evuš
26.03.09,09:44
Dobrý deň,
prosím o radu : predchádzajúca účtovníčka účtovala odpisy pri leasingu stroja takto :
r. 2004 = 20 000,--
r. 2005 = 20 000,--
r. 2006 = 20 000,--
r. 2007 = 20 000,--
r. 2008 = zostáva na odpisoch 40 000,-- /sumy sú kvôli lepšiemu vysvetleniu zaokúhlené/

avšak leasing bol 06/2004 - 01/2008 ?! Podľa mňa to bolo nesprávne, keďže leasing skončil v januári 2008 a zostáva 40 000,-- odpísať !!? Koľko vôbec môže firma daňovo odpísať v roku 2008 ?! Účtovne doodpisuje v r. 2009 ale ako na DO ? :eek::eek::eek:

Ďakujem
evuš
26.03.09,09:54
Dobrý deň,

po niekoľkodňových útrapách som teraz problém vyriešila šmahom ruky - chyba v systéme, jednalo sa o iný stroj !!! Asi začínam chaosiť, tak prepáčte za otázku ?!!

Všetkým poraďákom i navštevníkom porady preto želám pevné nervy, však on ten 31.marec o pár dní už bude za nami..... :):):)
zuzach
26.03.09,13:30
Prevzali sme postúpením bezodplatne leasing..
a teraz chaosím so zaradovacou cenou a odpisom
auditorka mi povedala, že mám automobil zaradiť v zostatkovej cene leasingu z r 474 minulej firmy.. no ale čo teraz s odpisom.. v danovom by som mala pokračovať, v tých 36 mesiacoch.. a účtovný mám zaradiť auto na 4 roky a odpisovať podľa toho? tam mi vyjde poriadny rozdiel, resp danovo budem mať niektoré odpísané už tento rok a účtovne budem odpisovať dalšie tri roky?
azla
26.03.09,13:50
Prevzali sme postúpením bezodplatne leasing..
a teraz chaosím so zaradovacou cenou a odpisom
auditorka mi povedala, že mám automobil zaradiť v zostatkovej cene leasingu z r 474 minulej firmy.. no ale čo teraz s odpisom.. v danovom by som mala pokračovať, v tých 36 mesiacoch.. a účtovný mám zaradiť auto na 4 roky a odpisovať podľa toho? tam mi vyjde poriadny rozdiel, resp danovo budem mať niektoré odpísané už tento rok a účtovne budem odpisovať dalšie tri roky?

Vstupnou cenou pre teba bude zostatok istiny + prípadné odstupné. (Ty si ho asi neplatila).
Cenu vydelíš počtom mesiacov, ktoré ostávajú do ukončenia leasingu.
To je pre daňové účely - mesačný daňový odpis.

Účtovné odpisy si môžeš stanoviť tým istým spôsobom, že si povieš, že auto budeš používať rovnaký počet mesiacov, aký je do ukončenia leasingu.
Môžeš sa rozhodnúť (účtovná jednotka), že to bude aj ináč, povedzme dlhšie.
Je to len na rozhodnutí účtovnej jednotky.