokracie a inych vedlajsich nakladov a problemov, ale ak sa tato hranica prekroci, tak sa dany biznis stava pre podnikatela nerentabilny a zabali to.

Tema je o tom, ci je prave teraz vhodne teraz tlacit na nejaku skupinu podnikatelov, aby polozili svoje ponikanie.

Ja nie som na tom tak zle, aby som to musel polozit. No poskodzuje ma to, prichadzam o niektorych zakaznikov a znizuje mi to zisk. Ak hovorim zisk, tak tym nemyslim zisk, za ktory sa budem vyvalovat na Teneriffe, ale jednoducho prijem firmy, za ktory by som rad lepsie zaplatil zamestnancov, zvysil kvalitu svojich vyrobkov a marketingu.

Analogia mezdi statom a vypalnikom je presna, zatial ma nikto nepresvedcil o opaku. Vypalnik vidi podnikatela ako dojnu kravu, chce svoj zisk, prijem, alebo honorar (ako to nazveme) vobec ho nezaujima, odkial na to podnikatel ma zobrat, ani ho nezaujima, ci preto neskrachuje. Ak skrachuje jeden, na jeho miesto pride iny. Stat sa bohuzial sprava uplne rovnako.

Vsimnite si zaujimavy paradox. Mame mozno najprisnejsi cestny zakon, urcite mame najnizsie povolene rychlosti na cestach, nulovu toleranciu na alkohol, no nejako to nepomaha. Mame najprisnejsiu legislativu co sa tyka dani, no nejako to nepomaha.

Nedavno som bol na veltrhu vo Francuzsku. Mal som tam nejaky tovar, iba na prezentaciu, nie na predaj. Na koniec prisli nasi dealeri, jeden z Taiwanu,druhy z Korey, ze naco to budem vlacit domov a potom im to posielat, ze oni mozu cast rovno zobrat. Chceli usetrit na dopravnych nakladoch, ze im to mam vyfakturovat. Tak som im vysvetlil, ze to nejde, resp. ide, ale museli by zaplatit 19% DPH. Nevedeli to velmi pochopit, ak by som bol ja u nich, nemali by s tym problem.

Teda krajina, kde je takyto "bordel" je jedna navacsim vyrobcom elektoniky na svete (ak by ju zaliala cunami, tak civilizacia zkolabuje, raz tam vyhorela fabrika na RAM-ky a bol z toho dost problem) a druha je kvoli tomu legislativnemu bordelu a danovym unikom tak "chudobna", ze korejski podnikatelia az zachranuju Slovenske hospodarstvo tym, ze tu stavau najmodernejsie fabriky a zamestavaju desatiisice ludi. Vysoke skoly tam maju take budovy, ako u nas ani luxusne hotely nie. Bol som tam viac raz, nerozpravam iba o fotkach, ktore som videl v casopise.

Preco sa stale zastavate byrokracie na cestach? To si naozaj myslite, ze vam ochrani zivot a zdravie?
A preco sa zastavate byrokracie v podnikani a hospodarstve? Myslite si, ze prave toto prinesie statu prosperitu?

Co sposobilo, ze je u nas taky kult byrokracie? Preco si z toho robime coraz vacsi fetis?
misomiso
23.04.09,13:08
Tuto temu som zalozil z dovodu, ze povodna tema sa odchyluje od konkretnych opatreni na riesenie krizy v SR skor k srandickam a filozofickym debatam (nie, ze by mi to vadilo).

Skusim teda sem opat nieco napisat, co priamo suvisi s nasimi penazenkami. Predseda vlady vyhlasil, ze planuje docasne znizit DPH (myslim na potraviny) no podmienuje to progresivnymi danami pre ziskove spolocnosti.

No - nie ze by mi to vadilo z ideologickeho hladiska. Ja osobne nemam az tak v ucte chlapikov, co sa dovezu v Hummeri k sukromnemu lietadlu a odletia na vikend na jachtu - teda nemam ich tak v ucte, aby som tu za nich lobboval. Vadi mi ina vec. Absolutna nekompetentnost takehoto rozhodnutia. Tato uvaha totiz vychadza z predpokladu, ze cim viac ziskove podniky danovo zatazime, tym viac dane od nich aj vyberieme. No myslim, ze kazdy, kto ma aspon 9 tried ZS a podnika aspon 1 rok dobre vie, ze je to nezmysel.

Ziskove firmy nebudu mat najmensi problem zbalit si svoje haraburdy a pobrat sa tam, kde dostanu lepsie podmienky. Ostanu nam tu podniky, ktore ledva prezivaju, alebo tvoria iba minimalny zisk (ako napr. moja s.r.o.) alebo tie, ktore su dokonca v strate. A tie nam statnu pokladnicu nenaplnia.

Samozrejme - z ideologickeho hladiska to znie impozantne, priam janosikovsky - chudobnym pridame (znizime im DPH na chlieb) a bohatym zoberieme. Lenze to by ti bohati museli byt padnuti na hlavu, aby so sebou nechali takto cvicit, a to evidentne nie su, inak by asi neboli bohati...

Teda toto rozhodnutie mi vadi. Nie preto, ze ide (zdanlivo) proti bohatym, ale preto, ze ide proti zaujmom statu a likviduje (dnes uz v podstate skoro jedinu) nasu konkurensnu vyhodu, a to prave v case krizy.
Bastian
23.04.09,13:47
Tuto temu som zalozil z dovodu, ze povodna tema sa odchyluje od konkretnych opatreni na riesenie krizy v SR skor k srandickam a filozofickym debatam (nie, ze by mi to vadilo).

Skusim teda sem opat nieco napisat, co priamo suvisi s nasimi penazenkami. Predseda vlady vyhlasil, ze planuje docasne znizit DPH (myslim na potraviny) no podmienuje to progresivnymi danami pre ziskove spolocnosti.

No - nie ze by mi to vadilo z ideologickeho hladiska. Ja osobne nemam az tak v ucte chlapikov, co sa dovezu v Hummeri k sukromnemu lietadlu a odletia na vikend na jachtu - teda nemam ich tak v ucte, aby som tu za nich lobboval..
Tie autá sú vrcholom ľudskej hlúposti. Alebo ani nie tak tie autá, ale tí, čo si ho kupujú. Teraz, keď sa toľko hovorí o šetrení prírody a peňazí, je naozaj ukážkou ľudskej arogancie a tuposti uvažovať nad kúpou takej ozruty. Autá s takou spotrebou mali už dávno zakázať...

http://img.cas.sk/img/4/article/247109_policia-policajny-hummer.jpg


V súčasnosti testuje úrad, ktorý má na starosti ochranu politikov a diplomatov 21 áut, medzi nimi aj Hummre. Tento imidžový voz americkej armády v menšej verzii Hummer H2 stojí zhruba 56-tisíc eur (1,7 milióna korún). V službách polície bude pôsobiť ako skutočný exot. Nepochybne bude patriť k najsmädnejším členom policajnej flotily. Jeho 6,2-litrový osemvalec má totiž spotrebu 17,4litra. V meste až 23 litrov. V teréne patrí však k špičkám. Podobné vlastnosti má napríklad aj Land Rover Defender, ktorý stojí o polovicu menej - 39-tisíc eur a má o polovicu nižšiu spotrebu.

Ešte drahšie a luxusnejšie autá na testovanie ako šéf vlády má k dispozícii prezident Policajného zboru Ján Packa. Ten vymenil vlani športový BMW M5 pre milovníkov rýchlej jazdy za 79-tisíc eur za delo medzi rýchlymi autami Audi RS 6 s motorom Lamborghini, ktorý stojí viac ako 100-tisíc eur

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/k-tereniakom-pre-politikov-pribudne-aj-hummer-fo7-/sk_domace.asp?c=A090421_080112_sk_domace_p34


Vadi mi ina vec. Absolutna nekompetentnost takehoto rozhodnutia. Tato uvaha totiz vychadza z predpokladu, ze cim viac ziskove podniky danovo zatazime, tym viac dane od nich aj vyberieme. No myslim, ze kazdy, kto ma aspon 9 tried ZS a podnika aspon 1 rok dobre vie, ze je to nezmysel.

Ziskove firmy nebudu mat najmensi problem zbalit si svoje haraburdy a pobrat sa tam, kde dostanu lepsie podmienky. Ostanu nam tu podniky, ktore ledva prezivaju, alebo tvoria iba minimalny zisk (ako napr. moja s.r.o.) alebo tie, ktore su dokonca v strate. A tie nam statnu pokladnicu nenaplnia.

Samozrejme - z ideologickeho hladiska to znie impozantne, priam janosikovsky - chudobnym pridame (znizime im DPH na chlieb) a bohatym zoberieme. Lenze to by ti bohati museli byt padnuti na hlavu, aby so sebou nechali takto cvicit, a to evidentne nie su, inak by asi neboli bohati...

Teda toto rozhodnutie mi vadi. Nie preto, ze ide (zdanlivo) proti bohatym, ale preto, ze ide proti zaujmom statu a likviduje (dnes uz v podstate skoro jedinu) nasu konkurensnu vyhodu, a to prave v case krizy.

Stručne k progresívnej dani

Zavedenie vyššej dane pre ziskovejších neznamená vyššie výnosy pre štát [23.4.2009, Ján Záborský]

Krásna zhoda okolností – ráno som si vo Washington Times čítal (http://washingtontimes.com/news/2009/apr/22/a-certain-failure/), ako (okrem iného) zmena limitov progresívnej dane nemá významný vplyv na daňové výnosy. Poobede sa dozvedám, že progresívnym zdanením právnických osôb chce nahradiť slovenský premiér výpadok z prípadného zníženia DPH a spotrebných daní. Takže len krátko: nefunguje to. V tabuľke je zhrnutá 40-ročná skúsenosť USA. Všimnite si, ako sa tretí riadok takmer nemení bez ohľadu na to, aká sadzba je v druhom riadku.

Daňové sadzby a výnosy v USA
Rok 1975 1985 1989 1995 2005
Najvyššia marginálna sadzba dane (%) 70 50 28 39,6 35
Daňové výnosy ako podiel na HDP 17,9 17,7 18,3 18,5 17,6

PRAMEŇ: The Washington Times
http://blogy.etrend.sk/jan-zaborsky/strucne-k-progresivnej-dani/165706.html
Braňo
23.04.09,16:39
Problém je však v tom, že tieto Hummery budú minimálne alebo vôbec v teréne.
Zitulda
24.04.09,10:41
Prikladám výrok Tomáša Baťu k svetovej hospodárskej kríze v r. 1932;)

Ľ a h ké, jednoduché, pravdivé, výstižné

Výrok Tomáše Bati z roku 1932:

Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To,
čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní
bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší
zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze
sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž
se nacházíme nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic,
nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy,
pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a
čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu,je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy,
finančními a úvěrovými ji však překonat nelze,důvěra je věc osobní a
důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.
misomiso
24.04.09,13:56
To je genialne, kde si to nasla? Inak - ja si Batovcov vazim coraz viac. Ked som minule viezol cez Svit nasho Holandskeho partnera, ukazoval som mu fabriku, co vybudoval Bata. Nechel verit tomu, ze by niekto dokazal vybudovat na Slovensku taku obrovsku fabriku za prvej republiky. Ja viem, tych 50 rokov sociku dalo tym budovam riadne zabrat a teraz to tam vyzera na odstrel, ale ta velkost - hovorim mu - tu je zaciatok - potom sme sa v debate venovali dalsim temam, potom vravim - tu je hlavna brana, opat sme preberali dalsie temy a ked vravim - tu to konci, tak nechal verit. A to mu hovorim, ze vo Svite postavil aj zeleznicnu stanicu a rodinne domceky pre zamestnancov a ze cely ten Svit vybudoval len tak "by the way" popri inych podnikatelskych aktivitach v inych krajinach. Coraz viac sa uistujem v tom, ze historia sa opakuje. Aj teraz sa ozyvaju hlasy podobne Batovmu, no bohuzial nik ich nepocuva.




V naší
zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze
sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž
se nacházíme nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic,
nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy,
pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a
čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu,je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy,
finančními a úvěrovými ji však překonat nelze,důvěra je věc osobní a
důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.
danushka
25.04.09,10:29
Som rodená Sviťanka a moji rodičia boli Baťovská generácia.
Spomínam si, ako mi otec spomínal svoje mladé časy, keď ako mladučký chlapec prišiel do Svitu aj s mamou a začali pracovať v jeho fabrike.
Skutočne Baťa dbal nielen na funkčnosť svojho biznisu, ale dbal aj na morálku, výzor, pestovanie pracovných, etických návykov ľudí, ktorých zamestnával.
Neexistovalo, aby muž prešiel bránou fabriky neupravený a neholený. Stačilo, že prešiel strážnik robotníkovi na bráne bradou, ak tam cítil strnisko - do práce ho nepustil.
Baťa otvoril vo Svite dievčenskú školu, kde ich učili okrem iného spoločenskému správaniu, kultúre.
Zamestnanci v tom čase mali pripravený priestor od Baťu aj na zábavu.

Baťove tehlové domčeky, tzv.,,Červená kolónia" slúžia dodnes na bývanie a vlastne nebyť BAťu, SVIT by ani neexistoval.
Mesto vzniko vďaka tomuto veľkému človeku a je skratkou Slovenská VIskózna Továreň.

Podnikateľké schopnosti pána Baťu z môjho pohľadu aspoň na území nášho teritória nemajú obdobu.
Dal ľuďom prácu, zároveň vybudoval pre nich bývanie, zábavné centrá a sieť obchodov a peniaze ktoré im za prácu dal - sa mu vrátili, pretože ich minuli zas len uňho.
Klobúk dole a všetci boli spokojní.
Martasch
25.04.09,15:58
To je genialne, kde si to nasla? Inak - ja si Batovcov vazim coraz viac. Ked som minule viezol cez Svit nasho Holandskeho partnera, ukazoval som mu fabriku, co vybudoval Bata. Nechel verit tomu, ze by niekto dokazal vybudovat na Slovensku taku obrovsku fabriku za prvej republiky. Ja viem, tych 50 rokov sociku dalo tym budovam riadne zabrat a teraz to tam vyzera na odstrel, ale ta velkost - hovorim mu - tu je zaciatok - potom sme sa v debate venovali dalsim temam, potom vravim - tu je hlavna brana, opat sme preberali dalsie temy a ked vravim - tu to konci, tak nechal verit. A to mu hovorim, ze vo Svite postavil aj zeleznicnu stanicu a rodinne domceky pre zamestnancov a ze cely ten Svit vybudoval len tak "by the way" popri inych podnikatelskych aktivitach v inych krajinach. Coraz viac sa uistujem v tom, ze historia sa opakuje. Aj teraz sa ozyvaju hlasy podobne Batovmu, no bohuzial nik ich nepocuva.

Neviem ako je - lepšie povedané bolo postarané o budovy počas socializmu, ale môžem ti povedať, že budovy, ktoré boli postavené v bývalých Koželužniach v Bošanoch sú teraz tiež na odstrel a tak sa na nich podpísalo najviac posledných 20 rokov. Áno, pán Baťa to mal vymyslené dokonale. A fabriky, domčeky pre robotníkov aj vedenie firmy vybudoval vo Svite, Partizánskom, Bošanoch, Zlíne a Otrokoviciach /teda o ktorých ja viem/. Je to úžasné.
A čo sa týka počúvania, myslím, že už nepočúvame nikoho. Skôr sme sa naučili len všetko kritizovať a hľadať prečo to nebude dobré.
Zitulda
27.04.09,05:10
Prosím prepáčte mi, ak budem mimotemy ale ďakujem pekne zatiaľ touto každému z Vás za pridané body, naozaj ma potešili. K tomu môjmu príspevku len toľko, žiaľw, nenašla som ho ja, ale na základe mojej požiadavky hľadať ho dostala som emailom od troch kamarátov. Baťov príhovor a vôbec o jeho metódach,ako udržiaval aj dobré vzťahy medzi zamestnancami...dokonca poriadal aj rodinné výlety a tým utužoval vzájomné dobré vzťahy medzi svojími robotníkmi a aj technickými kádrami, bol uverejnený aj TV tiež dávnejšie. Vtedy sme sa o tom bavili keď ešte nebola kríza a neokopírovala som si tento príhovor z internetu. Som tiež veľkým prívržencom Baťových metód, lebo aj môj brat sa učil za zvrškára v jeho továrni v Zlíne. Ja som bola ešte dieťa, ale s úžasom som počúvala jeho rozprávanie sa keď došiel domov na prázdniny. Vždy sa s radosťou tam vracal, lebo tam je príma šéf....tvrdý, nekompromisný k lejdákom povaľačom a neupraveným (ako písala danuschka) ale kto pracoval dobre a hlavne kvalitne, mal sa ako " prasa v žite". Mal aj pridané na odmenách a keď bolo treba prísť v nedeľu, alebo ostať v noci mali ešte priplatené. Keď robili prezčas, doniesli im aj občerstvenie aj kávu a čaj za ktorý nemuseli zaplatiť.
Tak toto a vôbec mnohí naši terajší podnikateľia by sa mali ísť učiť od Baťu ako "byť dobrým a úspešným podnikateľom". On keď zarobil veľa, aj robotníci dostali viac, nielen ubytovanie aj s rodinami, ale aj peniažky.A tí čo mali veľa detí a rodič bol chorý, že nepracoval (samozrejme tím ktorí boli dobrými pracovníkmi, ale ochoreli) poslal aj naturálie či jedlo, aleboiné drobnosti. Vždy tvrdil že ak " sa moji robotníci budú mať dobre aj s rodinami, budú spokojní a šťastní, budem sa mať ja tiež a ešte lepšie".
misomiso
18.05.09,17:25
Prave som obdrzal odpoved od nasho (potencialneho noveho) kajadskeho partnera potom, ako som mu vysvetlil, preco mu jednoducho nebudem schopny poslat skusobne (male, ale zaroven platene) zasielky tovaru bez toho, aby sme mu zaratali bud :

1. dopravu FedExom alebo UPS,

2. narocne colne formality, pri zaisleni postou.

On si to samorejme predstavuje tak, ze sa mu posle nieco za 200 EUR v liste 550g a zarata sa mu postovne 9 EUR (tak by som si to predstavoval aj ja).

Teda napisal nam:
Ok, I understand, you are a small Country and there is a lot of "Red Tape" involved....

...I will reconsider this option again.

...to ma na mysli alternativu, ze mu nebudeme uctovat 45 EUR za JCD, ale priratame mu 19% slovensku DPH, cim sa vyhneme colnym formalitam. Evidentne sa mu to nepaci, je dost mozne, ze z akejkolvek spoluprace zide. Takychto obchodnych kontaktov musime pre "red tape" buzeracie statu odriekat mesacne niekolko. Nejde tu ani tak o tych 200 EUR, a tych by sa tu neoplatilo pisat. Ode o to, ze tito ludia casto tocia aj velke peniaze, ale potrebuju urobit prvu skusobnu objednavku. Alebo od vas beru preavidelne tovar vo velkom, ale obcas potrebuju poslat aj suciastku za 40 EUR, takze im tieto nklady navyse mozu prekazat. No - hlavne ze u nas je na colniciach plna zamestnanost...
buchač
18.05.09,18:16
To je genialne, kde si to nasla? Inak - ja si Batovcov vazim coraz viac. Ked som minule viezol cez Svit nasho Holandskeho partnera, ukazoval som mu fabriku, co vybudoval Bata. Nechel verit tomu, ze by niekto dokazal vybudovat na Slovensku taku obrovsku fabriku za prvej republiky. Ja viem, tych 50 rokov sociku dalo tym budovam riadne zabrat a teraz to tam vyzera na odstrel, ale ta velkost - hovorim mu - tu je zaciatok - potom sme sa v debate venovali dalsim temam, potom vravim - tu je hlavna brana, opat sme preberali dalsie temy a ked vravim - tu to konci, tak nechal verit. A to mu hovorim, ze vo Svite postavil aj zeleznicnu stanicu a rodinne domceky pre zamestnancov a ze cely ten Svit vybudoval len tak "by the way" popri inych podnikatelskych aktivitach v inych krajinach. Coraz viac sa uistujem v tom, ze historia sa opakuje. Aj teraz sa ozyvaju hlasy podobne Batovmu, no bohuzial nik ich nepocuva.

Inak tie domčeky sú moja srdcovka ...;) Taký ostrovný štýl , veľmi sa mi to páči .....
Podobné sú postavené aj v Krompachoch , na začiatku smer od Košíc .
Majú len jednu chybu .
Žiaden z nich mi nehovorí pane ..:---

Doporučujem si pozrieť tento film ...:

Zeitgeist Addendum (slovenské/české titulky)

http://video.google.com/videosearch?q=Zeitgeist+Addendum&emb=0#

je celý na uvedenej stránke , dĺžka 2:03:06 hod , s českými alebo slovenskými titulkami .
Trochu seká , neviem prečo ....

Som trochu zvedavý na reakcie ..., názory ..

mimotemy
Musím !!!

To chceš povedať , že inde nenahlodáva budovy zub času ? Nemôžeš predsa , nedajú sa ešte aj niektoré skutočnosti hádzať do jedného vreca .
Možno si zle vysvetľujem , možno si to mienil inak ....
Potom sa môžem opýtať :
" A posledných dvadsať sa čo urobilo ??? "
" To sa fakt nič dobré neurobilo za tej doby minulej ? " / Mienim tým výstavbu , inžinierske siete , cesty ....a nie iné pomery a skutočnosti /.
1989 - 1948 = 41 rokov a nie 5O