Miriam K
26.03.09,05:57
Dobré ránko,
mala by som otázočku... živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve má dva účty súkromný a podnikateľský, ktorý si založil neskôr. Problém je v tom, že úhrady a príjmy má na obidvoch účtoch ako to mám zaúčtovať v Alfe? Ďakujem za vaše rady ;)
Lenka1979
26.03.09,06:08
Dobré ránko,
mala by som otázočku... živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve má dva účty súkromný a podnikateľský, ktorý si založil neskôr. Problém je v tom, že úhrady a príjmy má na obidvoch účtoch ako to mám zaúčtovať v Alfe? Ďakujem za vaše rady ;)
To je ten problém, ktorého sa stráni málo živnostníkov, veselo si robia súkromné úhrady, nákupy v hypercentrách z podnikateľského účtu a naopak. Tiež som mala takého známeho, ktorý mi priniesol výpisy z účtov od januára - do decembra a predstavte si, všetky odvody si posielal zo súkromného účtu, na ktorý mu chodilo kade-čo a uhrádzal tiež kade-čo. Tieto úhrady som mu na základe výpisov nezaúčtovala, išiel si pekne krásne do pobočky ZP a SP a požiadal o výpis platieb, potom som mu to zaúčtovala.
Zita5
26.03.09,06:10
Ak používa v súvislosti s podnikaním obidva účty , tak bol povinný tieto účty nahlásiť na DU .
Zita5
26.03.09,06:12
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 31

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.
(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Matušíčka
26.03.09,06:46
Platby zo súkr.účtu dávam ako výdavok z pokladne, kde prílohou tohto VPD je kópia výpisu zo súkromného účtu. V pokladni je vždy dosť peňazí, pretože všetky nepodnikateľské výbery dávam ako dotáciu pokladne.
Miriam K
27.03.09,06:07
Problémom však je ešte skutočnosť že na tento súkromný účet si dal poslať aj dotáciu z úradu práce na začatie podnikania toto by si ako zaúčtovala?
Miriam K
27.03.09,06:19
Ak používa v súvislosti s podnikaním obidva účty , tak bol povinný tieto účty nahlásiť na DU .
Ale keď ho nenahlásil? Na tento súkromný účet mu prišla aj dotácia z úradu práce a platil z neho mobil.
grammatika
30.03.09,06:59
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 31

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,


Ahojte, prosím o radu, musím podľa tohto paraf. nahlásiť svoj súkromný účet, keď si platím z neho zdravotné a soc.poistenie? Moje príjmy mi vyplácajú v hotovosti. Nie je to podnikateľský účet ale môj súkromný a keďže si účtujem sama, nerobí mi problém si všetky moje platby účtovať :), samozrejme poplatky si nedávam do výdavkov. Len ma zaujíma, či musím tento účet nahlásiť aj keď na ňom mám viac menej len svoje súkromné pohyby? Ďakujem
antiny
30.03.09,08:15
to som aj ja zvedavá
tu na porade vravia aj áno aj nie
sybila3
08.06.09,09:29
no ja som objavila ten istý problém u szčo, ktorý mi teraz doniesol doklady a opravuje po milej pani účtovníčke, ani nie opravujem, ona od začiatku roka nič neúčtovala a dokonca ho minulý rok ani neupozornila, že zo súkromného účtu by nemal platiť podnik.výdavky. No a čo teraz s tým. Nákupy surovín platil súkromným účtom, v podstate skoro všetko. čo by ste mi poradili, nemá súkromný účet nahlásený na DU, dalo by sa to aj tak, že by ho teraz nahlásil a zaúčtovala by som platby od začiatku roka??
Marianna01
08.06.09,12:30
no ja som objavila ten istý problém u szčo, ktorý mi teraz doniesol doklady a opravuje po milej pani účtovníčke, ani nie opravujem, ona od začiatku roka nič neúčtovala a dokonca ho minulý rok ani neupozornila, že zo súkromného účtu by nemal platiť podnik.výdavky. No a čo teraz s tým. Nákupy surovín platil súkromným účtom, v podstate skoro všetko. čo by ste mi poradili, nemá súkromný účet nahlásený na DU, dalo by sa to aj tak, že by ho teraz nahlásil a zaúčtovala by som platby od začiatku roka??

neviem, prečo je tomuto na vine "milá pani účtovníčka". Milá pani účtovníčka nie je pani na všetko, ktorá má zakaždým upozorniť podnikateľa na jeho povinnosti. Myslím, že pán podnikateľ sa ľahko vyzlieka zo svojich povinností, nečíta, neštuduje a keď niečo zanedbá, je na vine milá pani účtovníčka.

Prepáč, že som to zrovna napísala pod Tvoju citáciu, ale tento prístup ma dlhší čas štve aj medzi mojimi klientami. Ja ani jeho milá pani účtovníčka (ani tie ostatné milé panie účtovníčky) nie sme jasnovidky, aby sme vedeli, či pán podnikateľ plní svoje povinnosti.

Čo sa týka nesprávneho účtovania - to je iné kafe, tam má svoju zodpovednosť už účtovníčka. Lenže mi nejak nejde dokopy - ak on všetko platil zo súkromného účtu - a ona o tom neúčtovala, ako má potom vedené účtovníctvo? Ako dávala do výdavkov ovpl. ZD nákup materiálu?
sybila3
09.06.09,06:20
no účtovníctvo má vedené otrasne, doklady, ktoré ona neúčtovala a som sa čudovala prečo, boli platené zo súkromného účtu, nemala ich na základe čoho zaúčtovať, tak mala zistiť, čo je to za doklady, prečo, mne nedvíhala telefon, som sa chcela poinformovať, prečo je množstvooooo dokladov v igelitke, tak som prišla nato. No minulý rok je tak jak je ja fakt stále nebudem po niekom opravovať, zodpovedá si zato ona, aj keď som teraz účto prebrala od mája, ale nebola účtovaná ani čiarka, tak dorábam. Chcela by som vedieť, ako by sa dali zaúčtovať tento rok doklady platené zo súkromného účtu, lebo je ich dosť. Našťastie ešte nie je platca dph. To by bolo ešte horšie, dosť čo neodovzdala prehľad na DU za I.Q., teraz neviem, či ho mám odovzdať ja alebo počkať, či napíšu z DU, že chýba, čo by ste poradili?
Zita5
09.06.09,06:59
no účtovníctvo má vedené otrasne, doklady, ktoré ona neúčtovala a som sa čudovala prečo, boli platené zo súkromného účtu, nemala ich na základe čoho zaúčtovať, tak mala zistiť, čo je to za doklady, prečo, mne nedvíhala telefon, som sa chcela poinformovať, prečo je množstvooooo dokladov v igelitke, tak som prišla nato. No minulý rok je tak jak je ja fakt stále nebudem po niekom opravovať, zodpovedá si zato ona, aj keď som teraz účto prebrala od mája, ale nebola účtovaná ani čiarka, tak dorábam. Chcela by som vedieť, ako by sa dali zaúčtovať tento rok doklady platené zo súkromného účtu, lebo je ich dosť. Našťastie ešte nie je platca dph. To by bolo ešte horšie, dosť čo neodovzdala prehľad na DU za I.Q., teraz neviem, či ho mám odovzdať ja alebo počkať, či napíšu z DU, že chýba, čo by ste poradili?

Treba oboznámiť SZČO so stavom jeho účtovníctva .Pokiaľ do mája nezaúčtovala nič účtovníčka a Ty ideš robiť účtovníctvo od 1.1.2009 , tak sa treba so SZČO dohodnúť , že to spravíš , ale on Ti zaplatí takú a takú cenu .To si treba dohodnúť , zaúčtovať a zaplatiť .

ČO sa týka súkromného účtu , treba tento účet nahlásiť na DU - s tým , že treba podnikateľa upozorniť , že je možné , že bude udelená udelená pokuta . Nemusí byť teraz , ale môže byť udelelná za používanie účtu v minulosti zrovna pri kontrole toho ktorého roku .
Účet aj keď je súkromný , treba zapísať do Knihy banka a ďalej na ňom účtovať , nakoľko píšeš , že cez účet išlo veľa platieb , týkajúcich sa podnikateľskej činnosti .

Čo sa týka prehľadu , treba tiež konzultovať so SZČO a upozorniť ho na pokutu či už prehľad spravíš Ty , alebo si ho vyžiada DU . To už máte za jedno .
veronikasad
09.06.09,07:00
no ja som objavila ten istý problém u szčo, ktorý mi teraz doniesol doklady a opravuje po milej pani účtovníčke, ani nie opravujem, ona od začiatku roka nič neúčtovala a dokonca ho minulý rok ani neupozornila, že zo súkromného účtu by nemal platiť podnik.výdavky. No a čo teraz s tým. Nákupy surovín platil súkromným účtom, v podstate skoro všetko. čo by ste mi poradili, nemá súkromný účet nahlásený na DU, dalo by sa to aj tak, že by ho teraz nahlásil a zaúčtovala by som platby od začiatku roka??
Sybila, niektorým podnikatelom môžeš posielať aj kolkovanú žiadosť, aj tak ťa neposlúchnu - súkromné platby budú z firemného účtu a firemné zo súkromného ...
sybila3
10.06.09,08:21
on je s tým chudák uzrozumený, zalamuje s rukami, ale v podstate povedal, je ochotný spolupracovať, lebo keď som mu povedala, že účto má v hroznom stave, tak chce to dať do poriadku. áno nahadzujem mu všetko od 1.1., boli spravené len mzdy za 1,2/09-síce žiadne výplatné pásky, ale odovzdala výkazy do SP,ZP, takže z toho som si nahodila do počítača. To je všetko čo mala urobené, mala vyrátanú zrážkovú daň, pričom mu ani neoznámila, že ju treba odviesť na DU. Takže výplaty som dorobila, už mám aj za máj, výkazy za 3 mesiace do SP, ZP, odovzdala výpis z DP 2008 do SP, teraz idem vypísať ten prehľad za I.Q.2009, myslím, že ho nerobila, lebo kopia chýba a mzda za marec nebola urobená, takže tam je za 2 mesiace zráž. daň, aký dátum dám-dátum odvedenia, keď ju platil včera-dátum uhradenia, alebo dátum výplaty?
Teraz ešte také dôležité bude-registračná povinnosť, jak som v inej téme písala, vznikla mu v januári.
Vznikla mu povinnosť platiť odvody aj zo živnosti, nakoľko je aj zamestnaný. Preddavky na daň zo živnosti mu zatiaľ nevyšlo platiť, takže sa pomaly prehrabavam, ale všetko mi ostatné stojí na stole.
Pokladňu som si nahodila, zatiaľ len pozakladala bloky, netlačila doklady, až po konzultcii s nim.
Dokonca aj daň z príjmu zaplatil zo súkromného účtu. No a môže ten súkromný účet nahlásiť aj spätne od januára? ďakujem moc za vaše rady.
sybila3
10.06.09,08:22
ešte doplním, on o to nevedel v úvodzovkách, ale ako som mu povedala, že všetko musí ísť z podnik.účtu, tak si bol aj kartičku vybaviť a všetko platí z toho, lenže ešte nás toho čaká hodne.
Keby ste mi vedeli poradiť koľko by ste si vypýtali za tých 5 mesiacov, čo mu dorábam? Boli tam len výkazy 1,2,-SP,ZP? Nič viac.
uctovnik777
04.07.09,18:41
Zdravim Vas poraďaci, ja mam tiez podobny problem pri uctovani sukromneho a podnikatelskeho uctu, pokusim sa vam vysvetlit moj problem:

moj klent je zacinajuci podnikatel, ktory zacina v oblasti vyrobi cukrarenskych vyrobkov a otvara si prevadzku mimo sidla firmy. Doposial este nema vytvoreny podnikatelsky ucet, poziadal o uver ktory mu bol poskytnuty na prerobenie domu - na sukromny ucet.
(uver nebol poskytnuty na podnikatelsku cinnost,
neviem, ci mu mozem zauctovat tieto vydavky do prevadzkovej rezie, ked v skutocnosti tie vydavky sa tykali podnikania - zariadovanie prevadzky firmy, hoci ten uver bol poskytnuty na sukromny ucet a vydavky nemali byt na podnikanie)

ked mu to mozem zauctovat tak akym sposobom by to bolo najlepsie podla zakona o uctovnictve.

Samozrejme to mi je jasne ze ten uver nemozem zahrnut do podnikania, lebo to bolo na nieco ine,
Jedna sa mi hlavne o ten stavebny material, ktory bol nakupeny z poskytnuteho uveru a tento stavebny material bol pouzity na prerobenie prevadzky - vyrobne cukroviniek.

Dakujem za pochopenie, dufam ze sa z toho vyznate a ak viete, tak mi skuste poradit.

Este raz dakujem
Dav
04.07.09,19:06
Ako prvé treba nahlásiť aj súkromný účet na daňový úrad.
Pokiaľ vynaložil, preukázateľne, výdavky na úpravu priestorov, nákup strojov, zariadení, určených pre prevádzkovanie živnosti, ešte pred zriadením živnosti, pôjde u neho o zriaďovacie výdavky. Ďalej bude treba posúdiť, či ide o investície, alebo prevádzkové náklady, aj o to, ako vloží upravený majetok do podnikania. ( Zákon o dani z príjmov, majetok odpisovaný, alebo VOZD -zriaďovacie výdavky).Úver bude splácať ako občan, úroky z úveru nebudú VOZD.
Pokiaľ bude mať ktorýkoľvek podnikateľ domiešané používanie účtov na súkromné a podnikateľské účely, skontrolovať, či sú účty nahlásené na DÚ, účtovať všetky platby súvisiace s podnikaním ako POZD, VOZD, PNZD, PNZD, a všetky platby nesúvisiace s podnikaním ako osobná spotreba a vlastný vklad podnikateľa. Pri podvojnom účet 491.
Fyzická osoba nemusí mať zriadený podnikateľský účet.
P.S. Kto máte vychovaných podnikateľov, ktorí, ak nemajú peniaze na podnikateľskom účte, spravia najprv prevod zo súkromného na podnikateľský a potom zrealizujú platbu?
uctovnik777
04.07.09,20:21
Ako prvé treba nahlásiť aj súkromný účet na daňový úrad.
Pokiaľ vynaložil, preukázateľne, výdavky na úpravu priestorov, nákup strojov, zariadení, určených pre prevádzkovanie živnosti, ešte pred zriadením živnosti, pôjde u neho o zriaďovacie výdavky. Ďalej bude treba posúdiť, či ide o investície, alebo prevádzkové náklady, aj o to, ako vloží upravený majetok do podnikania. ( Zákon o dani z príjmov, majetok odpisovaný, alebo VOZD -zriaďovacie výdavky).Úver bude splácať ako občan, úroky z úveru nebudú VOZD.
Pokiaľ bude mať ktorýkoľvek podnikateľ domiešané používanie účtov na súkromné a podnikateľské účely, skontrolovať, či sú účty nahlásené na DÚ, účtovať všetky platby súvisiace s podnikaním ako POZD, VOZD, PNZD, PNZD, a všetky platby nesúvisiace s podnikaním ako osobná spotreba a vlastný vklad podnikateľa. Pri podvojnom účet 491.
Fyzická osoba nemusí mať zriadený podnikateľský účet.
P.S. Kto máte vychovaných podnikateľov, ktorí, ak nemajú peniaze na podnikateľskom účte, spravia najprv prevod zo súkromného na podnikateľský a potom zrealizujú platbu?




------------------------------------------------------
som zacinajuci uctovnik a snazim sa klientov nastavit tym spravnym smerom aby nam to ulahcilo spolupracu, lenze tu bol ten problem, ze klient si robil veci sam a az potom ma vyhladal a pytal si radu.

cize on ma zivnost vytvorenu v mesiaci april - sidlo firmy neuvediem, potom sa rozhodol otvorit si prevadzku mimo sidla firmy, priestory bude mat v prenajme, lenze aby mu priestory schvalila hygiena, tak si to musel poprerabat na vlastne naklady, cize on potom poziadal o uver, lenze ako prvopodnikatelovi SZCO by mu uver neposkytli, tak uver zobral na sukromnu osobu - na sukromny ucet, a z tyh penazi nakupoval stavebny material.

a potom prisiel za mnou ze co s tym (doklady si odkladal)

lenze tu vidim ten problem, ze ci tie doklady nema evidovat pre pripadne kontroly z banky

ci mozu byt tieto doklady v uctovnictve, ked v skutocnosti mali byt pouzite na nieco ine

a este jedna vec,

on ako szco nemusi mat podnikatelsky ucet (v tom pripade by mali byt vsetky pohyby v hotovosti)

a ja ho chcem dotlacit do toho aby si vytvoril podnikatelsky ucet, aby v tom nebol zbytocny chaos, lenze co s tymi pohybmi, ktore sa uz uskytocnili

ucet nema nahlaseny na danovom urade
- preto sa pytam ci ho musi dodatocne nahlasit na DU
/ alebo mu to mozem spravit cez pokladnu ako osobny vklad do podnikania a nasledne vydavky na zaklade dolozeneho vypisu zo sukromneho uctu, MYSLIM TIE DOTERAJSIE VECI, ASPON DOVTEDY KYM SI NEVYTVORI PODNIKALTELSKY UCET,

ALE CHCEM HO DOTLACIT K TOMU ABY SI VYTVORIL TEN UCET, A PREVIEDOL TAM ISTU SUMU, A POPRIPADE NESKOR, AK SA MU ZADARI, TAK NECH SI TO POSTUPNE CERPA NA OSOBNU SPOTREBU.

DAKUJEM ZA POCHOPENIE

prevadzku si otvori az po schvaleni hygienou, este zatial to nema odobrene.
Dav
04.07.09,20:38
------------------------------------------------------
som zacinajuci uctovnik a snazim sa klientov nastavit tym spravnym smerom aby nam to ulahcilo spolupracu, lenze tu bol ten problem, ze klient si robil veci sam a az potom ma vyhladal a pytal si radu.

cize on ma zivnost vytvorenu v mesiaci april - sidlo firmy neuvediem, potom sa rozhodol otvorit si prevadzku mimo sidla firmy, priestory bude mat v prenajme, lenze aby mu priestory schvalila hygiena, tak si to musel poprerabat na vlastne naklady, cize on potom poziadal o uver, lenze ako prvopodnikatelovi SZCO by mu uver neposkytli, tak uver zobral na sukromnu osobu - na sukromny ucet, a z tyh penazi nakupoval stavebny material. Zriaďovacie výdavky. Po vydaní ŽL VOZD, ak ide o neinvestičné úpravy.Pozrieť aj zmluvu o prenájme, ako má dohodnutú upravu prenajatých priestorov. Splátky úveru, úroky z úveru - osobná potreba podnikateľa.Úver -vlastný vklad podnikateľa.

a potom prisiel za mnou ze co s tym (doklady si odkladal)

lenze tu vidim ten problem, ze ci tie doklady nema evidovat pre pripadne kontroly z banky Doklady evidovať aj ku podnikaniu

ci mozu byt tieto doklady v uctovnictve, ked v skutocnosti mali byt pouzite na nieco ine Musia, veď za ne nakupoval materiál pre podnikanie

a este jedna vec,

on ako szco nemusi mat podnikatelsky ucet (v tom pripade by mali byt vsetky pohyby v hotovosti)

a ja ho chcem dotlacit do toho aby si vytvoril podnikatelsky ucet, aby v tom nebol zbytocny chaos, lenze co s tymi pohybmi, ktore sa uz uskytocnili

ucet nema nahlaseny na danovom urade
- preto sa pytam ci ho musi dodatocne nahlasit na DU MUSÍ
/ alebo mu to mozem spravit cez pokladnu ako osobny vklad do podnikania a nasledne vydavky na zaklade dolozeneho vypisu zo sukromneho uctu, MYSLIM TIE DOTERAJSIE VECI, ASPON DOVTEDY KYM SI NEVYTVORI PODNIKALTELSKY UCET, Už je to aj tak zamotané, jednoznačne účtovať aj súkromný účet a nekomplikovať to s fiktívnymi platbami v pokladni.Navyše to nezodpovedá skutočnosti.

ALE CHCEM HO DOTLACIT K TOMU ABY SI VYTVORIL TEN UCET, A PREVIEDOL TAM ISTU SUMU, A POPRIPADE NESKOR, AK SA MU ZADARI, TAK NECH SI TO POSTUPNE CERPA NA OSOBNU SPOTREBU. Veľa šťastia a úspechov pri realizácii tak pekného úmyslu:rolleyes:

DAKUJEM ZA POCHOPENIE

prevadzku si otvori az po schvaleni hygienou, este zatial to nema odobrene.
Odpovede v texte.
sueh
05.10.09,19:18
Súkromný účet SZČO nie je potrebné nahlásiť na DÚ, pokiaľ je SZČO neplatca DPH.
Toľko z môjho dnešného telefonátu s DÚ.
adriana468
31.05.10,05:40
Prosím poraďte, pred mesiacom som si založila živnosť a na začiatok podnikania som oznámila svoj súkromný účet - budem ho používať aj na podnikanie, no po prečítaní diskusií na porade som sa rozhodla, že je lepšie mať na podnikanie jeden účet a na súkromné účely druhý. Preto si chcem od zajtra (teda od 1. dňa v novom mesiaci) založiť účet, ktorý budem používať len na podnikanie. Ako mám ale zaúčtovať úhrady, ktoré som prehnala minulý mesiac zo súkromného (telefón, jedna fa) a hlavne ako zaúčtovať príjem príspevku na začatie podnikania SZČO z ÚP. Previesť príspevok znížený o úhrady z neho na nový podnikateľský účet? Samozrejme nový účet oznámim na DÚ.
Zuzka 335
31.05.10,07:03
Môj názor je, účtovať do 31.5.2010 o súkromnom účte - je nahlásený na DÚ a od 1.6.2010 nahlásiť podnikateľský účet na DÚ a účtovať už len o tomto účte. Na daňový úrad nahlásiť zrušenie súkromné účtu pre daňové účely.
janulka
26.07.10,19:59
Dobrý večer prajem, prosim vas klientka, si od 01.05.2010 otvorila ucet, ktorý využiva v suvislosti so živnostou. mala predtym vedeny a stale ma, sukromny ucet na ktory jej prisli v priebehu mesiaca 4/2010 tri nasledovne platby:
- uhrada jednej pohladavky, / v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti /
- dzp z dan. uradu za rok 2009
- provizia z cinnosti, ktora nie je vykonavana na zaklade zivnostenskeho opravnenia.
zivnost ma otvorenu od 02.2010. Nikdy predtym ani potom jej neprisli na sukromny ucet ani zo sukromneho uctu neodisli prevody v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti. Prosim vas ako by ste teda zauctovali prípad - uhradu pohladavky na sukromny ucet. Ide o jeden prevod - príjem na ucet - myslite ze je povinna kvoli tomuto jednemu príjmu uctovat o sukromnom ucte? Nemôzem to nejako zakomponovat do uzavierkovych operacii? velmi mi to nepasuje, ale ....., nie je to môj styl takto to kombinovat. resp. môzem uctovat o sukromnom ucte len jeden mesiac - konkretne aríl - v ktorom prebehli uvedené operacie. zac. stav by som vedela teda ku 31.03.2010 - to by bol zaciatocny stav 01. 04. 2010 nauctovala by som vsetky pohyby - vsetky sukromne by boli príjmy a vydaje NZD. dostala by som sa ku konecnemu stavu 30.04.2010. a tu by som skoncila, s nejakym zostatkom, len prosim vas ovplyvni mi to nejako vykaz o majektu a zavazkoch? mam pocit ze ano, co s tym teraz? bude to nejaky stav majektu, ktory vsak nie je vyuzivany v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti.
viem, ze je to velmi dlhe. dakujem za precitanie a pochopenie,

papa
Zita5
27.07.10,04:06
Dobrý večer prajem, prosim vas klientka, si od 01.05.2010 otvorila ucet, ktorý využiva v suvislosti so živnostou. mala predtym vedeny a stale ma, sukromny ucet na ktory jej prisli v priebehu mesiaca 4/2010 tri nasledovne platby:
- uhrada jednej pohladavky, / v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti /
- dzp z dan. uradu za rok 2009
- provizia z cinnosti, ktora nie je vykonavana na zaklade zivnostenskeho opravnenia.
zivnost ma otvorenu od 02.2010. Nikdy predtym ani potom jej neprisli na sukromny ucet ani zo sukromneho uctu neodisli prevody v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti. Prosim vas ako by ste teda zauctovali prípad - uhradu pohladavky na sukromny ucet. Ide o jeden prevod - príjem na ucet - myslite ze je povinna kvoli tomuto jednemu príjmu uctovat o sukromnom ucte? Nemôzem to nejako zakomponovat do uzavierkovych operacii? velmi mi to nepasuje, ale ....., nie je to môj styl takto to kombinovat. resp. môzem uctovat o sukromnom ucte len jeden mesiac - konkretne aríl - v ktorom prebehli uvedené operacie. zac. stav by som vedela teda ku 31.03.2010 - to by bol zaciatocny stav 01. 04. 2010 nauctovala by som vsetky pohyby - vsetky sukromne by boli príjmy a vydaje NZD. dostala by som sa ku konecnemu stavu 30.04.2010. a tu by som skoncila, s nejakym zostatkom, len prosim vas ovplyvni mi to nejako vykaz o majektu a zavazkoch? mam pocit ze ano, co s tym teraz? bude to nejaky stav majektu, ktory vsak nie je vyuzivany v suvislosti s prevadzkovanim zivnosti.
viem, ze je to velmi dlhe. dakujem za precitanie a pochopenie,

papa

Tu sa nejedná o jednu položku , ale jednoducho súkromný účet používala za účelom dosiahnutia zdaniteľných príjmov.Nakoniec jej tam chodili aj provízie , nie len úhrada pohľadávky tam nabehla .

Môj názor je taký , že tento súkromný účet mala mať nahlásený na DU a účtovať o tomto účte , ako o účte používanom na dosahovanie zdaniteľných príjmov . A v čase keď si otvorila nový účet(1.5.2010) na podnikateľské účely , tak nový mala prihlásiť a ten súkromný mala odhlásiť .Tým pádom by ste už o súkromnom účte nemuseli účtovať .

Ale teraz je to na Vás , ako sa rozhodnete , buď budete o súkromnom účte účtovať a oddeľovať platby podnikateľské od platieb súkromných (VNZD) a k určitému dňu prestanete o účte účtovať napr. k 1.5.2010.Správne by sa mal aj odhlásiť , ale Vy nemáte čo odhlásiť asi , lebo nebol prihlásený .
Alebo cez UUO zaúčtujete tieto položky ,čo sa týkajú podnikania a k účtovnému prípadu priložíte fotokópiu BV. Originál výpisov treba ale archivovať , ak by si ich vyžiadala daňová kontrola .Môže to byť daňovou kontrolou napadnuté , ale aj nemusí .To Vám zaručenú odpoveď v tejto chvíli nedá nikto .

Výkaz o majetku a záväzkoch by Vám to ovplyvnilo v položke Účty v bankách , pokiaľ budete na tomto účte vykazovať zostatok .Treba s tým zostatkom niečo urobiť k poslednému dňu účtovania .

Ja osobne by som účtovala o súkromnom účte .Oznamovacia povinnosť je na SZČO , treba ju informovať o tom , ako to malo byť správne podľa zákona .
janulka
27.07.10,08:05
Ďakujem za reakciu Zitka,

No áno, odhlasit nema co, lebo nebol nahlaseny. Ja viem, osobne by som najradsej uctovala o tom sukromnom ucte, malo by to tak aj po spravnosti byt, lenze, vraj naco su mne jej sukromne ucty ......, vraj okrem tychto troch operacii uz jej na sukronmy ucet nic neprislo ani neodislo ani v priebehu 1,2,3, 5, az 7 2010.
Skusim to nejako vykoumat, ale ak by som o sukromnom ucte uctovala len v mesiaci 4/2010, ten zostatok ku 30.4.2010 mi ovplyvni vykaz o MaZ a ona ho uz prakticky od 5/2010 nevyuziva vôbec ale vôbec na podnikatel. ucely, ani provizie jej tam uz nechodia, chodia na podnikatelsky.

- nuz co, a este vraj, preco som jej to nepovedala, skoro som sa rozrevala a a nepricetne sa rozosmiala sucasne, akokeby som jej to nehudla od 2/2010. ze ona vraj na to nemala čas.

Zitka, ak by som sa teda rozhodla o nom uctovat len ten jeden mesiac - je to mozne? Vŕta mi stale hlavou ten zostatok na ucte napr. k 30.04.2010. Co s nim robit k poslednemu dnu uctovania.

Alebo to skusim cez UUO, a budeme sa v prípade potreby na dan. kontrolu pekne usmievat. To len na odlahcenie.

Zitka a kedze by ste uctovala o sukromnom ucte teda, myslite tym od 01.01.2010 do konca roka a poradili by ste szčo, aby nahlasila aj tento ucet na du? rozumiem tomu spravne?
Zita5
28.07.10,04:12
Ďakujem za reakciu Zitka,

No áno, odhlasit nema co, lebo nebol nahlaseny. Ja viem, osobne by som najradsej uctovala o tom sukromnom ucte, malo by to tak aj po spravnosti byt, lenze, vraj naco su mne jej sukromne ucty ......, vraj okrem tychto troch operacii uz jej na sukronmy ucet nic neprislo ani neodislo ani v priebehu 1,2,3, 5, az 7 2010.
Skusim to nejako vykoumat, ale ak by som o sukromnom ucte uctovala len v mesiaci 4/2010, ten zostatok ku 30.4.2010 mi ovplyvni vykaz o MaZ a ona ho uz prakticky od 5/2010 nevyuziva vôbec ale vôbec na podnikatel. ucely, ani provizie jej tam uz nechodia, chodia na podnikatelsky.

- nuz co, a este vraj, preco som jej to nepovedala, skoro som sa rozrevala a a nepricetne sa rozosmiala sucasne, akokeby som jej to nehudla od 2/2010. ze ona vraj na to nemala čas.

Zitka, ak by som sa teda rozhodla o nom uctovat len ten jeden mesiac - je to mozne? Vŕta mi stale hlavou ten zostatok na ucte napr. k 30.04.2010. Co s nim robit k poslednemu dnu uctovania.

Alebo to skusim cez UUO, a budeme sa v prípade potreby na dan. kontrolu pekne usmievat. To len na odlahcenie.

Zitka a kedze by ste uctovala o sukromnom ucte teda, myslite tym od 01.01.2010 do konca roka a poradili by ste szčo, aby nahlasila aj tento ucet na du? rozumiem tomu spravne?

Od 1.1.2010 nie , však vtedy ani nepodnikala . Taktiež nie do konca roka , len do 30.04.2010, nakoľko 1.05.2010 si otvorila nový účet .

Čo by som spravila s tým zostatkom ku dňu 30.04.2010 ? Asi by som zostatok , ktorý je k tomuto dňu zaúčtovala ako výdaj v banke,(VNZD) aby sa mi zostatok dostal na nulu . K tomu výpisu by som si spravila. poznámky , že prečo som to tak účtovala a prečo som tak postupovala Poznámku myslím riadne na A4, ktorú by som založila k poslednému bankovému výpisu .

K tým UUO som sa vyjadrila vyššie .

No toto je príklad toho , ako z nevedomosti vzniknú problémy z pozície takto používaného súkromného účtu na podnikanie .
janulka
28.07.10,06:34
Rozumiem, rozumiem, rozumiem. a hlavne ĎAKUJEM.

teda začnem o ňom účtovať od dátumu, kedy bola otvorená živnosť do 30.4.2010, nakoľko od 01.05.2010 ma otvorený podnikateľský účet.

Ešte si to všetko utriedim v hlave, aby som mala v tom všetko jansno aj pre prípad, keď by som si to musela obhajovať, aby som vedela odôvodniť, prečo som sa rozhodla tak, ako som sa rozhodla:). Aby som potom nerozmýšlala, prečo som to spravila tak a nie inak.
Danielle369
31.07.10,15:55
Súkromný účet SZČO nie je potrebné nahlásiť na DÚ, pokiaľ je SZČO neplatca DPH.
Toľko z môjho dnešného telefonátu s DÚ.

Ked z osobného účtu neplatí nič na podnikanie tak ho nemusí nahlasovať

Založenie účtu
Ak sa teda podnikateľ rozhodne vo vybranej banke dobrovoľne založiť účet na podnikanie (či už osobný alebo podnikateľský), je však povinný túto skutočnosť oznámiť príslušným úradom (daňový úrad, živnostenský úrad, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa) a poskytnúť im číslo tohto účtu a banku, v ktorom si účet založil. Tak isto treba príslušným úradom zahlásiť aj prípadnú zmenu účtu, či jeho zrušenie.
Zita5
05.08.10,03:52
Súkromný účet SZČO nie je potrebné nahlásiť na DÚ, pokiaľ je SZČO neplatca DPH.
Toľko z môjho dnešného telefonátu s DÚ.

Tak toto je riadna dezinformovanosť .Platí toto http://www.porada.sk/1000460-post4.html .

Ak je súkromný účet používaný v súvislosti s podnikaním tak sa riadne nahlasuje na DU .Inak hrozí sankcia .Bez ohľadu na to , že SZČO nie je platiteľom DPH.
Zita5
05.08.10,03:56
Ked z osobného účtu neplatí nič na podnikanie tak ho nemusí nahlasovať



Ja len poopravím , pokiaľ súkromný účet nepoužíva v súvislosti s podnikaním a nezdržiava na účte peniaze dosiahnuté z podnikania vtedy nie je povinný účet oznámiť .
janulka
30.09.10,11:01
Dobrý deň prajem, prosim vas o váš čas,
- založený podnikatelsky ucet v suvislosti s otvorením živnosti - predaj syrových výrobkov.
Na uvedený ucet, ktory je nahlaseny na prislusnych institúciach a využíva sa v suvislosti s prevádzkovaním živnosti, "chodí" i provizia z činnosti, ktorá nie je činnsťou vykonavanou na základe živnostenského opravnenia.
Prosim vas, konkrétny príjem- teda províziu, zaúčtujem z príslušného bankového výpisu ako PNZD.
Na konci roka v dan. priznaní, na základe podkladov /potvrdenia o príjme/ od príslušnej inštitucie - kooperatívy - provízie - uvediem v príslusnych kolonkach daňového priznania, ako príjem z činnosti, ktorá nie je podnikaním a nie je vykonávaná na základe živnostenského oprávnenia. Teda v bankovom výpise to bude PNZD, ale na konci roka sa v dan. priznaní v príjmoch preukáže.

Sedí?
Katy a R
30.09.10,11:10
Dobrý deň prajem, prosim vas o váš čas,
- založený podnikatelsky ucet v suvislosti s otvorením živnosti - predaj syrových výrobkov.
Na uvedený ucet, ktory je nahlaseny na prislusnych institúciach a využíva sa v suvislosti s prevádzkovaním živnosti, "chodí" i provizia z činnosti, ktorá nie je činnsťou vykonavanou na základe živnostenského opravnenia.
Prosim vas, konkrétny príjem- teda províziu, zaúčtujem z príslušného bankového výpisu ako PNZD.
Na konci roka v dan. priznaní, na základe podkladov /ročného zúčtovania/ od príslušnej inštitucie - kooperatívy - provízie - uvediem v príslusnych kolonkach daňového priznania, ako príjem z činnosti, ktorá nie je podnikaním a nie je vykonávaná na základe živnostenského oprávnenia. Teda v bankovom výpise to bude PNZD, ale na konci roka sa v dan. priznaní v príjmoch preukáže.

Sedí?

.. prečo by to mal byť PNZD? Veď je to príjem podľa § 6 (aj keď nie priamo zo živnosti)
janulka
30.09.10,11:16
Prosim vas a keby som to uctovala ako POZD - povedzme v členení za predaj výrobkov a služieb? a čo potom s tým ročným zúčtovaním čo mi na konci roka posle - zamestnávatel- kooperatíva.

Neviem sa akosi zorientovat.

dakujem za ochotu
oriesok
30.09.10,11:48
Prosim vas a keby som to uctovala ako POZD - povedzme v členení za predaj výrobkov a služieb? a čo potom s tým ročným zúčtovaním čo mi na konci roka posle - zamestnávatel- kooperatíva.

Neviem sa akosi zorientovat.

dakujem za ochotu
To znamená, že od poisťovne dostávaš provízne listy?
Katy a R
30.09.10,11:54
Prosim vas a keby som to uctovala ako POZD - povedzme v členení za predaj výrobkov a služieb? a čo potom s tým ročným zúčtovaním čo mi na konci roka posle - zamestnávatel- kooperatíva.

Neviem sa akosi zorientovat.

dakujem za ochotu
.. ja síce neučtujem ;) .. podľa mňa by si si to mohla zaradiť ako príjem podľa Ods 2:confused::confused: , prípadne iné príjmy:confused:.. a neviem prečo by mal byť problém s potvrdením o príjme za celý rok - veď to bude predpokladám suma za celý rok, prípadne rozpísaná na jednotlivé mesiace - to musí sedieť s tým, čo bude na účte. (ak by náhodou nesedelo .. bude niekde chyba)
.. hádam sa vyjadria aj odborníci:confused:
Zita5
30.09.10,12:06
Dobrý deň prajem, prosim vas o váš čas,
- založený podnikatelsky ucet v suvislosti s otvorením živnosti - predaj syrových výrobkov.
Na uvedený ucet, ktory je nahlaseny na prislusnych institúciach a využíva sa v suvislosti s prevádzkovaním živnosti, "chodí" i provizia z činnosti, ktorá nie je činnsťou vykonavanou na základe živnostenského opravnenia.
Prosim vas, konkrétny príjem- teda províziu, zaúčtujem z príslušného bankového výpisu ako PNZD.
Na konci roka v dan. priznaní, na základe podkladov /ročného zúčtovania/ od príslušnej inštitucie - kooperatívy - provízie - uvediem v príslusnych kolonkach daňového priznania, ako príjem z činnosti, ktorá nie je podnikaním a nie je vykonávaná na základe živnostenského oprávnenia. Teda v bankovom výpise to bude PNZD, ale na konci roka sa v dan. priznaní v príjmoch preukáže.

Sedí?

Vyjadrím sa ako radový účtovník (nie odborník).

Ak je sprostredkovateľom poistného tak zdaňuje príjem v súlade s § 6 odst.2 písm.d) .

Zákon o účtovníctve hovorí :

§ 1
Predmet úpravy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4).



Ja by som si spravila v SW ak sa dá (zrejme áno) strediská, aby som rozlíšila poisťovaciu činnosť s podnikateľskou činnosťou .

Ale rozhodne príjem provízie účtovať ako príjem OVZD .

Predpokladám že je registrovaný v NBS , IČO sprostredkovateľa a podnikateľa je totožné a rovnako aj DIČ .
Zita5
30.09.10,12:09
Prosim vas a keby som to uctovala ako POZD - povedzme v členení za predaj výrobkov a služieb? a čo potom s tým ročným zúčtovaním čo mi na konci roka posle - zamestnávatel- kooperatíva.

Neviem sa akosi zorientovat.

dakujem za ochotu

Vysvetlite prečo zamestnávateľ -Kooperatíva? Resp. objasnite na akom základe pracuje pre Kooperatívu a v akom vzťahu?
Katy a R
30.09.10,12:17
.. asi sa len pomýlila ... píše, že ide o činnosť, ktorá nie je podnikaním .. či?
Zita5
30.09.10,12:19
Neviem, som si to všimla neskôr , že tam napísala zamestnávateľ.Počkáme, určite sa vyjadrí k tomu :)
janulka
30.09.10,19:06
Dobrý večer prajem, ospravedlňujem sa, že tak neskoro, fyzická osoba pred otvorením živnosti, vykonávala činnosť na základe Osvedčenia o zápise do registra finančných agentov a finančných poradcov, do zoznamu viazaných finančných agentov, register poistenia a zaistenia vedeného Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom: .................. Viazaný fiančný agent je oprávnený vykonávať svoju činnosť výlučne pre Kooperatíva poisťovňu. Zápis do registra bol vykonaný 26.01.2010 v BA.
Keď som robila dp za rok 2009, okrem ostatných zamestnávateľov, kde bola zamestnaná na zmluvu a aj na dohodu, taktiež Kooperatíva zaslala Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti / za 9,10,11,12 2009/.
Áno uvedomujem si ze je to POZD - myslim tie provizie, len tu mi nastal problem, účtujem v alfe.
- príklad: došiel mi výpis z úctu - používaný na podnikanie, nahlaseny na príslusych institúciách - okrem uhrad fa, poistného, prijatých úhrad pohladavok a ostatnych položiek, je tam i príjem - provizia za sprostredkovanie poistenia. V analytike som si vytvorila strediska: 1. podnikateľská činnosť
2. finančný poradca
Takmer vsetky vydavky i prijmy som vedela zatriedit podla strediska, ale stále mi vrta v hlave - mam príjem napr. 300,00 € proviziu - vypis z bu. zaúctujem POZD a rozmyslam ake druhove clenenie - za vyrobky a služby?:confused:
a este napr. ked mam poplatky za vedenie uctu napr. do ktoreho strediska ich mam priradit, ked sa tykaju obidvoch stredisk, ked vediem ten ucet aj pre potreby predajneho stanku, aj preto ze mi nan prichádzaju provizie.
Ďakujem zo srdca za ochotu a venovaný čas.:)

Musím prezistit v akom vzťahuje je daná fyzická osoba s kooperativou, či sa v roku 2010 niečo nezmenilo. Minulý rok ma to ani nenapadlo, vsetci zamestnavatelia zaslali potvredenia o príjmoch...., spravili sme dp a vybavená vec, neriesila som účet danej fyzickej osoby.
janulka
30.09.10,19:40
To znamená, že od poisťovne dostávaš provízne listy?

No oriešok, ku mne sa zatial nijake nedostali,:mee: zatial mam len vypisy z uctu, zajtra prezistim. Dám vediet.
janulka
01.10.10,06:13
Dobré ránko prajem, takže sprostredkovateľská činnosť je vykonávaná na základe osvedčenia ....., ako viazaný finanačný agent pre kooperativu. s príslušnou poisťovňou nemá uzavretú ani pracovnu zmluvu, ani dohodu o vykonaní práce ani o pracovnej činnosti. Vzťah je položeny čisto len na základe Osvedčenia.
Takže sa veľmi ospravedlňujem za mylné informácie v prvom príspevku. Načisto ma pomýlil rok 2009.
Teda keď to zhrniem, ide o príjmy na pdľa § 6, ods. 2, písm. d./ - z činností sprostredkovateľov podľa osobitného predpisu, ktoré nie sú živnosťou 29a./ zákona o dzp / ako mi poradila Zitka /. v Alfe si nechám vytvorené strediská, príslušné príjmy budem deliť podľa strediska, ktorého sa týkajú. Prosim vas, este by som sa chcela uistit, teda príjem zo sprostredkovateľskej činnosti môžem zaradiť v druhovom členení medzi príjmy za výrobky a služby,alebo radšej ako ostatné príjmy? Samozrejme POZD. Trochu ma mýli to aby mi to potom správne zaradilo - myslím program do tlačiva Daň priznania i do Výpisu z daň. priznania. Aby mi to zaradilo pod správny paragraf v dan. priz. i vo vypise.
Prosím vas ako by ste zaradili, myslim do ktoreho strediska napr. tie poplatky za vedenie uctu.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
Zita5
01.10.10,06:20
Dobré ránko prajem, takže sprostredkovateľská činnosť je vykonávaná na základe osvedčenia ....., ako viazaný finanačný agent pre kooperativu. s príslušnou poisťovňou nemá uzavretú ani pracovnu zmluvu, ani dohodu o vykonaní práce ani o pracovnej činnosti. Vzťah je položeny čisto len na základe Osvedčenia.
Takže sa veľmi ospravedlňujem za mylné informácie v prvom príspevku. Načisto ma pomýlil rok 2009.
Teda keď to zhrniem, v Alfe si nechám vytvorené strediská, príslušné príjmy budem deliť podľa strediska, ktorého sa týkajú. Prosim vas, este by som sa chcela uistit, teda príjem zo sprostredkovateľskej činnosti môžem zaradiť v druhovom členení medzi príjmy za výrobky a služby,alebo radšej ako ostatné príjmy? Samozrejme POZD. Prosím vas ako by ste zaradili, myslim do ktoreho strediska napr. tie poplatky za vedenie uctu.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem.

Janulka odpoveď je v tomto príspevku http://www.porada.sk/1521282-post37.html

Poplatky za vedenie účtu .....do živnosti napríklad hmmm alebo ak ich viete presne špecifikovať a rozdeliť tak skúste :rolleyes:;)
Zita5
01.10.10,06:23
No oriešok, ku mne sa zatial nijake nedostali,:mee: zatial mam len vypisy z uctu, zajtra prezistim. Dám vediet.

On z Kooperatívy dostáva
Výpis provízií za získateľa- Provízie dané na vyplatenie .

Je to formát A4 a ak spravil pre poisťovňu v danom mesiaci službu , tak dostane aj tlačivo k tomu , buď emailom, alebo poštou . Toto tlačivo je potrebné, aby Vám odovzdal, je to riadny účtovný doklad.
janulka
01.10.10,06:38
On z Kooperatívy dostáva
Výpis provízií za získateľa- Provízie dané na vyplatenie .

Je to formát A4 a ak spravil pre poisťovňu v danom mesiaci službu , tak dostane aj tlačivo k tomu , buď emailom, alebo poštou . Toto tlačivo je potrebné, aby Vám odovzdal, je to riadny účtovný doklad.

Zitka, keby ste boli pri mne tak vááááááááááááááás táááááááááákto vybozkáááááááááávam. :D

Ďakujem, ďakujem, ďakujem všetkým. :)


Možno aj to ma mýlilo, že nemám k tým províziám žiadny podklam. Uznávam a priznám sa mám s tým málo skúseností myslím so sprostedkovateľskou činnosťou - ako to beží a tak.
No ale skúsenosti mi chýbajú v mnohých smeroch čo sa týka účtovníctva, ale veeeeeeeeeeeeeeeeeľmi sa snažím. :)
janulka
01.10.10,06:57
Janulka odpoveď je v tomto príspevku http://www.porada.sk/1521282-post37.html

Poplatky za vedenie účtu .....do živnosti napríklad hmmm alebo ak ich viete presne špecifikovať a rozdeliť tak skúste :rolleyes:;)


Zitka, ak by som ešte mohla, prosim vas a pod akým kodom účelu by ste to zauctovali v Alfe.Myslim tie príjmy. Mám rozdelené strediská. Neviem však spravit to aby sa mi to v dp. zobrazovalo v správnom "chlieviku" teda v kolonke, ktorá zodpovedá príjmom podla § 6 ods. 2, písm. d.. a nie príjmoch zo živnosti. Alebo to len na konci roka musim ručne rozratat, a vypisat prislusne prijmy do prislusneho druhu prijmu.

ďakujem
Zita5
01.10.10,07:11
Zitka, ak by som ešte mohla, prosim vas a pod akým kodom účelu by ste to zauctovali v Alfe.Myslim tie príjmy. Mám rozdelené strediská. Neviem však spravit to aby sa mi to v dp. zobrazovalo v správnom "chlieviku" teda v kolonke, ktorá zodpovedá príjmom podla § 6 ods. 2, písm. d.. a nie príjmoch zo živnosti.

ďakujem
Kód 16 - iný zdaniteľný príjem.

K daňovému priznaniu -
to si už musíte na konci roka ustriehnúť a v DP príjem z týchto provízií musíte zahrnúť do r.8 VI.Oddiel a živnosť do r.2 oddiel VI. ručne .Rozčlenie podľa jednotlivých príjmov Vám ALFA nespraví .

Budete musieť pracovať s Prehľadom príjmov a výdavkov za napr.stredisko (podnikanie) stredisko(sprostredkovanie) a príjmy a výdavky celkom porovnať s Súčet sa celú firmu .A ako kontrolnú pomôcku môžete použiť aj vytlačenie Výkazov po strediskách , ale v konečnom dôsledku na Výkazoch , ktoré budete odovzdávať na DU to musíte mať spočítané spolu .

Je s tým trochu viac práce , ale dá sa .
Katy a R
01.10.10,14:59
Nebolo by jednoduchšie, prehľadnejšie a aj menej prácne, pre podnikateľskú činnosť,na ktorú má Živn.oprávnenie, viesť JÚ, používať podnikateľský účet a z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou( §6 ods.2 písm.d) výdavky uplatňovať percentom z príjmov.Potom v Alfe by účtovala o podnikateľskej činnosti(živnosti). Príjmy zo sprostredkovania poistenia(na osobnom účte), by na základe výpisu provízie ,ktoré poisťovňa pošle po ukončení roka kde je uvedené obdobie vyplatených provízií od 1.1. do 31.12.uviedla v DP na r.8 stĺp.1 - príjmy( podľa skutočne vyplatených) a stĺp.2 - výdaje percentom ( možno aj výhodnejšie). Čo ja viem, sprostredkovateľ nevystavuje poisťovni žiadne faktúry, len poisťovňa vypláca provízie a po skončení roka pošle spomínaný výpis o vyplatených proviziach, ktorý je podkladom k DP.
... no tak toto určite nie - neučtujem síce, na rozdiel od teba - ale Zák o DzP nepustí..;)
doplním: nemôže pri jednom príjme viesť JU a pri druhom príjme uplatňovať paušálne výdavky!!
janulka
01.10.10,18:37
Ďakujem veľmi pekne za všetky pripomienky a názory veľmi si cením Vašu ochotu a trpezlivosť. Znovu som o vedomosť , názory a skúsenosti bohatšia.
s_c
05.10.10,12:21
ako zauctovat pripad: zivnostnik ma sukromny aj podnikatelsky ucet. Na podnikatelskom ucte mu chybala urcita suma a namiesto toho aby tam vlozil hotovost, tak previedol zo sukromneho uctu sumu na podnikatelsky ucet. Co s tym? Dakujem
Zita5
05.10.10,12:26
ako zauctovat pripad: zivnostnik ma sukromny aj podnikatelsky ucet. Na podnikatelskom ucte mu chybala urcita suma a namiesto toho aby tam vlozil hotovost, tak previedol zo sukromneho uctu sumu na podnikatelsky ucet. Co s tym? Dakujem

Účtujete príjem neovplyvňujúci základ dane - vklad podnikateľa(alebo podnikateľský vklad, podľa toho ako to máte v SW) .
margitach
04.01.11,05:01
Dobrý deň, prosím vás poradí mi niekto, či SZČO musí mať podnikateľský účet, ak áno, podľa akého zákona, alebo stačí iba osobný účet.
Ďakujem
veronikasad
04.01.11,06:15
Dobrý deň, prosím vás poradí mi niekto, či SZČO musí mať podnikateľský účet, ak áno, podľa akého zákona, alebo stačí iba osobný účet.
Ďakujem
Žiadny zákon neprikazuje živnostníkovi mať účet. Ak bankový účet má, je vhodné využívať ho iba na podnikanie - nepoužívať platobnú kartu na súkromné účely.
janulka
04.01.11,21:46
Môže ísť aj o osobný úcet - využívaný len na účely spojené s podnikaním, a ako veronikasad uz uviedla nepoužívať platobnú kartu. a samozrejme nahlásený na príslušné úrady - danový a pod.. Nemsí ist výhradne o podnikatelsky účet. Ide o úcet využívaný v súvisloti s podnikaním.
margitach
10.01.11,05:06
ďakujem za odpoveď
mizu24
11.02.11,08:48
Problémom však je ešte skutočnosť že na tento súkromný účet si dal poslať aj dotáciu z úradu práce na začatie podnikania toto by si ako zaúčtovala?

Dobrý deň, aj mňa by zaujímalo ako zaúčtovať dotáciu prijatú na súkromný účet. Cez ID alebo VPD, ale podľa mňa to nemá s pokladňou nič spoločné, tak neviem.
elena var
23.02.11,10:29
Krásny deň želám, vedeli by ste mi poradiť ohľadom účtovania súkr.účtu, ktorý SZČO nemá nahlásený na DÚ a uhrádza si z neho náklady na poist, ale faktúry, ktoré vystavil má vyplatené v hotovosti. Ide o to, že minulý rok mu bývalá účtovníčka mu úhrady z účtu zaúčtovala ako výdaj z pokladne, ostatné súkromné pohyby na účte nezaúčtovala a ku koncu roka urobila výber z účtu a zostatok je papierovo 0, čo uviedla aj a pokl. knihe aj vo výkaze o majetku, ale v skutočnosti tam peniaze sú. Ja chce dať ZS na účte k 1.1. skutoč. stav, aký na účte je, len potom mi to nebude nadväzovať v prenose zostatkov a mám obavy, či sa toho nechytia kontrolóri? Čo by ste urobili, viete poradiť?:confused:
maya bujnovska
01.02.12,13:48
Dobrý den,

chcela by som vas poprosiť o radu. ako postupovat ak ma SZČO podnikateľský aj sukromný ucet a z obidvoch realizuje platby aj na sukromne aj na podnikatelské ucely. co s tým? na podnikat. ucet mu chodia vyplaty, peniaze presuva na sukromný ucet a a z toho pladti odvody na SP a ZP. a ako zauctovat ak peniaze presuva na manzelkyn ucet lebo z toho posielaju peniaze na sporenie? viem,ze je to velmi komplikovane. vedel by mi v tom niekto poradit, PROSIIIIMMMMM. Ked su 2 ucty zapisuju sa do jedneho penazneho dennika alebo su potrebne 2???? prosim,prosim poradte mi niekto. budem vam velmi,velmi vdacnaaa. maya
ego.mc
01.02.12,23:03
Dobrý den,

chcela by som vas poprosiť o radu. ako postupovat ak ma SZČO podnikateľský aj sukromný ucet a z obidvoch realizuje platby aj na sukromne aj na podnikatelské ucely. co s tým? na podnikat. ucet mu chodia vyplaty, peniaze presuva na sukromný ucet a a z toho pladti odvody na SP a ZP. Mal by účtovať o oboch a oba mať nahlásené na DÚ. a ako zauctovat ak peniaze presuva na manzelkyn ucet lebo z toho posielaju peniaze na sporenie? Ako osobnú spotrebu. viem,ze je to velmi komplikovane. vedel by mi v tom niekto poradit, PROSIIIIMMMMM. Ked su 2 ucty zapisuju sa do jedneho penazneho dennika alebo su potrebne 2???? prosim,prosim poradte mi niekto. budem vam velmi,velmi vdacnaaa. maya
Peňažný denník vediete iba jeden. :)
maya bujnovska
02.02.12,20:14
dakujem pekne za rady
siskage
28.02.12,15:49
Dobrý den,

chcem sa opýtat na účtovanie súkromného účtu. Je potrebné účtovať všetky položky účtu, ak naň prichádza len príjem, ale žiadne výdaje týkajúce sa podnikania z neho neodchádzajú? Týka sa to konkrétne športovca. Prichádzajú naň len príjmy podľa hráčskej zmluvy, ale je tam aj množstvo súkromných vkladov aj výdajov. Žiadne výdaje týkajúce sa účtovníctva z neho neodchádzajú, všetko hradí v hotovosti (poistenia, telefóny, iné výdaje...). Ja som doteraz účtovala komplet celý účet a zostatok účtu mal vždy uvedený v daňových výkazoch. Teraz si však zriadil druhý účet (pol roka mu chodili príjmy na jeden účet a ďalší polrok na druhý) a ja neviem, čo s tým.
mariama27
28.03.12,05:03
Dobrý deň, prosím Vás musí SZČO účtovať o súkromnom účte, ak mu naň došla dotácia z ÚP, iné príjmy z podnikania mu naň nechodia, ale platí za tovar súvisiaci s podnikaním kartou z tohto účtu. Nahlásený na DÚ ho nemá. Ďakujem
Tweety
28.03.12,05:11
Dobrý deň, prosím Vás musí SZČO účtovať o súkromnom účte, ak mu naň došla dotácia z ÚP, iné príjmy z podnikania mu naň nechodia, ale platí za tovar súvisiaci s podnikaním kartou z tohto účtu. Nahlásený na DÚ ho nemá. Ďakujem
Samozrejme, že musí účtovať o pohyboch súvisiacich s podnikaním. Si názoru, že nemusí? Rovnako si musí splniť povinnosť voči DÚ a jeho používanie oznámiť.
mariama27
28.03.12,05:22
Vieš, čítam tu rôzne názory, niekto to účtuje len cez pokladňu, tak som bola v pomykove, ale "zákonný rozum" mi vraví, že musí. Aj keď 80% pohybov na účte je súkromných. Vďaka za odpoveď.
mp4
07.09.12,07:50
zdravim

Chem sa opytat, moze mat slovenska srocka ucet zalozeny v Polsku na meno konatela [PLN, EUR]?
Tento ucet by sa pouzival iba pre sro na platbu dodavatelom z PL. Peniaze by sa tam prevadzali zo Slovenskeho podnikatelskeho uctu v EURach v ramci PL banky by sa urobila zmena na PLN a hradili by sa z PLN faktury.
ivustek
21.11.12,05:40
SZČO začal podnikať 21.11.2012/dnes/. V súvislosti s podnikaním chce používať svoj doterajší súkromný účet, ktorý aj nahlásil na DÚ. Odteraz ho bude používať výlučne na podnikanie. Mám od neho výpis z účtu k 31.10.2012 a zostatok je tam 320€. Teraz v novembri /do dnes/ mal ešte na účte súkromné pohyby.
Dnes teda otváram peňažný denník. Aký mám dať začiatočný stav účtu?
Mám od posledného výpisu odrátať súkromné platby a taký mám dať začiatočný stav a potom následne na konci roka mám dať do výkazu MaZ dať tiež tento začiatočný stav?
Zita5
21.11.12,05:52
SZČO začal podnikať 21.11.2012/dnes/. V súvislosti s podnikaním chce používať svoj doterajší súkromný účet, ktorý aj nahlásil na DÚ. Odteraz ho bude používať výlučne na podnikanie. Mám od neho výpis z účtu k 31.10.2012 a zostatok je tam 320€. Teraz v novembri /do dnes/ mal ešte na účte súkromné pohyby.
Dnes teda otváram peňažný denník. Aký mám dať začiatočný stav účtu?
Mám od posledného výpisu odrátať súkromné platby a taký mám dať začiatočný stav a potom následne na konci roka mám dať do výkazu MaZ dať tiež tento začiatočný stav?

Mal by tam byť počiatočný stav k dnešnému dňu .Výpis založiť , aby bolo možné si to skontrolovať .
ivustek
21.11.12,06:05
Ďakujem pekne za odpoveď.
nela07
27.11.12,20:27
Ahojte, chcela by som sa poradiť. SZČO nemá podnikateľský účet. Odvody platí na pošte. Faktúry tiež bude uhrádzať cez poštu. Príjmy zo živnosti zatiaľ nemá. Na súkromný účet jej ale chodia platby - provízie za prácu finančného agenta. Má tento súkromný účet tiež nahlásiť na DÚ? Ak bude viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch stačí iba priložiť výpisy, na ktorých sú tieto provízie? Ďakujem.
nela07
28.11.12,09:03
skúsim posunúť
nela07
03.12.12,09:53
Ahojte, chcela by som sa poradiť. SZČO nemá podnikateľský účet. Odvody platí na pošte. Faktúry tiež bude uhrádzať cez poštu. Príjmy zo živnosti zatiaľ nemá. Na súkromný účet jej ale chodia platby - provízie za prácu finančného agenta. Má tento súkromný účet tiež nahlásiť na DÚ? Ak bude viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch stačí iba priložiť výpisy, na ktorých sú tieto provízie? Ďakujem.

neviete prosím poradiť?
veronikasad
03.12.12,10:01
Ahojte, chcela by som sa poradiť. SZČO nemá podnikateľský účet. Odvody platí na pošte. Faktúry tiež bude uhrádzať cez poštu. Príjmy zo živnosti zatiaľ nemá. Na súkromný účet jej ale chodia platby - provízie za prácu finančného agenta. Má tento súkromný účet tiež nahlásiť na DÚ? Ak bude viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch stačí iba priložiť výpisy, na ktorých sú tieto provízie? Ďakujem.
Súkromný účet, na ktorý chodia provízie (ide o podnikanie podľa osobitných predpisov) treba tiež nahlásiť na DU.
nela07
04.12.12,07:08
Ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem spýtať- ak nebude viesť účtovníctvo, ale iba evidenciu o príjmoch a paušálne výdavky, stačí iba priložiť kópie výpisov, na ktorých sú došlé provízie a zapísať do evidencie príjmov len tieto príjmy? Ďakujem.
mimiss
17.12.12,20:11
mám jednu malú otázočku ako zaučtovať toto prevod penazi s firemného učtu ktoré previedol konatel na účet svojho otca ktorý ho má vedený ako podnikatelský a nedal mi ktomu žiadne podklady a zatial to nevrátil spat..dakujem za radu
Sionel
18.12.12,15:11
Zauctuj to ako VNZD v cleneni osobna spotreba. Ine riesenie ma nenapada. Jedine ak by to bola pozicka, tak by to muselo byt evidovane v knihe pohladavok, ale ak nie su podklady, tak VNZD.
Mimo temy: pises o konatelovi, toto je sekcia jednoducheho uctovnictva :)
dansulik
17.03.16,13:03
Dobrý deň.
Je problém keď na podnikateľský účet SZČO ( nieje platca DPH) nabieha taktiež mzda iného rodinného príslušníka, ktorý nemá s firmou nič spoločného? Proste len poukazuje iný zamestnávateľ mzdu na tento účet?
Ďakujem.
kn-alka
17.03.16,13:13
nie, nie je
dansulik
17.03.16,13:18
A keď z tej mzdy boli platené asi 2x preddavky do zdravotky?
kn-alka
17.03.16,13:19
zadaj si vlastnú otázku, píšeš do 4 roky starej témy
trio trnava
02.03.17,16:03
neviem zadat otazku prepačte,ale chcem vediet či musim ohlasiť na DU č.sukr.učtu ak mi naň prišlo tento rok vratenie zabezpeky z minuleho roka -v ktorom som ale neuvadzal ako vydavok platbu tejto zabezpeky nakolko som nepotreboval tolko vydavkov.dakujem pekne za odpoved
Sionel
03.03.17,11:31
Zaplatenim zabezpeky vam nevznikol v JU danovy vydavok, uctoval sa ako nedanovy (v PU je takisto nedanovy). Nasledne ani vratenie zabezpeky nie je danovym prijmoom, ale prijmom, ktory neovplyvnuje zaklad dane. Ak ide o ojdeinely pripad, postaci podla mojho nazoru dolozit vypis transakcie s cestnym prehlasenim, ze ucet je vedeny ako sukromny pod vasim menom. Pokial vam na ucet prisli aj uroky (pokial ste ich mali dohodnute pocas zadrzania zabezpeky), tie uz zdanit musite.