Dada86
25.03.09,23:44
- co musi obsahovat potvrdenie od lekara aby bolo spravne vyplnene
aby bol uznany §141 (2) a, 1. - pracovne volno s nahradou mzdy na 1den

- ak je na listku len peciatka s datumom lekara ako sa to posudzuje? pod ktory bod to patri? a aka je za to nahrada?


dakujem.
Chobot
26.03.09,07:32
- co musi obsahovat potvrdenie od lekara aby bolo spravne vyplnene
aby bol uznany §141 (2) a, 1. - pracovne volno s nahradou mzdy na 1den

- ak je na listku len peciatka s datumom lekara ako sa to posudzuje? pod ktory bod to patri? a aka je za to nahrada?


dakujem.

Nie je nikde písané, čo to musí obsahovať. Záleží od zamestnávateľa, aké potvrdenie uzná - nikomu stačí, keď je tam pečiatka lekára a dátum a zamestnanec si dopíše meno.

Podľa správnosti, aby sa priepustka mohla považovať v zmysle ustanovení ZP za úplnú, by tam mali byť tieto údaje:

- meno zamestnanca (logické, aby sa vedelo, kto bol u lekára, inak by to mohli byť "bianco" priepustky..:D)
- dátum (aby sa vedelo, o ktorý deň v dochádzke ide)
- čas príchodu a odchodu od lekára (vychádzam z ustanovenia § 141 2 a) ods. 1:
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

kde je uvedené, že je to na nevyhnutne potrebný čas - a zistiť, koľko bol nevyhnutne potrebný čas sa dá jedine tak, že na priepustke je uvedený čas príchodu k lekárovi a čas odchodu, k tomu si môže zamestnávateľ pripočítať čas na cestu k lekárovi a od neho. Pokiaľ bol zamestnanec na celodennom vyšetrení (že strávil u lekára celý deň!, nie len že bol u lekára a potom bol nakupovať v meste...), tak musí byť na priepustke uvedené, že ide o celý deň.
- identifikácia lekára (pečiatka, meno, podpis,....)

Tým je myslím priepustka kompletná.
Dada86
27.03.09,19:43
je lekár povinný na doklade vyznačiť čas odchodu, respektíve uviesť /celodenne ošetrenie/ ?
burns
30.03.09,04:47
je lekár povinný na doklade vyznačiť čas odchodu, respektíve uviesť /celodenne ošetrenie/ ?
nie je
Chobot
30.03.09,07:02
je lekár povinný na doklade vyznačiť čas odchodu, respektíve uviesť /celodenne ošetrenie/ ?

Pokiaľ viem, tak žiadny právny predpis mu to neprikazuje. Ale pokiaľ pacient požiada, aby tam uviedol čas odchodu alebo potvrdil celodenné ošetrenie, tak nevidím dôvod, prečo by tak neurobil.
Lilien 15
18.04.09,10:43
Chcem sa spýtať, pracujem v jednosmennej prevádzke a nahlásila som si na pondelok odchod o 12,00 k lekárovi. Lenže v piatok nám povedali že máme v pondelok dovolenku.Ked donesiem do práce priepustku a bude na nej iba dátum a pečiatka, bude mi to kryť celý deň, alebo aspoň 4hodiny?Ďakujem
mzdarka renca
18.04.09,20:38
Chcem sa spýtať, pracujem v jednosmennej prevádzke a nahlásila som si na pondelok odchod o 12,00 k lekárovi. Lenže v piatok nám povedali že máme v pondelok dovolenku.Ked donesiem do práce priepustku a bude na nej iba dátum a pečiatka, bude mi to kryť celý deň, alebo aspoň 4hodiny?Ďakujem
Nevidím dôvod, prečo by ti nemal zamestnávateľ uznať min. 4 hod. prekážku v práci na strane zamestnanca z dôvodu návštevy lekára. Ostatné 4 hod. budeš čerpať dovolenku.
Chobot
20.04.09,08:24
Chcem sa spýtať, pracujem v jednosmennej prevádzke a nahlásila som si na pondelok odchod o 12,00 k lekárovi. Lenže v piatok nám povedali že máme v pondelok dovolenku.Ked donesiem do práce priepustku a bude na nej iba dátum a pečiatka, bude mi to kryť celý deň, alebo aspoň 4hodiny?Ďakujem

Môžeš sa odvolať na § 112 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

Takže ak si už nahlásila návštevu u lekára, nemôžu ti nariadiť čerpať dovolenku. Musíš si ale vyriešiť dobu medzi začiatkom prac. doby a dvanástou, či už dovolenkou (1/2 dňa) alebo iným voľnom.
Sabadka
20.04.09,08:36
je lekár povinný na doklade vyznačiť čas odchodu, respektíve uviesť /celodenne ošetrenie/ ?
Mal by,ale čas odchodu a príchodu nie veľmi vypisujú, ale celý deň zvyknú vyznačiť.
mimuska1982
27.01.11,14:25
ahojte,
Chcem Vás poprosiť o radu. Je možné, že by sme neuznali zamestnancovi lekárske potvrdenie, ak mal ísť na nočnú zmenu, na ktorú sa nedostavil, ani na ďalší deň tiež na nočnú a teraz po týždni priniesol potvrdenie od lekára – všeobecného (dokonca detského, má 19 rokov)? Je očividné, že u lekára počas tej nočnej zmeny nebol, lebo by mal potvrdenie z pohotovosti. Musíme to uznať?
ivka70
27.01.11,14:39
ahojte,
Chcem Vás poprosiť o radu. Je možné, že by sme neuznali zamestnancovi lekárske potvrdenie, ak mal ísť na nočnú zmenu, na ktorú sa nedostavil, ani na ďalší deň tiež na nočnú a teraz po týždni priniesol potvrdenie od lekára – všeobecného (dokonca detského, má 19 rokov)? Je očividné, že u lekára počas tej nočnej zmeny nebol, lebo by mal potvrdenie z pohotovosti. Musíme to uznať?

Ja by som mu ho neuznala, ani jeden.
Daju sa napr. prilozit ordinacne hodiny lekara, pokial nema ordinacne hodiny v noci, mal zamestnanec na nocnu zmenu riadne nastupit, aj keby hned bol v ten den na vysetreni, ktore mohol absolvovat mimo pracovnej zmeny.