Dada
07.07.05,19:56
Mám menší problém a neviem si rady. Máme zamestnanca, ktorý 9.7.2005 "začína byť" starobným dôchodcom. Avšak naďalej bude u nás pracovať. Ako mu mám urobiť výplatu za júl, keď 8 dní bol riadny zamestnanec a zvyšok už pracujúci dôchodca? Viem, že ako pracujúci dôchodca nemá nárok na odpočítateľnú položku a sú tam iné odvodové povinnosti, ale ako to skĺbiť do jednej výplatnej pásky? Prosím poraďte. Ďakujem. D.
Denda
07.07.05,17:59
Nárok na odpočítateľnú položku má stále, lebo nie je poberateľom dôchodku.
Ešte si neuviedla, či si aj požiadal o starobný dôchodok.
Marína
07.07.05,18:10
Ako, že nemá nárok? Pozri § 11 ods. 2 Zák. o dani z príjmov. Citujem:
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a) ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo ...atd. To znamená, že k 1.1. Ak sa stane poberateľom starobného dôchodku od 2.1. má nárok na odpočítanie nezdaniteľnej časti.
Doporučujem si prečítať uvedené znenie § 11 ZoDP.
ondrejvla
07.07.05,18:16
Ako, že nemá nárok? Pozri § 11 ods. 2 Zák. o dani z príjmov. Citujem:
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a) ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo ...atd. To znamená, že k 1.1. Ak sa stane poberateľom starobného dôchodku od 2.1. má nárok na odpočítanie nezdaniteľnej časti.
Doporučujem si prečítať uvedené znenie § 11 ZoDP.
Súhlasím! Má nárok na odpočitateľnú položku. A aké iné odvody? Predsa stále tie isté! Ty si rozviazala s ním pracovný pomer? Máš zmluvu na kratší pracovný čas podľa §49 ZP?, inak neviem, v čom je nejaký rozdiel? Je to aj naďalej zamestnanec, odvody také isté, ak sa zmluva nemenila.
liba2
07.07.05,21:16
Súhlasím! Má nárok na odpočitateľnú položku. A aké iné odvody? Predsa stále tie isté! Ty si rozviazala s ním pracovný pomer? Máš zmluvu na kratší pracovný čas podľa §49 ZP?, inak neviem, v čom je nejaký rozdiel? Je to aj naďalej zamestnanec, odvody také isté, ak sa zmluva nemenila.
Zamestnanec, ktorý splnil podmienky pre starobný dôchodok, aj keď oň nepožiadal, neplatí Invalidné poistenie, ani zamestnávateľ neplatí IP.
Dada
08.07.05,04:37
Zamestnaný starobný dôchodca predsa nemá nárok na odpočítateľnú položku a odvody do poisťovní niektoré neplatí. Ide mi ale o to, ako to urobiť v jeho výplatnej páske za júl, keď bol 8 dní ako riadny zamestnanec (nie starobný dôchodca) a zvyšok mesiaca už bol riadny starobný dôchodca (vedený na sociálke ako starobný dôchodca) a zároveň bol aj zamestnaný.
liba2
08.07.05,05:15
[QUOTE=Dada]Zamestnaný starobný dôchodca predsa nemá nárok na odpočítateľnú položku

Ten tvoj dôchodca do konca t.r. nárok na odpočít.pol. má! Teda v júli žiadna zmena. Až od 1.1.06 nebude mať nárok, resp. ak jeho ročný dôchodok bude nižší ako je ročná suma odpočít. položky, bude mať nárok na rozdiel.

a odvody do poisťovní niektoré neplatí. Ide mi ale o to, ako to urobiť v jeho výplatnej páske za júl, keď bol 8 dní ako riadny zamestnanec (nie starobný dôchodca) a zvyšok mesiaca už bol riadny starobný dôchodca (vedený na sociálke ako starobný dôchodca) a zároveň bol aj zamestnaný.

v tomto budeš mať problém. Lebo ja by som tiež nevedela ako to zadať do softu. Možností riešenia by bolo viacej: vypočítať ručne a "natvrdo" zadať do softu (aj ťa pustí), dať mu nové osobné číslo ako by bol nový zamestnanec od 8.7., alebo ho brať ako dôchodcu od 1.7.? Možno niekto bude mať lepšie riešenie.
Dada
08.07.05,05:18
[QUOTE=Dada]Zamestnaný starobný dôchodca predsa nemá nárok na odpočítateľnú položku

Ten tvoj dôchodca do konca t.r. nárok na odpočít.pol. má! Teda v júli žiadna zmena. Až od 1.1.06 nebude mať nárok, resp. ak jeho ročný dôchodok bude nižší ako je ročná suma odpočít. položky, bude mať nárok na rozdiel.

a odvody do poisťovní niektoré neplatí. Ide mi ale o to, ako to urobiť v jeho výplatnej páske za júl, keď bol 8 dní ako riadny zamestnanec (nie starobný dôchodca) a zvyšok mesiaca už bol riadny starobný dôchodca (vedený na sociálke ako starobný dôchodca) a zároveň bol aj zamestnaný.

v tomto budeš mať problém. Lebo ja by som tiež nevedela ako to zadať do softu. Možností riešenia by bolo viacej: vypočítať ručne a "natvrdo" zadať do softu (aj ťa pustí), dať mu nové osobné číslo ako by bol nový zamestnanec od 8.7., alebo ho brať ako dôchodcu od 1.7.? Možno niekto bude mať lepšie riešenie.
Ako svojím spôsobom má nárok na odpočitateľnú položku, ale to pri ročnom zúčtovaní. Ide mi o odpočítateľnú položku vo výplate za júl. Neviem ako to skĺbiť do jednej výplatnej pásky.
liba2
08.07.05,05:30
[QUOTE=Dada]Ako svojím spôsobom má nárok na odpočitateľnú položku, ale to pri ročnom zúčtovaní.
Prečo? On ju môže dostať každý mesiac. V tom nie je žiadna zmena. A ak by aj bola, tak mu ju alebo celú dáš - alebo celú nedáš a v ročnom zúčtovaní by sa to vysporiadalo. Tam nevidím problém.
Zdravotná poisťovňa nie je problém, zostáva len Soc. poisťovňa a to som ti už navrhla riešenia.
Dada
08.07.05,05:36
[QUOTE=Dada]Ako svojím spôsobom má nárok na odpočitateľnú položku, ale to pri ročnom zúčtovaní.
Prečo? On ju môže dostať každý mesiac. V tom nie je žiadna zmena. A ak by aj bola, tak mu ju alebo celú dáš - alebo celú nedáš a v ročnom zúčtovaní by sa to vysporiadalo. Tam nevidím problém.
Zdravotná poisťovňa nie je problém, zostáva len Soc. poisťovňa a to som ti už navrhla riešenia.
Na základe čoho pracujúci starobný dôchodca, poberateľ starobného dôchodku môže mať mesačne nárok na odpočítateľnú položku?
Moja mama je pracujúci starobný dôchodca a nemá nárok na odpočítateľnú položku mesačne.
Kimáková
08.07.05,05:43
Ako svojím spôsobom má nárok na odpočitateľnú položku, ale to pri ročnom zúčtovaní. Ide mi o odpočítateľnú položku vo výplate za júl. Neviem ako to skĺbiť do jednej výplatnej pásky.
Dada, zaujíma ťa iba to, či k 1.1. bol poberateľom starobného dôchodku. Ak nie, tak celý rok mu každý mesiac budeš uplatňovať odpočítateľnú položku až do konca roka 2005. To, že daný dôchodca začal poberať starobný dôchodok niekedy v priebehu roka - ťa vôbec nazaujíma, lebo splnil podmienku, že k 1.1. nebol poberateľom star. dôchodku, takže nárok na odp. položku má celý rok.
Dada
08.07.05,05:52
Dada, zaujíma ťa iba to, či k 1.1. bol poberateľom starobného dôchodku. Ak nie, tak celý rok mu každý mesiac budeš uplatňovať odpočítateľnú položku až do konca roka 2005. To, že daný dôchodca začal poberať starobný dôchodok niekedy v priebehu roka - ťa vôbec nazaujíma, lebo splnil podmienku, že k 1.1. nebol poberateľom star. dôchodku, takže nárok na odp. položku má celý rok.
No super, konečne dobré vysvetlenie. Ďakujem. A odvody poistného zostávajú, či sa menia?
milanr
08.07.05,05:56
Ja by som hádam ešte doplnila, že by si mal vo Vyhlásení podpísať zmenu, od kedy je poberateľom SD. K odvodom do SP od 09.07. neplatí z-c ani z-ľ poistné na IP. Asi to budeš musieť vypočítať ručne (t.j. VZ:31x23x0,03 = ?, IP(za celý mesiac)-?(poistné za dni, kedy bol už SD) = ODVOD). Čo sa týka platenia na PvN, to nebude platiť, až keď Ti ukáže Rozhodnutie zo SP. Od toho dňa mu budeš musieť opäť ručne opraviť poistné na PvN spätne za predchádzajúce obdobie. Mám to takto overené pobočkou SP. Ešte nezabudni dať do SP RL so zmenou "Dôchodok 1". Poistenec by si túto zmenu mal sám nahlásiť aj v príslušnej ZP.
Maňaska
08.07.05,06:05
K invalidnému dôchodku - podľa mňa v mesiaci, kedy zamestnanec dosiahol vek pre nárok na starobný dôchodok upravim odvody do poistných fondov - konkrétne do invalidného poistenia. Teda invalidné poistenie neplatí celý mesiac. Nerozpočítavam odvod na dni, kedy platí /do dosiahnutia dôchodkovského veku/ a dni kedy nepaltí /po dosiahnutí dôchodkovského veku/ v mesiaci.
milanr
08.07.05,06:30
Ja som mala taký prípad a konzultovala som to so SP a podľa nich sa poistné na IP a PvN preráta na KD po splnení podmienok uvedených v zákone. Na túto tému bol aj príspevok v NP - máj 2005 str. 23
Maňaska
08.07.05,06:44
Díky, díky, pozriem
Dada
08.07.05,06:52
Ja som mala taký prípad a konzultovala som to so SP a podľa nich sa poistné na IP a PvN preráta na KD po splnení podmienok uvedených v zákone. Na túto tému bol aj príspevok v NP - máj 2005 str. 23
Pre nás skratiek neznalých, čo je NP? :-)))
Maňaska
08.07.05,06:55
Tajomné NP - máj 2005 som ja dekódovala ako NÁRODNÉ POISTENIE 5/2005.
Dúfam, že správne.:)

Časopis vydávaný sociálnou poisťovňou - do zelena ladený....
Dada
08.07.05,06:59
Tajomné NP - máj 2005 som ja dekódovala ako NÁRODNÉ POISTENIE 5/2005.
Dúfam, že správne.:)

Časopis vydávaný sociálnou poisťovňou - do zelena ladený....
Ani neviem, že dačo také existuje. Kde ho zoženiem? Teda aspoň tú stranu 23?
Denda
08.07.05,07:00
Na doplnenie odpočítateľnej položky. Môže sa ešte stať, že požiada o poberanie dôchodku až v roku 2006 a nárok na odpočítateľnú položku bude mať stále aj v roku 2006. Toto je dosť dôležité upozorniť zamestnanca / starobného dôchodcu/, aby upozornil svojho zamestnávateľa, či vyplácanie dôchodku už začne v roku 2005, alebo v priebehu roka 2006.
bea
08.07.05,07:02
Ani neviem, že dačo také existuje. Kde ho zoženiem? Teda aspoň tú stranu 23?Asi len keď by ju sem niekto hodil nascanovanú!?
Maňaska
08.07.05,07:03