Siaad
26.03.09,07:42
Dobrý deň... študovala som si Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu dane pri zálohovaných obaloch... mám tu takýto problémik... Nie som prvá, ktorá uvádzam zálohované obaly na trh, to znamená že mi nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)... zároveň sa však v § 50 uvádza, že každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)...
Spoločnosť používa pri odpočítaní DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) koeficient, no nie je prvá ktorá uvádza na trh zálohované obaly, to znamená že jej nevzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov, zároveň však podľa § 50 musí uvádzať príjem zo zálohovaných obalov do koeficientu... Je to takto??? Vie mi niekto pomôcť??? ďakujem
Vladimír Ozimý
26.03.09,08:13
Podľa § 19 ods. 10 zákona (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&CommUID=12258&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=5082209&FragmentId2=5082209) vzniká daňová povinnosť len tým dodávateľom, ktorí ako prví uvádzajú na trh v tuzemsku nápoje vo vratných fľašiach alebo sudoch, a to

- výrobcom nápojov,

- dovozcom nápojov z tretích štátov,

- nadobúdateľom nápojov z iných členských štátov.

Podľa tohto ustanovenia ostatným nevzniká daňová povinnosť t.j. nejde o predmet dane z pohľadu zákona o DPH. V preklade to znamená, že predajom zálohovaných obalov nedochádza k dodaniu tovaru ktorý je predmetom dane t.j. nejde o dodanie s DPH alebo oslobodené plnenie.
§ 50 hovorí o tom že do koeficientu vstupujú len plnenia ktorú podliehajú DPH alebo sú oslobodené takže logicky mi z toho vychádza že by to do koeficientu nemalo vstupovať
Siaad
26.03.09,09:23
ďakujem pekne :-)
Siaad
27.03.09,06:40
Včera som bola na Daňovom a pani mi potvrdila, že keď používame koeficient, musíme zahrňovať zálohované obaly do koeficientu, to pre všetkých, ktorý nevedia ako postupovať v tomto prípade... Nie som si však istá správnosťou informácie :-)

S účinnosťou od 1.1.2008 sa v § 50 ods. 2 zákona o DPH vypustilo písmeno e), podľa ktorého sa údaje o predaji vratných fliaš na tuzemský trh neuvádzali do koeficientu pre výpočet pomernej výšky odpočítateľnej dane. Toto ustanovenie sa vypustilo z dôvodu nadväznosti na zmenu uplatňovania dane pri zálohovaných obaloch na nápoje. Uvedené znamená, že od 1.1.2008 sa do čitateľa a do menovateľa koeficientu zahŕňajú aj príjmy (výnosy) bez dane zo zálohovaných obalov. Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb. Každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH.
Siaad
27.03.09,08:58
Je to potvrdené z daňového riaditeľstva, oddelení služieb pre verejnosť, má sa to zahrnať do koeficientu :-))) konečne víťazstvo, už len spôsob ako to vymyslieť a dať tam :-)))
Vladimír Ozimý
27.03.09,09:07
Včera som bola na Daňovom a pani mi potvrdila, že keď používame koeficient, musíme zahrňovať zálohované obaly do koeficientu, to pre všetkých, ktorý nevedia ako postupovať v tomto prípade... Nie som si však istá správnosťou informácie :-)

S účinnosťou od 1.1.2008 sa v § 50 ods. 2 zákona o DPH vypustilo písmeno e), podľa ktorého sa údaje o predaji vratných fliaš na tuzemský trh neuvádzali do koeficientu pre výpočet pomernej výšky odpočítateľnej dane. Toto ustanovenie sa vypustilo z dôvodu nadväznosti na zmenu uplatňovania dane pri zálohovaných obaloch na nápoje. Uvedené znamená, že od 1.1.2008 sa do čitateľa a do menovateľa koeficientu zahŕňajú aj príjmy (výnosy) bez dane zo zálohovaných obalov. Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb. Každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH.

Lenže tu nastáva rozpor. .. pretože dodaním obalom každým ďalším predajcom nedochádza z pohľadu k dodaniu tovaru ani služby pretože to nie je predmetom dane. Preto sa to vyhodilo z § 49 aj z § 50. Bolo by fajn to možno rozobrať...
Siaad
27.03.09,12:04
Na daňovom riaditeľstve mi bolo tvrdené, že zálohované obaly patria k dodaniu tovaru podľa § 8, ale zároveň podľa § 22 ods. 3 pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom... zároveň mi ten pán tvrdil, že tie zálohované obaly sú predané a že to je dodanie, takže to musí vstúpiť do koeficientu...som z toho úplne zmätená a ani neviem ako to zahrnúť do koeficientu, pričom nie som skalopevne presvedčená že to tam má byť... aj oni sami v tom majú chaos... nechce sa ešte niekto k tejto problematike vyjadriť????
Siaad
08.04.09,06:52
Mám tu ešte jeden problém... Vratné flaše - vstupujú do koeficientu... Vratné flaše, ktoré predajňe predajú sú v mínuse, pretože vratné flaše predávame a potom ich ľudia vrátia naspať, pričom máme viac vrátených fliaš ako predaných...
----------------------------------------------------
Príklad:
Predaj vratných fliaš je - 25 000,- Sk
Výnosy(príjmy) bez dane spolu sú 10 000 000,- Sk

Výpočet Koeficientu: 10 000 000
---------------------- = 0,9975
10 000 000 - 25 000

Takto by to malo byť správne??? Alebo namiesto tých - 25 000 by mala byť 0 ????

Dakujem za pomoc....
Ziarowka
26.07.09,14:29
Je to potvrdené z daňového riaditeľstva, oddelení služieb pre verejnosť, má sa to zahrnať do koeficientu :-))) konečne víťazstvo, už len spôsob ako to vymyslieť a dať tam :-)))

No neviem, z akého pohľadu víťazstvo a pre koho, pretože sa mi zdá nelogické že ak doteraz nepoužívam koeficient, pretože dodávam iba s plnením DPH a odteraz používam vrátne obaly pri ktorých si na vstupe neuplatňujem DPH na ich obstarávaní, a teraz mám krátiť aj ostatné vstupy DPH? :confused: